Log In
Topsport Stage Race - Crit • Apr 1 2012
Partly Cloudy, 51 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Iannarelli Marc Pro - Strava 1:29:48.0
1
2 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava 1:29:48.0
2
Teammate Win: Joe Iannarelli
3 Jeff Linder Webcor/Alto Velo 1:29:48.0
3
4 Nathanael Christensen Michael David Winery Cycling Team 1:29:48.0
4
5 Charlie Schneider Whole Athlete-Specialized 1:29:48.0
5
6 Aj Kennedy Fremont Bank Cycling Team 1:29:48.0
6
7 Frederick Schweizer 1:29:48.0
7
8 Mark Marquez Fremont Bank 1:29:48.0
8
9 Robert Evans McGuire Cycling 1:29:48.0
9
10 Kyle Torres Team Specialized Racing Juniors 1:29:48.0
10
11 Mark Manning DODOcase 1:29:48.0
11
12 Marcus Smith Team Specialized Racing Juniors 1:29:48.0
12
13 Luke Ramseth Fremont Bank Cycling Team 1:29:48.0
13
14 Joe Dickerson McGuire Cycling Team 1:29:48.0
14
15 Ethan Sopenski SJBC 1:29:48.0
15
16 Joshua Carling Michael David Winery Cycling Team 1:29:48.0
16
Teammate Top 5: Nathanael Christensen
17 Gregory White Davis Bike Club 1:29:48.0
17
18 Stephen Bedford Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 1:29:48.0
18
19 Josh Lagrange Form Fitness 1:29:48.0
19
20 Robert Yeh East Bay Velo Club 1:29:48.0
20
21 Michael Holt Bay101 Racing 1:29:48.0
21
22 Russell White Davis Bike Club 1:29:48.0
22
23 Justin Rossi Marc Pro - Strava 1:29:48.0
23
Teammate Win: Joe Iannarelli
24 Kenny Strickland Metromint Cycling 1:29:48.0
24
25 Tyler Williams Team Swift 1:29:48.0
25
26 Lucas Paz East Bay Velo Club 1:29:48.0
26
27 Christopher Dubois Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 1:29:48.0
27
28 Jonathan Moskowitz Fremont Bank Cycling Team 1:29:48.0
28
29 William Laubernds Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 1:29:48.0
29
30 Alton Dunnigan Fremont Bank Cycling Team 1:29:48.0
30
31 Alex Howard Ritte Elite Development Team presen 1:29:48.0
31
32 Nathan Freed Marc Pro - Strava 1:29:48.0
32
Teammate Win: Joe Iannarelli
33 Keith Hillier Marc Pro - Strava 1:29:48.0
33
Teammate Win: Joe Iannarelli
34 Matthew Valencia Team Specialized Racing Juniors 1:29:48.0
34
35 Brian Kappus Team Helen's / 8th wonder cycling 1:29:48.0
35
36 James Enright SquadraSF 1:29:48.0
36
37 Alexander Freund Davis Bike Club 1:29:48.0
37
38 Jack Maddux Team Specialized Racing Juniors 1:29:48.0
38
39 Matt Mccourtney Whole Athlete - Specialized 1:29:48.0
39
Teammate Top 5: Charlie Schneider
40 Alexander Yeh Whole Athlete- Specialized 1:29:48.0
40
Teammate Top 5: Charlie Schneider
41 Peter Nicholson Whole Athlete/ TRUE 1:29:48.0
41
42 Michael Painter Chico Corsa Cycling Club 1:29:48.0
42
43 Jacob Berkman Dolce Vita Cycling 1:29:48.0
43
44 Nils Tikkanen Team Bicycle Trip / Symantec 1:29:48.0
44
45 Kris Lunning Marc Pro-Strava 1:29:54.0 Teammate Win: Joe Iannarelli
46 Chris Swan Team Oregon P/B Laurelwood Brewing 1:29:58.0
47 Joel Robertson Webcor/Alto Velo 1:30:09.0 Teammate Top 5: Jeff Linder
48 Elijah Romer Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 1:29:48.0
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 35   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anders Dellien Cycles Fanatic 1:28:28.0
1
