Log In
Polecat Grand Prix • Feb 26 2022 • Fayetteville, TN
Possible Light Rain, 38 degrees, wind 7 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cooper Johnson Aevolo
1 Kyle Kalish Team Speed p/b Macro Supps
2 Fergus Arthur Texas Roadhouse Cycling presented b
3 Brandon Feehery Project Echelon Racing
4 Chandler Horton Team Speed p/b Macro Supps
5 Lee Yarbro
6 Kyle Kalish Team Speed p/b Macro Supps Teammate Top 5: Kyle Kalish
7 Marcel Gutierrez
8 Timothy Killelea Nashville Local WOLFPACK
9 Whitney Stanbrough
10 Christopher Baker Nashville Local WOLFPACK
DNF Mason Schofield Space City Devo Presented By Chapea
DNF Preston Beasley Nashville Local WOLFPACK
DNF Aaron Banks Apex Cycling Team
DNF David Kuester Hattie Bs Racing
DNF Chloe Biundo Rockwell Rise Above
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 6   Cat 3: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Tapp 11eleven Cycling
2 Chris Anderson Apex Cycling Team
3 Ian Barrett 11elevenCycling
4 Preston Beasley Nashville Local WOLFPACK
5 Matthew Baxter Mid South Racing pb Bikes and Moore
6 David Bradbury Hattie B's Racing
7 Scott Rollins Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
8 Drew Wieland Hattie Bs Racing
9 Steve Ehinger Marx-Bensdorf
10 Derek Van hoose Ohio Velo p/b Mariner Wealth Adviso
11 Nicolas Delplace Nashville Local Cycling
12 Ryan Chien DistrictTaco Racing
13 Kurt Pfifer
14 Aaron Casados
15 Aiden Reuter Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
16 Aaron Banks Apex Cycling Team Teammate Top 5: Chris Anderson
17 Brandon Goodwin Apex Cycling
18 Chasen Madsen Apex Cycling Team Teammate Top 5: Chris Anderson
19 Chandler Horton Team Speed p/b Macro Supps
20 Andrew Hodges DART Cycling
DNF Kyle Dortch Hattie B's Racing
DNF Neal Coughlin EVOQ.BIKE / USMES
Finishers: Cat 2: 15   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Vaughn Hub Cycling- Caney Fork Cycling
2 James Miller
2 Kellan Maxwell Marx-Bensdorf/BPC Cycling
3 Samuel Mayer Alpine Carbon
3 Matthew Baxter Mid South Racing pb Bikes and Moore
4 Chasen Madsen Apex Cycling Team
4 Charles Mcdaniel 901 Racing
5 ?benjamin Rowland��� Stoke Signal
5 Brian Sumners Lampstand Labs
6 Doug Hall Southern Velo / American Air pb Hai
6 Logan Gauthier EVOQ.BIKE
7 Charles Mcdaniel 901 Racing
7 Lukas Troutman George Garner Cyclery
8 Aaron Tubergen Marx-Bensdorf/BPC Cycling Team
8 Chase Cahill
9 Chase Cahill
9 Jazz Briggs Bicycle Outfitters Indy
10 Jimmy Lancaster Mid-South Racing pb Bikes & Moore
10 Kip Mcdaniel
11 Evan Rogers 901 Racing
11 Marcel Wiedmaier Nashville Local Cycling
11 Chris Kelly Nashville Local Cycling
12 Alexander Hunt
12 Andre Stewart Marx-Bensdorf
13 Alix Freeman
13 Neal Coughlin EVOQ.BIKE / USMES
14 Spencer Rutherford Bicycle Face
14 Joshua Buswell Lampstand Labs
15 Charlie Moffitt Forest Cycling
15 James Dawson Alliance Velosport
16 Nolan Long Mid-South Cycling Team p/b Bikes &
16 Trace Schoberl Columbia Cycling Club
17 Nick Pilkington
18 Isaac Polum IUDM Cycling
19 Michael Caney Nashville Local Cycling
20 Zane Gruwell IUDM Cycling
21 Douglas Wiggins
22 Jason Messing
23 Carson Cocquyt
24 Chris Freeman Lampstand Labs
25 Christopher Wood Nashville Local Cycling
26 Kendall Grasty
27 Matthew Bratcher
28 Nolan Long Mid-South Cycling Team p/b Bikes &
29 Mike Long Nashville Local Cycling
30 Mike Stacks American Air p/b Haier
31 Alexander Oliver
32 Auston Harris Team Speed p/b Macro Supps
33 Andrew Burnett
34 Derek Hosey Grind City Racing
DNF James Dawson Alliance Velosport
DNF Jace Baumgardner Nashville Local Cycling
DNF Caleb Lopez
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 27   Cat 5: 13   Cat ?: 5  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nolan Long Mid-South Cycling Team p/b Bikes &
2 Corey Killelea Nashville Local Cycling
3 Oscar Wood Nashville Local Cycling
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Preston Eye Nashville Local Cycling
2 Samuel Mayer Alpine Carbon
3 Caleb Lopez
4 Michael Caney Nashville Local Cycling Teammate Win: Preston Eye
5 Tommaso Caccia Nashville Local Cycling Teammate Win: Preston Eye
6 Baden Rogan Nashville Local Cycling Teammate Win: Preston Eye
7 Ian Strickland Nooga Devo
8 Eli Johnson
DNF Brianna Majure
DNF Corey Killelea Nashville Local Cycling Teammate Win: Preston Eye
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 7  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Coleman EVOQ.BIKE
2 Matthew Baxter Mid South Racing pb Bikes and Moore
3 Derek Van hoose Ohio Velo p/b Mariner Wealth Adviso
4 Brendan Canty Restricted Racing
5 Nicolas Delplace Nashville Local Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Tatum Velo Roussillon Racing
2 Scott Rollins Marx-Bensdorf / BPC Cycling Team
3 Brian Sumners Lampstand Labs
4 David Lachance Lampstand Labs
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Carter Mid South
2 Jason Tatum Velo Roussillon Racing
3 Nathan Lawyer
4 James Mitchell Mid South Racing
5 Mike Stacks American Air p/b Haier
6 James Dawson Alliance Velosport
DNF David Briggs VR Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Taylor JacksonVeloSports
2 Will Martens Cinch Cycling
3 Dirk Vander laan ActiveYards/Piscitello Law p/b GoCy
4 Paul Curley Spin Arts Cycling
5 Lloyd Maisonville Goats on Fire
6 James Dawson Alliance Velosport
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Biundo Rockwell Rise Above
2 Thialor Mize United Cycling
3 Leah Dematta Rockwell Rise Above Teammate Win: Chloe Biundo
4 Anastasia Yanchilina Road Crew Coffee & Cycles
6 Jessica Christensen Nashville Local Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Rippberger
2 Jacqueline Green Lampstand Labs
3 Jordan Ortman
4 Heather Perkins Marx-Bensdorf/BPC
5 Jacqueline Green Lampstand Labs
5 Blaike Smith
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marda Kaiser rehnelt Marx and Bensdorf ACCM
2 Sally Chu Southern Velo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1