Log In
Blythewood Omnium - Time Trial • Mar 10 2012
Clear, 57 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Tobias Unattached 05:30.9
2 Kurt Hahn Hawleys Bicycle World 05:39.3
3 Ryan Swaim Massage Envy Cycling p/b Catup.com 05:41.9
4 Will Smith Beast Racing-Bicycles East 05:42.0
5 Hank Walls Unattached 05:42.3
6 Mitchell Moody BEAST RACING - Bicycles East 05:42.3
7 Alexander Streett SV/Bikesource racing 05:43.6
8 Toby Rosen catUP Coaching 05:44.8
9 Bobby Hough Les Amis 05:45.7
10 Connor Ardrey Outspokin Augusta 05:47.1
11 Kelly Edwards Outspokin Augusta 05:48.9
12 Richard Soto unattached 05:49.1
13 Weston Coker F.A.C.T. 05:49.5
14 John Cristiano Trysports p/b Timex 05:50.7
15 Chris Woods Burlington Velo Club 05:51.0
16 Brandon Davis Port City Velo/Team Teaka 05:52.9
17 Kevin Nicholson Cycletherapy 05:55.2
18 Colin Cavaliere Global Bike 05:56.5
19 Neil Ostenfeld Massage Envy Cycling p/b Catup.com 05:56.9 Teammate Top 5: Ryan Swaim
20 Daniel Lenis Carolina Break 05:59.4
21 Tim Bettles 06:03.7
22 Asa Duggan Outspokin Augusta 06:03.7
23 Kevin Brazell Carolina Velo/Cycle Center 06:04.6
24 Samuel Kophazi Carolina Break 06:09.0
25 Jason Kimball Paralyzed Veterans Racing 06:14.8
26 Markadam Abramowicz KindHuman Sports 06:20.3
27 Stephen Reynolds Giordana-Clif Bar-BRICA Cycling Tea 06:28.9
28 Gunnar Palm Massage Envy Cycling p/b Catup.com 06:31.0 Teammate Top 5: Ryan Swaim
29 Charlie Streett SV/Bikesource Racing 06:34.2
30 Robert Stives Unattached 06:53.8
31 Austin Joyner Carolina Break 08:44.9
32 Terrence Slifer Globalbike
33 Rodney Almeida TrySports p/b Timex Cycling Team
Finishers: Cat 4: 15   Cat 5: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luis Flores CatUP Coaching 05:13.9
2 Carlos Pinate Beast Racing 05:17.7
3 Paul Price jr FACT 05:17.8
4 Robert Vogt Team Traveller 05:20.1
5 Levi Nelson Modry/Evergreen 05:21.0
6 Jenrette Springs VeloShine Cycling Team 05:24.1
7 Myles Lietzke Cbc Racing Team 05:25.0
8 Kellen Goodell CBC Racing Team 05:26.1
9 Timothy Mccollum VeloShine Cycling Team 05:26.3
10 Timmy Supplee Massage Envy Cycling p/b Catup.com 05:32.3
11 Patrick Lackey 05:35.8
12 Jamie Lytton VeloShine Cycling Team 05:36.2
13 Camden Simon Ghost Tree Racing 05:40.2
14 Mike Helman RTO National 05:53.3
15 Connor Williams DIY Music p/b Chainheart Cycling St 05:55.6
16 Jim Payne Carolina Break 05:56.6
17 Sam Curlee US Military Cycling Team Fueled by
Finishers: Cat 3: 13   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Tebbetts POA Cycling 05:11.1
2 Cleve Blackwell POA Cycling 05:11.9 Teammate Win: Matthew Tebbetts
3 James Hyatt jr Harrells Bicycle World/Garmin 05:12.0
4 Jay Charles Carolina Cycling Team 05:16.0
5 Rodney Dender POA Cycling 05:22.0 Teammate Win: Matthew Tebbetts
6 Gordon Whittaker Carolina Cycling 05:22.3
7 Stephen Sperry POA Cycling 05:33.3 Teammate Win: Matthew Tebbetts
8 William Sellers Savannah Wheelmen/ Subaru-OSP 05:34.6
