Log In
Ronde Von Manor • Mar 24 2012
Mostly Cloudy, 68 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Ross Team Cycle Progression
2 Mark Jansen Team Seton Brain and Spine Cycling
3 Antonio Latto Austin Nationals Cycling
4 Eardie Curry 787 Racing
5 Richard Lamb Southern Elite/Sun & Ski Sports
6 Alex Rodriguez Neoteric Racing
7 Larry Blanchard Team Seton Brain and Spine Cycling Teammate Top 5: Mark Jansen
8 Scott Munroe TEAM FLAT BELLY ORGANICS
9 Brian Niederhaus
10 Charles Dixon Austinbikes/Revenant
11 Cole Gober Austinbikes Cyclocross Team
12 Blake Rich
13 Bob Cowley Austin Nationals Cycling Teammate Top 5: Antonio Latto
14 Robb Bush GS Tenzing
15 Robbie Robinette 787 Racing Teammate Top 5: Eardie Curry
16 Chris Aarhus Bicycle-Heaven
17 Mark Wiggans Austinbikes/Revenant
18 Weston Giunta Violet Crown Sports Assoc
19 James Murff Team Seton Brain and Spine Cycling Teammate Top 5: Mark Jansen
20 Robert Eason Team Seton Brain and Spine Cycling Teammate Top 5: Mark Jansen
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Harrison Team Delirium Racing
2 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
3 Jeffery Scherer TBi - Dedicated Race Team
4 Lee Troy Red's Racing
5 Kevin Barton Joes Pro Bikes
6 Michael Hall Joe's Pro Bikes
7 Will Visser Team Brain and Spine Cycling
8 Mark Rau
9 Ed Scardaville Red's Racing Teammate Top 5: Lee Troy
10 Michael Haney Violet Crown Sports Assoc
11 Ken Germond Austin Nationals Cycling
12 John Collins Team Seton Brain and Spine Cycling
13 John Landry Violet Crown Sports Assoc
14 Jason Newman Team Seton Brain and Spine Cycling
15 Darrell Hull Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Carlson Matrix/RBM
2 Jesse Slate Team Wooly Mammoth
3 Jesse Aldape Bike World Racing
4 Felipe Nava Bike World Racing
5 Robby Nussbaum Bicycle-Heaven
6 Jeromie Payne Team Brain and Spine Cycling
7 Max Bookman Jack & Adam's Racing Team
8 Frank Cusimano DNA Racing
9 Herman Verhoeven Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
10 Paul Carty Comanche Racing
11 Daniel Kaminske
12 Jimmy Montreuil Austinbikes/Revenant
13 Jason Berardinelli Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
14 Zachary Hardage Ghisallo Foundation
15 Brent Neill 787 Racing
16 Jordan Patik Ghisallo Foundation
17 Brian Handal Nick Lopez Tailoring Cycling Team
18 Melvin Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
19 Michael Kramer Shama Cycles
20 Robert Archer Southern Elite/Sun & Ski Sports
21 Keith Jordan Team Athlete Forward
22 Steve Quick Shama Cycles
23 John Wilmeth PROACTIVE
24 Daniel Chappelear 787 Racing
25 Walter Hernandez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
26 James Fowler Bicycle Sport Shop pb Integrity
27 Greg Dombrowski Dominion - Falcon Bank
28 Charles Holsen Southern Elite/Sun & Ski Sports
29 Gary Dutschmann Mirage
30 Justin Mcquerry Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
31 Carlos Ordaz Bike Barn (Texas)
32 Louise Smyth Team LaS'port
33 Mike Panozzo 787 Racing
34 Richard Lamb Southern Elite/Sun & Ski Sports
35 ? John Austinbikes/Revenant
36 Ali Sobhani Austinbikes/Revenant
37 Bryan Marshall Austinbikes/Revenant
38 Eben Kellogg Jack & Adam's Racing Team
39 Brian Griswold Team Wooly Mammoth Teammate Top 5: Jesse Slate
40 Matt Moore Team Wooly Mammoth Teammate Top 5: Jesse Slate
41 Jeffrey Reiter Team Cycle Progression
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 38   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Ortiz
2 Amilkar Ajinsurek Nick Lopez Tailoring Cycling Team
3 Nery Hernandez
4 Said Assali Shama Cycles
5 Kent Myers VooDoo Racing
6 Patrick Barrett Pirate Race Productions
