Log In
Tour de Dung #2 • Mar 17 2012
Mostly Cloudy, 43 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Harm 03:17:27
2 Ian Mckissick Audi 03:17:30
3 Benjamin Swedberg California Giant Cycling 03:18:20
4 Mike Schwindeller Union Bay Cycling/Bikesale.com 03:18:20
5 David Richter HSP 03:18:20
6 Jeff Hoover Audi 03:18:20
7 Jim Flynn Keller Rohrback Cycling 03:18:20
8 Erik Anderson Olympia Orthopaedic Associates Cycl 03:18:20
9 Michael Murdin Garage Racing 03:18:20
10 John Sindell Garage Racing 03:18:20
11 Patrick Monteith Audi 03:18:20 Teammate Top 5: Ian Mckissick
12 Alfredo Ramirez Audi 03:18:20 Teammate Top 5: Ian Mckissick
13 Sean Phillips Garage Racing 03:18:20
14 Shawn Ongers Audi 03:18:20 Teammate Top 5: Ian Mckissick
15 James Stangeland Keller Rohrback Cycling 03:18:24
16 Zachary Jones Garage Racing 03:18:26
17 Brian Hitchcock HSP 03:18:26 Teammate Top 5: David Richter
18 David Iannotti Bikesale.com 03:18:28 Teammate Top 5: Mike Schwindeller
19 Aaron Lavin Garage Racing 03:18:29
20 Ryan Perlman Keller Rohrback Cycling 03:18:44
21 Logan Owen Lake Washington Velo 03:18:44
22 Nathan Webber Lake Washington Velo 03:20:09
DNF Robert Velez Keller Rohrback Cycling DNF
DNF Peter Baughman Slalom Consulting Racing DNF
DNF Kenneth Williams Slalom Consulting Racing DNF
DNF Erik Scheller Keller Rohrback Cycling DNF
DNF John O'donnell Keller Rohrback Cycling DNF
DNF John-christian Flack Olympia Orthopaedic Associates Cycl DNF
DNF Robert Campbell CBC Racing DNF
DNF Mark Hinman Union Bay Cycling/Bikesale.com DNF Teammate Top 5: Mike Schwindeller
DNF David Matthews Bikesale.com DNF Teammate Top 5: Mike Schwindeller
DNF Doug Stewart Union Bay Cycling/Bikesale.com DNF Teammate Top 5: Mike Schwindeller
DNF Steven Wilssens Bikesale.com DNF Teammate Top 5: Mike Schwindeller
DNF Andrew Martin Union Bay Cycling/Bikesale.com DNF Teammate Top 5: Mike Schwindeller
DNF Joe Baratto Bikesale.com DNF Teammate Top 5: Mike Schwindeller
DNF Ryan Gist Herriott Sports Performance DNF
DNF Todd Herriott Herriott Sports Performance DNF
DNF Brian Venable Audi DNF Teammate Top 5: Ian Mckissick
DNF Colin Krebsbach Audi DNF Teammate Top 5: Ian Mckissick
DNF Brent Davis Audi DNF Teammate Top 5: Ian Mckissick
DNF Ian Tubbs Audi DNF Teammate Top 5: Ian Mckissick
DNF Patrick Stanko Kryki Sports DNF
DNF Aaron Shaw HSP DNF Teammate Top 5: David Richter
DNF Bradford Kilcline HSP DNF Teammate Top 5: David Richter
DNF Todd Gallaher DNF
DNF Ryan Iddings Kryki Sports DNF
DNF Mark Mirante Garage Racing DNF
DNF Nikos Mills Garage Racing DNF
DNF Qayam Jetha Garage Racing DNF
DNF Brian Griffith Garage Racing DNF
DNF Jason Bethel Garage Racing DNF
DNF Steve Sonheim Team Steam DNF
DNF Kyle Farrell Garage Racing DNF
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 30   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Dickson Audi 0202:31:24
2 Tom Hackleman Old Town Bicycle (OTB) 0202:37:01
3 Alex Rosenast Garage Racing 0202:37:01
4 Brad Halstead Olympia Orthopaedic Associates Cycl 0202:37:05
5 Bob Ludeman Audi 0202:39:01 Teammate Win: Anthony Dickson