9 Gabe Hipps Harrells Bicycle World/ Garmin 05:36.1 Teammate Top 5: James Hyatt jr
10 David Fowley Beast Racing 05:46.3
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Leduc dope Atlantic Velo 05:13.8
2 Scott Miner BikeLaw.com 05:17.1
3 Keith Johnson Atlantic Velo p/b Walts Racing 05:18.8
4 Jeffrey Allums cycle center/carolina velo 05:27.3
5 Shaun Walsh Massage Envy Cycling p/b Catup.com 05:27.3
6 Michael Ventola Pre-Reg.com 05:28.2
7 Joel Price Colavita Racing Inc. 05:38.2
8 Scott Webster Veloshine Cycling Team 05:50.2
9 James Cole Veloshine Cycling Team 05:57.9
10 John Patterson Beast Racing- Bicycle East 05:58.6
11 Jim Palmer Outspokin Augusta 06:05.3
12 Paul Steagall SV/BikeSource Racing Team 06:15.2
13 Kevin Freeman Rock Hill Bicycle Club 06:27.2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Broo Happy Tooth 04:48.0
2 Spencer Gaddy United Healthcare/ Lexus Elite 04:54.4
3 Joshua Whitmore Athletix Cycling Team Benefiting Gl 04:54.8
4 Nathan Smith LCR p/b Champion Systems 04:59.1
5 Edison Turner BMC-Hincapie Development Team 05:01.1
6 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing 05:02.1
7 Alder Martz BMC-Hincapie Development Team 05:02.6 Teammate Top 5: Edison Turner
8 Isaac Enderline BMC-Hincapie Development Team 05:03.1 Teammate Top 5: Edison Turner
9 Trey Miller Athletix Cycling Team benefiting Gl 05:03.2 Teammate Top 5: Joshua Whitmore
10 Thaddeus Dulin Athletix Cycling Team benefiting Gl 05:03.4 Teammate Top 5: Joshua Whitmore
11 Bruce Humphries Veloshine Cycling Team 05:04.3
12 Christopher Monteleone Team Mountain Khakis/SmartStop 05:04.3
13 Jovan Zekavica 05:07.3
14 Timothy Jenkinson Earthfare/I9 Cycling Team 05:07.5
15 Reid Beloni App State/W2F/Magic Cycles 05:07.9
16 Andre Vandenberg Astellas Oncology p/b ABD 05:08.6
17 Josh Oxendine DIY Music p/b Chain Heart Cycling S 05:09.1
18 Kevin Satterfield 05:09.3
19 Nicholas Inabinet Astellas Oncology p/b ABD 05:09.9
20 Jason Marshall Velo 16 BSG 05:10.7
21 Brooks Bostick LCR p/b Champion System 05:11.4
22 Johnny Mitchell Metro Reprographics p/b DeMaine Chi 05:11.5
23 Parker Kyzer BMC-Hincapie Development Team 05:12.8 Teammate Top 5: Edison Turner
24 Jonathan Hamblen Team Mountain Khakis - SmartStop 05:13.9
25 Tyler Karnes BMC-Hincapie Development Team 05:14.1 Teammate Top 5: Edison Turner
26 Chris Zieman Happy Tooth Racing 05:14.4
27 Charlie Hough DIY Music p/b Chainheart Cycling St 05:16.4
28 Christopher Calder Les Amis Calder Brothers Select Tea 05:17.2
29 Taylor Little DIY Music p/b Chainheart Cycling St 05:17.3
30 Darren Fuller VeloShine Cycling Team 05:18.0
31 Brendan Dillow DIY Music p/b Chainheart Cycling St 05:18.1
32 John Jay Happy Tooth Racing 05:18.9
33 Patrick Weddell App State/W2F/Magic Cycles 05:19.6
34 Marc Williams Athletix Cycling Team Benefiting Gl 05:20.5 Teammate Top 5: Joshua Whitmore
35 Cody Johnson DIY MUSIC p/b chainheart cycling st 05:22.2
36 Richard Kirby Pre-Reg.com 05:23.2
