Log In
2022 Minnesota Criterium Championships • Jul 24 2022 • Saint Paul, MN
Clear, 75 degrees, wind 14 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karl Nygren 1:00:27.2
2 John Heinlein iii Project Echelon Racing 1:00:30.9
3 Robert Rutscher 110 Cycles 1:00:32.0
4 Nicholas Morison KOLEKTIV 1:00:38.1
5 Ethan Nelson Saint Paul Bicycle Racing Club 1:00:38.9
6 Josh Bauer 1:00:39.9
7 Aaron Olson KOLEKTIV 1:00:41.2 Teammate Top 5: Nicholas Morison
8 Jonathan Lafler Nicollet Bike & Ski 1:00:47.3
9 Karl Nelson 1:01:17.0
10 Dominic Howes 110 Racing 1:03:00.3
11 Erin Ayala Stamina Racing Collective x Machine 1:01:03.4
12 William Pass Nicollet Bike & Ski 0:30:52.3
DNF Jordan Holicky Synergy 0:27:57.6
DNF Will Greteman 0:27:58.9
DNF Nick Carter Automatic | ABUS 0:25:25.7
DNF Tim Mulrooney Eriks 0:11:01.6
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Smithberg NorthStar Development 0:53:29.5
1
2 Steven Jarvis Beyond Category Coaching 0:53:29.6
2
3 Micah Danielson SPBRC Grand Performance 0:53:29.6
3
4 Jonathan Lafler Nicollet Bike & Ski 0:53:29.8
4
5 Jacob Berg Chapeau Cycling Club 0:53:30.2
5
6 Taylor Adams 0:53:30.5
6
7 Jacob Beissel 110 Racing 0:53:30.9
7
8 Will Greteman 0:53:32.0
8
9 David Smith TacoCat Racing 0:53:32.1
9
10 Brian Hawthorne MBRC p/b Flanders Cycles 0:53:32.5
10
11 Alexander Rooker 0:53:32.7
11
12 Andrew Fredrickson Midtown Cycling 0:53:32.7
12
13 Leo Lonzarich Chapeau Cycling Club 0:53:33.1
13
Teammate Top 5: Jacob Berg
14 Dylan Skule 0:53:33.5
14
15 Frank Jocewicz iii Team TCR 0:53:34.1
15
16 Michel Dalal 110 Racing 0:53:35.3
16
17 Park Walter Chapeau Cycling Club 0:53:40.1 Teammate Top 5: Jacob Berg
18 Ruben Dayton-brantmeier MNJRC 0:53:40.4
19 Lee Zettler Midtown Racing 0:53:40.8
20 Dustin Bowman Nicollet Bike and Ski 0:53:47.3
21 Eli Shank One On One 0:53:48.8
22 Justin Valenstein 110 Racing 0:53:53.7
23 William Pass Nicollet Bike & Ski 0:53:43.1 Teammate Top 5: Jonathan Lafler
24 Barry Voelker Sakari Sushi / Smart Honda 0:49:08.8
DNF Andrew Mohama Midtown 0:22:27.8
DNF Jarad Watts Chapeau Cycling Club 0:09:54.2 Teammate Top 5: Jacob Berg
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 9   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leo Lonzarich Chapeau Cycling Club 0:29:29.6
1
2 Frank Jocewicz iii Team TCR 0:29:30.7
2
3 Sam Jasper 0:29:31.0
3
4 Everett Lauer NorthStar Development Cycling 0:29:33.6
4
5 Andrew Mohama Midtown 0:29:33.7
5
6 Dylan Skule 0:29:33.8
6
7 Alan Klein Midtown 0:29:34.2
7
Teammate Top 5: Andrew Mohama
8 Andy Pezalla 0:29:34.2
8
9 Dan Kohler 0:29:34.2
9
10 Thomas Polzin 0:29:34.8
10
11 Justin Valenstein 110 Racing 0:29:35.0
11
12 Lee Zettler Midtown Racing 0:29:35.2
12
13 Zach Bordeau VeloBordeaux 0:29:35.7
13
14 Adam Leaver Chapeau Cycling Club 0:29:36.0
14
Teammate Win: Leo Lonzarich
15 Evan Schultz 0:29:36.5
15
16 Dave Damminga 0:29:38.5
16
17 Lucien Randolph Northstar Deveolpment 0:29:41.6
18 Alexander Rooker 0:29:42.0
19 Brandon Bruyette Donkey Label Racing 0:29:44.3
20 Loren Danielson St Paul Bicycle Racing Club (SPBRC) 0:29:45.8
21 Ben Tramm Birchwood 0:29:50.5
22 Leyton Sheppard Stay Park City Cycling 0:29:14.6
23 Jack Mercier N/A 0:29:43.6
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 3   Cat ?: 8  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anders Decker NorthStar Development 0:25:37.2