2 Devon Joos CoreTechs Cycling Team 1:28:28.0
2
3 Joseph Foster GNARLUBE / LANDSHARK racing 1:28:28.0
3
4 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team 1:28:28.0
4
5 Stefano Schiaffino InterChristian Cycling - Hammer Nut 1:28:28.0
5
6 Chris Courtney SJBC 1:28:28.0
6
7 Darryl Smith Christian Cycling - Hammer Nutritio 1:28:30.0
7
8 Dean Knudsen Don Chapin Monterey Bay Racing Team 1:30:00.0
Off The Back
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 1:21:55.0
1
2 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 1:21:55.0
2
Teammate Win: Douglas Gonda
3 Tracy Muegge Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 1:21:55.0
3
Teammate Win: Douglas Gonda
4 Robert Anderson Team Specialized Racing Masters 1:21:55.0
4
5 Mike Trowbridge Chico Masters Cycling Team 1:21:55.0
5
6 Michael Lynch Fun Sport Bikes Cycling Team 1:21:55.0
6
7 Alfred Kerr Fightin' Bobas 1:21:55.0
7
8 Roland Freund Davis Bike Club 1:21:55.0
8
9 Robert Montague Bicycle Trip/Symantec 1:21:58.0
10 Thomas Mcdonough Fightin' Bobas 1:21:58.0
11 Bob Loux Topsport 1:22:05.0
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Branton Curt SJBC 1:28:36.0
1
2 Brandon Borth Michael David Winery 1:28:36.0
2
3 Ryan Ettl stuzio.com 1:28:36.0
3
4 Jared Hudson SquadraSF 1:28:36.0
4
5 Brennan Percy Chico Corsa Cycling Club 1:28:36.0
5
6 Jonathan Christensen Team Specialized Racing Juniors 1:28:36.0
6
7 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team 1:28:36.0
7
8 Bill Quach Berkeley Bicycle Club (BBC) 1:28:36.0
8
9 Jason Marteldye Davis Bike Club Race Team 1:28:36.0
9
10 Tim Aiken SJBC 1:28:36.0
10
Teammate Win: Branton Curt
11 Corey Duren Chico Corsa Cycling Club 1:28:36.0
11
Teammate Top 5: Brennan Percy
12 Gregory Hillson Above Category Racing 1:28:36.0
12
13 Isaac Sparling Dolce Vita 1:28:36.0
13
14 Bob Ehardt Stuzio.com 1:28:36.0
14
Teammate Top 5: Ryan Ettl
15 Zachary Yeager Reno Wheelmen 1:28:36.0
15
16 Scott Cole Squadra SF 1:28:36.0
16
Teammate Top 5: Jared Hudson
17 Anthony Lopipero Fremont Bank Cycling Team 1:28:36.0
17
18 Ricardo Moran Metromint Cycling 1:28:36.0
18
19 Curtis Hong SJBC 1:28:42.0 Teammate Win: Branton Curt
20 Ryan Oakes Chico Corsa Cycling Team 1:29:19.0
Off The Back
Teammate Top 5: Brennan Percy
21 Ryan Odell Davis Bike Club Race Team 1:36:33.0
Off The Back
Finishers: Cat 3: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Witthoff Fusion Sport 1:09:45.0
Off The Front
2 Christopher Bosch 1:09:45.0
Off The Front
3 Michael Fee R4R - Make A Wish 1:09:47.0
Off The Front
4 John Novikoff LeadOutRacing.com 1:10:16.0
1
5 Jeff Dillon LeadOutRacing.com 1:10:16.0
2
6 Duane Coughlan IronDataThirstyBearCycling.com 1:10:16.0
3
7 Chris Becker Taleo Racing 1:10:16.0
4
8 Daniel Burns Third Pillar 1:10:16.0
5
9 Erik Salander Peninsula Velo Racing 1:10:16.0
6
10 Wyatt Garcia Topsport Cycling 1:10:16.0
7
11 Matthew Johnston Team Mason Thomas 1:10:16.0
8
12 Alan Nevin IronDataThirstyBearCycling.com 1:10:16.0
9
13 James Herzman LangeTwins Winery p/b Great Basin I 1:10:16.0
10
14 Steven Woo Third Pillar 1:10:16.0
11
15 Jodi Birrell Bay 101 Racing 1:10:16.0
12
16 Oliver Ryan R4R-Make A Wish 1:10:16.0
13
Teammate Top 5: Michael Fee
