Log In
Team Group Health Independence Valley Road Race • Mar 24 2012
Partly Cloudy, 50 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tubbs Audi 03:15:06
2 Benjamin Swedberg 03:15:46
3 David Richter HSP 03:15:46
4 Logan Owen Lake Washington Velo 03:15:46
5 Todd Gallaher 03:15:46
6 Adam Branfman 03:15:46
7 Zachary Jones Garage Racing 03:15:46
8 Christopher Parrish Hagens Berman Cycling 03:15:46
9 Shawn Ongers Audi 03:15:46 Teammate Win: Ian Tubbs
10 Zachary Kovalcik Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 03:15:46
11 Kyle Farrell Garage Racing 03:15:46
12 Ryan Carlson 03:15:46
13 David Wells 03:15:46
14 Rusty Dodge Shuksan Velo Club 03:15:46
15 Rashid Farooqui Rally Sport Cycling Team 03:15:46
16 Quinn Keogh Team Rubicon-ORBEA 03:15:46
17 Logan Wetzel Second Ascent 03:15:46
18 Daniel Quirk Veloce Racing P/B smith&nephew 03:15:46
19 Steven Wilssens Bikesale.com 03:15:46
20 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 03:15:46
21 Colby Wait-molyneux Hammer Nutrition/CMG Racing Team 03:15:46
22 Paul Bourcier Veloce Racing P/B smith&nephew 03:15:46
23 Mathew Braun Kryki Sports 03:15:52
24 Ian Mckissick Audi 03:15:55 Teammate Win: Ian Tubbs
25 Jeff Hoover 03:16:10
26 Nick Zylkowski Stranamanti Cycling 03:16:10
27 Aaron Shaw HSP 03:16:14 Teammate Top 5: David Richter
28 Brian Hitchcock HSP 03:16:14 Teammate Top 5: David Richter
29 Aaron Sander 03:19:04
30 Qayam Jetha Garage Racing 03:19:04
31 Michael Palmer 03:19:07
32 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood 03:19:09
33 Patrick Stanko Kryki Sports 03:19:10
34 James Stangeland Keller Rohrback Cycling 03:19:20
35 Samuel Nicoletti 03:19:20
36 Nick Bennette 03:19:20
37 Steven Kusy Recycled Cycles Racing 03:20:32
38 Travis Monroe Hammer Nutrition-CMG Racing Team 03:20:36
39 Ryan Liverman Veloce Racing P/B smith&nephew 03:20:57
40 Joe Prettyman Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma 03:20:57
41 Michael Benno Veloce Racing P/B smith&nephew 03:20:57
42 Todd Herriott Herriott Sports Performance 03:22:16
43 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness 03:27:36
44 William Laubernds 03:27:36
45 Chris Shim 03:27:36
DNF John Sindell Garage Racing DNF
DNF Joseph Baum Garage Racing DNF
DNF Stephen Bedford Team Oregon p/b Laurelwood Brewing DNF
DNF Derek Wilkerson Audi DNF Teammate Win: Ian Tubbs
DNF Colin Krebsbach Audi DNF Teammate Win: Ian Tubbs
DNF Ryan Gist Herriott Sports Performance DNF
DNF Warren Atkey Union Bay Cycling/Bikesale.com DNF
DNF David Iannotti Bikesale.com DNF
DNF Kenneth Williams Slalom Consulting Racing DNF
DNF Kevin Hansen Second Ascent DNF
DNF Christopher Dubuis DNF
DNF Marcel Alisser DNF
DNF Andrew Itz DNF
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 30   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Benson Fischer Plumbing Cycling Team 01:44:45
2 Anthony Whiley JL Velo Racing Team 01:44:45
3 Rodney Brandon JL Velo Racing Team 01:44:45
4 Paul Lastayo Utah Premier-Ski Utah Cycling Team 01:44:45
5 Dan Donahue CBC Racing 01:44:45
6 Jeff Pfost Apex Racing Team 01:44:45
7 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates Cycl 01:44:45
8 Henry Gertje CBC Racing 01:44:45 Teammate Top 5: Dan Donahue
9 Charles Arndt NWCC - Dimensional 01:44:45
10 Donald Stimson Cucina Fresca Cycling Team 01:44:45
11 David Ryan SCCA/Starbucks Cycling 01:44:45
12 Brian Wentz Olympia Orthopaedic Associates Cycl 01:44:45
13 Joe Bowen Northwest Velo 01:44:45
14 Rollin Rogers FareStart 01:44:45