2 Cole Hunter NorthStar Development 0:25:37.4 Teammate Win: Anders Decker
3 Raef Trujillo 0:26:06.1
4 Nathaniel Halverson Minnesota Junior Cycling 0:27:10.2
5 Daniel Reimann MNJRC 0:25:05.0
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruben Dayton-brantmeier MNJRC 0:24:54.5
2 Lucien Randolph Northstar Deveolpment 0:25:15.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Micah Danielson SPBRC Grand Performance 0:24:54.1
1
2 Vincent Ramirez Northstar 0:24:54.9
2
3 Everett Lauer NorthStar Development Cycling 0:24:55.6
3
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roczen Beissel Northstar Development 0:25:39.1
1
Finishers: Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dominic Howes 110 Racing 0:42:38.1
2 Matthew Bosman Donkey Label Racing 0:42:38.5
3 Aaron Drevlow Donkey Label 0:43:42.8
4 Dan Barkeim Donkey Label Racing 0:43:44.0
5 Kevin Sidwell Team 110 0:43:45.9
6 Loren Danielson St Paul Bicycle Racing Club (SPBRC) 0:43:58.2
7 Jake Dufresne dufresne.jacob@gmail.com 0:44:11.7
8 Roczen Beissel Northstar Development 0:44:11.8
9 Jay Woller Donkey Label 0:44:37.4 Teammate Top 5: Matthew Bosman
10 Ben Tramm Birchwood 0:42:24.1
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laszlo Alberti Balance cycling 0:42:38.0
2 Brian Koeneman Donkey Label 0:43:46.0
3 Michel Dalal 110 Racing 0:43:46.2
4 Eric Fleming Donkey Label Racing 0:43:46.5
5 Barry Voelker Sakari Sushi / Smart Honda 0:43:47.2
6 Andrew Powell NorthStar Development 0:43:48.3
7 Adam Leaver Chapeau Cycling Club 0:43:59.2
8 Robert Marhefke Unattached 0:44:29.6
DNF Hedley Kerr Cambridge cycling club 0:30:16.7
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Hagen MBRAC/FLANDERS 0:43:47.3
2 David Olejniczak Borah Factory Racing 0:43:47.3
3 Gregory Goblirsch 0:43:49.1
4 Eric Ware PJW Racing 0:43:54.3
5 Bruce Porter 0:42:15.3
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Jasper 0:22:58.5
2 Dave Damminga 0:23:02.1
3 Evan Schultz 0:23:04.8
4 Brandon Bruyette Donkey Label Racing 0:23:08.1
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Ravnikar Scheels 0:38:41.7
Off The Front
2 Stella Powell North Star Development 0:40:01.6
1
3 Bonnie Donzella THC*/GirlFiend 0:40:02.0
2
4 Abby Bratvold NorthStar Development 0:40:02.2
3
5 Claire O'leary Fulton Racing 0:40:02.3
4
6 Lori Childers 0:39:33.8
Off The Front
5
7 Eloise Powell North Star Development 0:39:19.1
Off The Front
6
Teammate Top 5: Stella Powell
DNF Lisa Britton THC*/Girl Fiend 0:17:50.3 Teammate Top 5: Bonnie Donzella
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bee Furlong Big Ring Flyers 0:29:44.8
2 Danielle Ravnikar Scheels 0:29:45.9
3 Elise Hollinger Stamina Racing Collective x Machine 0:30:23.2
4 Claire O'leary 0:29:52.0
5 Abby Bratvold 0:30:39.1
6 Eloise Powell North Star Development 0:29:50.5
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stella Powell North Star Development 0:27:10.4
2 Milla Dufresne Northstar Development 0:25:31.4 Teammate Win: Stella Powell
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bonnie Donzella THC*/GirlFiend 0:30:34.3
1
2 Lori Childers 0:30:36.8
2
3 Lisa Britton THC*/Girl Fiend 0:29:55.1 Teammate Win: Bonnie Donzella
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lori Childers 0:21:12.0
1
2 Milla Dufresne Northstar Development 0:21:12.5
2
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1