Log In
Emrick Blvd Criterium P/B Penn Medicine Ear Nose and Throat • Jul 24 2022 • Bethlehem, PA
Clear, 89 degrees, wind 9 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glenn Ferreira Cycles 54 / Thrive Spine & Sport 49:14.3
1
2 Andrew Wulfkuhle GPOA/Rock Lobster Cycles
2
3 Randall Calvert Bigfoot Endurance Racing Team
3
4 Tony Wolf QCW P/B Cadence Cycling
4
5 Steven Kurpiewski Fitt Insider
5
6 Lucas Jaramillo Rage Cycling Team
6
7 Nicholas Latham Lateral Stress Velo Inc.
7
8 Samuel Santos General Classification
8
9 David Lopez DistrictTaco Racing
9
10 Chad Davis Perkiomen bicycles/Vitesse
10
11 Jason Wood Doylestown Bike Works p/b Fred Bean
11
12 James Cardillo
12
13 Daniel Da silva BMV Cycling
13
14 Keith Woodson
14
15 Justin Wheeler Bigfoot Endurance Racing Team
15
Teammate Top 5: Randall Calvert
16 John Stoveld CS Velo
16
17 Brian Crispell Bigfoot Endurance Racing Team
17
Teammate Top 5: Randall Calvert
18 Jonathan Curtis Kelly Benefit Strategies/LSV
18
19 Michael Miller ActiveYards / TREK
19
20 Al Hassane fall 1 Lap
21 Eric Williams Bicycle Therapy Racing 1 Lap
22 David Quigley 1 Lap
DNF Christopher Shaw Century Road Club Assoc
DNF Fred Grafe ActiveYards / TREK
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Moon Kelly Benefits Strategies Cycling T 50:42.1
1
2 Mark Light Team ProPower
2
3 Justin Wheeler Bigfoot Endurance Racing Team
3
4 John Levkulic Gotham cyclist
4
5 Joshua West Team Alliance Environmental p/b Mer
5
6 Michael Carriglitto Keystone Racing p/b Lupine Lights
6
7 Brian Crispell Bigfoot Endurance Racing Team
7
Teammate Top 5: Justin Wheeler
8 Michael Miller ActiveYards / TREK
8
9 David Grant ActiveYards / TREK
9
10 Dean Pierson Ocean Velo Club / Culver and Pierso
10
11 Neal Stansbury ActiveYards / TREK
11
12 Richard Leibfried ActiveYards / TREK
12
13 Terrence Chioffi CRCA/Sunrise Paria
13
14 Joseph Funaro Vitesse
14
15 Nigel Chinemilly Kelly Benefits Strategies/LSV
15
16 Martin Mrugal ActiveYards / TREK
16
17 Ron Short Pro Pedals Bike Shop
17
18 Ray Plewacki NCVC/UnitedHealthcare
18
19 Joseph Lanza Guy's Racing Club
19
20 James Furman US Military Endurance Sports
20
21 Daniel Dudzik MIT Cycling Team
21
22 George Bicking CC Evesham
22
23 Christopher Rassekh QCW P/B Cadence Cycling
23
24 Fred Grafe ActiveYards / TREK
24
25 Christopher Harrer West Chester Development Racing Tea
25
26 Karl Turek South Mountain Cycle & Cafe
26
27 Pascal Sauvayre CRCA/Team VESELKA
27
28 Warren Holzman Team Alliance Environmental p/b Mer
28
Teammate Top 5: Joshua West
29 Jeffrey Miesemer ActiveYards / TREK
29
30 Unknown Rider
30
31 Jeffrey Appeltans Chester County Velo
31
32 Willie Payton CRCA/Axis
32
33 Chadd Ingram Vitesse
33
34 Scott Gamble ActiveYards / TREK
34
35 David Bonser Gotham Cyclists
35
36 John Spittal ActiveYards / TREK
36
37 John Rais Guy's Racing Club
37
38 Michael Porter Vitesse
38
39 Jacqueline Paull Aistriu Cycling
39
40 Kevin Saint clair Team SKYLINE
40
41 Dan Underwood Battley Harley-Davidson / Total CC
41
42 Christopher Shaw Century Road Club Assoc
42
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 19   Cat 3: 13   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Bonser Gotham Cyclists 52:07.2
