Log In
Tucson Bicycle Classic - TT • Mar 2 2012
Clear, 60 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Weston Giem Major Motion Cycling Club 0:11:39
2 Kyle Kerby 0:12:05
3 Phil Oien Infineon Raceway Cycling Team 0:13:37
4 Brady Mcdonald 0:13:45
5 Andrew Comer ACQUA AL 2/SDBC 0:14:15
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Mcnulty 0:10:14
2 Lucas Deleon Encino Velo Cycling Club 0:10:17
3 John Bennett 0:10:45
4 Tyler Stites El Grupo Youth Cycling Club 0:10:55
5 David Polley Landis/Trek 0:12:22
6 Kyle Helmke El Grupo Youth Cycling Club 0:16:01
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Veenbaas Southern California Velo 0:08:45
2 Eric Oien SanDiegoBicycleClub 0:09:08
3 Quinten Kerby 0:09:37
4 Christian Santa cruz El Grupo Youth Cycling Club 0:10:20
5 Brian Stack ACQUA AL 2/SDBC 0:10:25
6 Austin Crosby Team Winded 0:10:29
7 Kyle Berlind Boulder Orthopedics 0:10:36
8 Nicholas Harris El Grupo Youth Cycling Club 0:11:02 Teammate Top 5: Christian Santa cruz
9 Daniel Yakushevich El Grupo Youth Cycling Club 0:11:06 Teammate Top 5: Christian Santa cruz
10 Cameron Modisett El Grupo Youth Cycling Club 0:11:07 Teammate Top 5: Christian Santa cruz
11 Dorian Larios Team Winded 0:11:07
12 Ben Duncan El Grupo Youth Cycling Club 0:11:23 Teammate Top 5: Christian Santa cruz
13 Connor Adkisson El Grupo Youth Cycling Club 0:11:38 Teammate Top 5: Christian Santa cruz
14 Tony Comer ACQUA AL 2/SDBC 0:11:43 Teammate Top 5: Brian Stack
15 Keenan Duncan El Grupo Youth Cycling Club 0:12:02 Teammate Top 5: Christian Santa cruz
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Oien Monster Media Racing SCVELO 0:08:50
2 Nicholas Tarrant Monster Media Racing SCVELO 0:08:53 Teammate Win: Justin Oien
3 Anthony Fitch Monster Media Racing SCVELO 0:09:15 Teammate Win: Justin Oien
4 Jesse Gilmer El Grupo Youth Cycling Club 0:10:09
5 Misael Reyna ACQUA AL 2/SDBC 0:10:12
6 Christian Mathews El Grupo Youth Cycling Club 0:11:30
7 Joseph Lupien Team Winded 0:12:09
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Tinstman Monster Media Racing SCVELO 0:08:14
2 James Gunn-wilkinson Monster Media Racing SCVELO 0:08:15 Teammate Win: Philip Tinstman
3 Ryan Arnold Harmony Homes.com Cycling Team 0:08:22
4 Chris Demarchi Monster Media Racing SCVELO 0:08:31 Teammate Win: Philip Tinstman
5 Mauricio Prado Allegiant Airlines/Pain MD's.com 0:08:34
6 James Pearce Allegiant Airlines/Pain MD's.com 0:08:42
7 Scott Biaggi GST Racing 0:08:46
8 Luis Chacon 0:08:46
9 Travis Dixon Tokyo Joe's -Whole Foods/Primal 0:08:46
10 Matthew Pobloske GST Racing 0:08:51
11 Geoge Varhola Team Colleen 0:08:56
12 James Kramer FASTER Performance Center 0:08:59
13 Al Senft Colavita Racing 0:08:59
14 Matt Chanin The Bicycle Company Team 0:08:59
15 Timothy Carolan Landis/Trek 0:09:08
16 Peter Sutherland 0:09:13
17 James Paolinetti Monster Media Racing SCVELO 0:09:13 Teammate Win: Philip Tinstman
18 Walter Durrer Peloton-Specialized Cycling Team 0:09:14
19 Tyler Ford Team Rhino 0:09:18
20 George Ganoung ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 0:09:19
21 Scott Baker GST Racing 0:09:25
22 James Robbins Harmony Homes.com Cycling Team 0:09:25 Teammate Top 5: Ryan Arnold
23 Darien Newman Team Colleen 0:09:26
24 Kyle Akin Team Rhino 0:09:26
25 Manuel Sanchez 0:09:27
26 Ryan Jarrell Harmony Homes.com Cycling Team 0:09:27 Teammate Top 5: Ryan Arnold
27 Chris Poole FASTER Performance Center 0:09:27
28 Bryan Antol GST Racing 0:09:27
29 Ernesto Yberri 0:09:28
30 Todd Tankersley FASTER Performance Center 0:09:28
31 Dane Emde Team Rio Grande 0:09:29
