Log In
Cherry Pie • Feb 19 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg
Download
Partly Cloudy, 46 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keegan O'neill Word-RCB by Cyclisme
2 Henrik Morseth
3 Noah Beggs Word-RCB by Cyclisme Teammate Win: Keegan O'neill
4 Ben Clark Beaverton Bicycle Club
5 Gus Elder
6 Brian Hart jr. Hapi-Go!
7 Galen Tanner
8 Ben Elder
9 Kristina Owen
10 Grayson Bailey Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Ben Clark
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kent Ross
2 Erik Hahn Beaverton Bicycle Club
3 Killian Bailey Beaverton Bicycle Club
4 Harry Zimba Beaverton Bicycle Club
5 Dey shaun Lee
6 Adam Oliver
7 Jonathan Karner
8 Brian Connelly
9 Jeremy Karner
10 Austin Fisher Hutch's-Co-Motion
11 Emerson Webb Beaverton Bicycle Club Teammate Top 5: Erik Hahn
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Sargent Evolution Racing Team
2 Chris Kovash Land Shark
3 Mike Henry bicycleattorney.com
4 Christian Tresser Evolution Racing Team Teammate Win: Andrew Sargent
5 Scott Goldstein Michelob Ultra
6 Jeffery Otto Sunset Cycles
7 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi
8 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
9 David Mackintosh
10 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
11 Scott Carroll Team Dirt/Mudslinger Events
12 Jurgen Fennerl
13 Nick Blacklock Team Western Bike Works
14 Duncan Oliphant Therapeutic Associates PDX Cycling
15 Thomas Morgan bicycleattorney.com Teammate Top 5: Mike Henry
16 Brad Gebhard
17 Mitch Denham
18 Dickie Mallison Mellow Johnny's Bike Shop
19 Ronald Brigham Team ESC Sports - Bio Racer
20 John Prosser Pacific Power Blue Sky
21 David Hopper NoMads Bicycle Racing Team
22 David Saltzberg Half Fast Velo presented by Ninkasi
23 Tim Turk Land Shark Teammate Top 5: Chris Kovash
24 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi
25 Tim Marcotte Michelob Ultra Teammate Top 5: Scott Goldstein
26 Ian Connors
27 Sal Collura SLOCUM Race Team
28 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
29 Ken James Half Fast Velo presented by Ninkasi
30 Rick Metz bicycleattorney.com Teammate Top 5: Mike Henry
31 Tom Ghilarducci bicycleattorney.com Teammate Top 5: Mike Henry
32 Wade Goff Half Fast Velo presented by Ninkasi
33 Sean Phillips
34 James Randall bicycleattorney.com Teammate Top 5: Mike Henry
35 Tony Curtis The Spokesmen
36 Rich Snodsmita
37 Doug Smith
38 Matthew Slater Evolution Racing Team Teammate Win: Andrew Sargent
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 11   Cat 4: 3   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colby Wait-molyneux
2 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
3 Ryan Carlson Cyclepath Racing
4 Max Durtschi
5 Adam Edgerton Team Oregon presented by Laurelwood
6 David Sherman Bridgetown Velo
7 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
8 Joseph King Guinness Cycling Team Teammate Top 5: Cliff Heaberlin
9 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling
10 Mathew Braun
11 Samuel Nicoletti Gentle Lovers
12 Paul Bourcier Veloce Racing powered by Smith &
13 Mark Porcella
14 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness: Sports Medic
15 Mark Blackwelder Gentle Lovers
16 Erik Anderson
17 Steven Wilssens
18 Kolben Preble Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Adam Edgerton
19 Jonathan Mccoy Ironclad Performance Wear
20 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
21 Luke Demoe SLOCUM-Hutch's Race Team
22 Todd Gallaher Guinness Cycling Team Teammate Top 5: Cliff Heaberlin
23 Clint Culpepper
24 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
25 Andrew Utz HPChiro/Alpine Mortgage Planning
26 Zach Winter Guinness Cycling Team Teammate Top 5: Cliff Heaberlin
27 Steven Beardsley Gentle Lovers
28 Carl Hoefer Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Adam Edgerton
29 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Adam Edgerton
30 Stephen Bedford Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Adam Edgerton
