Log In
Come and Take It Omnium - RR • Apr 1 2012
Clear, 80 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joel Hawks Infinity Cycling Club
2 Chris Lowry PROACTIVE
3 Marcus Arredondo Bike Barn (Texas)
4 Alex Rodriguez Neoteric Racing
5 Warren Woodbury Bicycle-Heaven
6 Thomas Kubicek PROACTIVE
7 Rob Gray Southern Elite/Sun & Ski Sports
8 Edwin Braun Joe's Pro Bikes
9 Robin Thurston 787 Racing
10 Lee Troy Red's Racing
11 David Bumbaugh Red's Racing
12 Glen Watson Bike Barn Texas Teammate Top 5: Marcus Arredondo
13 Todd Lafleur Infinity Cycling Club Teammate Win: Joel Hawks
14 Kevin Barton Joes Pro Bikes
15 Logan Hunn Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Marcus Arredondo
16 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
17 Daniel Perkins Violet Crown
18 James Slauson Bicycle-Heaven Teammate Top 5: Warren Woodbury
19 Kurt Joseph Austinbikes/Revenant
20 Oktay Demirdal Neoteric Racing Teammate Top 5: Alex Rodriguez
21 Eardie Curry 787 Racing
22 Ralph Harris Soler's Sports
23 George Heagerty Geri Atrix
24 Mark Jansen Team Seton Brain and Spine Cycling
25 Jeff Park Bicycle-Heaven Teammate Top 5: Warren Woodbury
26 Jorge Merle PARK PLACE DEALERSHIPS
27 Scott Dalhover
28 Ken Greene Violet Crown Sports Assoc
29 Weston Giunta Violet Crown Sports Assoc
30 Robb Bush GS Tenzing
31 Jason Newman Team Seton Brain and Spine Cycling
32 Doug Foxworth
33 Grant Woolf Team Seton Brain and Spine Cycling
34 Dirk Fruhling PARK PLACE DEALERSHIPS
35 Christopher Veum
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 11   Cat 3: 16   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Hays VooDoo Racing
2 John Wilmeth PROACTIVE
3 Felipe Nava Bike World Racing
4 Ben Sewell KingRacingGroup
5 Max Bookman Jack & Adam's Racing Team
6 Melvin Barrios Nick Lopez Tailoring Cycling Team
7 Thomas Fad Jack & Adam's Racing Team Teammate Top 5: Max Bookman
8 Herman Verhoeven Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
9 Enrique Varela 787 Racing
10 Drew Hochstatter Team Pedal Power
11 ? John Austinbikes/Revenant
12 Tak Makino Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
13 Brian Handal Nick Lopez Tailoring Cycling Team
14 Christopher Hill Velossimo Racing
15 Brandon Mata
16 Zachary Hardage Ghisallo Foundation
17 Paul Wellen Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
18 Jordan Patik Ghisallo Foundation
19 Michael Wert FCS Cycling Team: p/b Mr. Restore
20 Daniel Kaminske
21 Aaron Nelson Bike World Racing Teammate Top 5: Felipe Nava
22 John Gardiner Velossimo Racing
23 Robby Nussbaum Bicycle-Heaven
24 Jesse Aldape Bike World Racing Teammate Top 5: Felipe Nava
25 Greg Dombrowski Dominion - Falcon Bank
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Burross
2 Matthew Beauregard Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
3 John Mott Ghisallo Foundation
4 Amilkar Ajinsurek Nick Lopez Tailoring Cycling Team
5 W Andrew lechner Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
6 Paul Wells Corinth Cycling/Harden Dental
7 Matthew Schott EMERUS HOSPITALS
8 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
9 Don Notgrass
10 Jason Whitson Jack & Adam's Racing Team
11 Hugh Batchelder Bicycle-Heaven
12 Matt Demartino Ghisallo Foundation Teammate Top 5: John Mott
13 Tyler Roberts International Christian Cycling
14 Patrick Hallett Austinbikes/Revenant
15 Jason Watson VooDoo Racing
16 Israel Gonzalez Bike World Racing
17 Mark Rau
18 Nathan Barnett
19 Leroy Mendoza Bike World Racing
20 Cole Parker Jack & Adam's Racing Team
21 Peter Mullarkey