32 David Julien Procon Cycling 0:09:44
33 Jose Lopezportillo 0:09:44
34 Steve Alschuler New Mexico Velosport 0:09:46
35 Benjamin Galloway Honeywell Cycling 0:09:51
36 Joe Delgado Team Rhino 0:09:55
37 Jose Nicola 0:09:56
38 Marshall Evans Harmony Homes.com Cycling Team 0:09:59 Teammate Top 5: Ryan Arnold
39 Patrick Bless GSTRacing 0:10:02
40 Steve Riddle 0:10:04
41 Jason Lilje Allegiant Airlines/Pain MD's.com 0:10:08 Teammate Top 5: Mauricio Prado
42 Matt Muyres FreewheelBike 0:10:09
43 Durrant Williams San Tan Racing/Paragon Cycling 0:10:12
44 Donald Lightner 0:10:13
45 Sergio Dominguez 0:10:25
46 Jesus Zapata Ten Speed Drive / BH Bicycles 0:10:29
47 Jose A. velazco Honeywell Cycling 0:10:29
48 Vic Weaver 0:11:42
49 Kurt Blair Durango Wheel Club 0:11:54
50 Fernando Krimpe 0:12:20
51 Donovan Warren 0:17:16
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 13   Cat 3: 12   Cat 4: 9   Cat 5: 4   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Warren BikenSportRacing 0:08:23
2 Louie Amelburu Harmony Homes.com Cycling Team 0:08:25
3 Kurt Kroese GST Racing 0:08:39
4 Bob Mccall Allegiant Airlines/Pain MD's.com 0:08:39
5 Jim Silverman GST Racing 0:08:40
6 Louis Waugaman Velosport Iowa /American Equity 0:08:46
7 Jesus Lamb GST Racing 0:08:50 Teammate Top 5: Kurt Kroese
8 Jesus Adrian Southwest Hand Cycling Team 0:08:57
9 Silvio Menezes Sport Systems Mountaintop Cycling 0:08:57
10 Peter Brown Team Rhino 0:08:57
11 Steven Strickler Breakaway from Cancer Masters 0:09:02
12 David Reid Landis/Trek 0:09:07
13 Brian Lemke Landis/Trek 0:09:13
14 Joe Kolling Team Werks 0:09:14
15 Charles Royalty San Tan Racing/Paragon Cycling 0:09:14
16 Keith Brodhagen FASTER Performance Center 0:09:18
17 Dan Armijo Squadra Della Pista 0:09:23
18 Lane Sanders Focus Racing 0:09:33
19 Andrew Hosterman TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:09:33
20 Steven Geerligs Southwest Hand Cycling Team 0:09:33
21 Raymond Cook Allegiant Airlines/Pain MD's.com 0:09:35 Teammate Top 5: Bob Mccall
22 Scott Leonard Team Rhino 0:09:39
23 Jeremy Barrett Team Rhino 0:09:42
24 Gregory Berlind Boulder Orthopedics 0:09:44
25 Rene Ortega Team Rhino 0:09:45
26 Paul Kealey 02 Modern Fitness 0:09:45
27 Jeffrey Ulbrich Southwest Hand Cycling Team 0:09:45
28 Rob Bennett Team Rhino 0:09:47
29 Kurt Kroemer FASTER Performance Center 0:09:51
30 Michael Middleton TeamRhino 0:09:53
31 Isaiah Adams 0:09:57
32 Thomas Kachelmeyer Wolverine Sports Club 0:10:00
33 Eric Taylor 0:10:00
34 David Dobler 02 Modern Fitness 0:10:02
35 David French TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:10:03
36 Jeff Strong Barry Lasko DDS Race Team 0:10:04
37 Dave Goedecke Cycle Mania 0:10:05
38 Joe Ehasz Sport Systems Mountaintop Cycling 0:10:11
39 Keith Edmiston Harmony Homes.com Cycling Team 0:10:12 Teammate Top 5: Louie Amelburu
40 Jon Black GST Racing 0:10:12 Teammate Top 5: Kurt Kroese
41 Craig Hamilton FASTER Performance Center 0:10:14
42 Michael Leonard Team Simple Green/Bike Religion 0:10:15
43 James Kirk Team Rhino 0:10:18
44 Kiral Thompson Summit Velo 0:10:21
45 Mark Beaty RoninRacing 0:10:23
46 Josef Rodarti SunCoastVelo 0:10:35
47 Kenneth Bingham Harmony Homes.com Cycling Team 0:10:36 Teammate Top 5: Louie Amelburu
48 Mark Tucsnak 0:10:40
49 Chuck Bruni Absolute Bikes Team 0:10:40
50 Ruben Rosales Team El Paso 0:10:50
51 Kenneth Koch Absolute Bikes Team 0:10:51
52 Donald Ward 0:10:58
53 Ed Navarro G.S. Jibofo 0:11:00
54 Steve Mathias Duke City Wheelmen 0:11:22
55 John Peterson SummitVelo 0:11:46