31 Austin Arguello Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Adam Edgerton
32 Christopher Dubois Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Adam Edgerton
33 Chris Swan Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Adam Edgerton
34 Adam Blanchard Therapeutic Associates PDX Cycling
35 William Laubernds Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Adam Edgerton
36 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling
37 Brian Parker
38 Sage Freeman Half Fast Velo presented by Ninkasi
39 Davis Shepherd
DNF Brandt Huesser
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 20   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing
2 Jesse Coombs Vertebrata Chiropractic Cycling
3 Kyle Medlin CAPA-Soraz Racing Teammate Win: Dwayne Farr
4 Colton Hlavinka
5 Timothy Lang
6 Tj Paskewich Therapeutic Associates of Bend/Pine
7 Michael Girard Portland Velo
8 Peter Buco
9 Will Teal
10 James Jorgensen Life Cycle Racing Team
11 Austin Line Trinity Bikes
12 Dillon Caldwell
13 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood
14 Kevin Bernstein Capitol Velo
15 Graham Kelley
16 Kaler Marshall
17 Zachary Utz Ruckus Test Team
18 Matt Betts Vertebrata Chiropractic Cycling Teammate Top 5: Jesse Coombs
19 Antonio Castaneda CAPA-Soraz Racing Teammate Win: Dwayne Farr
20 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood
21 Bennett Shane
22 Russell Williford
23 Jeffrey Pollock Portland Velo
24 Michael Wise Veloce Racing powered by Smith &
25 James Shingleton Capitol Velo
26 Jack Rising Team Oregon presented by Laurelwood
27 Rob Angelo
28 Cole Sprague
29 Keith Levesque Rogue
30 Tony Dirks Rogue
31 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood
32 Grant Mcelroy Beaverton Bicycle Club
33 John Hartnett CAPA-Soraz Racing Teammate Win: Dwayne Farr
34 Sean Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
35 Calon Russel Bridgetown Velo
36 ? ?
37 Adam Kennedy Vertebrata Chiropractic Cycling Teammate Top 5: Jesse Coombs
38 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling Teammate Top 5: Jesse Coombs
39 Stephen Kocher Life Cycle Racing Team
40 Chris Heron Vertebrata Chiropractic Cycling Teammate Top 5: Jesse Coombs
41 Brian Forcsta
42 Andrew Hayes Rogue
43 Ricardo Medina Rogue
44 Brian Fawcett Pistis
45 Tom Scales
46 Alex Turpin Vertebrata Chiropractic Cycling Teammate Top 5: Jesse Coombs
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 18   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Casey Ehrman Therapeutic Associates PDX Cycling
2 Austin Aske CAPA-Soraz Racing
3 Alex Yale Ten Guys Named Alex
4 Andrew Hawley Lost Highway
5 Luke Stevenson
6 Darrel Brown
7 Alberto Santos-davidson
8 Buck Olen
9 Nick Maslen
10 Ryan Garner
11 Patrick Jacks Bike Central
12 Brian Stalnaker
13 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
14 Robert Grunau
15 Shane Johnson Trinity Bikes
16 John Lin Hammer Velo
17 Vince Blaney Dr Will Bar
18 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky
19 Todd Riley Hutch's/Bend Dental/Lowes
20 Adam Angert Beaverton Bicycle Club
21 Mark Koller Ironclad Performance Wear
22 Lance Haidet Bend Memorial Clinic Total Care Rac
23 Thorsten Askervold
24 Dan Mahoney Team Oregon presented by Laurelwood
25 Marcus Benton Team Dirt/Mudslinger Events
26 Tim Farrell
27 Edward Delisle CAPA-Soraz Racing Teammate Top 5: Austin Aske
28 Stewart Myers Vertebrata Chiropractic Cycling
29 Justin Etzel
30 Spencer Follen CAPA-Soraz Racing Teammate Top 5: Austin Aske
31 Glenn Johnson
32 Davis Hand
33 Cristian Fuentes Team Western Bike Works
34 Levi Arzie Team Oregon presented by Laurelwood
35 Alexander Kubitz
36 Matt Hawkyard Bike Newport-Bier One
37 Josiah Zukowski
38 Thomas Mccan Capitol Velo
39 Dustin Harder Harder Cycling
40 Okon Udosenata Tensegrity PT Cycling
41 Troy Sexton
42 Zachary Hammond
43 Justin Sapp
44 Josip Belavic
45 Earl Hazekamp Capitol Velo
46 Eddie Wang River City Bicycles
47 Nils Tillstrom Cyclesport.com Racing presentd by B
48 Tom Dempsey Harder Cycling
49 Alexander Emrie
50 Michael Squire