6 Jeff Pfost Apex Racing Team 0202:41:09
7 Tony Ogden Kryki Sports 0202:41:09
8 Rollin Rogers FareStart 0202:41:09
9 Joel Jones Old Town Bicycle (OTB) 0202:41:09 Teammate Top 5: Tom Hackleman
10 Paul Lastayo Utah Premier-Ski Utah Cycling Team 0202:41:09
11 Gary Brown Audi 0202:41:15 Teammate Win: Anthony Dickson
DNF Neil Casserly Garage Racing DNF Teammate Top 5: Alex Rosenast
DNF Angelo Marfa Union Bay Cycling/Bikesale.com DNF
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Biechele Apex Racing Team 02:53:56
2 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:53:58
3 Brian Sullivan Audi 02:53:58
4 Bill Booth Apex Racing Team 02:53:58 Teammate Win: Travis Biechele
5 David Hecht Thumbprint Racing 02:53:58
6 Jason Cemanski Apex Racing Team 02:54:13 Teammate Win: Travis Biechele
7 Nick Duckstein Bikesale.com 02:54:13
8 Joseph Skokan Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:54:13
9 Tony Pletcher Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:54:13
10 E Eric johnson Slalom Consulting Racing 02:54:13
11 Jeffery Nettles Recycled Cycles Racing 02:54:13
12 Richard Urena Garage Racing 02:54:13
13 Eric Holman Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:54:13
14 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:54:13 Teammate Top 5: Tim Smith
15 Chris Adolf JL Velo Racing Team 02:54:13
16 Vaughn Nelson CBC Racing 02:54:13
17 Nicholas Adsero Recycled Cycles Racing 02:54:13
18 Conor Klupar Revel Consulting/Rad Racing NW 02:54:13
19 Jeffrey Gaeckle Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:54:17 Teammate Top 5: Tim Smith
20 Steve Cullen Northwest Velo 02:54:19
21 Alec Moorman Bikesale.com 02:54:19
22 Robert Lehtinen Alki/Rubicon Racing 02:54:21
23 Ross Gilbert 02:54:21
24 Ryan Bibko JL Velo Racing Team 02:54:24
25 Daniel Doran HSP 02:54:30
26 James Wood Alki/Rubicon Racing 02:54:32
27 Jason Connell Apex Racing Team 02:54:39 Teammate Win: Travis Biechele
28 Mark Franks Herriott Sports Performance 02:54:39
29 Erik Spring Audi 02:54:42 Teammate Top 5: Brian Sullivan
30 Roger Honz Apex Racing Team 02:54:43 Teammate Win: Travis Biechele
31 Ryan Dean FareStart 02:54:46
32 Lane Wilkinson Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:54:49
33 Mike Rolcik Second Ascent 02:55:06
34 Mike Brown Boat Street Cycle Club (BSCC) 02:55:06
35 Nathaniel Pitts Puget Sound Cycling Club 02:55:16
36 Bryon Cline Bikesale.com 02:55:16
37 J Kele murdin Keller Rohrback Cycling 02:55:20
38 Matt Mikul Recycled Cycles Racing 02:55:43
39 Will Teal HSP 02:56:43
40 Matthew Oseto Audi 02:57:12 Teammate Top 5: Brian Sullivan
41 Cory Custer HSP 02:57:37
42 Robert Watson Bikesale.com 03:00:16
43 Gregory Luniewski Bikesale.com 03:00:16
44 Herbert Munson Union Bay Cycling/Bikesale.com 03:03:19
45 Thorsten Askervold HSP 03:06:26
46 Josh Gerak Avanti Racing Club DQ
DNF Jeff Hsu Garage Racing DNF
DNF Guy Tucker HSP DNF
DNF Jim Holbrooks CBC Racing DNF
DNF Chad Sullivan Apex Racing Team DNF Teammate Win: Travis Biechele
DNF Phil Spencer Audi DNF Teammate Top 5: Brian Sullivan