37 Michael Raynor DIY Music p/b Asheville Youth Cycli 05:26.0
38 Kyle Knott Athletix Cycling Team benefiting Gl 05:26.0 Teammate Top 5: Joshua Whitmore
39 Jae Bowen Veloshine Cycing Team 05:28.1
40 Alex Dayton Mock Orange Racing 05:30.6
41 Maxwell Robb DIY Music p/b Chainheart Cycling St 05:30.8
42 Grayson Brookshire DIY Music p/b Chainheart Cycling St 05:31.2
43 Josh Barrett Subaru/AFAS p/b OSP 05:34.5
44 James Baldesare Cleveland Clinic Sports Health/ RGF
45 William Richter BMC-Hincapie Development Team Teammate Top 5: Edison Turner
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 23   Cat 3: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Komanski Pain Pathways 05:48.6
2 Ashlyn Woods Miller School of Albemarle p/b CBC 06:02.7
3 Anne Moore Modry/Evergreen 06:10.0
4 Erica Stievecaldwell Anteitam Velo Club 06:18.1
5 Christy Scott Globalbike 06:23.4
6 Sonja Van holderbeke Beast Racing 06:37.8
7 Dolores Coughlin Southeast velo/bike source racing 06:43.2
8 Sarah Kraxberger CatUP Coaching 06:43.7
9 Janet Trubey Pepper Palace/Spin-Tech Training p/ 06:44.1
10 Karen Muehl Modry/Evergreen Partners 06:48.2 Teammate Top 5: Anne Moore
11 Elizabeth Brady Team Headstrong 06:54.4
12 Mary Franceschi modry/evergreen partners 07:43.1 Teammate Top 5: Anne Moore
13 Stefanie Feltwell Forest Acres Cycling Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Walls Carolina Break 06:39.1
2 Dawson Askew LES AMIS/CALDER BROS DEVO TEAM 07:09.1
3 Jake Roberts FACT 07:33.5
4 Eric Calder Les Amis 07:37.6
5 Kerrigan Sunday FACT 08:08.8
6 Allyson Hurst FACT 08:19.0
7 Ethan Cash FACT 08:24.3 Teammate Top 5: Jake Roberts
8 Walker Discoe Forest Acres Cycling Team 08:42.1
9 Emma Hurst FACT 09:48.4 Teammate Top 5: Jake Roberts
10 Luis Flores CatUP Coaching 11:55.6
11 Conor Schunk Unattached
12 Arthur Bettles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Morales 05:25.9
2 Devin Reavis Hearts 05:55.1
3 James Barry Carolina Break 06:09.5
4 Santiago Montenegro FACT 06:18.8
5 Jared Ocker FACT 06:20.7
6 Andrew Weaver Carolina Break 06:33.0
7 Ben Holland FACT 16:22.3 Teammate Top 5: Santiago Montenegro
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meghan Korol Pepper Palace/Spin-Tech Training p/ 05:32.2
2 Hannah Miller Pain Pathways Cycling Team 05:44.6
3 Allison Arensman Pepper Palace/Spin-Tech Training p/ 05:51.9 Teammate Win: Meghan Korol
4 Marianne Holt PainPathways Cycling Team 06:03.3
5 Deb Sweeney whitmore Pain Pathways 06:07.7
6 Susan Jones - morgan Greenville Woman 06:09.4
7 Erica Chard Pepper Palace/Spin-Tech Training p/ 06:09.6 Teammate Win: Meghan Korol
8 Stephanie Bunnett Pepper Palace/Spin-Tech Training p/ 06:20.2 Teammate Win: Meghan Korol
9 Elizabeth Lee Louis Garneau Factory Team p/b Fuji 06:36.7
10 Amy Alexander Pepper Palace/Spin-Tech Training p/ 06:38.2 Teammate Win: Meghan Korol
11 Carolynn Berry Painpathways Womens Cycling 06:53.2
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 1