Log In
Paula Higgins Memorial Record Challenge Time Trial • Sep 4 2022 • Moriarty, NM
Clear, 74 degrees, wind 4 mph
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cory Lockwood Butcherbox Cycling 45:52.57
2 Joseph Bacala Landis Trek 51:19.98
Finishers: Cat 1: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Carmer Nero Veloce pb Michael Thomas Coffe 51:45.01
Finishers: Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Bogren Echelon Racing New Mexico 54:31.33
2 Patrick Roddy Echelon Racing New Mexico 55:25.39 Teammate Win: Michael Bogren
3 Philip Neis Echelon Racing New Mexico 56:48.60 Teammate Win: Michael Bogren
4 Ryan Culler Unattached 1:14:50.53
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Skrdla Unattached 48:45.63
2 Michael Bletzer Unattached 56:17.65
3 Chris Cornelius Adapt Cycling 57:54.58
4 Robert Browning Zoe Fitness 1:01:27.69
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael S williams Great Divide Brewing 50:40.47
2 Scott Steffen Sport Systems 505 Cycling 54:15.84
3 Gabriel Aragon Red Rock Roasters SDP 58:25.16
4 Jonathan Rath Red Rock Roasters SDP 58:55.14
5 George Tapley Major Taylor Iron Riders 1:06:41.23
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Dahl Sport Systems 505 Cycling 54:29.60
2 Ron Ruff Unattached 56:37.22
3 David Lacek Marx-Bensdorf BPC 57:03.79
4 James Karthauser Santa Fe road riders 1:04:21.28
5 Jeff Culler Unattached 1:06:35.18
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Dickerson Great Divide Brewing Cycling 25:36.17
2 James Downing Marx-Bensdorf BPC 28:18.18
3 Randall Bradford Echelon Racing New Mexico 28:27.37
4 Dale Chrystie Marx-Bensdorf BPC 29:57.59
5 Edward Bustamante Unattached 31:52.78
6 Mark Riley 505 Sport Systems Racing 32:16.54
DNF Scott Hendricks Wholesome Masters Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Watson Chalet Celebrity 27:16.55
2 Lawrence Kay Unattached 35:48.60
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Shew Team Evergreen 31:07.02
Finishers: Cat 4: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Park Paralyzed Veterans Racing 32:42.70
2 Seth Arseneau Paralyzed Veterans Racing 34:55.07 Teammate Win: Peter Park
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elisa Woody Team CSP-SBI 56:20.52
Finishers: Cat 3: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paige Kinucan Trail Dog 1:05:10.97
2 Brittany Cornelius Adapt Cycling 1:05:37.11
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Bishop Unattached 54:05.93
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mindy Caruso NERO VELOCE pb Michael Thomas Coffe 56:57.27
Finishers: Cat 2: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jill Janov New Mexico Spokettes Racing 34:20.56
2 Sharon Wheet Aspire 39:36.61
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Caldeira Unattached 29:14.53
2 Janice Wright Unattached 34:28.97
3 Diane Mcnally RIO Cycling 35:26.08
4 Ellie Kennedy Unattached 44:15.55
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louise Hose Performance Cycle Coaching 33:36.45
Finishers: Cat 2: 1  
Classes: All |  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wendy Skean Hammer Nutrition 34:31.27