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 12   Cat 3: 23   Cat 4: 10   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Guyot GST Racing 0:08:44
2 Mark Huffman UC Cyclery/JW Floors 0:08:53
3 Bill Pinckard Harmony Homes.com Cycling Team 0:09:16
4 David Bixby Team Green Choice/Team RPM/Airpark 0:09:17
5 Philip Holman Team Green Choice/Team RPM/Airpark 0:09:20
6 Steve Hensler UC Cyclery/JW Floors 0:09:35
7 Craig Liming 0:09:35
8 Kalman Szkalak UC Cyclery/JW Floors 0:09:46 Teammate Top 5: Mark Huffman
9 Joe Puchi Team Green Choice/Team RPM/Airpark 0:09:54 Teammate Top 5: David Bixby
10 Stephen Horine UC Cyclery/JW Floors 0:09:54 Teammate Top 5: Mark Huffman
11 Michael Mcmahon Real D-Amgen Masters Cycling 0:10:02
12 Joseph Suida Southwest Hand Cycling Team 0:10:06
13 Bill Mcdorman Team Pay 'N Take 0:10:15
14 James Ostrem Team Green Choice/Team RPM/Airpark 0:10:20 Teammate Top 5: David Bixby
15 Roy Quade 0:10:22
16 John Walrath Summit Velo 0:10:26
17 Michel Lalonde Aggress 0:10:27
18 Dean Marvin Summit Velo 0:10:30
19 Doug Forsha TeamGreenChoiceTeamRPMAirparkBikes 0:10:33 Teammate Top 5: David Bixby
20 Kenneth Hochman Deno's Wonder Wheel Cycling 0:10:34
21 Jim Browning FASTER Performance Center 0:10:37
22 Glenn Harris Summit Velo 0:10:37
23 Derek Gittings Honeywell Cycling 0:10:39
24 John Harris Tolero Racing 0:10:58
25 Kevin Carmichael 0:11:13
26 Larry Brown TeamColleen 0:11:43
27 Alan Fischer Jim Click Automotive Team 0:13:02
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 12   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reginald Dowdall Team Colleen 0:09:23
2 Harold Wallace Team Rhino 0:09:49
3 Jack Dillon Team Broadway Bicycles 0:10:12
4 John Conahay Southwest Hand Cycling Team 0:10:19
5 Doug Perry Aggress 0:10:27
6 Richard Ellwanger Aggress 0:10:44
7 Richard Duncan Southwest Hand Cycling Team 0:11:03 Teammate Top 5: John Conahay
8 Ralph Duckett Southwest Hand Cycling Team 0:11:04 Teammate Top 5: John Conahay
9 Vernon Sheehan TeamColleen 0:11:26 Teammate Win: Reginald Dowdall
10 Jay Hirsch Southwest Hand Cycling Team 0:11:33 Teammate Top 5: John Conahay
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Franz Hammer Team Green Choice/Team RPM/Airpark 0:09:54
2 Michael Patterson 0:10:27
3 Daniel Wulbert UC Cyclery/JW Floors 0:11:05
4 Charles Day Gallatin Valley Bicycle Club 0:12:11
5 Bob Coil 0:13:17
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Deichman 0:13:04
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tj Tollakson VelosportIowaAmericanEquity 0:08:16
2 Justin Orkney TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:08:24
3 Spencer Crites Team Green Choice/Team RPM/Airpark 0:08:31
4 Andre Mcnulty TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:08:33
5 Gregory White Davis Bike Club Race Team 0:08:33
6 Russell White Davis Bike Club 0:08:37
7 Brian Ellis TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:08:38 Teammate Top 5: Justin Orkney
8 Taylor Skinner FASTER Performance Center 0:08:38
9 Michael Dziedzic Landis/Trek 0:08:39
10 Michael Radcliff TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:08:48 Teammate Top 5: Justin Orkney
11 Joe Ebenroth Bicycle Haus Racing 0:08:48
12 Jonathan Cavner CPRacing 0:08:48
13 Robert Chorost Tachycardia Racing 0:08:49
14 Brendan Halpin Hammer Nutrition 0:08:49
15 David Swanson Tachycardia Racing 0:08:49
16 William Westfall Bicycle Haus Elite 0:08:50
17 David Welsh TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:08:51 Teammate Top 5: Justin Orkney
18 Shawn Daly TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:08:52 Teammate Top 5: Justin Orkney
19 Michael Hand High Desert Cycling Club 0:08:54