22 Gene Dan Shama Cycles
23 Abe Covello EMERUS HOSPITALS
24 Michael Linkous
Finishers: Cat 4: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrison Horton Northwest Cycling Club
2 Peter Winski Northwest Cycling Club Teammate Win: Garrison Horton
3 Matthew Strange Dallas Racing
4 Dylan Gray Southern Elite/Sun & Ski Sports
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Aust Velossimo Racing
2 Paul Baird Velossimo Racing Teammate Win: Nathan Aust
3 James Frentress 787 Racing
4 Spencer Moak Bike Barn (Texas)
5 Oscar Zavala Team ALS-C3
6 Rick Francis Mirage
7 Brandon O'neal The Woodlands Cycling Club
8 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
9 Alan Bryson Southwest Cycling Club Racing
10 Tom Tran Nick Lopez Tailoring Cycling Team
11 Ernesto Cumpian Tuneros Racing
12 Doug Allen Velossimo Racing Teammate Win: Nathan Aust
13 Chris Vaughn
14 Dean Danowski Mirage
15 Tilfas Perry Northwest Cycling Club
16 Daniel Castillon
17 Jeff Grant Shama Cycles
18 James Jones Mirage
19 Todd Gray Corinth Cycling/Harden Dental
20 Travis Turner Velossimo Racing Teammate Win: Nathan Aust
21 Michael Minardi ATC Racing
22 Brian Schmidt
23 Frank Schillaci Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
24 Craig Jones Team Spincycle
25 Cody Pedigo Northwest Cycling Club
26 Andrew Powell Northwest Cycling Club
27 Michael Yeager Cowboys Racing
28 Carey Jung Violet Crown
29 Ricardo Rodriguez Team ALS-C3 Teammate Top 5: Oscar Zavala
30 Doug Baysinger Shama Cycles
31 Kevin Gibson Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Spencer Moak
32 Robert Baatz Corinth Cycling/Harden Dental
33 David Chavez
34 Chris Aarons
35 Kerman Hammond GS Tenzing
36 Noe Espinosa Shama Cycles
37 Jeffrey Christiansen Velossimo Racing Teammate Win: Nathan Aust
38 Ned Frost Velossimo Racing Teammate Win: Nathan Aust
39 Jorge Lopez SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
40 Steve Sprinkle
41 Jason Paxton
42 Kai Dussling Northwest Cycling Club
43 Troy Ottmer Northwest Cycling Club
44 Ahmed King Shama Cycles
45 W Kent snead ATC Racing
46 Gary Todd Team LaS'port
47 Jeffrey Dixon Northwest Cycling Club
48 Brian Pitre Kelly's Team
49 Paul Negrete
50 Robert Dole Northwest Cycling Club
51 Howard Garofano Northwest Cycling Club
52 Miguel Betancourt Neoteric Racing
53 Russ Fagan Corinth Cycling/Harden Dental
54 Steve Chism Team Bicycles Plus
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 40   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sebastian Bartnik SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
2 Kris Bates VooDoo Racing
3 David Barrett
4 Chris Kruzel Team ALS-C3
5 Eric Oneal Woodlands Cycling Club Race Team
6 Paul Abel University of Texas-Austin
7 Ricardo Martinez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
8 Gabriel Lara Chain Reaction - San Antonio
9 Gilbert Madrona Woodlands Cycling Club Race Team Teammate Top 5: Eric Oneal
10 Rich Russo Team Spincycle
11 Guadalupe Tirado
12 Kaoru Hosaka Southwest Cycling Club Racing
13 Han Goh Team Spincycle
14 Robert Yuras Team ALS-C3 Teammate Top 5: Chris Kruzel
15 Tim Chason
16 Joe Frontha Southwest Cycling Club Racing
17 Dallas Koeppe Matrix/RBM
18 Blake Mcfarling 787 Racing
19 Wesley Wade Southwest Cycling Club Racing
20 Edward Ayala Team ALS-C3 Teammate Top 5: Chris Kruzel
21 Walter Dawes
22 Austin Smith
23 Richard Nicholson
24 Eduardo Juarez Wichita Falls Bicycling Club
25 Trae Taute
Finishers: Cat 5: 24   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heath Blackgrove Elbowz Racing
2 Ivan Dominguez
