Log In
Come and Take It Omnium - Crit • Mar 31 2012
Clear, 78 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Warren Woodbury Bicycle-Heaven
2 John Cody Bicycle-Heaven Teammate Win: Warren Woodbury
3 Dirk Fruhling PARK PLACE DEALERSHIPS
4 Ben Sewell KingRacingGroup
5 Joel Hawks Infinity Cycling Club
6 Patrick Mcgrath Joes Pro Bikes
7 Jorge Merle PARK PLACE DEALERSHIPS Teammate Top 5: Dirk Fruhling
8 James Murff Team Seton Brain and Spine Cycling
9 Rob Gray Southern Elite/Sun & Ski Sports
10 Paul Duva Austin Nationals Cycling
11 Logan Hunn Bike Barn (Texas)
12 Edwin Braun Joe's Pro Bikes
13 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
14 Gilbert Ramirez Chicken and Waffles Racing
15 John Ashe Austinbikes/Revenant
16 Simon Essl Elbowz Racing
17 Farangmeher Ghadiali PARK PLACE DEALERSHIPS Teammate Top 5: Dirk Fruhling
18 Todd Lafleur Infinity Cycling Club Teammate Top 5: Joel Hawks
19 Mark Wiggans Austinbikes/Revenant
20 James Slauson Bicycle-Heaven Teammate Win: Warren Woodbury
21 David Fluchel Joes Pro Bikes
22 Larry Blanchard Team Seton Brain and Spine Cycling
23 Alex Rodriguez Neoteric Racing
24 Rob Inglish Joes Pro Bikes
25 Doug Foxworth
26 Ralph Harris Soler's Sports
27 Bob Cowley Austin Nationals Cycling
28 Kevin Barton Joes Pro Bikes
29 Marcus Arredondo Bike Barn (Texas)
30 George Heagerty Geri Atrix
31 Cole Gober Austinbikes Cyclocross Team
32 Ted Kicey Southern Elite
33 Antonio Latto Austin Nationals Cycling
34 Gary Obernolte Team Seton Brain and Spine Cycling
35 Stefan Hardie Austin Nationals Cycling
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 13   Cat 3: 16   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Chappelear 787 Racing
2 Robby Nussbaum Bicycle-Heaven
3 Brandon Mata
4 Devon Coetzer Corinth Cycling/Harden Dental
5 Drew Hochstatter Team Pedal Power
6 Ben Sewell KingRacingGroup
7 Frank Cusimano DNA Racing
8 Jaime Olmo Nick Lopez Tailoring Cycling Team
9 Zach Stelling Carlos OBriens Racing pb Tribe
10 Greg Binion Bike Barn (Texas)
11 Jaxson Appel Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
12 Jesse Aldape Bike World Racing
13 Christopher Hill Velossimo Racing
14 Andrew Hays VooDoo Racing
15 Jordan Patik Ghisallo Foundation
16 Jason Butler Mirage
17 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
18 Felipe Nava Bike World Racing
19 Scott Kinsel Jack & Adam's Racing Team
20 Jason Codianne Sugar Cycles Factory Racing
21 ? John Austinbikes/Revenant
22 Kurt Joseph Austinbikes/Revenant
23 Lars-martin Hejll
24 Michael Wert FCS Cycling Team: p/b Mr. Restore
25 John Wilmeth PROACTIVE
26 Kaleb Franklin Southwest Cycling Club Racing
27 Aaron Wade VooDoo Racing
28 Jeffrey Reiter Team Cycle Progression
29 Ali Sobhani Austinbikes/Revenant
30 John Price Tuneros Racing
31 Aaron Nelson Bike World Racing
32 Paul Wellen Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
33 Tracy Mcgrath Matrix Cycling Club
34 Mathias Ihlenfeld 787 Racing Teammate Win: Daniel Chappelear
35 Thomas Fad Jack & Adam's Racing Team
36 Tak Makino Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
37 Matt Tynan Austinbikes/Revenant
Finishers: Cat 3: 34   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Dunn Bike World Racing
2 Amilkar Ajinsurek Nick Lopez Tailoring Cycling Team
3 Jason Whitson Jack & Adam's Racing Team
4 John Mott Ghisallo Foundation
5 Carl Gardner
6 W Andrew lechner Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
7 Jason Watson VooDoo Racing
8 Matt Demartino Ghisallo Foundation Teammate Top 5: John Mott
9 Patrick Hallett Austinbikes/Revenant
10 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
11 Leroy Mendoza Bike World Racing Teammate Win: John Dunn
12 Nathan Barnett
13 Michael Yeager Cowboys Racing
14 George Borden Kind Human Sports
15 Christopher Trevino Bike World Racing Teammate Win: John Dunn
16 Travis Brady
17 Matthew Beauregard Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