7 Christian Bergh 787 Racing
8 James Gillum Team Carve
9 Jose Chan
10 Carl Gardner
11 Aldemar Hernandez
12 Jason Watson VooDoo Racing Teammate Top 5: Kent Myers
13 Patrick Hallett Austinbikes/Revenant
14 Andy Webb 787 Racing
15 John Pearson VooDoo Racing Teammate Top 5: Kent Myers
16 Dean Rheaume 787 Racing
17 Oliver Schrang
18 Cole Parker Jack & Adam's Racing Team
19 Grant Koontz Southern Elite/Sun & Ski Sports
20 Jason Baker Ghisallo Foundation
21 Anthony Marlar ThinkFinance Racing
22 Matthew Beauregard Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
23 Nicholas Mcright Matrix Cycling Club
24 Nathan Sheetz Austinbikes/Revenant
25 Steve Sprinkle
26 Robby Ketterhagen 787 Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Koontz Southern Elite/Sun & Ski Sports
2 Bertram Jernejcic Violet Crown Sports Assoc
3 Connor Barry Southern Elite/Sun & Ski Sports Teammate Win: Grant Koontz
4 Macleod Williams Southern Elite/Sun & Ski Sports Teammate Win: Grant Koontz
5 Jeremy Brown PARK PLACE DEALERSHIPS
6 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
7 Garrett Hobbs PARK PLACE DEALERSHIPS Teammate Top 5: Jeremy Brown
8 Matthew Strange Dallas Racing
9 Nicolas Restrepo Southern Elite/Sun & Ski Sports Teammate Win: Grant Koontz
10 Ryan Brown PARK PLACE DEALERSHIPS Teammate Top 5: Jeremy Brown
11 Andres Restrepo Southern Elite Teammate Win: Grant Koontz
12 Anthony Phillips Matrix/RBM
13 Davis Dombrowski
14 Clayton Cathey Hill Country Bicycle Works
15 Xavier Williams Southern Elite/Sun & Ski Sports Teammate Win: Grant Koontz
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Pitre Kelly's Team
2 James Jones Mirage
3 Spencer Moak Bike Barn (Texas)
4 Tom Tran Nick Lopez Tailoring Cycling Team
5 David Almanzan
6 Ronald Medlock Bike World Racing
7 Jeff Grant Shama Cycles
8 Leonard Gremillion Bikesport/ION
9 Patrick Mahan McKinney Velo Club
10 Paul Hurdlow Kelly's Team Teammate Win: Brian Pitre
11 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
12 Richard Tatlow Kelly's Team Teammate Win: Brian Pitre
13 Michael Yeager Cowboys Racing
14 Kris Hooker Neoteric Racing
15 Hugh Batchelder Bicycle-Heaven
16 Ron Hawks TBi - Dedicated Race Team
17 Godfrey Ortiz
18 Bryan Carlson TBi - Dedicated Race Team
19 Dean Danowski Mirage Teammate Top 5: James Jones
20 Leroy Mendoza Bike World Racing
21 Maner Shaw Permian Basin Bicycle Assoc
22 John Turlington Kelly's Team Teammate Win: Brian Pitre
23 Ken Greene Violet Crown Sports Assoc
24 Daniel Martinez
25 Daniel Perkins Violet Crown
26 Israel Gonzalez Bike World Racing
27 Alan Bryson Southwest Cycling Club Racing
28 Barry Conlon Team Brain and Spine Cycling
29 Mike Shenk Austin Nationals Cycling
30 Steve Sprinkle
31 Noe Espinosa Shama Cycles
32 James Gillum Team Carve
33 Tom Bick TBi - Dedicated Race Team
34 Frankie Benitez Joes Pro Bikes
35 Daniel Curtin Bicycle Sport Shop Mountain Bike Te
36 Rickey Wilson TBi - Dedicated Race Team
37 Frank Yang Southwest Cycling Club Racing
38 Michael Capasso Southern Elite/Sun & Ski Sports
39 Ahmed King Shama Cycles
40 Rance Ivie Team Brain and Spine Cycling
41 Miguel Betancourt Neoteric Racing
42 Phil Durham Team Seton Brain and Spine Cycling
43 Steve Chism Team Bicycles Plus
Finishers: Cat 4: 33   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christophe Amadi
2 Lawrence Ocampo Southwest Cycling Club Racing
3 Blake Mcfarling 787 Racing
4 Carl Funk
5 Gilbert Madrona Woodlands Cycling Club Race Team
6 Walter Dawes
7 Hunter Harris
8 Jonathan Loeffler
9 Ben Cross Austinbikes/Revenant
10 Sheldon Parmer Northwest Cycling Club
11 Robert Yuras Team ALS-C3
12 Philip Ruthstrom