20 Kempton Jackson ZiaVelo Racing Club 0:08:54
21 Ty Tuttle BOO Bicycles 0:08:54
22 Matt Sniegowski Bicycle Ranch 0:08:57
23 Brian Meyer 0:08:57
24 John Salskov Primal - 1st Bank 0:08:58
25 Matthew Holecko Carlos OBriens Racing pb Tribe 0:08:58
26 Christopher Chase RACC pb GG 0:08:58
27 Paul Warner Bicycle Haus Racing 0:09:00
28 Andrew Hemesath Primal - 1st Bank 0:09:00
29 Chris Fusselman Bicycle Haus Racing 0:09:01
30 Michael Stoner TriSportsCycling/EclipseRacing 0:09:02 Teammate Top 5: Justin Orkney
31 Brett Peters 0:09:03
32 Christopher Mosora Scarlet Fire Racing 0:09:05
33 Luke Dale Unity Racing 0:09:05
34 Lance Runyan Unity Racing 0:09:06
35 Scott Piercefield TeamGreenChoiceTeamRPMAirparkBikes 0:09:08 Teammate Top 5: Spencer Crites
36 Peter Kuennemann FFKR Architects Racing Team 0:09:08
37 Steven Muhle 0:09:08
38 Benjamin Lair TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:09:10 Teammate Top 5: Justin Orkney
39 Travis Waldron Unity Racing 0:09:11
40 Kit Recca Horizon Organic / Panache Elite Cyc 0:09:16
41 Brenon Daly IronDataThirstyBearCycling.com 0:09:20
42 Kamden Reedy Unity Racing 0:09:20
43 Christian Schlabach ZiaVeloCycling 0:09:21
44 Juan Ruacho 0:09:23
45 Stefan Gomez GS Boulder/Trek Store 0:09:26
46 Kyle Reedy Unity Racing 0:09:27
47 Scott Arnold Bicycle Haus Racing 0:09:37
48 Brian Wilson CatalystRacing 0:09:51
49 James Stout Team Traveller 0:10:02
50 Bryce Cook Unity Racing 0:10:05
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 46   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Franklin ElGrupoYouthCyclingClub 0:08:35
2 Nicholas Lemke Scalo Veloce 0:08:41
3 Richard Hurst El Grupo Youth Cycling Club 0:08:43 Teammate Win: Nathan Franklin
4 Robert Krohn Flagstaff Cycling 0:08:49
5 Jason Kelly Carlos OBriens Racing pb Tribe 0:08:51
6 Alex Strickland El Grupo Youth Cycling Club 0:08:52 Teammate Win: Nathan Franklin
7 Christian Maldonado TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:08:54
8 Dan Maher Landis/Trek 0:08:54
9 Joshua Smith TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:08:55
10 Brad Scott Carlos OBriens Racing pb Tribe 0:08:55 Teammate Top 5: Jason Kelly
11 Zach Stelling Carlos OBriens Racing pb Tribe 0:08:58 Teammate Top 5: Jason Kelly
12 Brian Axelrod FASTER Performance Center 0:08:58
13 Josh Prattferguson Team Winded 0:09:03
14 Anthony Chavez TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:09:03
15 Aldo Garcia 0:09:09
16 Matthew Jones 02 Modern Fitness 0:09:09
17 Kurt Garbe Aggress 0:09:10
18 Chris Gould 0:09:13
19 Neil Becwar Team Rhino 0:09:14
20 Wristen Paschich 0:09:14
21 Richard Biocca TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:09:16
22 Trevor Brooks 787 Racing 0:09:16
23 Peter Smith FASTER Performance Center 0:09:17
24 Geoff Chalmers Team Vitesse 0:09:18
25 Leo Masursky Aggress 0:09:20
26 James Averill Aggress 0:09:21
27 Stephen Marcucci Team Winded 0:09:23
28 Aaron Canale 0:09:24
29 Steve Jenkins TribeMultisport 0:09:24
30 Kenny Polley Landis/Trek 0:09:27
31 Richard Horn Aggress 0:09:27
32 Owen Graves Bicycle Haus Racing 0:09:31
33 Jake Spelman FASTER Performance Center 0:09:31
34 Rafael Aguilar 0:09:35
35 Rich Goedel Echelon Racing 0:09:36
36 Ivan Borunda 0:09:37
37 Jonathan Triplett 02 Modern Fitness 0:09:43
38 James Davis TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:09:43
39 Brian Marcucci Landis/Trek 0:09:44
40 Trevor Oneal 0:09:45
41 Beto Villegas Aggress 0:09:47
42 Kevin Harsley TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:09:52
43 Michael Robinson 0:09:56