15 John Hadden Olympia Orthopaedic Associates Cycl 01:44:47
16 John Austin Old Town Bicycle (OTB) 01:44:49
17 Dave Reed Herriott Sports Performance 01:44:51
18 Nick Duckstein Bikesale.com 01:46:43
19 J Michael manning 01:47:49
20 David Hecht Thumbprint Racing 01:47:49
21 John Mcmahon Cycle Therapy 4 Corners 01:49:28
22 Garth Ferber JL Velo Racing Team 01:49:54 Teammate Top 5: Anthony Whiley
23 Brian Gore Cucina Fresca Cycling Team 01:51:30
24 David Steiner Fischer Plumbing Cycling Team 01:51:52 Teammate Win: Rick Benson
25 Jon Magnuson 01:52:36
26 Randel Nordfurs 01:52:36
27 Paul Krebsbach JL Velo Racing Team 01:52:39 Teammate Top 5: Anthony Whiley
28 David Foster 01:52:39
29 Gary Hocking Cycle U 01:56:44
30 Corrie Martin Thumbprint Racing 01:57:10
31 Steve Miller Team Double Check 02:00:45
32 Robbin Goldfoos Northwest Velo 02:03:08
33 Stephen Grasser 02:08:37
DNF John Ospina Excel Sports Boulder DNF
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 19   Cat 4: 9   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Gerrish NWCC - Dimensional 02:29:41
2 Brent Davis Audi 02:31:49
3 Nikos Mills Garage Racing 02:37:08
4 Ryan Dean FareStart 02:37:11
5 Steve Sonheim Team Steam 02:37:44
6 Kevin Masterson Garage Racing 02:37:44
7 Sean Phillips Garage Racing 02:37:58 Teammate Top 5: Nikos Mills
8 Tom Wick Garage Racing 02:37:58 Teammate Top 5: Nikos Mills
9 David Hills Garage Racing 02:37:58 Teammate Top 5: Nikos Mills
10 Matthew Oseto Audi 02:38:01 Teammate Top 5: Brent Davis
11 Gregory Kauper FareStart 02:38:04 Teammate Top 5: Ryan Dean
12 Neil Casserly Garage Racing 02:38:17 Teammate Top 5: Nikos Mills
13 Nicholas Perera NWCC - Dimensional 02:41:31 Teammate Win: Ian Gerrish
14 Ryan Denney NWCC - Dimensional 02:41:31 Teammate Win: Ian Gerrish
15 Gary Brown Audi 02:46:52 Teammate Top 5: Brent Davis
16 Robert Campbell CBC Racing 02:47:55
17 Mario Medina Raceplan Team 02:58:15
DNF Daryl Hemenway BRIHOP Cycling DNF
DNF Randy Salamon Stranamanti Cycling DNF
DNF Chandler Leach Audi DNF Teammate Top 5: Brent Davis
DNF Marco Desimone Audi DNF Teammate Top 5: Brent Davis
DNF David Mazzarella DNF
DNF Ryan Perlman Keller Rohrback Cycling DNF
DNF Brad Halstead Olympia Orthopaedic Associates Cycl DNF
DNF Mike Burdo Team Steam DNF Teammate Top 5: Steve Sonheim
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 13   Cat 3: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Teal HSP 02:25:34
2 Vaughn Nelson CBC Racing 02:25:36
3 Bill Booth Apex Racing Team 02:25:37
4 Travis Biechele Apex Racing Team 02:30:19
5 Al Urbanksy 02:30:19
6 Tony Pletcher Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:30:19
7 Pj Bauser Hagens Berman Cycling 02:30:19
8 Steven Case 02:30:19
9 Jesse Coombs 02:30:19
10 John Mcallister 02:30:19
11 Benjamin Storrar Old Town Bicycle Race Team (OTB) 02:30:19
12 Ronald Sielinski Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 02:30:19
13 Jed Barden FareStart 02:30:19
14 Jeffrey Gaeckle Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:30:19
15 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:30:19
16 Timothy Lang 02:30:19
17 Unknown Rider 02:30:19
18 Keiichi Otani Lake Washington Velo 02:30:19
19 Matt Mikul Recycled Cycles Racing 02:30:19
20 Jason Connell Apex Racing Team 02:30:19 Teammate Top 5: Bill Booth
21 James Wood Alki/Rubicon Racing 02:30:19
22 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:30:19
23 Evan Siroky Guinness Cycling Team 02:30:19
24 Brian Sullivan Audi 02:30:19
25 Joseph Skokan Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:30:19