DNF Benjamin Storrar Old Town Bicycle Race Team (OTB) DNF
DNF Stephen Berard Bikesale.com DNF
DNF David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates Cycl DNF Teammate Top 5: Tim Smith
DNF Sergio Palma Olympia Orthopaedic Associates Cycl DNF Teammate Top 5: Tim Smith
DNF Avi Mahan Revel Consulting/Rad Racing NW DNF
DNF Jason Cameron Boat Street Cycle Club (BSCC) DNF
DNF Joshua Simpson Boat Street Cycle Club (BSCC) DNF
DNF Michael Klisch Slalom Consulting Racing DNF
DNF Alex Walker DNF
DNF Kyle Mcgilvray Old Town Bicycle Race Team (OTB) DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 54   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Baumeister Cycle U 01:57:24
2 Garrett Charlson Audi 01:57:24
3 Pj Bauser Hagens Berman Cycling 01:57:24
4 Andrew Roths Bikesale.com 01:57:24
5 Francis Atkinson SCCA/Starbucks Cycling 01:57:24
6 Landon Sealey Garage Racing 01:57:24
7 Eric Cockrell Team B+ RADSPORT 01:57:24
8 Todd Morse tucker Team Stanley 01:57:24
9 Ian Sawyer Audi 01:57:24 Teammate Top 5: Garrett Charlson
10 Jeffrey Reed SCCA/Starbucks Cycling 02:00:26 Teammate Top 5: Francis Atkinson
11 Martin Turek Audi 02:00:26 Teammate Top 5: Garrett Charlson
12 Don Miller Slalom Consulting Racing 02:00:26
13 Paul Noyes Audi 02:00:26 Teammate Top 5: Garrett Charlson
14 Rick Benson Fischer Plumbing Cycling Team 02:00:26
15 Richie Strong SCCA/Starbucks Cycling 02:00:26 Teammate Top 5: Francis Atkinson
16 Samuel Park Hagens Berman Cycling 02:00:26 Teammate Top 5: Pj Bauser
17 Bradlee Haley Cycle U 02:00:26 Teammate Win: Todd Baumeister
18 Michael Sanderson Bikesale.com 02:00:26 Teammate Top 5: Andrew Roths
19 David Meyers Apex Racing Team 02:00:26
20 James Wells NWCC - Dimensional 02:00:26
21 Anthony Carroll SCCA/Starbucks Cycling 02:00:26 Teammate Top 5: Francis Atkinson
22 Colby Plagge NWCC - Dimensional 02:00:26
23 Phil Macino Audi 02:00:26 Teammate Top 5: Garrett Charlson
24 Aaron Adelstein SCCA/Starbucks Cycling 02:00:26 Teammate Top 5: Francis Atkinson
25 Jim Peterson Herriott Sports Performance 02:00:26
26 Andrew Austin Old Town Bicycle (OTB) 02:00:26
27 Gerardo Mores Apex Racing Team 02:00:26
28 Colin Mullane Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 02:00:26
29 James Anderson Kryki Sports 02:00:26
30 Gabriel Holmes Cycle U 02:00:26 Teammate Win: Todd Baumeister
31 Brian Mars Audi 02:00:26 Teammate Top 5: Garrett Charlson
32 Bart Hawkinson Avanti Racing Club 02:00:26
33 Sean Tanabe Bikesale.com 02:00:26 Teammate Top 5: Andrew Roths
34 Timothy Lewis Audi 02:00:26 Teammate Top 5: Garrett Charlson
35 Brian Bolin Fischer Plumbing Cycling Team 02:00:26
36 Jason Corbridge SCCA/Starbucks Cycling 02:00:26 Teammate Top 5: Francis Atkinson
37 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:00:26
38 Michael Thornton Fischer Plumbing Cycling Team 02:00:34
39 Michael Turner CBC Racing 02:00:58
40 Kevin Tamura Harvard University 02:02:28
41 Brian Marr Garage Racing 02:03:38
42 Ian Mullins Team Stanley 02:04:11
43 Harrison Devine JL Velo Racing Team 02:16:36