18 Paul Wells Corinth Cycling/Harden Dental
19 Daniel Burross
20 Steve Sprinkle
21 Israel Gonzalez Bike World Racing Teammate Win: John Dunn
22 Tyler Roberts International Christian Cycling
23 Doug Baysinger Shama Cycles
24 Abe Covello EMERUS HOSPITALS
Finishers: Cat 4: 21   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Alvarado
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrison Horton Northwest Cycling Club
2 Jefferey May PARK PLACE DEALERSHIPS
3 Peter Winski Northwest Cycling Club Teammate Win: Garrison Horton
4 Matthew Strange Dallas Racing
5 Dylan Gray Southern Elite/Sun & Ski Sports
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Jones Mirage
2 James Frentress 787 Racing
3 Andrew Powell Northwest Cycling Club
4 Spencer Moak Bike Barn (Texas)
5 Rick Francis Mirage Teammate Win: James Jones
6 Ralph Harris Soler's Sports
7 Michael Yeager Cowboys Racing
8 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Andrew Powell
9 Tom Tran Nick Lopez Tailoring Cycling Team
10 Jeff Grant Shama Cycles
11 Craig Jones Team Spincycle
12 Hugh Batchelder Bicycle-Heaven
13 Ernesto Cumpian Tuneros Racing
14 Jeffrey Christiansen Velossimo Racing
15 Oscar Zavala Team ALS-C3
16 Michael Minardi ATC Racing
17 Ricardo Rodriguez Team ALS-C3
18 Pete Morawiec Joe's Pro Bikes
19 David Chavez
20 Jason Paxton
21 Kai Dussling Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Andrew Powell
22 Cole Gober Austinbikes Cyclocross Team
23 Ronald Medlock Bike World Racing
24 Steve Sprinkle
25 Matthew Denton Corinth Cycling/Harden Dental
26 Frank Schillaci Propaganda Bike Shop/ Cook Ford
27 Michael Capasso Southern Elite/Sun & Ski Sports
28 Dean Danowski Mirage Teammate Win: James Jones
29 Kevin Gibson Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Spencer Moak
30 Todd Gray Corinth Cycling/Harden Dental
31 Robert Baatz Corinth Cycling/Harden Dental
32 James Connolly Bike Barn Texas Teammate Top 5: Spencer Moak
33 Robert Dole Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Andrew Powell
34 Doug Baysinger Shama Cycles
35 Philip Shama Shama Cycles
36 Kerman Hammond GS Tenzing
37 Allan Campbell Bike Barn (Texas) Teammate Top 5: Spencer Moak
38 Steve Chism Team Bicycles Plus
39 Russ Fagan Corinth Cycling/Harden Dental
40 Gary Todd Team LaS'port
41 James Dial
Finishers: Cat 4: 34   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blake Mcfarling 787 Racing
2 Wesley Wade Southwest Cycling Club Racing
3 Stan Poe Woodlands Cycling Club Race Team
4 Tim Chason
5 Joe Frontha Southwest Cycling Club Racing
6 Walter Dawes
7 Zach Stover
8 Dallas Koeppe Matrix/RBM
9 Gilbert Madrona Woodlands Cycling Club Race Team Teammate Top 5: Stan Poe
10 David Barrett
11 Paul Abel University of Texas-Austin
12 Trae Taute
13 Andy Zamora
14 Jesse Bergman
15 Austin Smith
16 Eduardo Juarez Wichita Falls Bicycling Club
17 Lee Keeling
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrity
2 Colton Jarisch Mercy Cycling Team
3 Sol Ethan frost Austinbikes/Revenant
4 Colin Strickland Jack & Adam's Racing Team
5 Scott Veggeberg GS Tenzing
6 ? Bret Elbowz Racing
7 Sergio Escutia sampedro
8 Phil Wikoff Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Win: David Wenger
9 Cole House
10 Stephan Hirsch 787 Racing
11 Stefan Rothe Tulsa Wheelmen
12 Fabrizio Von nacher suess
13 Michael Sheehan Jack & Adam's Racing Team Teammate Top 5: Colin Strickland
14 Francisco Zamorano rivera
15 Ricky Randall Hotter'N Hell Hundred
16 John Trujillo Team Wooly Mammoth
17 Austin Stewart Elbowz Racing
18 Michael Pincus Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Win: David Wenger
19 Tor Berge Bike Barn Texas
20 Mat Stephens Elbowz Racing
21 Ivan Dominguez
22 William Fiser Shama Cycles
23 Danny Robertson WDT-Allvoi International Cycling Te
24 Addison Mcauley Bicycle-Heaven
25 Joseph Garcia
26 Chad Hardt Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Sol Ethan frost
27 Kevin Fish Super Squadra
28 Ruarri Day-stirrat 787 Racing