26 Richard Urena Garage Racing 02:30:19
27 Scott Larson Lake Washington Velo 02:30:19
28 Jason Cemanski Apex Racing Team 02:30:19 Teammate Top 5: Bill Booth
29 Dana Harper 02:34:29
30 Mark Franks Herriott Sports Performance 02:40:10
31 Jason Cameron Boat Street Cycle Club (BSCC) 02:41:12
32 Stephen Mair Fischer Plumbing Cycling Team 02:41:12
33 Craig Hammond Bikesale.com 02:41:12
34 Nathaniel Pitts Puget Sound Cycling Club 02:41:19
35 Chad Richmond Lake Washington Velo 02:42:17
36 Mike Gladfelter Seattle Super Squadra 02:48:05
37 Edward Rosenberg Apex Racing Team 02:49:37 Teammate Top 5: Bill Booth
38 Rick Roof Old Town Bicycle (OTB) 02:49:37
39 Jeffery Patterson Old Town Bicycle (OTB) 03:02:16
40 Sergio Palma Olympia Orthopaedic Associates Cycl 03:05:34
DNF Mike Rolcik Second Ascent DNF
DNF Steve Matson Old Town Bicycle (OTB) DNF
DNF Andrew Malakoff Boat Street Cycle Club (BSCC) DNF
DNF Robert Mcdaniel Recycled Cycles Racing DNF
DNF Daniel Doran HSP DNF Teammate Win: Will Teal
DNF Jordan Rasmussen Team Steam DNF
DNF Tom Hackleman Old Town Bicycle (OTB) DNF
DNF David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates Cycl DNF
DNF Stephen Berard Bikesale.com DNF
DNF Vern Cole SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Thorsten Askervold HSP DNF Teammate Win: Will Teal
DNF Alex Walker Old Town Bicycle Race Team (OTB) DNF
Finishers: Cat 3: 44   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Reinholtz Fanatik Bike Co. 01:50:07
2 Erik Hokanson Fanatik Bike Co. 01:50:07 Teammate Win: Timothy Reinholtz
3 Scott Whaley 01:50:07
4 Matt Martel 01:50:07
5 Michael Sanderson Bikesale.com 01:50:07
6 Alex Votry Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 01:50:07
7 Colin Mullane Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 01:50:07
8 Paul Coffee Tacoma Bike 01:50:07
9 Eric O'daffer Lakemont Cycling Club 01:50:07
10 Don Miller Slalom Consulting Racing 01:50:07
11 Michael Heusdens Bikesale.com 01:50:07 Teammate Top 5: Michael Sanderson
12 Paul Claeys Seattle Super Squadra 01:50:07
13 Daniel Filonowich Branford Bike/DeLaurenti/Pagliacci 01:50:07
14 David Hose Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:50:07 Teammate Top 5: Michael Sanderson
15 Jason Casebolt Revel Consulting/Rad Racing NW 01:50:07
16 Paul Blough Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:50:07 Teammate Top 5: Michael Sanderson
17 Scott Monett 01:50:07
18 Mark Gosney Apex Racing Team 01:50:07
19 Francisco Pons Fischer Plumbing Cycling Team 01:50:07
20 Dave Bishop Fanatik Bike Co. 01:50:17 Teammate Win: Timothy Reinholtz
21 Glenn Brihagen Apex Racing Team 01:50:23
22 Tom Fryer Fanatik Bike Co. 01:50:25 Teammate Win: Timothy Reinholtz
23 Kyle Anderson Olympia Orthopaedic Associates Cycl 01:50:25
24 Paul Way Fischer Plumbing Cycling Team 01:50:25
25 John Rodgers Old Town Bicycle Race Team (OTB) 01:50:25
26 Chris Mahan Step Down Racing 01:53:29
27 Chris Blanton Lakemont Cycling Club 01:53:40
28 Jon Gornick 01:53:43
29 David Inadomi SCCA/Starbucks Cycling 01:53:56
30 Brooks Brainerd Bikesale.com 01:54:43 Teammate Top 5: Michael Sanderson
31 Glenn Fontelera Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:56:32 Teammate Top 5: Michael Sanderson
32 Ron Jones Truckee Bicycle Team 01:57:25
33 Patrick Powers Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:01:35
34 Pat Harrington Bikesale.com 02:01:35 Teammate Top 5: Michael Sanderson
35 Eric Moselle 02:01:44
36 Larry Baker Old Town Bicycle (OTB) 02:03:25