44 Kieran Sikdar 02ModernFitness 0:09:58
45 Brad Senska 0:10:02
46 Marc Deleon Velo Club LaGrange 0:10:04
47 Gregory Foster Scalo Veloce 0:10:07 Teammate Top 5: Nicholas Lemke
48 Thomas Collins Bicycle Haus Racing 0:10:08
49 Jason Boles Camelback Bike Club 0:10:09
50 David Genovese FASTER Performance Center 0:10:10
51 Marco Bonilla 0:10:15
52 Oscar Carbajal 0:10:26
53 Peter Michaud Landis/Trek 0:10:32
54 Andrew Scott Summit Velo 0:10:33
55 Eliud Chavez 0:10:34
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 40   Cat 4: 5   Cat 5: 3   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Davis Tolero Racing 0:08:20
2 David Rakestraw Flagstaff Cycling 0:08:50
3 Kirk Klepfer San Tan Racing/Paragon Cycling 0:08:51
4 Rob Bergstrom Colavita Racing Inc. 0:09:01
5 Clint Bluestein San Tan Racing/Paragon Cycling 0:09:03
6 Christopher Chesher TriSportsCycling/EclipseRacing 0:09:07
7 Marc Overson ToleroRacing 0:09:08 Teammate Win: Nathaniel Davis
8 Marco Valente Tachycardia Racing 0:09:08
9 Mark Feser 0:09:13
10 Jeff Hallums FASTERPerformanceCenter 0:09:14
11 Scott Ford Team Winded 0:09:18
12 Todd Getzelman Tachycardia Racing 0:09:20
13 Mark Herrington Summit Velo 0:09:24
14 Jeff Homan Bicycle Ranch 0:09:24
15 Ken Montaney TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:09:25
16 Jesse Melen Summit Velo 0:09:25
17 Mael Glon Team Plan7 0:09:25
18 Richard Stevens Tachycardia Racing 0:09:26
19 Nicolas Jimenez Team Mad Cat 0:09:27
20 Steven Pickel Catalyst Racing 0:09:27
21 Alex Brakmo jr Competitive Velo Cycling 0:09:27
22 James Winebrenner Bicycle Haus Racing 0:09:28
23 Marcus Needham TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:09:31
24 Dustin Andrews CA Pools / CFS Mortgage 0:09:31
25 Parris Humphrey 02ModernFitness 0:09:32
26 Braden Bott Carlos OBriens Racing pb Tribe 0:09:33
27 Chris Anderson Unity Racing 0:09:34
28 Brendan Cusick Colavita Racing Inc. 0:09:34 Teammate Top 5: Rob Bergstrom
29 Chad Mickelson Vegas Velo/Shuffle Master-Penta 0:09:36
30 Ryan Mcmahon 0:09:37
31 Larry Demik Two-Wheel Jones Racing 0:09:39
32 Craig Orozco Summit Velo 0:09:40
33 Dominic Suozzi FASTER Performance Center 0:09:41
34 Ignacio Rivera de rosales El Grupo Youth Cycling Club 0:09:41
35 Sean Mccormack Bicycle Haus Racing 0:09:43
36 Travis Jones Two-Wheel Jones Racing 0:09:44
37 Peer Himler FASTERPerformanceCenter 0:09:44
38 Nathaniel Coghlan Bicycle Haus Racing 0:09:45
39 Adam Dunn Focus Racing 0:09:46
40 Isaiah Jerez Team Penta 0:09:47
41 Adam Sklar TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:09:49
42 Bill Harman Saguaro Velo 0:09:50
43 Casey Clark University of Arizona 0:09:51
44 Patrick Holland Team El Paso 0:09:51
45 Andrew Cope Tribe Multisport 0:09:52
46 Craig Honeker TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:09:52
47 Lirain Urreiztieta 0:09:53
48 John Beck 0:09:55
49 Alan Hamberlin Focus Racing 0:09:58
50 Galen Blair Durango Wheel Club 0:09:59
51 Dustin Walthall 0:10:00
52 Adam Weber Team Green Choice/Team RPM/Airpark 0:10:00
53 Andrew Smith Camelback Bike Club 0:10:01
54 Azael Garcia 0:10:01
55 David Carlson University of Arizona 0:10:02
56 Aaron Einfrank Bicycle Haus Racing 0:10:05
57 Sean Connolly Two-Wheel Jones Racing 0:10:08
58 Phil Panipinto Two-Wheel Jones Racing 0:10:12
59 Michael Pertile Southwest Hand Cycling Team 0:10:12
60 David Peterson Durango Wheel Club 0:10:13
61 Stephan Wilson 0:10:15
62 Brian Miller Catalyst Racing 0:10:18
63 Colin Taira Bicycle Haus Racing 0:10:18
64 Luis Valdez 02 Modern Fitness 0:10:19
65 Benton Leitner 02 Modern Fitness 0:10:20
66 Thomas Butt TribeRacing 0:10:22