3 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrity
4 Mat Stephens Elbowz Racing Teammate Win: Heath Blackgrove
5 Steven Wheeler Bicycle Sport Shop pb Integrity
6 Cole House
7 Colton Jarisch Mercy Cycling Team
8 ? Bret Elbowz Racing Teammate Win: Heath Blackgrove
9 Nathaniel Beams PARK PLACE DEALERSHIPS
10 Michael Sheehan Jack & Adam's Racing Team
11 Ricky Randall Hotter'N Hell Hundred
12 Joshua Carter Dogfish Racing Team
13 Sergio Escutia sampedro
14 Allen Abell Joes Pro Bikes
15 Gray Skinner 787 Racing
16 Colin Strickland Jack & Adam's Racing Team
17 Michael Pincus Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: David Wenger
18 Logan Hutchings
19 Addison Mcauley Bicycle-Heaven
20 Abdias Benjamin hernandez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
21 David Milham Nick Lopez Tailoring Cycling Team
22 Chad Hardt Austinbikes/Revenant
23 Farangmeher Ghadiali PARK PLACE DEALERSHIPS
24 Kevin Fish Super Squadra
25 Simon Essl Elbowz Racing Teammate Win: Heath Blackgrove
26 Brian Mcgrath Sugar Cycles Factory Racing
27 Phil Wikoff Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: David Wenger
28 Jimmy Miller Divine Electric Norcal
29 Brent Wells Bicycle-Heaven
30 Henk Calderon Nick Lopez Tailoring Cycling Team
31 Alec Aldape Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Top 5: David Wenger
32 William Fiser Shama Cycles
33 Robert Biard 787 Racing
34 Ruarri Day-stirrat 787 Racing
35 Austin Stewart Elbowz Racing Teammate Win: Heath Blackgrove
36 Christopher Lutz Bicycle-Heaven
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 15   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathryn Donovan FCS|ROUSE:
2 Lauren Stephens FCS|ROUSE:
3 Jennifer Mcrae 787 Racing
4 Ginny King KingRacing
5 Shontell Gauthier Austin Fly
6 Kathryn Hunter Snapple-AT
7 Jessica Prinner ABD Cyclin
8 Kathleen Hattaway Bicycles O
9 Anna Sanders FCS|ROUSE:
10 Claire Routledge Hotter'N H
11 Sheri Rothe Bicycles O
12 Kaelly Simpson FCS|ROUSE:
13 Annalisa Fish Austin Fly
14 Mary Elizabeth maroon FCS|ROUSE:
15 Anna Felton Kind Human
16 Shannon Gaffney Bicycle-He
17 Mary Nunnelly Bike Barn
18 Kim Jennings Bicycles O
19 Alexandra Robinette 787 Racing
20 Loren Eggenschwiler Hotter'N H
21 Celina Richardson Team Seton
22 Suzy Snell Colavita R
23 Michelle Montoya Bicycles O
24 Ashley Weaver Midwestern
25 Michelle Lewis sirianni gacki ThinkFinan
26 Catherine Moore Bicycles O
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10   Cat 3: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Summer Moak Northwest Cycling Club
2 Olivia Jones Northwest Cycling Club Teammate Win: Summer Moak
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Bradley Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
2 Philip Shama Shama Cycles
3 Christina Koeppe Matrix Cycling Club
4 Kelly Grant Shama Cycles
5 Lucy Needham Colavita Racing
6 Kelley Martin Team Brain and Spine Cycling
7 Kristen Kjellberg Team Brain and Spine Cycling
8 Allison Floyd Team Seton Brain and Spine Cycling
9 Maryjane Stricker Southwest Cycling Club Racing
10 Courtney Bach Plano Athletic Cycling Club/PACC
11 Sheila Fruhling PARK PLACE DEALERSHIPS
12 Sabrina Jones Matrix/RBM
13 Inna Wirawan Northwest Cycling Club
14 Kathy Weldon ThinkFinance Racing
15 Kim Aeschlimann Texas A & M University
16 Kathy Garrett Southwest Cycling Club Racing
17 Bailey Hess Jetstream
18 Natalie Pfeifer
19 Raequel Roberts Southwest Cycling Club Racing
20 Debra Bailey Austin Flyers Women's Cycling
21 Myrna Merle Dallas Racing
Finishers: Cat 4: 19   Cat ?: 2