Log In
Eugene Roubaix • Apr 28 2012
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Partly Cloudy, 59 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karsten Hagen Evolution Racing Team
2 Maikey Lopera Life Cycle Racing Team
3 Mike Stockton Half Fast Velo presented by Ninkasi
4 Christian Tresser Evolution Racing Team Teammate Win: Karsten Hagen
5 Chris Kovash Land Shark
6 Mark Crawford Ironclad Performance Wear
7 John Slawta Land Shark Teammate Top 5: Chris Kovash
8 Casey Davidson bicycleattorney.com
9 Dan Vrijmoet SLOCUM Race Team
10 Michael Girard Portland Velo
11 David Dimarco SLOCUM Race Team
12 Daryl Hemenway
13 Mark Magilner Half Fast Velo presented by Ninkasi Teammate Top 5: Mike Stockton
14 Paul Zagacki bicycleattorney.com
15 Ivan Meadors United Finance
16 Rich Julyan
DNF Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
DNF Dave Campbell Hutch's-Co-Motion
DNF Michael Rosenberg Hutch's-Co-Motion
DNF Jason Peters Sappo Hill Soapworks/DeSalvo Custom
DNF Nick Blacklock Team Western Bike Works
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 9   Cat 3: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jimmy Gantz Team Oregon presented by Laurelwood
2 Dan Shepherd Team Cycle Sport
3 Peter Burrows Life Cycle Racing Team
4 David Mccasker Portland Velo
5 Ed Reagan
6 Alan Ott
7 Mark Adamski Portobello-A Better Cycle
8 Tim Marcotte Michelob Ultra
9 George Wescott
10 Sean Bergman Portland Velo Teammate Top 5: David Mccasker
11 Vilim Fundak
12 Chuck Kenlan Bend Memorial Clinic Total Care Rac
13 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky
14 Erik Spillman Portland Velo Teammate Top 5: David Mccasker
15 James Webb Beaverton Bicycle Club
16 Jeff Sakacsi Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
17 Cameron Bittle
18 Jeff Jones
19 Tom Chaimov
20 Daniel Caldwell Sunnyside Sports
21 Timothy Shreve Hutch's-Co-Motion
DNF Eric Anderson Pacific Power Blue Sky
DNF Ben Needham Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Jimmy Gantz
DNF Rob Bingham Life Cycle Racing Team Teammate Top 5: Peter Burrows
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daphne Moore Hammer Velo
2 Christine Jerko Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
3 Kim Frank Life Cycle Racing Team
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Gray Team Oregon presented by Laurelwood
2 Rob English English Cycles
3 Lee Ordonez SLOCUM-Hutch's Race Team
4 Ryan Mckean
5 David Robinson
6 Brant Buchholz Therapeutic Associates PDX Cycling
7 Galen Mittermann HPChiro/Alpine Mortgage Planning
8 Alex Wentz Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Scott Gray
9 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
10 Edward Micek BendBroadband/WebCyclery.com
11 Kyle Wuepper BendBroadband/WebCyclery.com
12 Dwayne Farr CAPA-Soraz Racing
13 Mike Kath Therapeutic Associates PDX Cycling
14 Nick Skenzick SLOCUM-Hutch's Race Team Teammate Top 5: Lee Ordonez
15 Wessel Robin Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Scott Gray
16 David Root Therapeutic Associates PDX Cycling
17 Brian Marcroft Upper Echelon Fitness: Sports Medic
18 Erik Hofland Therapeutic Associates PDX Cycling
19 Tim Reinhart River City Bicycles
DNF Mckenzie Thramer SLOCUM-Hutch's Race Team Teammate Top 5: Lee Ordonez
DNF David Muecke Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Win: Scott Gray
DNF Brandt Hueser
DNF Sage Freeman Half Fast Velo presented by Ninkasi
DNF Cort Buchholz
DNF Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloforma
DNF Sal Collura SLOCUM-Hutch's Race Team Teammate Top 5: Lee Ordonez
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Buco
2 Jeff Schaller
3 John Hartnett CAPA-Soraz Racing
4 Graham Kelley Veloce Racing powered by Smith &
5 Rob Angelo Therapeutic Associates of Bend/Pine
6 James Jorgensen Life Cycle Racing Team
7 Joseph Ferron
8 Tony Coca Team Oregon presented by Laurelwood
9 Matt Fox Silverado Gallery/Sunnyside
10 Matthew Lasala Bend Memorial Clinic Total Care Rac
11 Will Blanton Team Oregon presented by Laurelwood
12 Christopher Brown River City Bicycles
13 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycling
14 Mike Brown Therapeutic Associates of Bend/Pine Teammate Top 5: Rob Angelo
15 Edward Delisle CAPA-Soraz Racing Teammate Top 5: John Hartnett
16 Ahmed Zuhairy
17 Nathan Gibson
18 Brian Gumpert
19 Stephan Niquet Team Oregon presented by Laurelwood
20 Peter Moe Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
21 Brian Vollmer-buhl
DNF Bennett Shane
DNF Tim Richter Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
DNF Tj Paskewich Therapeutic Associates of Bend/Pine Teammate Top 5: Rob Angelo
DNF Colin Mullane Land Shark
DNF Matt Engel Bend Memorial Clinic Total Care Rac
DNF Danny Lopez
DNF Chris Heron Vertebrata Chiropractic Cycling
DNF Steve Wursta Bend Memorial Clinic Total Care Rac
DNF Douglas Murphy Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Alan Whitney Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Brady Cottle
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 12   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Sigurdson CAPA-Soraz Racing
2 Franz Bruggemeier Portland Bicycle Studio
3 Geoff Grummon Team Western Bike Works
4 Cole Lalomia
5 Crossett Freilinger
6 Cristian Fuentes Team Western Bike Works
7 Robert Grunau
8 Colin Rowan
9 Dan Liberator
10 Andrew Hawley Lost Highway
11 Zach Rotstein West End Bikes/Specialized
12 John Lin Hammer Velo
13 Jon Brown
14 Nicholas Hudson Pacific Power Blue Sky
15 Jeff Wolf Portobello-A Better Cycle
16 Matt Keeler
17 Isaac Potoczny-jones crank
18 Douglas Sproston Trusty Switchblade
19 Aaron Aikin Team Oregon presented by Laurelwood
20 Michael Emery West End Bikes/Specialized
21 Troy Sexton
22 John Osborne Pacific Power Blue Sky
23 Levi Arzie Team Oregon presented by Laurelwood
24 Chuck Meyer Sunnyside Sports
DNF Brett Luelling Portland Bicycle Studio Teammate Top 5: Franz Bruggemeier
DNF Christian Buesch
DNF Wes Cipriotti Tensegrity PT Cycling
DNF Emerson Webb Beaverton Bicycle Club
DNF Steve Popp Team Oregon presented by Laurelwood
DNF Jordan Staples
DNF Tyler Honeyman
DNF Colin Dunlap
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Wythe Life Cycle Racing Team
2 Freddy Tincher Bridgetown Velo
3 Andrew Kenny Team Oregon presented by Laurelwood
4 Daniel Evans
5 August Frank Life Cycle Racing Team Teammate Win: Kevin Wythe
6 Daniel Rey
7 Adam Oliver Hutch's-Co-Motion
8 Anthony Roberts Lost Highway
9 Henrik Morseth Life Cycle Racing Team Teammate Win: Kevin Wythe
10 Spencer Ardt Tensegrity PT Cycling
11 Cameron Beard
12 Cliff Eslinger StudioNINE30-Toyota of Bend Race Te
13 Justin Zimmerman
14 Cory Tanler Trinity Bikes
15 Frank Thaxter Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
16 Michael Graham
17 Sean Lewis Trinity Bikes
18 Hayes Kenny Team Oregon presented by Laurelwood Teammate Top 5: Andrew Kenny
19 Kenny Prowse
20 Dannon Canterbury Wolf Creek Racing-Kendall Subaru
21 Pj Gill West End Bikes/Specialized
DNF Jerome Leedy
DNF Daniel Gray
DNF Alexander Hongo
DNF Kove Janeski
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tina Brubaker Upper Echelon Fitness: Sports Medic
2 Helen Grogan Bend Memorial Clinic Total Care Rac
3 Aleah Davis Upper Echelon Fitness: Sports Medic Teammate Win: Tina Brubaker
4 Lisa Magness Bend Memorial Clinic Total Care Rac
5 Elizabeth Steen
6 Michelle Cunha
DNF Kristina Lackner Hutch's-Co-Motion
DNF Mary Ramos Bend Memorial Clinic Total Care Rac Teammate Top 5: Helen Grogan
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stacy Westbrook
2 Caroline Dezendorf West Coast Women's Cycling p/b Nink
3 Rachelle Jorgensen Life Cycle Racing Team
4 Maureen Kavanagh West Coast Women's Cycling p/b Nink
5 Courtney Gould Sorella Forte p/b St Honoré Bakery
6 Danielle Curran Poplollies
7 Brooke Bauer West Coast Women's Cycling p/b Nink Teammate Top 5: Caroline Dezendorf
8 Allison Medellin Hammer Velo
9 Karin Wohlert Sorella Forte p/b St Honoré Bakery Teammate Top 5: Courtney Gould
10 Deven Smith
11 Molly Mcdevitt
DNF Stacy Stokes West Coast Women's Cycling p/b Nink Teammate Top 5: Caroline Dezendorf
DNF Jennifer Haliewicz Trusty Switchblade
DNF Rebecca Rose
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 8