Log In
Minnesota State Road Race Championships • Jul 30 2022 • Hutchinson, MN
Clear, 78 degrees, wind 11 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Hilligoss Northstar 2:50:30.3
2 Aaron Olson KOLEKTIV 2:50:30.5
3 Ethan Nelson SPBRC 2:50:33.5
4 Karl Nygren 2:50:33.5
5 Nicholas Morison KOLEKTIV 2:50:35.0
6 Karl Nelson 2:50:44.5
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Adams NorthStar Development 2:50:31.0
1
2 Ryan Hafner KOLEKTIV Cycling 2:50:31.6
2
3 Logan Hahn Flanders MBRC 2:50:32.2
3
4 Steven Jarvis Beyond Category Coaching 2:50:33.6
4
5 Brian Hawthorne CRCA/GF Capital 2:50:33.7
5
6 Frank Jocewicz iii Team TCR 2:50:34.2
6
7 Dylan Skule 2:50:37.3
8 Eli Shank One on One 2:50:50.8
9 Evan Zaremba NorthStar Development 2:56:43.5 Teammate Win: Liam Adams
DNF William Pass Nicollet Bike & Ski 1:56:24.6
DNF Jacob Berg Chapeau Cycling Club 1:44:44.6
DNF Dustin Bowman Nicollet Bike and Ski 1:56:26.3
DNF Jonathan Lafler Nicollet Bike & Ski 1:06:36.3
DNF Benjamin Kollaja 110 Racing 0:39:04.0
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Topel 2:20:42.3
2 Blake Nelson Synergy 2:20:57.3
3 Andy Pezalla 2:21:01.0
4 David Walker Mid-South Racing Cycling Team 2:21:04.9
5 Ben Vaske 2:21:06.2
6 Everett Lauer NorthStar Development Cycling 2:21:07.7
7 Lee Zettler Midtown Racing 2:21:10.0
8 Dan Kohler 2:21:56.9
9 Ben Tramm Birchwood 1:58:47.3
DNF Thomas Polzin 1:50:43.8
DNF Andrew Patterson 1:53:29.0
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Schultz 1:47:23.1
2 Dave Damminga Beyond Category Coaching 1:47:23.1
3 Conner Burton Big ring flyers 1:47:23.9
4 Jon Miller Nicollet Bike & Ski 1:47:24.2
5 Zach Mcshane UMN 1:47:28.8
6 Erik Brawner 1:50:01.7
7 Nicholas Power montana endurance academy 1:51:36.2
8 Zachary Miller 1:51:44.9
9 Darin Westphal Balance Cycling 1:52:02.4
10 Makenson Maisonneuve 1:59:48.4
11 Anthony Williams N/A 2:02:31.1
12 David Mann 2:02:37.5
13 Randall Huskamp Midtown Cycling 2:02:37.5
14 Blaine Wheeler 2:07:28.3
DNF Justin Aretz 1:29:29.3
DNF Pat Fox 1:29:29.5
DNF Jack Mercier N/A 0:40:38.8
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3   Cat ?: 12  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cole Hunter NorthStar Development 0:38:06.0
1
2 Anders Decker NorthStar Development 0:38:06.1
2
Teammate Win: Cole Hunter
3 Iban Drevlow NorthStar Development 0:41:23.6 Teammate Win: Cole Hunter
Finishers: Cat 5: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruben Dayton-brantmeier MNJRC 1:11:41.7
2 Daniel Reimann MNJRC 1:24:08.8 Teammate Win: Ruben Dayton-brantmeier
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Adams NorthStar Development 1:11:41.2
1
Finishers: Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Liam Langer NorthStar Development 0:41:14.0
2 Allen French Northstar Development 0:43:43.2 Teammate Win: Liam Langer
3 Aksel Drevlow NorthStar Development 0:51:36.1 Teammate Win: Liam Langer
4 Everett Walker Midsouth cycling 1:06:08.5
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 3  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Sidwell 110 Racing 2:17:08.7
2 Aaron Drevlow Donkey Label 2:17:09.7
3 Matthew Bosman Donkey Label Racing 2:17:11.9
4 Adam Froemming Flanders MBRC 2:17:16.5
5 Benjamin Schinke Donkey Label Racing 2:17:29.8
6 Jonathan Falkowski 2:19:18.2
7 Chris Russo 110 Racing 2:19:22.9 Teammate Win: Kevin Sidwell
8 Stephen C. ibanez Paragon Cycling 2:30:48.0
DNF Dominic Howes 110 Racing 1:41:57.6 Teammate Win: Kevin Sidwell
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Muyres DONKEY LABEL Masters 2:19:14.0
1
2 Laszlo Alberti Balance cycling 2:19:14.2
2
3 Brian Koeneman Donkey Label 2:19:15.0
3
4 Eric Fleming Donkey Label Racing 2:19:15.0
4
5 Kyle Johnson Chilkoot Cycling 2:19:16.9
5
6 Michel Dalal 110 Racing 2:19:18.6
6
7 Paul Keller 2:19:19.1
7
8 Mark Mlinar MBRAC/Flanders 2:19:19.8
8
9 Toby Schifsky Omnium Racing 2:19:21.3
9
10 Robert Marhefke Unattached 2:19:29.1
11 Jay Henderson THC* 2:19:36.0
12 Keith Bianchi Saint Paul Bicycle Racing Club 2:21:32.6
13 Charles Parsons 906 Adventure Club 2:31:08.8
14 Hedley Kerr Cambridge cycling club 2:31:09.0
15 Michael Gormley Midtown 2:33:46.8
16 Eli Anthony CoFlash! 2:07:18.6
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Kuster Minnesota Masters Cycling (MMC) 2:19:18.5
2 Ron Hagen MBRAC/FLANDERS 2:19:20.2
3 Kirk Clowser chilkoot Velo Cycling Club 2:19:20.4
4 Timothy Bauer Borah Factory Racing 2:19:21.6
5 William Madden Madden Architects 2:19:34.9
6 Eric Ware PJW Racing 2:31:26.6
7 Robert Yerex Team Outpace 2:47:28.5
8 Robert Ogren Northstar Development 2:04:51.3
DNF David Olejniczak Borah Factory Racing 1:14:41.5 Teammate Top 5: Timothy Bauer
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Ravnikar Scheels 2:30:45.6
1
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Bratvold Northstar Development 2:05:06.8
2 Claire O'leary Fulton Racing 2:05:07.9
3 Danielle Lyons 2:05:27.4
DNF Madilynn Garcia Stamina Racing Collective 0:45:45.6
DNF Rebecca Griswold Birchwood Bike Team 0:52:47.5
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Milla Dufresne North Star Development 1:35:20.2
1
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucia Drevlow NorthStar Development 1:03:51.7
1
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Walter mobley 2:05:06.8
2 Bonnie Donzella THC*/GirlFiend 2:05:08.0
3 Katie Peterson Crosstown Velo Racing Team 2:05:12.7
4 Lori Childers 2:09:20.3
5 Kirsten Welge St Paul Bicycle Racing Club 2:26:10.2
6 Lisa Britton THC*/Girl Fiend 1:47:41.3
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1