67 Waldo Terrazas 0:10:23
68 Kyle Martinez University of New Mexico 0:10:23
69 Matthew Frye TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:10:23
70 Paul Keene Team Pay 'N Take 0:10:24
71 Son Nguyen Tolero Racing 0:10:26 Teammate Win: Nathaniel Davis
72 Larry Bennett Summit Velo 0:10:29
73 Michael Hershauer Focus Racing 0:10:30
74 Chaz Lane Two-Wheel Jones Racing 0:10:30
75 Dann Niegocki Tolero Racing 0:10:31 Teammate Win: Nathaniel Davis
76 Jason Welborn 02 Modern Fitness 0:10:35
77 Donovan Caputo El Grupo Youth Cycling Club 0:10:37
78 Alex Toussaint TriSportsCyclingEclipseRacing 0:10:40
79 Dave Mitchell Two-Wheel Jones Racing 0:10:43
80 Robb Nixon 0:10:49
81 Mike Cinalli Tolero Racing 0:10:51 Teammate Win: Nathaniel Davis
82 Robert Fleckenstein Tolero Racing 0:10:54 Teammate Win: Nathaniel Davis
83 Gabriel Perez 0:10:56
84 Ti Morse Carlos OBriens Racing pb Tribe 0:11:02
85 Wayne Moore 0:11:02
86 Max Arias Horizon Organic / Panache Elite Cyc 0:11:07
87 Scott Skinner Fleming Wealth Strategies.com 0:11:11
88 Taissir Chouman Two-Wheel Jones Racing 0:11:11
89 James Delaney Carlos OBriens Racing pb Tribe 0:11:14
90 Logan Boyd El Grupo Youth Cycling Club 0:11:20
91 Christopher Wilkinson Flagstaff Cycling 0:11:21 Teammate Top 5: David Rakestraw
92 Derek Rich Landis/Trek 0:11:21
93 Eric Gaensehals 0:11:35
94 Daniel Martin Echelon Racing 0:11:43
95 Clymer Berry Portland Velo Club/Cyclemania 0:11:44
96 Manuel Garza 0:11:49
97 Alex Garcia Tolero Racing 0:12:14 Teammate Win: Nathaniel Davis
98 Jaycen Brown Bicycle Haus Racing 0:12:15
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 91   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Moye 0:09:01
2 J Carnes Team Pay 'N Take 0:09:15
3 Leo Carrillo TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:09:34
4 Jonathan Schreiner Scalo Veloce 0:09:39
5 Timothy Miller San Tan Racing/Paragon Cycling 0:09:43
6 Edgar Lewis Team Rhino 0:09:45
7 Steve Zurga San Tan Racing/Paragon Cycling 0:09:47 Teammate Top 5: Timothy Miller
8 Joseph Withers 0:10:02
9 Gilberto Melendez 02 Modern Fitness 0:10:16
10 Andrew Huxtable 0:10:20
11 Craig Croxton Summit Velo 0:10:28
12 Hunter Babler TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:10:28 Teammate Top 5: Leo Carrillo
13 Chad Kasmar 0:10:35
14 Jeremiah Parvin TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:10:48 Teammate Top 5: Leo Carrillo
15 Anthony Brown Team Rhino 0:10:55
16 Joshua Strauss TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:10:56 Teammate Top 5: Leo Carrillo
17 Bill Mcadams TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:10:57 Teammate Top 5: Leo Carrillo
18 Noah Fay Summit Velo 0:11:03
19 Mark Fuller Team Rhino 0:11:08
20 David Woodruff TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:11:13 Teammate Top 5: Leo Carrillo
21 Brian Tedder Summit Velo 0:11:24
22 Jon Eberly TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:11:25 Teammate Top 5: Leo Carrillo
23 Brian Lambert TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:11:46 Teammate Top 5: Leo Carrillo
24 Jon Lujan Team Green Choice/Team RPM/Airpark 0:11:48
25 Chris Capobianco TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:11:59 Teammate Top 5: Leo Carrillo
26 Robert Sweador Two-Wheel Jones Racing 0:12:27
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Walsh DNA 0:08:48
2 Gabriel Gaarden 0:09:10
3 Drew Peterson LaMesa Bicycle Racing Club 0:09:21
4 Ben Raymond Catalyst Racing 0:10:01
5 Scott Patterson 0:10:05
6 Michael Woodward Flagstaff Cycling 0:10:10
7 Kevin Huenneke 0:10:26
8 Joseph Korkames 0:10:41
