Log In
Heck of the North III • Oct 30 2021 • Cleveland, OH
Overcast, 55 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Ganser Carpe Diem 0:59:47
2 Ryan Gamm Red Kite Coaching 1:00:16
3 Brett Mckay Bike Ohio 1:00:29
4 Nathan Molnar Bike Ohio 1:01:05
5 Thomas Franek team lake effect 1:02:47
6 Brent Evans Shining Star Cycling p/b DNA Cyclin 1:03:35
7 Zachary Mellion Bike Ohio 1:03:45 Teammate Top 5: Brett Mckay
8 Mark Bischof 1:03:58
9 Tom Weaver Summit Freewheelers 1:04:31
10 John Proppe Lake Effect Racing 1:05:00
11 Brian Rybak ETP Cycling 1:06:07
12 Craig Burland Bike Ohio 1:00:01 Teammate Top 5: Brett Mckay
13 Matt Bennett Team Lake Effect Racing/Bike Author 1:02:24
14 Tom Corrigan ETP Cycling 1:03:00
15 Joseph Lawhorn Team Dayton Cycling 1:04:12
DNF Matthew Graham Cycle-Smart
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Burland Bike Ohio 0:43:21
2 Brian Ochocki Team Lake Effect 0:43:25
3 Brian Rybak ETP Cycling 0:44:16
4 ? N/a 0:44:32
5 Ernesto Marenchin Lake Effect 0:45:30
6 James I mazey Maumee Valley Wheelmen 0:49:08
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Pallotto Team Lake Effect 0:42:28
2 Thomas Franek team lake effect 0:42:59 Teammate Win: Joseph Pallotto
3 Tom Weaver Summit Freewheelers 0:43:04
4 Robert Andrew 0:43:34
5 John Mclaughlin J Mac Cycling LLC /Margie Bars 0:43:19
6 David Hickey Ag3r-ButlerHealthSystem 0:44:41
7 Daryl Breedlove Blue Sky Bicycle 0:47:47
DNF Jack Richardson USMES
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rudy Sroka Team Lake Effect 0:45:03
2 Ron Kubala Team Lake Effect 0:46:27 Teammate Win: Rudy Sroka
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Ganser Carpe Diem 0:59:47
2 Ryan Gamm Red Kite Coaching 1:00:16
3 Brett Mckay Bike Ohio 1:00:29
4 Nathan Molnar Bike Ohio 1:01:05
5 Mark Bischof 1:03:58
6 Tom Corrigan ETP Cycling 1:03:00
7 Joseph Lawhorn Team Dayton Cycling 1:04:12
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Dickson Bike Ohio 0:41:34
2 Yuanshuai Si Bike Ohio 0:42:14 Teammate Win: Scott Dickson
3 Nathaniel Abbott Summit Freewheelers 0:43:25
4 Mike Scalamogna Margie Bars 0:43:29
5 Ryan Fisher Spin/Litzler Automation 0:44:23
6 Brian Klueber Joy Machines Racing 0:45:09
7 Nathan Szabo Team Lake Effect 0:45:18
8 Dustin Lansing 0:47:40
9 Bryan Davis Joy Machines Racing 0:48:55
10 Mariano Mercado Team Lake Effect 0:49:12
11 Andrew Miller CAMBA Race Team 0:49:30
12 Peter Cline Psimet Racing 0:50:39
13 Jonathan Augustine Bike Ohio 0:41:51 Teammate Win: Scott Dickson
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Mesarchik Howard Hanna 0:28:56
2 John West Bike Ohio 0:30:10
3 Ee Durbin Joy Machines Racing 0:30:43
4 Tom Corrigan ETP Cycling 0:30:43
5 Anthony Gliozzo 0:30:59
6 Jonathan Zappala Spin Second Sole Multisport Team 0:31:36
7 Bryan Davis Joy Machines Racing 0:31:47 Teammate Top 5: Ee Durbin
8 Corey Atchison Qwik Fix 0:31:58
9 Colby Gallagher Juan Oeste Superfan Team 0:32:32
10 Arihant Kalidindi 0:32:45
11 Antonio Torres 0:32:48
12 John Nichols 0:33:10
13 Matthew Woodyard Joy Machines Racing 0:33:14 Teammate Top 5: Ee Durbin
14 Peter Cline Psimet Racing 0:33:32
15 Tim Armstrong 0:34:13
16 Brenden Ward Shenanigans Cycling 0:34:15
17 Scott Liechty Joy Machines Racing 0:34:17 Teammate Top 5: Ee Durbin
18 Dean Koch Pogue Mahone 0:34:31
19 Evan Guarr Joy Machines Racing 0:35:47 Teammate Top 5: Ee Durbin
20 Mike Kattan Friends of Scott Dixon 0:36:43
21 Boris Brezo Joy Machines 0:36:50
22 Michael Schneider 0:36:56
23 Devin Daugherty 0:37:16
24 Michael Kinzel 0:37:36
