Log In
Hungry Dog Criterium • Mar 24 2012
Partly Cloudy, 80 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Leroy Bike Haus
2 Kenny Polley Landis
3 Brian Axelrod Faster
4 David Gollovese Faster
5 Josh Ferguson Team Wirder ?
6 Shawn Mcnally Green Tteam
7 John Ritter AZ Master
8 David Julize Carlos Obrien
9 David Craw Faster Teammate Top 5: Brian Axelrod
10 Philip Wilson Fleming Wealth
11 Brian Barrett Nboundz
12 Peter Smith Faster Teammate Top 5: Brian Axelrod
13 Jose A. velazco Honeywell
14 Russell Lafleur Bicycle Haus Racing
15 Bryan Staub AZ Master
16 Jake Spelman Faster Teammate Top 5: Brian Axelrod
17 Geoff Chalmers Vitesse
18 Zachary Keller Focus
19 Jason Boles Bike Haus Teammate Win: Gary Leroy
20 Mark Bradley AZ Master
21 Lewis Freed Faster Teammate Top 5: Brian Axelrod
DNF Marty Byrson Bike Haus Teammate Win: Gary Leroy
DNF Andy Gracyalny GNARLUBE/LANDSHARK racing
Finishers: Cat 3: 17   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Droteo Summit Velo
2 Nick Thorpe Strada
3 Greg Khan
4 Stephen Banta Nboundz
5 Benton Leitner Team OZ
6 J Salontai ii ?
7 Andrew Cope tribe Multi
8 Austin Crosby Winded
9 Tommy Bawden Landis
10 Derek Rich Landis
11 Adam Dunn Focus Racing
12 Nathaniel Coghlan Bike Haus
13 Mark Harrington Summit Velo Teammate Win: Craig Droteo
14 Scott Ford Winded
15 Rodolfo Espino Team Green
16 David Swain Broadway Bike
17 Joe Statt Landis/Trek
18 Braden Bott Carlos Obrien
19 Peer Himler Faster
20 Dave Funk Web Op
21 Donovan Caputo El Grupo
22 Braden Sherwood 2 Wheel Jones
23 Dorian Larios Winded
24 Jesse Melen Summit Velo Teammate Win: Craig Droteo
25 Kyle Kent Strada Teammate Top 5: Nick Thorpe
26 Stephen Huey Team Green
27 Jay Warner Faster
28 Steve Gurley Faster
29 Terry Schmidtknecht WebOp
30 Brian Harmon Shoair Velosport
31 Haron Einhunk Camelback Cycling
32 James Delaney Carlos Obrien
33 Preston Riveras Team Green
34 Thomas Keating Winded
35 Travis Jones 2 Wheel Jones
36 Colin Taira Bike Haus
37 Randy Boles Bike Haus
38 Jaycen Brown Bike Haus
39 Larry Nelson YBC
40 Michael Hershauer Focus Racing
DNF Eric Mendez rojas Honeywell
DNF Chaz Lane 2 Wheel Jones
DNF Adam Burleson NBoundz Teammate Top 5: Stephen Banta
DNF Kyle Kent Strada Teammate Top 5: Nick Thorpe
DNF Walter Lopez Yuma Bike Club
Finishers: Cat 4: 38   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Skidmore JetSet
2 Dominic Suozzi Faster
3 Mark Harrington SummitVelo
4 Jeffrey Allen Bike Haus
5 Stephen Banta Nboundz
6 Braden Bott Carlos Obrien
7 Jason Lindgren Carlos Obrien
8 Jim Penn Fleming
9 Aaron Einfrank Camelback
10 Rodolfo Espino Green choice
11 Benton Leitner O2 Modern Fitness
12 Juan Abelando Yuma
13 Peer Himler Faster Teammate Top 5: Dominic Suozzi
14 Allen Antonelli
15 Aaron Lord
16 Thomas Keating Team Winded
17 James Delaney Carlos Obrien
18 Jason Glover Strada
19 Derek Rich Landis
20 Gilberto Melendez O2 Modern Fitness
21 Walter Lopez Yuma
22 Noah Fay SummitVelo Teammate Top 5: Mark Harrington
23 Scott Ford Team Winded
24 Joe Stat Landis
25 Alan Hall bicycle ranch
26 Braden Sherwood 2 Wheel Jones
27 Ruben Reyes Yuma
28 Jesse Melen SummitVelo Teammate Top 5: Mark Harrington
29 David Silveira Green choice