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 7   Cat 5: 3   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rogier Ducloo Pacific Power Blue Sky
2 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
3 Scott Mcknight Team Western Bike Works
4 Eric Mcmurtry Bellovaci United
5 Thomas Royce
6 David Bachman Portland Velo
7 Sean Bergman Portland Velo
8 Richard Rosko Hammer Velo
9 Scott Ballard Half Fast Velo presented by Ninkasi
10 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky Teammate Win: Rogier Ducloo
11 James Webb Beaverton Bicycle Club
12 Aaron Even Therapeutic Associates PDX Cycling
13 Mark Lipchick Life Cycle Racing Team
14 Martin Klebes
15 Doug Brecht Team Western Bike Works Teammate Top 5: Scott Mcknight
16 Kevin Short
17 Cliff Allen Bellovaci United Teammate Top 5: Eric Mcmurtry
18 David Burnard
19 Paul Kanz
20 Michael Cole
21 Bukie Mabayoje
22 Perry York Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Jimmy Gantz
23 Kyle Kotwica
24 David gantt Gurley
25 Josh Nordell
26 Kevin Billingsley Team Western Bike Works Teammate Top 5: Scott Mcknight
27 Mark Jensen
28 Mark Mcmurtry Bellovaci United Teammate Top 5: Eric Mcmurtry
Finishers: Cat 5: 7   Cat ?: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Upton Team Western Bike Works
2 Robert Maccracken Land Shark
3 Will Harden Dr Will Bar
4 Kevin O'connell Hammer Velo
5 Ken Rodgers Oregon Paddle Sports
6 Scott Kelly Portland Velo
7 Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
8 Russ Patterson Portland Velo
9 Chuck Woosley United Finance
10 Scott Sargeant
11 Noel Kneeland CAPA-Soraz Racing
12 James Bell Hutch's-Co-Motion
13 Alan Mcguire-dale West End Bikes/Specialized
14 Larry Remillard
15 Dennis Sibilia-young
16 Steven Gerdemann
17 Tom Rosenthal
18 Michael Olson
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Russell bicycleattorney.com
2 Ian Mccurdy
3 Alexander Fine Beaverton Bicycle Club
4 Alex Fitch
5 Andrew Laveine
6 Robert Declerk
7 Justus Mackintosh
8 Daniel Kappes Team Oregon presented by Laurelwood
9 Alex Nelson
10 Luke Ogden
11 August Frank Life Cycle Racing Team
12 Cory Sieg Team Oregon presented by Laurelwood
13 Jamie Laird Team Oregon presented by Laurelwood
14 Peter Schwane
15 Ryan Altman Bend Memorial Clinic Total Care Rac
16 Joshua Wells Life Cycle Racing Team
17 Mark Schroeder
18 Tommy Cardwell Stumptown Cycling Club
19 Spencer Rockwell
20 Chad Butler Hapi-Go!
21 Robert Wolcott
22 Adam Bowen
23 Bobby Richards
24 Bennett Welker
25 Kevin Wythe Life Cycle Racing Team
26 Shane Gibson Half Fast Velo presented by Ninkasi
27 Justin Zimmerman
28 John Gill Team Oregon presented by Laurelwood
29 Josh Nordell
30 Chris Holser Team Oregon presented by Laurelwood
31 Matthew White Bike Newport-Bier One
32 Jake Gartland
33 Albert Edwards Life Cycle Racing Team
34 Troy Mullins
35 Jeremy Cantrell Life Cycle Racing Team
36 Ashan Korala
37 Phil Tyler
38 Eric Getz Bike Newport-Bier One
39 Joseph Hosang
40 Tyler Stewart Life Cycle Racing Team
41 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
42 David Bittner
43 Brian d. Hart sr Hapi-Go!
44 Jorge Kaufmann
45 Keller Cyra
46 Luis Palacios Life Cycle Racing Team
47 James Owen Capitol Velo
48 John Cyrus
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 6   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Smith Upper Echelon Fitness- Sports Medic
2 Richard Horacek Stumptown Cycling Club
3 Patrick Croasdaile
4 Neil Byzick Vertebrata Chiropractic Cycling
5 Ben Herken
6 Cary Adams Pacific Power Blue Sky
7 Derek Swanson
8 Michael Antonishen
9 Chris Smith Hammer Velo
10 Alexander Hongo
11 Blake Elliott
12 Samuel Bradshaw
13 Jake Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes
14 Keith Fawcett Pistis
15 Ted Hamilton
16 Bradley Hogan Lost Highway
17 Joe Cooper
18 Brandon Wagner
19 Freddy Tincher
20 Paul Hart Pistis
21 Brett Donis
22 Ray Fiori
23 Paul Brown
24 Anthony Roberts
25 Dylan Cernitz Half Fast Velo presented by Ninkasi
26 Eric Speakman
27 Don Bailey
28 Bjorn Clouten Stumptown Cycling Club Teammate Top 5: Richard Horacek
29 Devin Bailly Stumptown Cycling Club Teammate Top 5: Richard Horacek
