Log In
Leland Kermesse • Apr 21 2012
Mostly Cloudy, 47 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Konrad Witt ABD Cycling Team
2 David Lombardo Village-Verdigris Cycling Team
3 Carter Kleiman Vision Quest
4 Peter Swinand Club Bicicletta
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Williams Competitive Cyclist Racing Team
2 Daniel Lam Bissell-ABG-NUVO
3 Ryan Freund Enzo's-PSIMET
4 Robert Kelley Bicycle Heaven
5 Cory Hickman Scarlet Fire Racing
6 William Elliston Van Dessel Factory Team
7 Alexey Vermeulen Bissell-ABG-NUVO Teammate Top 5: Daniel Lam
8 Gregory Springborn Proctor Cycling Team
9 Tim Speciale Enzo's-PSIMET Teammate Top 5: Ryan Freund
10 Nicholas Ramirez Enzo's-PSIMET Teammate Top 5: Ryan Freund
11 Nathaniel Williams Bissell-ABG-NUVO Teammate Top 5: Daniel Lam
12 Dustin Morici Sammy's Bike
13 Mark Swartzendruber Scarlet Fire
14 John Whipple
15 James Slauson Bicycle-Heaven Teammate Top 5: Robert Kelley
16 Christopher Curran Sammy's Bike
17 Benjamin Whitehead Bissell-ABG-NUVO Teammate Top 5: Daniel Lam
DNF Alexander Meyer Bianchi/Grand Performance
DNF Kyle Selph Sammy's Bike
DNF Rudyard Peterson Flying Rhino Cycling Club
DNF Patrick Fasse Team Bicycle Heaven Teammate Top 5: Robert Kelley
DNF John Dapkus WDT-Allvoi International Cycling Te
DNF Ara Oggoian Team Bicycle Heaven Teammate Top 5: Robert Kelley
DNF Luke Seemann xXx Racing
DNF Andrew Rizzo Club Bicicletta
DNF Mark Norton KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Liam Donoghue xXx Racing
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 15   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Doughty Scarlet Fire
2 James Brown Union Cycling Team
3 Paul Swinand Club Bicicletta
4 Thomas Neil
5 Andy Powell Project 5 Racing
6 Walid Abu ghazaleh Van Wagner Racing
7 Christando Lombardo Village-Verdigris Cycling
8 Robert Ruggles Activator Cycle Club
9 Mark O'banion Team Mack Racing Assoc. LTD
10 Jan Vanmieghem Union Cycling Team Teammate Top 5: James Brown
11 Bill Wells
12 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
DNF Darin Steiner Team Mack Racing Assn
DNF Timothy Doelman 787 Racing
DNF Charles Snyder Tower Racing
DNF Bryan Rheude Van Wagner Racing
DNF James Kime EMC2 / Elmhurst Masters
DNF Brad Keyes CarboRocket
DNF Douglas Braun
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Phillips Adventure 212
2 Adam Herndon xXx Racing
3 Andrew Ulvestad Rhythm Racing
4 Andy Swims Team Bicycle Heaven
5 Jason Knauff Burnham Racing
6 Adam Zucco
7 Eric Blankinship Rhythm Racing Teammate Top 5: Andrew Ulvestad
8 Joseph Maloney KS Energy Services / Team Wisconsin
9 Matt Silvia Club Bicicletta
10 David Schrauth The Pony Shop
11 Andrew Daley Burnham Racing Teammate Top 5: Jason Knauff
12 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
13 Owen Aronson Rhythm Racing Teammate Top 5: Andrew Ulvestad
14 Ryan O'boyle South Chicago Wheelmen
15 Nick Amlot xXx Racing Teammate Top 5: Adam Herndon
16 Matthew Smith Burnham Racing Teammate Top 5: Jason Knauff
17 Teodoro Ramos Iron Cycles
18 John Villena Rhythm Racing Teammate Top 5: Andrew Ulvestad
19 Julio Jacobo KS Energy Services / Team Wisconsin