25 Todd Thombs Bike Ohio 0:38:23 Teammate Top 5: John West
26 Forrest James 0:38:28
27 Colin Murphy Joy Machines Racing 0:39:04 Teammate Top 5: Ee Durbin
28 Brian Colby 0:29:09
29 Dalton Chafin 0:35:11
30 William Poulson Joy Machines Racing 0:35:20 Teammate Top 5: Ee Durbin
31 Shane Mcginnis 0:37:04
32 Josh Mottor 0:38:31
DNF Michael Suster Bike Ohio Teammate Top 5: John West
DNF Joel Elvery
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 12   Cat ?: 17  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Whitehair The Lanky Cyclist 0:37:46
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Drake Team Dayton Cycling 0:42:39
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Abbott Summit Freewheelers 0:33:09
2 Philip Case SFW Juniors Devo 0:34:05
3 Clark Johnson SFW junior devo 0:34:07
4 Braydon Gierman Shenanigans Cycling 0:36:55
5 Brianna Ward Shenanigans Cycling 0:38:26
6 Maor Ben-yosef Shenanigans Cycling 0:30:05
7 Owen Drake Team Dayton Cycling 0:30:24
8 Nicholas Molnar Team Bike Ohio 0:36:58
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 7  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Ganser Carpe Diem 0:28:32
2 Nathan Molnar Bike Ohio 0:28:37
3 ? N/a 0:29:49
4 Brian Ochocki Team Lake Effect 0:30:27
5 Brian Klueber Joy Machines Racing 0:31:49
6 Ron Kubala Team Lake Effect 0:32:24
7 Joseph Lawhorn Team Dayton Cycling 0:34:38
8 Alexander Rigda Joy Machines Racing 0:36:48 Teammate Top 5: Brian Klueber
9 Ee Durbin Joy Machines Racing 0:29:17 Teammate Top 5: Brian Klueber
10 Boris Brezo Joy Machines 0:29:18
11 Addie Slutz Summit Freewheelers Junior Team 0:29:24
12 Evan Guarr Joy Machines Racing 0:33:34 Teammate Top 5: Brian Klueber
13 Heather Smith Team Dayton Cycling 0:34:40
14 Nicholas Molnar Team Bike Ohio 0:36:47
15 Matthew Niederman Joy Machines Racing 0:37:09 Teammate Top 5: Brian Klueber
16 Owen Drake Team Dayton Cycling 0:40:08
17 Jonathan Augustine Bike Ohio 0:22:38 Teammate Top 5: Nathan Molnar
DNF Rudy Sroka Team Lake Effect Teammate Top 5: Brian Ochocki
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 5  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Franek team lake effect 1:02:47
2 Brent Evans Shining Star Cycling p/b DNA Cyclin 1:03:35
3 Zachary Mellion Bike Ohio 1:03:45
4 Tom Weaver Summit Freewheelers 1:04:31
5 John Proppe Lake Effect Racing 1:05:00
6 Brian Rybak ETP Cycling 1:06:07
7 Craig Burland Bike Ohio 1:00:01 Teammate Top 5: Zachary Mellion
8 Matt Bennett Team Lake Effect Racing/Bike Author 1:02:24
DNF Matthew Graham Cycle-Smart
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Brode Freddie Fu Cycling 0:32:13
2 Caroline El sanadi Scott Dickson Fan Club 0:33:36
3 Julie Lewis-sroka Team Lake Effect Racing 0:34:28
4 Tove Shere Team Lake Effect Cycling 0:35:13
5 Jillian Beveridge VeloFemme p/b Litzler 0:35:55
6 Stacy Rhea USA PISTA ELITE 0:28:51
7 Gwennyth Davis Lake Effect Racing 0:29:46
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniela Mehech Bike Ohio 0:44:06
2 Emily Wallace VeloFemme /b/ Litzler 0:48:08
3 Jackie Mckay Bike Ohio 0:49:27 Teammate Win: Daniela Mehech
4 Matthew Niederman Joy Machines Racing 0:51:19
5 Addie Slutz Summit Freewheelers Junior Team 0:43:43
6 Elizabeth Emery 0:43:44
7 Heather Smith Team Dayton Cycling 0:44:12
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Wallace VeloFemme p/b Litzler 0:32:18
2 Rachel Rubin Red Kite Coaching 0:35:42
3 Beth Brindle Qwik Fix 0:37:11
4 Tara Kieser 0:29:44
5 Stephanie Stein CAMBAA 0:34:19
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 3