17 William Ruffner Bay 101 Racing 1:10:16.0
14
18 Robert Napieralski Sacramento Golden Wheelmen 1:10:16.0
15
19 Harry Ault R4R - Make A Wish 1:10:16.0
16
Teammate Top 5: Michael Fee
20 Michael Kopp Taleo Racing 1:10:16.0
17
21 Sean Mcdonald Michael David Winery Cycling Team 1:10:16.0
18
22 Todd Munk SJBC 1:10:16.0
19
23 Ralph King third pillar 1:10:16.0
20
24 David Rossow Webcor/Alto Velo 1:10:16.0
21
25 Marcel Appelman Dolce Vita Cycling 1:10:16.0
22
26 Robert White Bay101 Racing 1:10:16.0
23
27 Scott Cox Taleo Racing 1:10:16.0
24
28 Kenneth Mejica Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 1:10:16.0
25
29 Tony Homes R4R Make A Wish 1:10:16.0
26
Teammate Top 5: Michael Fee
30 Anthony Borba Third Pillar 1:10:16.0
27
31 Joshua Pizzica Third Pillar 1:10:31.0
32 David Mayer Third Pillar 1:10:33.0
33 Hanns Detlefsen Taleo Racing 1:20:30.0
Off The Back
34 Dominick Brookes Micheal David Winery 1:22:33.0
Off The Back
35 Jeremy Barnes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 1:22:33.0
Off The Back
36 Scott Leland Velo Reno p/b Tamarack Junction 1:21:33.0
Off The Back
37 Joseph Sullivan SJBC 1:21:33.0
Off The Back
Finishers: Cat 3: 37  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josef Carlson Adventure's Edge 1:30:29.0
1
2 Gabe Multer Ritte Elite Development Team 1:30:29.0
2
3 Casey Fallon Rio Strada Racing 1:30:29.0
3
4 Alex Lockwood Fusion Sport 1:30:29.0
4
5 Eric Brickler leadoutracing.com 1:30:29.0
5
6 Daniel Green Chico Corsa Cycling Club 1:30:29.0
6
7 Ryan Malm Davis Bike Club Race Team 1:30:29.0
7
8 Michael Kerrigan Charlottesville Racing Club 1:30:29.0
8
9 Roderic Campbell Dolce Vita Cycling 1:31:29.0
Off The Back
Finishers: Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Kish Kovarus/Wells Fargo 1:32:41.0
1
2 Josh Ferenc Dolce Vita Cycling 1:32:41.0
2
3 Jude Mayne Team Indoor Power 1:32:41.0
3
4 Todd Allington Victory Velo Racing 1:32:41.0
4
5 Sean Brandt Dolce Vita Cycling 1:32:41.0
5
6 John Schiefer Tri Valley Velo 1:32:41.0
6
7 Michael Heywood R4R-Make A Wish 1:32:41.0
7
8 Jeff Slaton Davis Bike Club 1:32:41.0
8
9 Jim Elam 1:32:41.0
9
10 Mitch Karno Polli Veloce 1:32:41.0
10
11 Sean Beck Fun Sport Bikes Cycling Team 1:32:41.0
11
12 Colin Moakley Chico Corsa Cycling Club 1:32:41.0
12
13 Gregg Roh Sacramento Golden Wheelmen 1:32:41.0
13
14 Tim Mitchell Evergreen Cycling 1:32:44.0
15 Jeff Ochs Chico Master Cycling Team 1:32:44.0
16 Patrick Kennedy Taleo Racing 1:32:46.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Doyle Polli Veloce 1:15:41.0
1
2 Paul Kempler LeadOutRacing.com 1:15:41.0
2
3 Steve Kirby Colavita Racing-Norcal 1:15:41.0
3
4 Chris Menicou Team Fremont/FFBC powered by Chipot 1:15:41.0
4
5 Steve Rothenberg Team CCP 1:15:41.0
5
6 Stephen Mason Los Gatos Bicycle Racing Club 1:15:41.0
6
7 Gregory Riggins Action Sports/Simply Fit 1:15:41.0
7
8 Gordon Reese Taleo Racing 1:15:41.0
8
9 Alex Blease Chico Masters Cycling Team 1:15:41.0
9
10 Kristopher Blee Chico Masters Cycling Team 1:15:41.0
10
11 Gilbert Tarin Taleo Racing 1:15:41.0
11
12 Chuck Thompson Polli Veloce 1:15:41.0
12
Teammate Win: Ken Doyle
13 Jeffrey Patterson Peninsula Velo Racing 1:15:41.0