30 Brian Tedder SummitVelo Teammate Top 5: Mark Harrington
31 Stephen Huey Team Green
32 Larry Nelson YBC
33 Colin Taira Bike Haus Teammate Top 5: Jeffrey Allen
34 Tommy Bawden Landis
35 Joseph Withers
36 Craig Orozco SummitVelo Teammate Top 5: Mark Harrington
37 Marc Mccombs Bike Haus Teammate Top 5: Jeffrey Allen
38 Brad Wilhelm
39 Dave Funk Web O
40 Chaz Lane 2 Wheel Jones
41 Stephen Duffy Focus
42 Brian Tourneau Bike Haus Teammate Top 5: Jeffrey Allen
43 Royce Griffiths 2 Wheel Jones
44 Martin Vaughn 2 Wheel Jones
45 Greg Khan
46 Shane Barnholt JetSet Teammate Win: Casey Skidmore
47 Daniel Porkman Southwest Hand
DNF Joe Struttmann SanTan
DNF ? Nathaniel Bike Haus Teammate Top 5: Jeffrey Allen
DNF Terry Schmidtknecht Web O
DNF Keith Berkshire Faster Teammate Top 5: Dominic Suozzi
Finishers: Cat 4: 26   Cat 5: 16   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Berkshire Faster
2 Marc Mccombs Bike Haus
3 Lance Eddis-finbow Fly
4 Casey Skidmore
5 Chris Ashton Bike Haus
6 Joe Washer
7 Benjamin Galloway Honeywell
8 Jeffrey Allen Bike Haus Teammate Top 5: Marc Mccombs
9 Noah Fay Summit Velo
10 Martin Vaughn Two-Wheel Jones Racing
11 Daniel Parkman Southwes Hand
12 Allen Antonelli
13 Jeffrey Stanton Strada
14 Monte Miller Landis
15 Jason Glover Strada
16 Robert Demers Swiss American
17 Chris Magras Fly Teammate Top 5: Lance Eddis-finbow
18 Mark Battenfield Carlos Obrien
19 Zach Kezirian Strada
20 Aaron Lord
21 Gilberto Melendez Modern Fitness
22 Brad Wilhelm unattached
23 Brian Tedder Summit Velo
24 ? Royce 2 Wheel Jones
25 David Silveira Green Choice
26 Brion Goudreau Bike Heaven
27 Bill Pitman Landis
28 Alan Hall Bicycle Ranch
29 Jason Brumm Strada
30 Sean Lozano Strada
31 Danny Codott
DNF Kurt Stelling Carlos Obrien
DNF John Berry
Finishers: Cat 5: 28   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Kent Strada Racing Club
2 Kaden Sherwood Two-Wheel Jones Racing
3 David Polley
4 Levi Kramer FASTER Performance Center
5 Max Deller Two-Wheel Jones Racing
6 Roice Hitchcock
7 Dylan Schroeder Two-Wheel Jones Racing Teammate Top 5: Kaden Sherwood
8 John Padilla Two-Wheel Jones Racing Teammate Top 5: Kaden Sherwood
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donovan Caputo El Grupo
2 Kenny Polley Strada
3 Nick Thorpe Strada
4 Juan Arellano Yuma
5 Zachary Kezirian Strada
6 Austin Crosby Team Winded
7 Ruben Reyes YBC Racing
8 Josh Ferguson
9 Larios Dorian Team Winded
10 Walter Lopez
11 Royce Griffiths Two Wheel Jones
12 Austin Swang Two-Wheel Jones Racing
13 Kance Griffiths Twowheels
14 Remington Ritter Strada Teammate Top 5: Kenny Polley
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Kramer Faster
2 Bryan Antol GST
3 Chris Poole Faster Teammate Win: James Kramer
4 Clayton Peck Nboundz
5 Andy Gracyalny Gnar Lube
6 Jose Scilontai Foais
7 David Craw Faster Teammate Win: James Kramer
8 Lawrence Towner Liberty Cycle / Propawn
9 Thomas Kachelmeyer Wolverine
10 Jose A. velazco Honeywell
11 Dave Funk Web Up
12 David Julien Carlos Obrien
13 Jerry Opris FASTER Performance Center
14 Christopher Traynor Unattached
15 Michael Hershauer Focus
16 Tommy Baudan Landis
17 Jose Nicoia Honeywell
18 Lewis Chino Faster Teammate Win: James Kramer
