Log In
Pacific Raceways Circuit Series • Jul 5 2022 • Kent, WA
Partly Cloudy, 73 degrees, wind 5 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Chiang
2 Joe Smith Liquid Velo Expeditors
3 Colin Wilson University of Washington Cycling
4 Rhys Haydon Premier Racing
5 Noah Edelson Zevenbergen
6 Nathaniel Clark Apex Racing
6 Ryan Spivey Apex Racing
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Reed DropBar Racing/Source Endurance
2 Bradlee Haley Liquid Velo Expeditors
3 Matthew Hill DropBar Racing/Source Endurance Teammate Win: Jeffrey Reed
4 Sean Phillips DropBar Racing/Source Endurance Teammate Win: Jeffrey Reed
5 Nathan Hakken Apex Racing
6 Jason Ingram Fell Swoop
7 Don Miller Zevenbergen
8 Kirk Canfield
9 Dave Preston Hagens Berman
10 Chris Adolf DropBar Racing/Source Endurance Teammate Win: Jeffrey Reed
11 Scott Stout Hagens Berman
11 Matthew Dutton Fell Swoop
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johan Brusa Premier Racing
2 Aaron Halfaker Apex Racing
3 Parker Mckean Fount Cycling Guild
4 Ayden Young Zevenbergen
5 Brian Mccleerey Apex Racing
6 Mack Parshall Tte de la Course
7 Brian Baumhover Zevenbergen Teammate Top 5: Ayden Young
8 Ciaran O'rourke Gene Johnson Cycling Team
9 Mitch Gantz Premier Racing Teammate Win: Johan Brusa
10 Brian Shieh A Cycling Team
10 Peter Beels Apex Racing Teammate Top 5: Aaron Halfaker
11 Rian Rustvold Hagens Berman
11 David Gambel Liquid Velo Expeditors
11 Zachary Simon Gene Johnson Cycling Team
11 John Wolters Tenspeed Hero
11 Adam Kaufman
11 Rachel Urban Gene Johnson Cycling Team
11 Christopher Dennis Apex Racing Teammate Top 5: Aaron Halfaker
11 Peter Kim Gene Johnson Cycling Team
11 Adrian Magun Tte de la Course
11 Margaux Mcbirney Gene Johnson Cycling Team
11 Ray Lamont Gene Johnson Cycling Team
11 Lloyd Lints Zevenbergen Teammate Top 5: Ayden Young
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 14   Cat 3: 4   Cat 4: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Ohair Fount Cycling Guild
2 Colin Wilson University of Washington Cycling
3 Wayne Chiang
4 Lucas Nolta Apex Racing
5 William Walker Gene Johnson Cycling Team
6 Troy Solly Caliber Home Loans/Gerks
7 Nathaniel Clark Apex Racing Teammate Top 5: Lucas Nolta
8 Aaron Yim Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: William Walker
8 Florin Folta Taco Time NW Cycling Team
8 Hanqiu Li
8 Joe Smith Liquid Velo Expeditors
8 Eric Christensen Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: William Walker
8 Peter Dawson
8 Ryan Spivey Apex Racing Teammate Top 5: Lucas Nolta
8 Jamison Anton Fount Cycling Guild Teammate Win: David Ohair
8 Jc Scalabre
8 Marvin Quinzon Gene Johnson Cycling Team Teammate Top 5: William Walker
8 Ty Parshall Tte de la Course
8 Michael Wierusz
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Robson Tenspeed Hero
2 Justin Heinen Taco Time NW Cycling Team
3 David Iannotti Caliber Home Loans/Gerks
4 Doug Davis Zevenbergen
5 Andrew Martin Tenspeed Hero Teammate Win: Mike Robson
6 Greg Hoglund Taco Time NW Cycling Team
7 Chad Brothers Tenspeed Hero Teammate Win: Mike Robson
8 Blaine Felton Taco Time NW Cycling Team Teammate Top 5: Justin Heinen
9 Joaquin Luna Fell Swoop
10 Stephen Gingrich Apex Racing
11 Victor Peterson Hagens Berman
12 Joe Baratto Caliber Home Loans/Gerks Teammate Top 5: David Iannotti
13 Kirk Canfield
14 Peter Kuhn Hagens Berman
15 Stephen Fontenot OMG Racing
16 Gary Lardizabal Seattle Cycling Club
17 James Corcoran Gene Johnson Cycling Team
18 Thomas Horan Fell Swoop
19 Chris Adolf DropBar Racing/Source Endurance
20 David Grainger Gene Johnson Cycling Team
21 Nathan Hakken Apex Racing
22 Christopher Hodges Hagens Berman
23 Randy Manion Zevenbergen Teammate Top 5: Doug Davis
24 Stuart Ayling Hagens Berman
25 Adam Abrams Fell Swoop
26 Steve Blackwell Zevenbergen Teammate Top 5: Doug Davis
27 Gregory Luniewski Caliber Home Loans/Gerks Teammate Top 5: David Iannotti
28 Stephane Crepin Taco Time NW Cycling Team Teammate Top 5: Justin Heinen
29 Steve Thompson Caliber Home Loans/Gerks Teammate Top 5: David Iannotti
30 Steve Bleifuhs Taco Time NW Cycling Team Teammate Top 5: Justin Heinen
31 Walter Howard Notre Dame Cycling
31 Robert Rice Gene Johnson Cycling Team
31 Bryon Cline Caliber Home Loans/Gerks Teammate Top 5: David Iannotti
31 David Chipchase Liquid Velo Expeditors
31 Scott Stout Hagens Berman
31 Rick Wiedmann Caliber Home Loans/Gerks Teammate Top 5: David Iannotti
31 Michael Litke Liquid Velo Expeditors
31 George Wright Taco Time NW Cycling Team Teammate Top 5: Justin Heinen
31 Matthew Dutton Fell Swoop
31 Rick Roof Fell Swoop
31 Jason Ingram Fell Swoop
31 David Mullen Hagens Berman
31 Bill Zimmerman Taco Time NW Cycling Team Teammate Top 5: Justin Heinen
31 Tim Blaney Caliber Home Loans/Gerks Teammate Top 5: David Iannotti
31 Jeffrey Reed DropBar Racing/Source Endurance
31 Gordy Bolstad Caliber Home Loans/Gerks Teammate Top 5: David Iannotti
31 Jonas Bakkane Fell Swoop
31 Bradlee Haley Liquid Velo Expeditors
31 Daniel Hubbell Taco Time NW Cycling Team Teammate Top 5: Justin Heinen
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 10   Cat 3: 21   Cat 4: 11   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellexi Snover Fount Cycling Guild
2 Rachel Urban Gene Johnson Cycling Team
3 Stephanie Taplin Gene Johnson Cycling Team
4 Rosalind Patterson Shadow Elite
5 Margaux Mcbirney Gene Johnson Cycling Team
6 Sara Lim Gene Johnson Cycling Team
7 Caitlin Pellerin Zevenbergen
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1