13
14 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team 1:15:41.0
14
15 Alexander Komlik SJBC 1:15:41.0
15
16 Eugene Raphaelian Polli Veloce 1:15:41.0
16
Teammate Win: Ken Doyle
17 Paul Wren Polli Veloce 1:15:41.0
17
Teammate Win: Ken Doyle
18 John Gates Polli Veloce 1:16:15.0
Off The Back
Teammate Win: Ken Doyle
19 John Witkowicki Red Peleton 1:16:15.0
Off The Back
Finishers: Cat 4: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Padilla Windsor Bicycle Center 1:12:48.0
1
2 Brandon Chen Team Fremont powerd by Chipolete 1:12:48.0
2
3 Frank Kim Evergreen 1:12:48.0
3
4 Robert Zirkle 1:12:48.0
4
5 Pete Schoenenberger Fun Sport Bikes Cycling Team 1:12:48.0
5
6 Graham Abra SquadraSF 1:12:48.0
6
7 Mario Nicholas SquadraSF 1:12:57.0
8 Brent Christian Folsom Bike/Mercedes-Benz 1:13:07.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Van houweling Metromint Cycling 1:15:42.0
2 Julie Bellerose Metromint Cycling 1:20:49.0 Teammate Win: Molly Van houweling
3 Heather Ross Team TIBCO II 1:20:49.0
4 Lucia Mokres Los Gatos 1:20:49.0
5 Joanna Bechtel Metromint Cycling 1:20:51.0 Teammate Win: Molly Van houweling
6 Ellen Sherrill Metromint Cycling 1:20:56.0 Teammate Win: Molly Van houweling
7 Josephine Morgan Touchstone Climbing 1:20:56.0
8 Kim Wik Team 1:21:56.0
9 Lauraleen Fenech los gatos 1:21:56.0 Teammate Top 5: Lucia Mokres
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivy Wang RED Racing 1:08:56.0
1
2 Nicole Slaton Metromint Cycling 1:08:56.0
2
3 Elise Hazlewood RED Racing 1:08:56.0
3
Teammate Win: Ivy Wang
4 Kimberly Keathley Bolthouse Farms/AIAGE 1:08:56.0
4
5 Kerry Stivaletti Team TIBCO II 1:08:56.0
5
6 Jennifer Zierke Team TIBCO II 1:08:56.0
6
7 Maryann Schrupp Team Tibco II 1:08:56.0
7
Teammate Top 5: Kerry Stivaletti
8 Ashley Drum Metromint Cycling 1:08:56.0
8
Teammate Top 5: Nicole Slaton
9 Birgit Cory Third Pillar 1:08:56.0
9
10 Adrienne Belliveau Team TIBCO II 1:08:56.0
10
Teammate Top 5: Kerry Stivaletti
11 Rhonda Serr Team TIBCO II 1:08:56.0
11
Teammate Top 5: Kerry Stivaletti
12 Eileen Mazzochette Metromint Cycling 1:08:56.0
12
Teammate Top 5: Nicole Slaton
13 Jennifer Kalich Los Gatos Womens Elite Team 1:08:56.0
13
14 Page Robertson Team TIBCO II 1:08:56.0
14
Teammate Top 5: Kerry Stivaletti
15 Sabrina David MetroMint Cycling 1:08:56.0
15
Teammate Top 5: Nicole Slaton
16 Julie Riccardi South Bay Wheelmen 1:08:56.0
16
17 Martha Bellisle Red Peloton 1:11:09.0
Off The Back
Finishers: Cat 3: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Thornquist Reno Wheelman 1:07:59.0
Off The Front
2 Janine Rood Chico Masters Cycling Team 1:08:56.0
1
3 Hayley Umayam 1:08:56.0
2
4 Sandra King Team Fremont/FFBC p/b Chipotle 1:08:56.0
3
5 Annie Carrino Third Pillar 1:08:56.0
4
6 Lauren Liden Delta Velo/Michael David Winery3347 1:08:56.0
5
7 Amber Broch Velo Reno p/b Tamarack Junction 1:08:56.0
6
8 Courtney Castanos Early Bird Women's Development Team 1:09:04.0
9 Amelia Conlen Early Bird Women's Developmental Cy 1:11:09.0
Off The Back
10 June Nguyen Metromint Cycling 1:11:56.0
Off The Back
11 Michelle Nightengale Fun Sport Bikes Cycling Team 1:16:15.0
Off The Back
Finishers: Cat 4: 11