29 Nathaniel Beams PARK PLACE DEALERSHIPS
30 Brendan Sharpe Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Sol Ethan frost
31 Joshua Carter Dogfish Racing Team
32 James Slauson Bicycle-Heaven
33 Christopher Lutz Bicycle-Heaven
34 Steven Wheeler Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Win: David Wenger
35 John-matthew Hattaway Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
36 John Ashe Austinbikes/Revenant Teammate Top 5: Sol Ethan frost
37 Alec Aldape Bicycle Sport Shop pb Integrity Teammate Win: David Wenger
38 Farangmeher Ghadiali PARK PLACE DEALERSHIPS
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 16   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Mcrae 787 Racing
2 Kathleen Hattaway Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
3 Kathryn Hunter Snapple-ATC Racing
4 Anna Sanders FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
5 Jenny Park Team Brain and Spine Cycling
6 Claire Routledge Hotter'N Hell Hundred
7 Kate Sherwin Austin Flyers Women's Cycling
8 Shannon Gaffney Bicycle-Heaven
9 Mary Elizabeth maroon FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore Teammate Top 5: Anna Sanders
10 Ginny King KingRacingGroup
11 Michelle Lewis sirianni gacki ThinkFinance Racing
12 Annalisa Fish Austin Flyers Women's Cycling
13 Shontell Gauthier Austin Flyers Women's Cycling
14 Lauren Stephens FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore Teammate Top 5: Anna Sanders
15 Sheri Rothe Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub Teammate Top 5: Kathleen Hattaway
16 Kim Ciolli Team Brain and Spine Cycling Teammate Top 5: Jenny Park
17 Kirsten Fee SV/BikeSource Racing Team
18 Mary Nunnelly Bike Barn (Texas)
19 Loren Eggenschwiler Hotter'N Hell Hundred
20 Suzy Snell Colavita Racing
21 Rheannon Cunningham
22 Kim Jennings Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub Teammate Top 5: Kathleen Hattaway
23 Kaelly Simpson FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore Teammate Top 5: Anna Sanders
24 Amy Mcguire FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore Teammate Top 5: Anna Sanders
25 Lindy Alton Team Seton Brain and Spine Cycling
26 Kathryn Donovan FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore Teammate Top 5: Anna Sanders
27 Jennifer Mix 787 Racing Teammate Win: Jennifer Mcrae
28 Michelle Montoya Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub Teammate Top 5: Kathleen Hattaway
29 Kimberly Wilson Austin Flyers Women's Cycling
30 Carla Keeton FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore Teammate Top 5: Anna Sanders
31 Ashley Weaver Midwestern State University
32 Sarah Lundeen FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore Teammate Top 5: Anna Sanders
33 Payton Thomas FCS Cycling
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 10   Cat 3: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Summer Moak Northwest Cycling Club
2 Olivia Jones Northwest Cycling Club Teammate Win: Summer Moak
3 Jack Weiland 787 Racing
4 Ben Gray Team Spincycle
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mandy Heintz Shama Cycles
2 Christina Koeppe Matrix Cycling Club
3 Courtney Bach Plano Athletic Cycling Club/PACC
4 Kristen Kjellberg Team Brain and Spine Cycling
5 Kathy Weldon ThinkFinance Racing
6 Allison Floyd Team Seton Brain and Spine Cycling
7 Danielle Bradley Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
8 Kelley Martin Team Brain and Spine Cycling Teammate Top 5: Kristen Kjellberg
9 Maryjane Stricker Southwest Cycling Club Racing
10 Kelly Martinez Team Seton Brain and Spine Cycling
11 Sabrina Jones Matrix/RBM
12 Laurie Poe The Woodlands Cycling Club
13 Sheila Fruhling PARK PLACE DEALERSHIPS
14 Raequel Roberts Southwest Cycling Club Racing
15 Debra Bailey Austin Flyers Women's Cycling
16 Inna Wirawan Northwest Cycling Club
17 Bailey Hess Jetstream
18 Myrna Merle Dallas Racing
Finishers: Cat 4: 17   Cat ?: 1