9 Mark Ehrhart University of New Mexico 0:10:42
10 Matt Maxfeldt CrankCycling 0:10:43
11 John Hoffmann Tolero Racing 0:10:44
12 Christopher Hodgson Tolero Racing 0:10:45
13 Scott Handler 0:10:48
14 Steven Lada Catalyst Racing 0:10:55 Teammate Top 5: Ben Raymond
15 Karl Fazio Curbside Cyclery Racing Team 0:11:05
16 Randy Sookoo 0:11:10
17 Justin Lindgren University of New Mexico 0:11:11
18 Richard Castro Southwest Hand Cycling Team 0:11:16
19 Jeff Plant 0:11:24
20 Eric Larson 0:11:29
21 John Conyer 0:11:38
22 Garrett Myers University of Arizona 0:11:47
23 Bob Harber TeamRedlands 0:11:57
24 Greg Khan 0:12:01
25 Kyle Vanrenterghem 0:12:16
26 Phillip Gibson Bicycle Haus Racing 0:13:32
27 George Frantziskonis 0:13:39
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 25   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Burnett UCI CT: Competitive Cyclist Racing 0:07:37
2 Francisco Mancebo UCI CT: Competitive Cyclist Racing 0:07:40 Teammate Win: Ian Burnett
3 Travis Mccabe Landis/Trek 0:07:45
4 Thomas Jondall White Mountain Road Club 0:07:45
5 Chad Beyer UCI CT: Competitive Cyclist Racing 0:07:48 Teammate Win: Ian Burnett
6 Hector Rangel 0:07:48
7 David Williams UCI CT: Competitive Cyclist Racing 0:07:55 Teammate Win: Ian Burnett
8 Taylor Shelden UCI CT: Competitive Cyclist Racing 0:07:56 Teammate Win: Ian Burnett
9 George Cyrus Landis/Trek 0:07:59 Teammate Top 5: Travis Mccabe
10 Gordon Fraser Competitive Cyclist 0:07:59
11 David Salomon 0:08:02
12 Cole House UCI CT: Competitive Cyclist Racing 0:08:02 Teammate Win: Ian Burnett
13 David Glick Landis/Trek 0:08:02 Teammate Top 5: Travis Mccabe
14 Matthew Cooke UCI CT: Team Exergy 0:08:09
15 Craig Magee Natural Grocers Cycling Team 0:08:10
16 Rafael Escarcega 0:08:11
17 Derrek Ivey 0:08:11
18 Micheal Grabinger jr Bicycle Haus Elite 0:08:12
19 Paul Thomas Bicycle Haus Elite 0:08:12
20 Rogers Trueheart brown Bicycle Haus Elite 0:08:17
21 Colin Don Landis/Trek 0:08:17 Teammate Top 5: Travis Mccabe
22 Brian Forbes Unity Racing 0:08:18
23 Chris Aten White Mountain Road Club 0:08:22 Teammate Top 5: Thomas Jondall
24 Luis Pulido 0:08:22
25 Victor Riquelme UCI CT: Wonderful Pistachios Cyclin 0:08:22
26 Eric Salstrand Bicycle Haus Elite 0:08:22
27 Rene Corella 0:08:22
28 Juan Rivera 0:08:24
29 Mark Aasmundstad FlagstaffCycling 0:08:28
30 Luis Lemus 0:08:29
31 Nicholaus Schreiber Landis/Trek 0:08:34 Teammate Top 5: Travis Mccabe
32 Kyle Colavito Bicycle Haus Elite 0:08:34
33 Bailey Mcknight 0:08:34
34 Anton Varabei 0:08:35
35 Jose Escarcega 0:08:37
36 Joe Susco Unity Racing 0:08:38
37 Brian Rach ISCorp Cycling Team 0:08:38
38 Santiago Chavez The Bicycle Company Team 0:08:39
39 Jay Seymoure Bicycle Ranch 0:08:40
40 Juan Aldapa 0:08:42
41 Marcus* Hayward Unity Racing 0:08:46
42 Christian Varley B&L Bikes 0:08:48
43 Ullises Castillo 0:08:51
44 Colin Jaskiewicz Champion System p/b Stan's NoTubes 0:09:01
45 Carlos Hernandez 0:09:05
46 Jared Bunde GSMengoniUSA 0:09:06
47 Andrew Mccullough Mt. Borah/ Minerva Design/ Basso 0:09:10
48 Alexander Bremer Foundation 0:09:10
49 Eric Bennett UCI CT: Wonderful Pistachios Cyclin 0:09:14
50 Charles Matte 0:09:16
51 Daniel Chabanov Foundation 0:09:24
52 Jonathan Parrish Bicycle Haus Elite 0:09:24
Finishers: Cat 1: 35   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Stack ACQUA AL 2/SDBC 0:12:51
2 Lillianna De leon Encino Velo Cycling Club 0:13:13
3 Cheyenne Comer ACQUA AL 2/SDBC 0:13:44 Teammate Win: Lauren Stack
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Courtney Comer ACQUA AL 2/SDBC 0:12:50
2 Chloe Welch El Grupo Youth Cycling Club 0:13:10