DNF Alex Votry Blue Rooster/Sports Medicine Clinic DNF
DNF Reeve Geary Blue Rooster/Sports Medicine Clinic DNF
DNF Morgan Simon Apex Racing Team DNF
DNF Mark Rogers Lake Washington Velo DNF
DNF Justin Calvo SCCA/Starbucks Cycling DNF Teammate Top 5: Francis Atkinson
DNF Colin Mckenna Hagens Berman Cycling DNF Teammate Top 5: Pj Bauser
DNF John Klupar Cucina Fresca Cycling Team DNF
DNF Paul Bishop Recycled Cycles Racing DNF
DNF Todd Schneider Boat Street Cycle Club (BSCC) DNF
DNF Peter Tang NWCC - Dimensional DNF
DNF Chris Mahan Step Down Racing DNF
DNF Todd Maclean Fischer Plumbing Cycling Team DNF
DNF Charlon Palacay Apex Racing Team DNF
DNF Evan Geary JL Velo Racing Team DNF
DNF Hyun Lee Lake Washington Velo DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 54   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Hughes Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:00:08
2 Derek Churchyard Bikesale.com 02:00:08
3 Paul Coffee Tacoma Bike 02:00:08
4 Anthony Whiley JL Velo Racing Team 02:00:08
5 Pat Harrington Bikesale.com 02:00:08
6 Charles Arndt NWCC - Dimensional 02:00:08
7 Robert Burdett ACQUA AL 2/SDBC 02:00:08
8 Brian Wentz Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:00:08 Teammate Win: Timothy Hughes
9 Travis Dougan Cycle U 02:00:08
10 Rick Benson Fischer Plumbing Cycling Team 02:00:08
11 Paul Way Fischer Plumbing Cycling Team 02:00:08
12 Erik Snapper 02:00:08
13 Ludo Max HSP 02:00:08
14 Mark A. thompson Cycle U 02:00:08
15 Henry Gertje CBC Racing 02:00:08
16 Steve Thompson Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:00:08 Teammate Top 5: Derek Churchyard
17 David Steiner Fischer Plumbing Cycling Team 02:00:08
18 Sean Murphy Tacoma Bike 02:00:08 Teammate Top 5: Paul Coffee
19 Chris Johns Avanti Racing Club 02:00:08
20 Kyle Anderson Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:00:08 Teammate Win: Timothy Hughes
21 John Austin Old Town Bicycle (OTB) 02:00:08
22 Francisco Pons Fischer Plumbing Cycling Team 02:00:08
23 J. Scott hile Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:00:08 Teammate Win: Timothy Hughes
24 Brooks Brainerd Bikesale.com 02:00:08 Teammate Top 5: Derek Churchyard
25 Charley Dickey HSP 02:00:08
26 John Clouse Fischer Plumbing Cycling Team 02:00:08
27 Peter Desrosier Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:00:08 Teammate Top 5: Derek Churchyard
28 Stephen Grasser 02:00:08
29 Paul Blough Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:00:08 Teammate Top 5: Derek Churchyard
30 James Kodjababian Fischer Plumbing Cycling Team 02:00:08
31 John Dowell Hagens Berman Cycling 02:00:08
32 Paul Krebsbach JL Velo Racing Team 02:00:08 Teammate Top 5: Anthony Whiley
33 John Mcmahon Cycle Therapy 4 Corners 02:00:08
34 Greg Arden Apex Racing Team 02:00:08
35 Jason Celestine Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:00:08 Teammate Win: Timothy Hughes
36 Richard Levandowski Old Town Bicycle Race Team (OTB) 02:00:26
37 John Hadden Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:01:55 Teammate Win: Timothy Hughes
