Log In
Kingwood Time Trial • May 28 2022 • Frenchtown, NJ
Mostly Cloudy, 67 degrees, wind 8 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Layton 35:33.3
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Bonica Switch4Good 22:18.4
2 Dan Dalfonzo Team Somerset Pops Bike Shop 22:33.4
3 Rich Carolan TeamType1 Foundation 23:15.4
4 Simon Ting RTA triathlon 24:10.5
5 Rich Matticoli Ruckus Racing 24:54.3
6 Cory Kestner Ruckus Racing U60 26:55.3
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terrence Chioffi CRCA/Sunrise Paria 21:17.3
1 Mike Garcia Alpine Cycling USA
2 Andreas Runggatscher FinKraft Cycling Team 21:36.2
3 Greg Kaplan QCW p/b Cadence Cycling 22:03.8
4 Jason Baker Triangle Cyclists 22:24.1
5 Patrick Driscoll Team Driscoll Real Estate 23:13.4
6 Kenneth Ellis Unattached 23:49.7
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neil Isola Triangle Cyclists 21:23.3
2 Ralf Warmuth 22:07.0
3 Fred Rica Redlined Racing 23:08.0
4 Chuck Crocco Team Somerset - POPS Bike Shop 23:27.0
5 Salvino Architto CRCA/Foundation 24:10.1
6 Stephen Sambrano Guy's Racing Club 24:54.3
7 Leon Giraldo Team GIRALDO 28:42.4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Bertolini Team ProPower/Cycle Solutions 21:39.3
2 David Melchior CRCA Denos Wonder Wheel 22:37.7
3 Eric Anderson Team Somerset 23:00.6
4 Dave Kavanaugh Team ProPower/Cycle Solutions 23:24.2 Teammate Win: John Bertolini
5 Sergio Aguirre 23:49.7
6 Chris Dawson Redlined Racing 24:06.8
7 Raymond Campeau TMB Racing 24:16.6
8 Didier Muller CRCA/Foundation CCB 24:35.7
9 Bob Orazem Karma Racing Team 24:37.6
10 Richard Wolf CRCA/Foundation 24:47.8
11 Walter Kowalski Jaeger Wheelmen 25:09.5
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug O'Neill CRCA/Deno's Wonder Wheel 22:55.5
2 Paul Zucker Bear Mountaineers (BMTR) 23:36.9
3 Michael Maclaga Kelley Acres Speed Shop 24:31.8
4 Albert Sayers Team ProPower/Cycling Solutions 24:56.6
5 Michael Vagnone 29:26.4
6 Herman Storms Team Somerset 29:49.7
7 Henry Rinck World Cup Ski & Cycle 34:04.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Petouvis Team ProPower/Cycle Solutions 24:05.1
2 Jim Kaeli Kelley Acres Speed Shop 25:05.9
3 Arthur Noland perezluha coaching 27:00.6
4 Clyde Swisher Blue Mountain Velo 28:04.6
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Melville CRCA/Foundation 22:05.9
2 Jeff Lamb Team ProPower/Cycle Solutions 22:57.9
3 John Donahue Bernardsville Bag O Hammers 25:26.8
4 David Desimone Paramount Multisport 28:19.0
5 Jovian Yoh Team Aistriu 51:35.4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Iachetta Beachwood Bicycles 22:25.2
2 Elliot Olsen 22:36.2
3 Jason Jones Karma Racing Team 23:08.1
4 Ian Cronin Team Aistriu 23:38.4
5 Ryan Dubois CRCA/Sunrise Paria 23:38.9
6 Fred Tanjutco Summit Cycling Club/Peddler Shop 23:49.4
7 Devin Maclaga 23:51.3
8 Daniel Reiss Team Somerset 24:23.7
9 Philip Mania Team ProPower/Cycle Solutions 24:37.0
10 Carlo Ferolino 3LCC 24:39.5
11 Michael Hammill Bridge Velo 24:45.3
12 James Griffin Team B3 24:57.0
13 Dave Hallman DMD Racing 25:21.2
14 Robert Chavez 3LCC 25:23.1
15 Mike Go 3LCC 26:25.5
16 Ronald Garofalo Watts Up Cycling 26:38.2
17 Peter Ingraham Bag O' Hammers 27:32.8
18 Edward Murphy The Caffeinated Cyclist 27:43.6
19 Jose Velez WCBC 27:48.6
20 Richard Hagedorn Kickcharge Creative 31:00.4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 7   Cat ?: 5  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bastian Rose 19:25.7
2 Nathan Surowiec Kelly Benefits Elite cycling team 21:04.5
3 Joe Klosinski Rothman Institute Cycling Team 21:41.3
4 John Sedlak Watts Up Cycling 24:28.9
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Homare Yamashita Virginias Blue Ridge TWENTY24 Devo 24:19.8
Finishers: Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Leskosky Dutch Wheelman 24:24.5
2 Shanna Lesico ActiveYards / TREK 27:06.1
3 Nancy Toolan Team ProPower/Cycle Solutions 28:01.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristen Todd 26:31.9
2 Caryl Gale CRCA/Breakaway Courier 26:32.6
3 Danielle Gibb Team EPS p/b Brielle Cyclery 26:58.2
4 Kelli Brooks Team EPS p/b Brielle Cyclery 28:03.0
5 Sarah Knight Team EPS p/b Brielle Cyclery 28:32.0
6 Sue Wiedorn Guy's Racing Club 29:02.2
7 Candace Kennedy-hess Sturdy Girl Cycling 29:09.3
8 Donna Ventura Team EPS p/b Brielle Cyclery 29:29.4 Teammate Top 5: Danielle Gibb
9 Jane Moskowitz 31:45.3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Buttine ButcherBox Cycling p/b LOOK 22:05.7
2 Shannon Kaplan 22:28.2
3 Patricia Sonn Karma Racing Team 24:19.5
4 Kate Tormey Finkraft Cycling Team 24:35.4
5 Linda Brown Total Training and Endurance 24:43.9
6 Nicole Ragonese Watts Up Cycling 25:47.8
7 Elizabeth Tyrell Somerset 26:49.5
8 Jody Twer Sturdy Girl Cycling 28:50.1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1