13 Jason Amezquita
14 Elijah Slate
15 George Dias Tri-City Bicycles
16 Thaddeus Hasse
17 Cody Pedigo Northwest Cycling Club
18 Andrew Krosbakken Great Plains Cycling Club
19 Mark Moze Team Brain and Spine Cycling
20 Jeffrey Grant
21 James Whatley Northwest Cycling Club
22 Richard Nicholson
23 John Maloney
24 Robert Nelson Southern Elite
25 Mike Hutton Northwest Cycling Club
26 Thomas Sebring
27 Chandler Bettis
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrity
2 Stephan Hirsch 787 Racing
3 Kevin Kremke Bike Barn Texas
4 John Trujillo Team Wooly Mammoth
5 Andrew Dahlheim FCS Cycling Team: p/b Mr. Restore
6 Christopher Powers Matrix/RBM
7 Brendan Sharpe Austinbikes/Revenant
8 Simon Essl Elbowz Racing
9 John Grant Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
10 Wes Jerman Jack & Adam's Racing Team
11 Kenneth Day Shama Cycles
12 Nicholas Boulle DNA Racing
13 P.j. Rabice
14 Brian Odonnell Shama Cycles
15 James Day Team Wooly Mammoth Teammate Top 5: John Trujillo
16 Christopher Trickey Team Wooly Mammoth Teammate Top 5: John Trujillo
17 Sergio Escutia
18 Brent Wells Bicycle-Heaven
19 Christopher Lutz Bicycle-Heaven
20 Chris Carlson Matrix/RBM
21 Matthew Kessing Team Wooly Mammoth Teammate Top 5: John Trujillo
22 Stefan Rothe Tulsa Wheelmen
23 Henk Calderon Nick Lopez Tailoring Cycling Team
24 Pedro Martinez Southern Elite/Subaru
25 Chad Hardt Austinbikes/Revenant
26 Jimmy Miller Divine Electric Norcal
27 ? Bret Elbowz Racing
28 Nick Green Southern Elite/Sun & Ski Sports
29 Jed Rogers 787 Racing Teammate Top 5: Stephan Hirsch
30 Michael Pincus Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Win: David Wenger
31 William Fiser Shama Cycles
32 Adam Allen Team Wooly Mammoth Teammate Top 5: John Trujillo
33 Brant Speed 787 Racing Teammate Top 5: Stephan Hirsch
34 Steven Guzman 787 Racing Teammate Top 5: Stephan Hirsch
35 Casey Crosby Chicken and Waffles Racing
36 John Korioth 787 Racing Teammate Top 5: Stephan Hirsch
37 Farangmeher Ghadiali PARK PLACE DEALERSHIPS
38 Corey Ray PACC
39 Russ Walker
40 Josh Lee Team Wooly Mammoth Teammate Top 5: John Trujillo
41 Gray Skinner 787 Racing Teammate Top 5: Stephan Hirsch
42 Ruarri Day-stirrat 787 Racing Teammate Top 5: Stephan Hirsch
43 Robert Biard 787 Racing Teammate Top 5: Stephan Hirsch
44 Christopher Haga Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Win: David Wenger
45 Alan Ting Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Win: David Wenger
46 Adrian Flores Jack & Adam's Racing Team
Finishers: Cat 1: 24   Cat 2: 19   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Mix 787 Racing
2 Kim Ciolli Team Brain and Spine Cycling
3 Sheri Rothe Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
4 Celina Richardson Team Seton Brain and Spine Cycling
5 Suzy Snell Colavita Racing
6 Anna Felton Kind Human Sports
7 Lindy Alton Team Seton Brain and Spine Cycling Teammate Top 5: Celina Richardson
8 Tiffani Harkrider Team Seton Brain and Spine Cycling Teammate Top 5: Celina Richardson
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Summer Moak Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Moak FCS|ROUSE:
2 Mandy Heintz Shama Cycl
3 Kelly Martinez Team Seton
4 Maryjane Stricker Southwest
5 Nicole Brady Bike Barn
6 Lucy Needham Colavita R
7 Pam Downs Violet Cro
8 Audrey Wanger Southwest
9 Kathy Garrett Southwest
10 Audrey Manchester Southern E
11 Joy Brott Tri-City B
12 Kelly Grant Shama Cycl
13 Lisa Mirabella Houlihan-L
14 Inna Wirawan Northwest
15 Patricia Collins Team Army-
16 Melinda Steele
17 Sabrina Jones Matrix/RBM
18 Debra Bailey Austin Fly
Finishers: Cat 4: 17   Cat ?: 1