38 Christopher Korus 02:02:29
39 Peter Banko Apex Racing Team 02:03:58
40 Glenn Fontelera Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:05:45 Teammate Top 5: Derek Churchyard
41 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:06:36 Teammate Win: Timothy Hughes
42 John Kaiser Garage Racing 03:02:53
DNF Scott Rittscher NWCC - Dimensional DNF
DNF Kenneth Dong DNF
DNF Alan Ehler Union Bay Cycling/Bikesale.com DNF Teammate Top 5: Derek Churchyard
DNF Matt Swanson Old Town Bicycle (OTB) DNF
DNF Robert Rice DNF
DNF John Austin DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 25   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Blazejack SCCA/Starbucks Cycling 01:30:29
2 Matt Niles Olympia Orthopaedic Associates Cycl 01:30:29
3 Simon Davies Northwest Velo 01:30:29
4 Benjamin Peterson JL Velo Racing Team 01:30:29
5 Rick Birdsey Second Ascent 01:30:29
6 Philip Newman Lake Washington Velo 01:30:29
7 Manuel Medina 01:30:29
8 Peter Hinckley Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 01:30:29
9 John Rasanen Fischer Plumbing Cycling Team 01:30:29
10 Mike Foster SCCA/Starbucks Cycling 01:30:29 Teammate Win: Tony Blazejack
11 Douglas Wilcox 01:30:29
12 John Martin Apex Racing Team 01:30:29
13 Nicholas Horton 01:30:29
14 Kenneth Dong Fischer Plumbing Cycling Team 01:30:29
15 Todd Allen Fischer Plumbing Cycling Team 01:30:29
16 Peter Kriofske Cycle U 01:30:29
17 Ayden Young Revel Consulting/Rad Racing NW 01:30:29
18 Tony Cordova Fischer Plumbing Cycling Team 01:30:29
19 Samuel Dodd SCCA/Starbucks Cycling 01:30:29 Teammate Win: Tony Blazejack
20 Michael Hodgins Cycle U 01:30:29
21 Ivan Citron Old Town Bicycle Race Team (OTB) 01:30:29
22 John Hill 01:30:37
23 Mark Southern Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:30:38
24 Alexander Perezpaz Apex Racing Team 01:30:38
25 Jason Grahn Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 01:30:40
26 Joshua Simmons Old Town Bicycle (OTB) 01:30:43
27 Kevin Johnson Northwest Velo 01:30:47 Teammate Top 5: Simon Davies
28 Steven Walker 01:31:38
29 Michael Marler 01:31:38
30 Garrett Blough Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:32:20
31 Zack Hewell Apex Racing Team 01:34:16
32 Kyle Hadley JL Velo Racing Team 01:35:11 Teammate Top 5: Benjamin Peterson
33 Chris Drechsel 01:36:25
34 John Greer 01:36:25
35 Andrew Morrison Fischer Plumbing Cycling Team 01:37:05
36 Quinn Dusenberry Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 01:37:27
37 Kevin Yarnell SCCA/Starbucks Cycling 01:37:27 Teammate Win: Tony Blazejack
DNF Edgar Vanlieshout DNF
DNF David Garate DNF
DNF Paul Fredericks Union Bay Cycling/Bikesale.com DNF
DNF Tyler Daniel JL Velo Racing Team DNF Teammate Top 5: Benjamin Peterson
DNF Christopher Williams DNF
DNF Mark Custodio DNF
DNF Jonathan Barr Garage Racing DNF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 35   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Cutler Peterson Racing 02:42:37
2 Jane Evely Slalom Consulting Racing 02:46:39
3 Sara Youmans Keller Rohrback Cycling 02:46:39