37 Richard Levandowski Old Town Bicycle Race Team (OTB) 02:06:54
38 John Hill 02:06:54
39 Bukie Mabayoje 02:10:39
40 Unknown Rider 02:14:27
41 Michael Skinner Avanti Racing Club 02:24:12
DNF Richard Barnwell Apex Racing Team DNF
DNF John Dowell Hagens Berman Cycling DNF
DNF Christopher Korus DNF
DNF Timothy Hughes Olympia Orthopaedic Associates Cycl DNF
DNF J. Scott hile Olympia Orthopaedic Associates Cycl DNF
DNF Derek Churchyard Bikesale.com DNF Teammate Top 5: Michael Sanderson
DNF Mark Rogers Lake Washington Velo DNF
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 18   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ludo Max HSP 01:48:37
2 Douglas Wilcox 01:48:37
3 Kent Ross Word-RCB by Cyclisme 01:48:37
4 Peter Kriofske Cycle U 01:48:37
5 Michael Loveland Second Ascent 01:48:37
6 Philip Newman Lake Washington Velo 01:48:37
7 Steven Walker 01:48:37
8 Michael Marler 01:48:37
9 Zack Hewell Apex Racing Team 01:48:37
10 Peter Hinckley Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 01:48:37
11 Daniel Hubbell Cucina Fresca Cycling Team 01:48:37
12 Mike Foster SCCA/Starbucks Cycling 01:48:37
13 Manual Medina 01:48:37
14 Graeme Murray University of Chicago 01:48:37
15 Benjamin Peterson JL Velo Racing Team 01:48:37
16 Zachary Smith HSP 01:48:37 Teammate Win: Ludo Max
17 Ethan Lyons 01:48:37
18 Lucas Weyand 01:48:37
19 Ryan Hill 01:48:37
20 James Hart 01:48:37
21 Bryan Torian Olympia Orthopaedic Associates Cycl 01:48:37
22 Samuel Dodd SCCA/Starbucks Cycling 01:52:30
23 Lucas Sokolsky Old Town Bicycle Race Team (OTB) 01:53:08
24 Alex Nelson Chinook Cycling Club, Inc 01:53:35
25 Rick Birdsey Second Ascent 01:54:32 Teammate Top 5: Michael Loveland
26 Nicholas Horton 01:54:32
27 Alexander Perezpaz Apex Racing Team 01:54:32
28 Joshua Bonvissuto 01:54:32
29 David Garate 01:54:32
30 Rodger Voorhies Cycle U 01:54:35 Teammate Top 5: Peter Kriofske
31 Neal Goldberg FareStart 01:54:37
32 Thomas Catalina SCCA/Starbucks Cycling 02:00:35
33 Jason Grahn Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 02:03:11
34 Eliyah Smith Second Ascent 02:03:11 Teammate Top 5: Michael Loveland
35 Larry Elliott Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:07:30
36 Travis Elliott 02:07:30
37 Kevin Yarnell SCCA/Starbucks Cycling 02:10:44
38 Tony Cordova Fischer Plumbing Cycling Team 02:20:01
39 Tyler Daniel JL Velo Racing Team 02:24:40
40 Kirk Beatty Old Town Bicycle Race Team (OTB) DQ
41 Joshua Simmons Old Town Bicycle (OTB) DQ
DNF Keegan Oneill DNF
DNF Christopher Stewart Tacoma Bike DNF
DNF Ryan Whitehead DNF
DNF John Greer DNF
DNF Paul Jackson DNF
DNF Dennis Schleder Motofish Racing DNF
DNF Alec Williams Olympia Orthopaedic Associates Cycl DNF
DNF Scott Villalon DNF
DNF Michael Hodgins Cycle U DNF Teammate Top 5: Peter Kriofske
DNF John Martin Apex Racing Team DNF
DNF Todd Allen DNF
DNF Quinn Dusenberry Blue Rooster/Sports Medicine Clinic DNF
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 48   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Reed 01:37:28
2 Michael Turner CBC Racing 01:37:28
3 Darrel Brown Chinook Cycling Club, Inc 01:37:28
4 Martin Turek Audi 01:37:28
5 Garrett Charlson Audi 01:37:28
6 Todd Morse tucker Team Stanley 01:37:28
7 Paul Noyes Audi 01:37:30 Teammate Top 5: Martin Turek
8 Eric Cockrell Team B+ RADSPORT 01:37:30
9 Christopher Carter 01:37:30
10 Tony Blazejack SCCA/Starbucks Cycling 01:37:30
11 Francis Atkinson SCCA/Starbucks Cycling 01:37:44
12 Aaron Griffith FareStart 01:43:12
13 James Anderson Kryki Sports 01:43:19
