Log In
Ronde Von Manda • Mar 25 2012
Clear, 73 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Dixon Austinbikes/Revenant
2 Alex Rodriguez Neoteric Racing
3 Chris Lowry PROACTIVE
4 Simon Essl Elbowz Racing
5 Antonio Latto Austin Nationals Cycling
6 Cole Gober Austinbikes Cyclocross Team
7 Mark Jansen Team Seton Brain and Spine Cycling
8 Andrew Smith Southwest CycleSport/Dimensional
9 James Murff Team Seton Brain and Spine Cycling
10 Grant Woolf Team Seton Brain and Spine Cycling
11 Joey Machado
12 Paul Duva Austin Nationals Cycling Teammate Top 5: Antonio Latto
13 Farangmeher Ghadiali PARK PLACE DEALERSHIPS
14 Joe Burns Austin Nationals Cycling Teammate Top 5: Antonio Latto
15 Stefan Hardie Austin Nationals Cycling Teammate Top 5: Antonio Latto
16 Robert Eason Team Seton Brain and Spine Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Harrison Team Delirium Racing
2 Frank Kurzawa Violet Crown Sports Assoc
3 Ken Germond Austin Nationals Cycling
4 Kevin Barton Joes Pro Bikes
5 Michael Haney Violet Crown Sports Assoc
6 Leland Rusk GS Tenzing
7 Martin Milliken Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Frank Kurzawa
8 Richard Hall Austinbikes/Revenant
9 Charles Bippert Team Seton Brain and Spine Cycling
10 Jason Newman Team Seton Brain and Spine Cycling
11 John Collins Team Seton Brain and Spine Cycling
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mason Quintana Austinbikes/Revenant
2 Thomas Fad Jack & Adam's Racing Team
3 Melvin Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
4 Jason Codianne Sugar Cycles Factory Racing
5 John Wilmeth PROACTIVE
6 Jeromie Payne Team Brain and Spine Cycling
7 Andrew Hays VooDoo Racing
8 Felipe Nava Bike World Racing
9 Jordan Patik Ghisallo Foundation
10 Jimmy Montreuil Austinbikes/Revenant Teammate Win: Mason Quintana
11 Zachary Hardage Ghisallo Foundation
12 Paul Carty Comanche Racing
13 Enrique Varela 787 Racing
14 David Parker Bicycle-Heaven
15 Bari Mayer 787 Racing
16 Walter Hernandez Nick Lopez Tailoring Cycling Team Teammate Top 5: Melvin Barrios
17 Greg Dombrowski Dominion - Falcon Bank
18 James Perrin Bike Barn Texas
19 Ali Sobhani Austinbikes/Revenant Teammate Win: Mason Quintana
20 Patrick Davis PARK PLACE DEALERSHIPS
21 Carlos Ordaz Bike Barn (Texas)
22 Robby Nussbaum Bicycle-Heaven
23 Brian Handal Nick Lopez Tailoring Cycling Team Teammate Top 5: Melvin Barrios
24 ? John Austinbikes/Revenant Teammate Win: Mason Quintana
25 Bryan Marshall Austinbikes/Revenant Teammate Win: Mason Quintana
26 James Fowler Bicycle Sport Shop pb Integrity
27 Jeffrey Reiter Team Cycle Progression
28 Drew Hochstatter Team Pedal Power
29 Daniel Kaminske
30 Jesse Slate Team Wooly Mammoth
31 Jaime Olmo Nick Lopez Tailoring Cycling Team Teammate Top 5: Melvin Barrios
32 Scott Kinsel Jack & Adam's Racing Team Teammate Top 5: Thomas Fad
33 Mike Panozzo 787 Racing
34 Scott Dill Austinbikes/Revenant Teammate Win: Mason Quintana
35 Kevin Mcree Jack & Adam's Racing Team Teammate Top 5: Thomas Fad
36 Zachary Carlson Matrix/RBM
37 Louise Smyth Team LaS'port
38 Tak Makino Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
39 Jaxson Appel Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
40 Mathias Ihlenfeld 787 Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 37   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robby Ketterhagen 787 Racing
2 Amilkar Ajinsurek Nick Lopez Tailoring Cycling Team
3 Ian Andersson
4 Nathan Barnett
5 Carlos Ortiz
6 Said Assali Shama Cycles
7 James Dubois Team Soler's Sports
8 Alan Bryson Southwest Cycling Club Racing
9 Jose Chan
10 Garrett Hobbs PARK PLACE DEALERSHIPS
11 Carl Gardner
12 Joshua Carey Mirage
13 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
14 Dean Rheaume 787 Racing Teammate Win: Robby Ketterhagen
15 James Gillum Team Carve
16 Daniel Castillon
17 Luke Kalloch Comanche Racing
18 Ben Cukerbaum Comanche Racing
19 Matt Demartino Ghisallo Foundation
20 Nathan Sheetz Austinbikes/Revenant
21 Cole Parker Jack & Adam's Racing Team
22 Christian Bergh 787 Racing Teammate Win: Robby Ketterhagen
23 Casey Paxton Austinbikes/Revenant
24 Steve Sprinkle
25 Nery Hernandez
26 Jordan Parker Comanche Racing
27 Jason Watson VooDoo Racing
28 Matthew Beauregard Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
29 Derek Alvarado Comanche Racing
30 Oliver Schrang
31 Matthew Schott EMERUS HOSPITALS
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Brown PARK PLACE DEALERSHIPS
2 Matthew Strange Dallas Racing
3 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS Teammate Win: Jeremy Brown
4 Bertram Jernejcic Violet Crown Sports Assoc
5 Garrett Hobbs PARK PLACE DEALERSHIPS Teammate Win: Jeremy Brown
6 Ryan Brown PARK PLACE DEALERSHIPS Teammate Win: Jeremy Brown
7 Davis Dombrowski
