Log In
Somerset Circuit Time Trial • May 14 2022 • Readington Township, NJ
Possible Light Rain, 68 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Perez Brutal Crue 22:23.0
2 Eric Panhorst Guy's Racing Club 23:33.3
3 Dan Dalfonzo Team Somerset Pops Bike Shop 23:47.1
4 Rich Carolan TeamType1 Foundation 24:53.1
5 Joseph laochaloenvanich River city market racing Ruckus Racing 26:24.7
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terrence Chioffi CRCA/Sunrise Paria 22:55.0
2 Toby Hanna Bridge Velo 23:14.6
3 Fred Tanjutco Summit Cycling Club/Peddler Shop 24:04.3
4 Patrick Driscoll Team Driscoll Real Estate 25:33.7
5 Mike Garcia Alpine Cycling USA 25:58.5
6 Chris Tarry 27:50.0
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neil Isola Triangle Cyclists 23:28.7
2 Ralf Warmuth 23:44.0
3 Fred Rica Redlined Racing 25:11.6
4 Stephen Sambrano Guy's Racing Club 26:23.8
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Bertolini Team ProPower/Cycle Solutions 23:19.3
2 Eric Anderson Team Somerset 24:13.4
3 Dave Kavanaugh Team ProPower/Cycle Solutions 25:03.6 Teammate Win: John Bertolini
4 Richard Wolf CRCA/Foundation 25:42.0
5 Chris Dawson Redlined Racing 26:15.9
6 Sergio Aguirre 26:35.6
7 Bob Orazem Karma Racing Team 26:53.4
8 Didier Muller CRCA/Foundation CCB 27:01.3
9 Walter Kowalski Jaeger Wheelmen 27:42.5
10 Matt Lefkowitz Team ProPower/Cycle Solutions 28:07.7 Teammate Win: John Bertolini
11 David Melchior CRCA Denos Wonder Wheel 32:16.6
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Perkins Westwood Velo 25:26.8
2 Michael Maclaga Kelley Acres Speed Shop 25:57.7
3 Albert Sayers Team ProPower/Cycling Solutions 26:55.0
4 Richard Bauch White Lightning Factory Racing 30:51.7
5 Michael Vagnone 32:43.6
DNF Henry Rinck 52 World Cup Ski and Cy
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Mccarthy Trek/Towpath Bike 25:53.2
2 Steven Petouvis Team ProPower/Cycle Solutions 26:25.5
3 Jim Kaeli Kelley Acres Speed Shop 28:34.3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Romaniello Team Somerset 35:39.6
2 Sukrit Wishwas 41:49.4
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Melville CRCA/Foundation 23:36.9
2 Nils Dahl 24:11.3
3 Jeff Lamb Team ProPower/Cycle Solutions 25:55.3
4 Joseph Famularo 30:05.8
5 David Desimone Paramount Multisport 36:14.8
6 Puneet Wishwas 40:28.6
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elliot Olsen 23:03.8
2 Daniel Iachetta Beachwood Bicycles 23:39.0
3 Tim Ward Inverted Camel - TWSSLN 24:07.5
4 Chris Forte Rivertowns Racing 24:13.1
5 Steve Bonica Switch4Good 24:20.4
6 Ryan Dubois CRCA/Sunrise Paria 24:21.7
7 Devin Maclaga 24:52.2
8 Christopher Dudko Inverted Camel p/b TWSSLN 24:55.9 Teammate Top 5: Tim Ward
9 Philip Mania ProPower 25:06.2
10 Evan Kraft Karma Racing Team 25:33.0
11 Douglas Dauzier 25:45.4
12 Michael Hammill Bridge Velo 26:13.6
13 Dave Hallman DMD Racing 26:25.3
14 Daniel Reiss Team Somerset 26:31.0
15 Erik Fargo Team Somerset - POPS Bike Shop 27:14.5
16 Finnegan Sezer 27:36.2
17 Troy Doll Team Hb Hilltop 28:51.5
18 John Young Carl Hart MTB 31:32.8
19 Bill Shapiro 32:21.9
20 Darius Fennell 55:37.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 7   Cat ?: 8  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Stokes Hot Tubes Development Cycling Team 21:52.9
2 Chris Yura Honey Stinger Hive 22:07.4
3 William Hluchan Shake N Brake Racing 22:54.6
4 Daniel Iachetta Beachwood Bicycles 23:31.8
5 Alejandro Guzman CRCA/Foundation 23:52.6
6 John Sedlak Watts Up Cycling 26:14.4
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daichi Yamashita 28:30.2
Finishers: Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Homare Yamashita Team Twenty24 Devo 26:08.9
Finishers: Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carissa Fry 29:04.1
2 Shanna Lesico ActiveYards / TREK 29:42.4
3 Nancy Toolan Team ProPower/Cycle Solutions 30:43.3
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caryl Gale CRCA/Breakaway Courier 27:55.6
2 Rachel Liberatore Merrick Bicycle Racing Team 28:38.8
3 Candace Kennedy-hess Sturdy Girl Cycling 30:58.0
4 Jody Twer Sturdy Girl Cycling 31:31.1
5 Dana Kaminsky Team EPS p/b Brielle Cyclery 32:52.9
6 Melanie Rubenstein 34:03.8
7 Christine Mcleod TEAM EPS p/b Brielle Cyclery 37:01.5 Teammate Top 5: Dana Kaminsky
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Sonn Karma Racing Team 25:52.0
2 Linda Brown Total Training and Endurance 26:37.0
3 Nicole Ragonese Watts Up Cycling 28:36.1
4 Elizabeth Tyrell Somerset 29:13.1
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1