14 Andrew Austin Old Town Bicycle (OTB) 01:43:19
15 Paul Bishop Recycled Cycles Racing 01:43:19
16 Richie Strong SCCA/Starbucks Cycling 01:43:19
17 Samuel Park Hagens Berman Cycling 01:43:19
18 Daniel Liberator Cucina Fresca Cycling Team 01:43:19
19 Gabriel Holmes Cycle U 01:43:19
20 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club 01:43:19
21 Brian Bolin Fischer Plumbing Cycling Team 01:43:19
22 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates Cycl 01:43:19
23 Peter Tang NWCC - Dimensional 01:43:19
24 David Meyers Apex Racing Team 01:43:19
25 John Alving Apex Racing Team 01:43:19
26 Phil Macino Audi 01:43:24 Teammate Top 5: Martin Turek
27 Christopher Nelson Old Town Bicycle (OTB) 01:43:24
28 Unknown Rider 01:43:24
29 Allen Butler Second Ascent 01:43:24
30 Morgan Simon Apex Racing Team 01:43:24
31 Frank Colich Cucina Fresca Cycling Team 01:43:24
32 Justin Calvo SCCA/Starbucks Cycling 01:43:24
33 Daniel Milner Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 01:43:31
34 Tim Farrell FareStart 01:43:31
35 Jim Peterson Herriott Sports Performance 01:43:34
36 Pavel Kritovich Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:48:24
37 Kevin Tamura 01:48:36
38 Andrew Roths Bikesale.com 01:49:03
39 Jeff Rasor 01:49:07
40 Andrew Eisen FareStart 01:49:47
41 Bradlee Haley Cycle U 01:50:25
42 Bart Hawkinson Avanti Racing Club 01:50:28
43 Anthony Carroll SCCA/Starbucks Cycling 01:50:28
44 Bryan Urakawa Fischer Plumbing Cycling Team 01:50:28
45 Tyler Tangen Revel Consulting/Rad Racing NW 01:50:28
46 John Rasanen Fischer Plumbing Cycling Team 01:50:28
47 Matthew Leary Audi 01:50:31 Teammate Top 5: Martin Turek
48 Kevin Stewart Revel Consulting/Rad Racing NW 01:50:31
49 Nolan Brady Old Town Bicycle Race Team (OTB) 01:53:40
50 Todd Schneider Boat Street Cycle Club (BSCC) 01:56:33
51 Jordon Bressler 01:58:07
52 Jason Corbridge SCCA/Starbucks Cycling 01:58:07
53 Travis Dougan Cycle U 01:58:07
54 Scott Stout CONTENDER BICYCLES 01:58:11
55 Steven Glasgow CONTENDER BICYCLES 01:58:11
56 Smith Anderson Green Line Velo 01:59:35
DNF Michael Mcguffin Cucina Fresca Cycling Team DNF
DNF Brian Mars Audi DNF Teammate Top 5: Martin Turek
DNF Terence Auyeung Audi DNF Teammate Top 5: Martin Turek
DNF Kurt Litsinger Apex Racing Team DNF
DNF Michael Thornton Fischer Plumbing Cycling Team DNF
DNF Nicholas Morozkoops Fischer Plumbing Cycling Team DNF
DNF Landon Sealey Garage Racing DNF
DNF Avi Mahan Revel Consulting/Rad Racing NW DNF
DNF Jason Spears Apex Racing Team DNF
DNF Alfonso Lopez Apex Racing Team DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 60   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Cutler Peterson Racing 02:45:45
2 Jocelyn Setter Stranamanti Cycling 02:47:56
3 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:47:56
4 Courtenay Mcfadden Peterson Racing 02:47:56 Teammate Win: Jessica Cutler
5 Elizabeth Nettles Boat Street Cycle Club (BSCC) 02:47:56
6 Lindsay Fox 02:47:56
7 Michele Conrad Keller Rohrback Cycling 02:47:56 Teammate Top 5: Jocelyn Setter
8 Gina Kavesh Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:49:23
9 Sara Fletcher 02:50:25
10 Carolyn Eller Gregg's Specialized-Trek Racing Tea 02:53:20
11 Rosalyn Rombauer Keller Rohrback Cycling 02:54:49 Teammate Top 5: Jocelyn Setter
12 Cathy Varland Peterson Racing 02:54:51 Teammate Win: Jessica Cutler
13 Mirna Nieto Peterson Racing 02:54:56 Teammate Win: Jessica Cutler
14 Tricia Sandstrom Sound Velo Cycling Club 02:58:05