1
2 Dean Pierson Ocean Velo Club / Culver and Pierso
2
3 Marc Frazer Lateral Stress Velo Inc.
3
4 Neal Stansbury ActiveYards / TREK
4
5 Richard Leibfried ActiveYards / TREK
5
6 Ron Short Pro Pedals Bike Shop
6
7 Jeffrey Miesemer ActiveYards / TREK
7
Teammate Top 5: Neal Stansbury
8 Matthew Harrington Bigfoot Endurance Racing Team
8
9 Larry Detris
9
10 John Spittal ActiveYards / TREK
10
Teammate Top 5: Neal Stansbury
11 Joseph Funaro Vitesse
11
12 Jeffrey Appeltans ActiveYards / CCV
12
Teammate Top 5: Neal Stansbury
13 James Best Cycledrome
13
14 Christian Sell QCW/PB/cadencecycling.com
14
15 Michael Holub
15
16 Dave Walter
16
17 Terry Feather Bigfoot Endurance Racing Team
17
18 Christopher Harrer West Chester Development Racing Tea
18
19 Martin Mrugal ActiveYards / TREK
19
Teammate Top 5: Neal Stansbury
20 Ray Plewacki NCVC/UnitedHealthcare
20
21 Timothy Isle
21
22 Pascal Sauvayre CRCA/Team VESELKA
22
23 Kevin Winterfield Bantam Tools
23
24 Charles Olmsted Freddie Fu Cycling Team
24
25 Mark Hastings QCW Cycling
25
26 Christopher Rassekh QCW P/B Cadence Cycling
26
27 Rob Beighley Bike Works p/b Fred Beans
27
28 Bob Long Ocean Velo Club
28
29 Curtis Lightburn Liberty Cycle
29
30 Chris Diehl Team Alliance Environmental
30
31 Karl Turek South Mountain Cycle & Cafe
31
32 Darco Lalevic QCW Cycling
32
33 Scott Gamble ActiveYards / TREK
33
Teammate Top 5: Neal Stansbury
34 George Blandon
34
35 Daniel Dudzik MIT Cycling Team
35
36 Russell Geise T-Town Masters
36
37 Stephen Sambrano Guy's Racing Club
37
38 Cecil Bernard Team Aggress
38
39 John Hamilton Team Skyline Masters
39
40 Futoshi Mukai Century Road Club Assoc
40
41 Christopher Mchugh Vitesse Racing
41
42 Doug O'Neill CRCA/Deno's Wonder Wheel
42
43 James Maino ActiveYards / TREK
43
Teammate Top 5: Neal Stansbury
44 Unknown Rider
44
45 John Olsen CRCA/Dave Jordan Racing
45
46 Richard Trimpi QCW Cycling
46
47 Dusan Strika
47
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 11   Cat 3: 20   Cat 4: 12   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Hamilton Team Skyline Masters 17:47.1
1
2 James Joseph WS United/sprintime
2
3 Michael Maclaga Kelley Acres Speed Shop
3
4 Robert Wellmon QCW p/b Cadence Cycling
4
5 Mark Hastings QCW Cycling p/b Cadence Cycling
5
6 Paul Kornet ActiveYards / TREK
6
7 Doug O'Neill CRCA/Deno's Wonder Wheel
7
8 Kurt Heine Bridge Velo
8
9 Ronald Koller TEAM SOMERSET
9
10 Brian Gristick Team ProPower
10
11 Chip Berezny T-Town Masters
11
12 Tim Toms TNT CYCLING
12
13 Patrick Gellineau Team Somerset
13
14 Leone Pizzini Active Yards / TREK
14
15 Jim Kaeli Kelley Acres Speed Shop
15
Teammate Top 5: Michael Maclaga
16 Michael Karr Team ProPower
16
17 Edward Blank Team BFSC
17
18 Aubrey Gordon TEAM ALLIANCE
18
19 Gary Kelley Sportif Coaching Group/Patapsco
19
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 13   Cat 4: 5  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Pincus Team 787 Realty 1:17:16.8
1
2 Michael Chauner Vitesse
2
3 Mike Schoonderwaerd
3
4 Juan D fonseca Arias sport
4
5 Glenn Ferreira Cycles 54 / Thrive Spine & Sport
5
6 Sam Smith Bike Works p/b Fred Beans
6
7 Erlin Garcia Rockland cycling velo
7
8 Michael Black QCW P/B Cadence Cycling
8
9 Daniyal Matthews Enza Procycling
9
10 Mark Light Team ProPower
10
11 Bryan Berman Rothman Institute Cycling Team
11
12 Robert Orr QCW P/B Cadence Cycling
12
13 Mayron Betancur Aventi Cycling Team
13
14 Stuart Gardner K9 Rescue Racing
14
15 Justin Paton Sherpa
15
16 Michael Carriglitto Keystone Racing p/b Lupine Lights
16
17 Yechiel Moseson Advance2Race
17
18 Mason Shirey Vitesse
18
Teammate Top 5: Michael Chauner
19 Kimberly Stoveld Unattached
19
20 Eric Moon Kelly Benefits Strategies Cycling T
20
21 Andrew Wulfkuhle GPOA/Rock Lobster Cycles
21
22 Elliot Olsen
22
23 Wellington Capellan
23
24 Steven Kurpiewski Fitt Insider
24
25 Jason Wood Doylestown Bike Works p/b Fred Bean
25
26 Dimetra Cooper
26
27 Samuel Santos General Classification
27
28 Kevin Griffin Cumberland Valley Collective
28
29 Joshua West
29
DNF David Quigley
DNF John Stoveld CS Velo
DNF Alden Weinhold Bikeworks p/b Fred Beans
DNF Joshua Armstrong VeloJawn Racing
DNF David Gonzalez Rockland cycling velo
DNF Chris Warno Kelly Benefits Strategies Elite Cyc
DNF Stephen Chiselko Watts Up
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 7   Cat 3: 12   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacqueline Paull Aistriu Cycling
2 Jane Dmochowski The Derailleurs
3 Candace Kennedy-hess Sturdy Girl Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caryl Gale CRCA/Breakaway Courier
2 Melissa Paquette S.T.K. Cycling
3 Joanne Trimpi QCW P/B Cadence Cycling
4 Jennifer Rhodes Delaware Valley Racing
5 Annette Weaver Active Yards / TREK
6 Lisa Berger Team BFSC
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5