DNF Stephen Banta Nboundz Teammate Top 5: Clayton Peck
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Dale Jetset
2 Lawrence Towner Liberty
3 David Reid Landis
4 Kurt Kroemer Faster
5 Thomas Kachelmeyer WolverineSports
6 Keith Brodhagen Faster
7 Mark Bradley AZMasters
8 Peter Smith Faster Teammate Top 5: Kurt Kroemer
9 Greg Albert Strada
10 David Galovese Faster Teammate Top 5: Kurt Kroemer
11 Ron Stevens AZMasters
12 Joe Struttmann San Tan
13 Mike Bontrager
14 Kenneth Doss Bik Haus
15 Craig Hamilton Faster Teammate Top 5: Kurt Kroemer
16 Bryan Staub AZMasters
17 Jim Pongratz AZMasters
18 Geoff Charmers Vitesse
19 John Ritter AZMasters
DNF Steve Gurley Faster Teammate Top 5: Kurt Kroemer
DNF Jim Penn Fleming Wealth
DNF David Silveira Greenchoice
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lionel Space Focus
2 Kenneth Doss Bike Haus
3 David Swain Broadway Bicycles
4 Bob Jackson Focus Teammate Win: Lionel Space
5 Derek Gittings Honeywell
6 Raymond Kidd Honeywell
7 Dan Ranshaw Strada
8 Mike Parrish Landis
9 Charles Brown 2 Wheel Jones
10 Kelly Reedy JetSet
11 Stephen Bobko-hillenaar Strada
12 Ramon Rubalcaba Velomaniacs
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cody Hall Carlos Obrien
2 John Salskov Green Team
3 Jonathan Parrish Bike Haus
4 Daniel Eaton Mesa Cycles
5 Marcus Hayward JetSet
6 Jake Spelman Faster
7 Kyle Reedy JetSet Teammate Top 5: Marcus Hayward
8 James Kramer Faster
9 Brian Amoz GST
10 Thomas Kachelmeyer Wolverine
11 Clayton Peck Nboundz
12 Michael Castro Bike Ranch
13 Shawn Mcnally Green Team Teammate Top 5: John Salskov
14 Lance Runyan JetSet Teammate Top 5: Marcus Hayward
15 Chris Poole Faster
16 Kurt Kroemer Faster
17 David Reid Landis
18 Christopher Chase RACC
19 Leroy Walters Bike Haus Teammate Top 5: Jonathan Parrish
20 Josh Ferguson Team Winded
21 Stephen Marcucci Winded
22 Matthew Holecko Carlos Obrien Teammate Win: Cody Hall
23 Spenser Gates Green Team Teammate Top 5: John Salskov
24 Keith Brodhagen Faster
25 William Westfall Bike Haus Teammate Top 5: Jonathan Parrish
26 Brian Burret Nboundz
27 Brian Forbes JetSet Teammate Top 5: Marcus Hayward
28 Jonathan Green Green Team Teammate Top 5: John Salskov
29 Luke Dale JetSet Teammate Top 5: Marcus Hayward
30 Stevie Cullinan Bike Haus Teammate Top 5: Jonathan Parrish
31 Trevor Bailey Web Op
32 ? David Bike Haus Teammate Top 5: Jonathan Parrish
33 David Straus Carlos Obrien Teammate Win: Cody Hall
34 Kenneth Doss Bike Haus Teammate Top 5: Jonathan Parrish
DNF Jerry Orter Col Vento Cycling
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 12   Cat 3: 9   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lee Ann beatty Bicycle Ranch
2 Michelle King Colavita Outback
3 Laura Birdwell Joving
4 Kathy Eaton Two Wheel Jones
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Melendez Vitesse
2 Aubrie Jones Two Wheel Jones
3 Sauona Gardonino Two Wheel Jones
4 Michele Bene Jobing.com/Tribe
5 Leeann Land Strada
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cory Sundvold Two-Wheel Jones Racing
2 Nicole Hemmerlin Strada Racing Club
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Cocuzza Strada
2 Vanessa Diaz YBC Racing
Finishers: Cat 4: 2