30 Matthew Schwartz
31 Steve Murcott
32 Zachary Rose
33 Mike Sims Life Cycle Racing Team
34 Peter Belluschi
35 Colin Ross Team Oregon presented by Laurelwood
36 Brian Schnoor
37 Louis Carrieri
38 Justin Watkins
39 Jesse Anderson
40 Angel Castelan
41 Steve Middleton
42 Kenny Prowse
43 Ralph Burding
44 Desmond Vu
45 Matthew Williamson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Nigbor Therapeutic Associates PDX Cycling
2 John Slawta Land Shark
3 Cal Stone
4 Luis Valls Upper Echelon Fitness: Sports Medic
5 Evan Griffiths Upper Echelon Fitness: Sports Medic
6 Doug Perrin Hutch's/Bend Dental/Lowes
7 Jeff Parker Upper Echelon Fitness: Sports Medic Teammate Top 5: Luis Valls
8 Justin Bannerman
9 Evan Cumpston Team Rose City
10 Craig Beavers Capitol Velo
11 Michael Wilson Upper Echelon Fitness: Sports Medic Teammate Top 5: Luis Valls
12 Scott Harman HPChiro/Alpine Mortgage Planning
13 Michael Dunn HPChiro/Alpine Mortgage Planning
14 John Obrien Evolution Racing Team
15 Richard Desmond Evolution Racing Team
16 Jamin Aasum Bridgetown Velo
17 John Kenney
18 Clint Ebert bicycleattorney.com
19 Rick Kercheski Capitol Velo
20 Scott Toll
21 Scott Kelly Portland Velo
22 Robert Cortright
23 Guy Fenner
24 David Jackson
25 Jamie Cobb Portland Velo
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Raker
2 Jeff Buck Team Rose City
3 Lance Brigman Team Western Bike Works
4 Terry Atwood Portland Velo
5 Malcolm Johnson Portland Velo
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen/glen Gann/gann Land Shark
2 Chris/angela Smith/smith
3 Henry/amy Abel/mitchell
4 Jeff/melissa Jarvi/boyd Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Running Vertebrata Chiropractic Cycling
2 Stefanie Bergh Upper Echelon Fitness: Sports Medic
3 Cristina Mihaescu Ironclad Performance Wear
4 Jan Moss Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
5 Stephanie Croy Ironclad Performance Wear
6 Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Rac
7 Heather Vanvalkenburg Upper Echelon Fitness: Sports Medic Teammate Top 5: Stefanie Bergh
8 Alexandra Burton Upper Echelon Fitness: Sports Medic Teammate Top 5: Stefanie Bergh
9 Sarah Tisdale Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Teammate Top 5: Jan Moss
10 Aleah Davis Upper Echelon Fitness: Sports Medic Teammate Top 5: Stefanie Bergh
11 Lana Pressey Ironclad Performance Wear Teammate Top 5: Cristina Mihaescu
12 Stephanie Chase Upper Echelon Fitness: Sports Medic Teammate Top 5: Stefanie Bergh
13 Lori Brault
14 Jennifer Schweitzer Upper Echelon Fitness: Sports Medic Teammate Top 5: Stefanie Bergh
15 Meg Mautner Bike Central
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Molly Mcgraw
Off The Front
2 Stacy Westbrook Portland
Off The Front
3 Meagan Masten Salem Upper Eche
Off The Back
4 Susannah Hart Washougal Hapi-Go!
Off The Back
5 Jocelyn Gaudi Upper Eche
Off The Back
6 Hannah Mcdade Tigard Beaverton
Off The Back
1
7 Lara Kessler Portland
Off The Front
2
Teammate Top 5: Stacy Westbrook
8 Elizabeth Peterson Walla Walla
Off The Front
3
9 Molly Blust Sisters
Off The Front
4
10 Jeanne Beko West Linn
Off The Front
5
11 Kelly Farrell
Off The Front
6
12 Rachel Geiter Milwaukie
Off The Front
7
13 Heather Johnson Portland Beaverton
Off The Back
Teammate Top 5: Stacy Westbrook
14 Nataly Arevalo Eugene
Off The Front
15 Allison Medellin Hammer Vel
Off The Back
16 Brittany Shenk Corvallis Vertebrata
Off The Back
17 Karen Henry Sorella Fo
Off The Front
18 Mckenzie Momany Spokane
Off The Front
19 Talia Rudee Walla Walla
Off The Front
20 Sharon Hart Washougal Hapi-Go!
Off The Back
Teammate Top 5: Susannah Hart
21 Renee Laird Tigard
Off The Front
22 Elizabeth Fromherz
Off The Front
DNF Erin Glover Portland Bike Centr Teammate Top 5: Stacy Westbrook
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat ?: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
2 Kim Frank Life Cycle Racing Team
3 Wendy Hill
4 Angela Horton gapay Hammer Velo
5 Maggie Rising Portland Velo
6 Vikki Bourcier Hutch's-Co-Motion
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 4