15 Kathleen Taylor Sound Velo Cycling Club 02:58:05
16 Laura Chang Union Bay Cycling/Bikesale.com 03:09:41
17 Kelly Woznicki Peterson Racing DQ Teammate Win: Jessica Cutler
DNF Jo Markham DNF
DNF Michelle Kautzmann CBC Racing DNF
DNF Sara Youmans Keller Rohrback Cycling DNF Teammate Top 5: Jocelyn Setter
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling 02:47:56
2 Mare Osborn 02:47:56
3 Jessica Culnane Spokeswomen Racing 02:47:56
4 Eryn Maris Peterson Racing 02:47:58
5 Stephanie Bergh 02:49:23
6 Erin Miller Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:50:39
7 Theresa Harding SCCA/Starbucks Cycling 02:51:15 Teammate Win: Sarah Carroll
8 Danyel Longmire 02:51:17
9 Jodie Bolt Old Town Bicycle (OTB) 02:51:17
10 Tara O'Brien Peterson Racing 02:51:44 Teammate Top 5: Eryn Maris
11 Sheila Raff Spokeswomen Racing 02:51:44 Teammate Top 5: Jessica Culnane
12 Emily Eggers Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 02:51:44
13 Katie Poinier Sound Velo Cycling Club 02:54:11
14 Lori Swanson SCCA/Starbucks Cycling 02:54:47 Teammate Win: Sarah Carroll
15 Jenny Dallas Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:54:47
16 Megan Zdancewic 03:03:37
17 Heather Van vallenburg 03:04:30
18 Amy Shepard BRIHOP Cycling 03:04:30
19 Robin Sheedy Team Group Health 03:15:04
20 Jamie Schoenborn Recycled Cycles Racing 03:15:04
21 Suzie Kauper Recycled Cycles Racing DQ
DNF Andrea Casebolt Revel Consulting/Rad Racing NW DNF
DNF Caroline Savage Century Road Club Assoc DNF
DNF Heidi Wood Alki/Rubicon Racing DNF
Finishers: Cat 3: 21   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annemarije Rook Team Group Health 02:01:02
2 Lori Surges Peterson Racing 02:01:02
3 Lauren Cramer Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:03:14
4 Naoko Forderer Fischer Plumbing Cycling Team 02:05:33
5 Melissa Desimone Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:05:33
6 Keira Ehler Bikesale.com 02:05:33
7 Alicia King Bikesale.com 02:05:33 Teammate Top 5: Melissa Desimone
8 Whitney Anderson Gregg's Specialized-Trek Racing Tea 02:09:25
9 Sabrina Hendrick Fischer Plumbing Cycling Team 02:11:04 Teammate Top 5: Naoko Forderer
10 Sandrine Mcfadden Sound Velo Cycling Club 02:11:17
11 Cynthia Freed Bikesale.com 02:11:43 Teammate Top 5: Melissa Desimone
12 Linda Moul Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:12:43 Teammate Top 5: Melissa Desimone
13 Brianne Kwasny SCCA/Starbucks Cycling 02:12:45
14 Karine Valliantsaunders SCCA/Starbucks Cycling 02:12:45
15 Heather Zimchek Peterson Racing 02:12:48 Teammate Top 5: Lori Surges
16 Alexandra Mertens Herriott Sports Performance 02:12:48
17 Maria Hetland CBC Racing 02:15:30
18 Michelle Williams-davis 02:15:41
19 Emily Nevin Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 02:16:02
20 Michaela Markusson Bikesale.com 02:18:10 Teammate Top 5: Melissa Desimone
21 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:18:10 Teammate Top 5: Lauren Cramer
22 Stephanie Sipes Tacoma Bike 02:18:19
23 Colleen Skinner Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 02:19:08
24 Carla Brock Team Group Health 02:21:16 Teammate Win: Annemarije Rook
25 Heather Barnett Bikesale.com 02:24:07 Teammate Top 5: Melissa Desimone
26 Jennifer Deem Sound Velo Cycling Club 02:27:44
27 Emily Beedle Bikesale.com DQ Teammate Top 5: Melissa Desimone
DNF Jessica Culnane Spokeswomen Racing DNF
DNF Sheila Walsh Fischer Plumbing Cycling Team DNF Teammate Top 5: Naoko Forderer
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 25   Cat ?: 1