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Franklin El Grupo Youth Cycling Club 0:14:16
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Connolly Two-Wheel Jones Racing 0:11:48
2 Sue Adkins Curbside Cyclery Racing Team 0:12:17
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Scharf CA Pools / CFS Mortgage 0:11:17
2 Leah Rodarti CAPoolsCFSMortgage 0:12:23 Teammate Win: Michelle Scharf
3 Karen Smith Team Evergreen Racing 0:16:04
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martha Stedman Southwest Hand Cycling Team 0:10:45
2 Candace Porter Summit Velo 0:11:36
3 Liz Perry Aggress 0:12:25
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melinda Berge 0:12:55
2 Jo Johnson Team TBB/Deep Blue 0:13:04
3 Julianna Kimball Summit Velo 0:14:09
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caitlin Laroche 0:10:26
2 Emily Mcglamery Team Colleen 0:10:41
3 Jane Berger C.A.R.E. for Cycling 0:11:05
4 Andrea Hensler Team Revolution 0:11:20
5 Emily Francone Team Colleen 0:11:24
6 Rachel Alter RIDECLEAN 0:11:30
7 Collette Haney Team Green Choice/Team RPM/Airpark 0:11:31
8 Aliya Traficante Team TIBCO II 0:11:32
9 Bora Leonard Team Simple Green/Bike Religion 0:11:39
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Frisk El Grupo Youth Cycling Club 0:10:09
2 Linnea Herbertson TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:10:19
3 Lisa Job Colavita / Outback Steakhouse Las V 0:10:24
4 Emily Kipp 0:10:34
5 Kat Salthouse TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:10:35
6 Daniela Diamente El Grupo Youth Cycling Club 0:10:43 Teammate Win: Lauren Frisk
7 Catherine Ross TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:10:57 Teammate Top 5: Linnea Herbertson
8 Tricia Jones Two-Wheel Jones Racing 0:11:02
9 Meredith Caccesemcconvill Catalyst Racing 0:11:25
10 Hannah Budinoff 0:11:27
11 Simona Garbarino TwoWheelJonesRacing 0:11:31
12 Lizzy Caputo El Grupo Youth Cycling Club 0:11:33 Teammate Win: Lauren Frisk
13 Melissa Dude duhaime RideClean p/b PatentIt.com 0:11:38
14 Kaelin Westbrook 0:12:06
15 Diane Hartman TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:12:35 Teammate Top 5: Linnea Herbertson
16 Andrea Gonzales Tolero Racing 0:12:37
17 Jaclyn Applegate TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:12:41 Teammate Top 5: Linnea Herbertson
18 Betsy Chernoff WhiteMountainRoadClub 0:12:46
19 Catherine Plant 0:13:22
20 Jade Barnes El Grupo Youth Cycling Club 0:14:06 Teammate Win: Lauren Frisk
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alisha Welsh Primal/MapMyRide Womens Racing 0:09:29
2 Tracey Perez TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:09:31
3 Sabrina Savage Two-Wheel Jones Racing 0:09:35
4 Stephanie Skoreyko University of Utah 0:09:36
5 Kathryn Bertine Colavita - espnW Pro Cycling 0:09:41
6 Judy Jenkins Landis/Trek 0:09:47
7 Kristen Hetzel TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:09:52 Teammate Top 5: Tracey Perez
8 Stacy Appelwick ABD Cycling Team 0:09:55
9 Heather Dunphy TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:09:55 Teammate Top 5: Tracey Perez
10 Catherine Dickson 0:10:01
11 Anne Donley Boulder Orthopedics 0:10:16
12 Chloe Black 0:10:20
13 Daniela Garcia PARK PLACE DEALERSHIPS 0:10:54
14 Louisa Larson Jobing.com Women's Racing 0:11:04
15 Michelle King Colavita / Outback Steakhouse Las V 0:11:11
16 Keely Brooks Colavita / Outback Steakhouse Las V 0:11:34
17 Kimberly Truitt TriSports Cycling/Eclipse Racing 0:16:54 Teammate Top 5: Tracey Perez
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10