20 Stanley Sterlinski Tenspeed Hero / J.P. Graziano
21 Bryan Fuller Bicycle Heaven Teammate Top 5: Andy Swims
22 Evan Jahn Rhythm Racing Teammate Top 5: Andrew Ulvestad
23 Krystian Pac Rbikes.com / FleetTruckParts.com
24 J Timothy radcliff EMC2 / Elmhurst Masters
DNF Bryan Kuyper Leadout Racing
DNF Alexander Martin KS Energy Services / Team Wisconsin
DNF Michael Kirby xXx Racing Teammate Top 5: Adam Herndon
DNF Christopher Sprock Proctor Cycling Team
DNF John Wolters Rhythm Racing Teammate Top 5: Andrew Ulvestad
DNF Kyle Wiberg xXx Racing Teammate Top 5: Adam Herndon
DNF William Pankonin xXx Racing Teammate Top 5: Adam Herndon
DNF Gareth Reeves EMC2 / Elmhurst Masters
DNF Jake Buescher xXx Racing Teammate Top 5: Adam Herndon
DNF Ryan Fay xXx Racing Teammate Top 5: Adam Herndon
DNF Mark Hotchkin Leadout Racing
DNF Michael Keller South Chicago Wheelmen
DNF Peter Kelley Bicycle Heaven Teammate Top 5: Andy Swims
DNF Juozas Martynaitis
Finishers: Cat 3: 36   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Driver Burnham Racing
2 David Cushman Spidermonkey Cycling
3 Hunter Davis Team TATI
4 Edwin Bagley Rhythm Racing
5 Brian Kulak
6 Michael Berman Team TATI
7 Erik Herro Team Pegasus
8 Pat White Village-Verdigris Cycling
9 Michael Schmalandt
10 Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew
11 Todd Simeone Tenspeed Hero / J.P. Graziano
12 Henry Heisler Iron Cycles
13 Alexander Pearson Chicago Cuttin Crew
14 Maxwell Riordan Chicago Cuttin Crew
15 Robert Higgins Johnny Sprockets
16 Briant Kelly KS Energy Services / Team Wisconsin
17 Matt Bennett Village-Verdigris Cycling Team
18 Michael Jividen Tenspeed Hero / J.P. Graziano
19 Weston Martin Rhythm Racing Teammate Top 5: Edwin Bagley
20 Paul Mumford Chicago Cuttin Crew
21 Russ Kuryk Iron Cycles
22 William Draper xXx Racing
23 Jerald Cook Activator Cycle Club
24 James Siegele Team Bicycle Heaven
25 Rich Whitman Cycle-Smart Inc.
26 Sasha Reschechtko Team TATI Teammate Top 5: Hunter Davis
27 Isaiah Jay Tenspeed Hero / J.P. Graziano
28 Tim Holt Tenspeed Hero / J.P. Graziano
29 Mark Misicko Tower Racing
30 Dennis Schueler Rbikes.com / FleetTruckParts.com
31 Benjamin Groenhout Leadout Racing
32 Joshua Shough Chicago Cuttin Crew
33 Timothy Moran EMC2 / Elmhurst Masters
34 John Craychee Team Bicycle Heaven
35 Matthew Flaherty Team Bicycle Heaven
36 Stephen Butler Team Bicycle Heaven
37 Daniel Houle Team TATI Teammate Top 5: Hunter Davis
38 Jerry Porter Peoria Bicycle Club
39 Steven Ohlhaber Northbrook Garner Bicycle Club
40 Jason Roggenbauer Wheel Fast Racing
41 Ryan Handley PSIMET Racing
42 Brent Wegscheid
43 Steven Schilling Team Mack
44 Loren Bo Team TATI Teammate Top 5: Hunter Davis
45 Nickolaus Lekovish Trails-Edge Cycling Team
46 Kyle Mindick xXx Racing
47 Michael Hemme
DNF Ben Jenkins
DNF Andrew Zens Rhythm Racing Teammate Top 5: Edwin Bagley
DNF Mike Morell Chicago Cuttin Crew
DNF Gregory Molnar
DNF Sean Klontz Half Acre Cycling
DNF Eric Grzeskowiak Team Pegasus
DNF Jason Fergurson Wheelfast Cycling Team
DNF Andres Alvear Play It Again Sports Cycling
DNF Ryan Aydelott Play It Again Sports Cycling
DNF Bradley Stegall Peoria Bicycle Club
DNF Bob Willems xXx Racing