4 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:46:39
5 Ivy Audrain Stranamanti Cycling 02:46:39
6 Michelle Kautzmann CBC Racing 02:46:39
7 Theresa Harding SCCA/Starbucks Cycling 02:46:39
8 Leina Tani Team Group Health 02:46:39
9 Michele Conrad Keller Rohrback Cycling 02:46:39 Teammate Top 5: Sara Youmans
10 Heidi Wood Alki/Rubicon Racing 02:46:39
11 Mirna Nieto Peterson Racing 02:46:39 Teammate Win: Jessica Cutler
12 Lori Swanson SCCA/Starbucks Cycling 02:46:39
13 Carly Tu Peterson Racing 02:46:43 Teammate Win: Jessica Cutler
14 Kelly Woznicki Peterson Racing 02:46:43 Teammate Win: Jessica Cutler
15 Carolyn Eller Gregg's Specialized-Trek Racing Tea 02:46:43
16 Annette Williams Slalom Consulting Racing 02:46:45 Teammate Top 5: Jane Evely
17 Kathleen Taylor Sound Velo Cycling Club 02:46:54
18 Lisa Coyne Sound Velo Cycling Club 02:48:07
19 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling 02:49:49
DNF Amara Edwards Gregg's Specialized-Trek Racing Tea DNF
DNF Jadine Riley Team Group Health DNF
DNF Lb Kregenow Team Group Health DNF
DNF Rachel Hong Team Group Health DNF
DNF Robin Sheedy Team Group Health DNF
DNF Ann Mitchell Olympia Orthopaedic Associates Cycl DNF Teammate Top 5: Jennifer Burtner
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annemarije Rook Team Group Health 01:39:41
2 Naoko Forderer Fischer Plumbing Cycling Team 01:39:41
3 Jessica Culnane Spokeswomen Racing 01:39:41
4 Laura Dodd SCCA/Starbucks Cycling 01:39:41
5 Youlia Shabalina SCCA/Starbucks Cycling 01:39:44
6 Kristen Sblendorio Spokeswomen Racing 01:39:44
7 Lauren Cramer Olympia Orthopaedic Associates Cycl 01:39:44
8 Linda Moul Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:39:48
9 Keira Ehler Bikesale.com 01:43:32
10 Alice Case Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:45:14
11 Melissa Desimone Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:45:14
12 Katherine Barr Bikesale.com 01:45:14
13 Sabrina Hendrick Fischer Plumbing Cycling Team 01:45:14 Teammate Top 5: Naoko Forderer
14 Emily Beedle Bikesale.com 01:45:14
15 Emily Nevin Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 01:48:16
16 Andrea Imler Team Group Health 01:51:00 Teammate Win: Annemarije Rook
17 Sarah Atwood Team Group Health 01:51:00 Teammate Win: Annemarije Rook
18 Monica Brodhun 01:52:51
19 Alexandra Mertens Herriott Sports Performance 01:54:16
20 Elise Wright Peterson Racing 01:54:16
21 Heather Zimchek Peterson Racing 01:56:20
22 Kelly Purnell Team Group Health 01:58:25 Teammate Win: Annemarije Rook
23 Cynthia Freed Bikesale.com 01:59:02
24 Liese Anex Team Group Health 02:01:32 Teammate Win: Annemarije Rook
25 Christi Kenyon Bikesale.com 02:04:20
26 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:04:20
DNF Misty Watson Team Group Health DNF Teammate Win: Annemarije Rook
DNF Amanda Camp DNF
DNF Elizabeth Adams DNF
DNF Megan Fisher DNF
DNF Karine Valliantsaunders SCCA/Starbucks Cycling DNF Teammate Top 5: Laura Dodd
DNF Janelle Kay Old Town Bicycle (OTB) DNF
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 28   Cat ?: 1