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Martinez
2 Daniel Perkins Violet Crown
3 Andy Webb 787 Racing
4 David Almanzan
5 Brian Pitre Kelly's Team
6 Nathan Lesniewski Joes Pro Bikes
7 Don Notgrass
8 Jeff Grant Shama Cycles
9 Tom Tran Nick Lopez Tailoring Cycling Team
10 Cole Gober Austinbikes Cyclocross Team
11 Patrick Mahan McKinney Velo Club
12 Bill Teasdale CROSS PROPZ RACING
13 Jeff Bradley Southwest Cycling Club Racing
14 Bryan Carlson TBi - Dedicated Race Team
15 Ron Hawks TBi - Dedicated Race Team
16 Alan Bryson Southwest Cycling Club Racing
17 Ronald Medlock Bike World Racing
18 Ken Greene Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Daniel Perkins
19 James Jones Mirage
20 James Gillum Team Carve
21 Scot Morris Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Daniel Perkins
22 Anna Felton Kind Human Sports
23 Dean Danowski Mirage
24 John Bartle Violet Crown Sports Assoc Teammate Top 5: Daniel Perkins
25 Leonard Gremillion Bikesport/ION
26 Mike Shenk Austin Nationals Cycling
27 William Huie Team Seton Brain and Spine Cycling
28 Daniel Curtin Bicycle Sport Shop Mountain Bike Te
29 Paul Negrete
30 Scott Taylor Cowboys Racing
31 Steve Sprinkle
32 Maner Shaw Permian Basin Bicycle Assoc
33 Gary Obernolte Team Seton Brain and Spine Cycling
34 Christopher Pratt Southwest Cycling Club Racing
35 Michael Shaddock Southwest Cycling Club Racing
36 Clyde Stafford jr Mirage
37 Rickey Wilson TBi - Dedicated Race Team
38 Eric Hobbs
39 Tom Bick TBi - Dedicated Race Team
40 Morgan Rees Northwest Cycling Club
41 Steve Chism Team Bicycles Plus
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 35   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Mcfarling 787 Racing
2 Philip Ruthstrom
3 Lawrence Ocampo Southwest Cycling Club Racing
4 Art Gonzalez
5 Walter Dawes
6 Han Goh Team Spincycle
7 Andrew Krosbakken Great Plains Cycling Club
8 Terry Garrett Southwest Cycling Club Racing Teammate Top 5: Lawrence Ocampo
9 Andy Zamora
10 Bryce Billing
11 Ben Cross Austinbikes/Revenant
12 Rich Russo Team Spincycle
13 George Dias Tri-City Bicycles
14 Thaddeus Hasse
15 John Gilluly
16 Jorge Maldonado Tri-City Bicycles
17 Kaoru Hosaka Southwest Cycling Club Racing Teammate Top 5: Lawrence Ocampo
18 David Barrientos
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brant Speed 787 Racing
2 John Grant Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
3 Gray Skinner 787 Racing Teammate Win: Brant Speed
4 Stefan Rothe Tulsa Wheelmen
5 Michael Pincus Bicycle Sport Shop pb Integrity
6 Russ Walker
7 Chris Carlson Matrix/RBM
8 Corey Ray PACC
9 Steven Wheeler Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Michael Pincus
10 Stephan Hirsch 787 Racing Teammate Win: Brant Speed
11 Will Ross Team Cycle Progression
12 Kevin Kremke Bike Barn Texas
13 Ruarri Day-stirrat 787 Racing Teammate Win: Brant Speed
14 Addison Mcauley Bicycle-Heaven
15 Christopher Powers Matrix/RBM
16 Beau Edwards Bicycle-Heaven
17 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Michael Pincus
18 Henk Calderon Nick Lopez Tailoring Cycling Team
19 Kenneth Day Shama Cycles
20 Christopher Lutz Bicycle-Heaven
21 James Day Team Wooly Mammoth
22 Wallace Groda Bike Barn (Texas)
23 Kevin Fish Super Squadra
24 Cj Hebert Team Brain and Spine Cycling
25 Brian Odonnell Shama Cycles
26 Jimmy Miller Divine Electric Norcal
27 Brendan Sharpe Austinbikes/Revenant
28 Sergio Escutia
29 Dan Cassidy US Military Cycling Team Fueled by
30 Enrique Serrato lozano
31 Robert Biard 787 Racing Teammate Win: Brant Speed
32 Phil Wikoff Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: Michael Pincus
33 Jennifer Mcrae 787 Racing Teammate Win: Brant Speed
34 Christopher Trickey Team Wooly Mammoth
35 Matthew Kessing Team Wooly Mammoth
36 Brian Mcgrath Sugar Cycles Factory Racing
37 Allen Abell Joes Pro Bikes
38 Eric Warnsman Bicycle-Heaven
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 12   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shontell Gauthier Austin Flyers Women's Cycling
2 Kim Ciolli Team Brain and Spine Cycling
3 Annalisa Fish Austin Flyers Women's Cycling Teammate Win: Shontell Gauthier
4 Shannon Gaffney Bicycle-Heaven
5 Jennifer Mix 787 Racing
6 Sheri Rothe Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
7 Mary Nunnelly Bike Barn (Texas)
8 Anna Felton Kind Human Sports
9 Nadia Barrera Team Seton Brain and Spine Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 2   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mandy Heintz Shama Cycles
2 Allison Floyd Team Seton Brain and Spine Cycling
3 Kelly Grant Shama Cycles Teammate Win: Mandy Heintz
4 Kelly Martinez Team Seton Brain and Spine Cycling
5 Patricia Collins Team Army-USAC
6 Lisa Mirabella Houlihan-Lokey
Finishers: Cat 4: 6