DNF Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
DNF Robert Paetsch Northbrook Garner Bicycle Club
DNF James Reineking Bicycle Heaven
DNF Chris Henning
DNF Nicholas Goossen Northwestern University
DNF Vincent Giovinco Half Acre Cycling
DNF Andres Echeverri Play It Again Sports Cycling
DNF William Barnes xXx Racing
Finishers: Cat 4: 64   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sven Stoltz Union Cycling Team
2 David Ross Bicycle Heaven
3 Paul Halupka Team TATI
4 Todd Byers Endure It Sports
5 Matt Howley EMC2 / Elmhurst Masters
6 David Pratt Team Bicycle Heaven
7 Michael Kerr
8 Chris St. peter xXx Racing
9 Rob Capps
10 Mark Richier
11 Patrick Dust
12 Dominic Bosco Rbikes.com/Shambaugh&Son
13 Paul-brian Mcinerney Half Acre Cycling
14 Peter Cavoto Spidermonkey Cycling
15 Alfred Bryant Union Cycling Team Teammate Win: Sven Stoltz
16 James Depkon
17 Timothy Hejny
18 Alex Bogges
19 Scott Winsett Team TATI Teammate Top 5: Paul Halupka
20 Caleb Spencer PSIMET Racing
21 James Scheckel
22 Joshua Arends
23 Timothy Lim Iron Cycles
24 Brion Goudreau Bicycle Heaven Teammate Top 5: David Ross
25 Stephen Hardman PSIMET Racing
26 Chris Harold Activator Cycle Club
27 Tim Bangert PSIMET Racing
28 Eimis Savickas
29 Blayne Greiner xXx Racing
30 Barry Batson
31 Mark Cabase ABD
32 Patrick Smithray
33 William Akers Team Bicycle Heaven Teammate Top 5: David Ross
34 Sean Henning Garner Northbrook Bicycle CLub
35 Iouri Dolgitser
36 Joel Zucco
37 Jason Bajor
38 Daryus Patel xXx Racing
DNF Juan Espina Velo Club Roubaix
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 33   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristen Meshberg Spidermonkey Cycling
2 Sarah Rice Spidermonkey Cycling Teammate Win: Kristen Meshberg
3 Jannette Rho Les Petites Victoires
4 Erin Woloszyn Village-Verdigris Cycling
5 Cady Chintis Les Petites Victoires
6 Amelia Moore Les Petites Victoires
7 Lindsay Knight Team TATI
8 Joan Hanscom Project 5 Racing
9 Leah Sanda PSIMET Racing
DNF Ellen Ryan xXx Racing
DNF Cathy Frampton Project 5 Racing
DNF Kristina Young Team TATI
DNF Morgan Moon Team TATI
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Wellinghoff xXx Racing
2 Eleanor Blick Johnny Sprockets
3 Kristi Hanson Spidermonkey Cycling
4 Mara Baltabols
5 Christina Peck Chicago Cuttin Crew
6 Katie Tomarelli Kinky Llama Racing
7 Katie Mann Team TATI
8 Rebecca Welbes Kinky Llama Racing
9 Lori Huffman REAL WOMEN TRI
10 Lindsay Zucco Team Bicycle Heaven
11 Holly Klug
12 Annie Byrne
13 Sandra Samman xXx Racing Teammate Win: Sue Wellinghoff
14 Jennifer Groen Half Acre Cycling
15 Vanessa Buccella Half Acre Cycling
16 Colleen Jarema Team TATI
17 Sheena Enriquez Team TATI
18 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling Teammate Top 5: Kristi Hanson
19 Jessica Whiton xXx Racing Teammate Win: Sue Wellinghoff
20 Nicole Falk
21 Molly Cook Activator Cycle Club
22 Annette Stahelin Half Acre Cycling
23 Ramona Kuna Alberto's Sport
24 Ashley Korol Team Bicycle Heaven
25 Laurie Chipps Half Acre Cycling
DNF Marie Snyder Chicago Cuttin Crew Teammate Top 5: Christina Peck
DNF Shannon Keeton
Finishers: Cat 4: 26   Cat ?: 1