Log In
Vancouver Courthouse Criterium - WSBA Masters & Junior Criterium Champ • Aug 12 2023 • Vancouver, WA
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rijder Carlson EPYC 0:16:51
2 Cantor Soule-reeves Beeminder 0:17:23
3 Rowan Newell Fast Fun Nice 0:17:49
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Radek Litiasky Oregon 0:16:44
2 Luke Talman EPYC 0:16:51
3 Gavin Newman EPYC 0:17:49
4 Jack Hampson EPYC 0:17:49
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Martin Tenspeed Hero 0:44:16
1
2 Bob Duffy Stages Cycling 0:44:16
2
3 Ruslan Gadzhiiev Hewdog Racing 0:44:16
3
4 Mike Robson Tenspeed Hero 0:44:16
4
Teammate Win: Andrew Martin
5 Sunil Jagadish Lost Boys Book Club 0:44:16
5
6 Paul Bourcier Elliston Coaching - Success through 0:44:16
6
7 David Gerth Red Kilo 0:44:16
7
8 Bradlee Haley Liquid Velo Cycling Team 0:44:16
8
10 Kevin Hodges Fount Cycling Guild 0:44:16
10
11 Gerald Costa Fount Cycling Guild 0:44:16
11
12 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 0:44:16
12
13 Matthew Dann ACT 0:44:16
13
14 Nathan Dramer EPYC 0:44:16
14
15 Titus Amundson Mercedes-Benz 0:44:16
15
16 Unknown Rider 0 0:44:16
16
17 Kevin Ryan Group Trail 0:44:16
17
18 Galen Mittermann 0 0:44:16
19 Andrew Lynch Gene Johnson Cycling Team 0:44:23
20 David Chipchase Liquid Velo Cycling Team 0:44:23
21 Daniel Reeves Beeminder 0:44:26
22 Kirk Canfield 0 0:44:49
23 Michael Catterall Stages Cycling 0:44:49 Teammate Top 5: Bob Duffy
DNF Allen Chao 0 DNF
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Steele Pacific Office Automation Cycling 0:38:32
1
2 Steve Hanson Greenies Bike Shop Richland WA 0:38:32
2
3 Robert Tornai Pacific Office Automation Cycling 0:38:32
3
Teammate Win: Greg Steele
4 Mike Robson Tenspeed Hero 0:38:32
4
5 Paul Bourcier Elliston Coaching - Success through 0:38:32
5
6 Chris Kutach Hutch's Bend Dental 0:38:32
6
7 Steve Westover Booger 0:38:32
7
8 David Root Pacific Office Automation Cycling 0:38:32
8
Teammate Win: Greg Steele
9 Warren Atkey Hutch's Bend Dental 0:38:32
9
10 Lloyd Lints Mercedes-Benz 0:38:32
10
11 David Chipchase Liquid Velo Cycling Team 0:38:37
12 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 0:38:38
13 Lee Farmer Pacific Office Automation Cycling T 0:38:38 Teammate Win: Greg Steele
14 Christopher Haverty Forza Portland p/b Smith Optics 0:38:41
15 Antonio Castaneda jr Pacific Office Automation Cycling 0:39:02 Teammate Win: Greg Steele
16 Barton Bowen Bowen Sports Performance 0:39:13
17 Scott Derdenger Yolo Flyers Cycling 0:39:37
18 Chris Bright Illy Coffee-River City Bicycles 0:39:37
19 Kirk Canfield 0 0:39:53
20 Gregory Luniewski Movement Mortgage / GERK'S -1 Lap
21 Scott Stout Hagens Berman Pulled
22 Lane Wilkinson Gerks / Movement Morgage Pulled
23 Erik Voldengen Pacific Office Automation Cycling Pulled Teammate Win: Greg Steele
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 11   Cat 3: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Littrell Mercedes-Benz 0:38:03
Off The Front
2 Chris Lloyd Team Booger 0:38:03
Off The Front
3 Joe Baratto Movement Mortgage / GERK'S 0:38:19
1
4 Christopher Brown SEE SEE motor coffee 0:38:19
2
5 Rick Roof Unattached 0:38:19
3
6 Ian Gibson Dialed Cycling Team 0:38:19
4
7 Dickie Mallison See See Motor Coffee 0:38:19
5
Teammate Top 5: Christopher Brown
8 Francisco Pons PAC Racing Team & Club 0:38:19
6
9 Steve Thompson Movement Mortgage / GERKS 0:38:19
7
Teammate Top 5: Joe Baratto
10 Randy Schultz Movement Mortgage / GERK'S 0:38:19
8
Teammate Top 5: Joe Baratto
11 Eric Anderson Forza Portland 0:39:46
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jerry Wickham Bike Barn Livit 0:38:19
1
2 Gordy Bolstad Movement Mortgage/Gerks 0:38:19
2
3 Craig Powers 0 0:38:24
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaler Marshall Expeditors 1:06:11
Off The Front
2 Cam Fitzmaurice Lost boys book club 1:06:11
Off The Front
3 Sean Hollenbeck Expeditors 1:06:11
Off The Front
Teammate Win: Kaler Marshall
4 Chris Twardzik Premier Racing 1:06:11
Off The Front
5 Alex Yale POA 1:06:11
Off The Front
6 Jeremy Russell River City Bicycles / Bike Law 1:06:40
1
7 Max Ritzow Expeditors 1:06:40
2
Teammate Win: Kaler Marshall
8 Zachary Kovalcik Pacific Office Automation Cycling 1:06:40
3
9 Emmett Culp Star Track 1:06:40
4
10 Evan Murphy River City Bicycles 1:06:40
5
11 Bob Duffy Stages Cycling 1:06:40
6
12 Jacob Schwingboth Lost boys book club 1:06:40
7
Teammate Top 5: Cam Fitzmaurice
13 Chris Worsfold Twin Energy 1:06:40
8
14 Eric Zugor Pacific Office Automation Cycling 1:06:40
9
15 Chad Nichols Gene Johnson Cycling Team 1:06:40
10
16 Maurice Worsfold Twin Energy 1:06:40
11
17 Mario Sandoval Empire seven studios 1:06:40
12
18 Austin Duerfeldt Pacific Office Automation Cycling 1:06:40
13
19 Andrew Austin Hagens Berman Racing 1:06:40
14
20 Jeff Crawford POA 1:06:40
15
Teammate Top 5: Alex Yale
21 Ethan Klein Pacific Office Automation Cycling 1:06:40
16
22 Josh Sollitto Premier Racing 1:06:40
17
Teammate Top 5: Chris Twardzik
23 Ben Vanderzanden 0 1:06:40
18
24 Andrew Loaiza Mettle Cycling 1:06:40
25 Philip Raschke ACT 1:06:40
26 Radek Litiasky Oregon 1:06:40
27 Erik Hammerquist Expeditors 1:06:40 Teammate Win: Kaler Marshall
29 Lewis Whiley Expeditors 1:06:40 Teammate Win: Kaler Marshall
30 Xiaohan Zhang ACT 1:06:40
31 Ryan O'hara Fount Cycling Guild 1:07:16
32 Russell Wyatt ACT 1:07:31
33 Theodore Schwartz Premier Racing 1:07:31 Teammate Top 5: Chris Twardzik
34 Noah Arling Gene Johnson Cycling Team -1 Lap
35 Stephen Carlucci Fount Cycling Guild -1 Lap
36 David Gerth Red Kilo -1 Lap
DNF Scout Hollister Gene Johnson Cycling Team DNF
DNF Alex Ackel Mercedes-Benz DNF
DNF Jacob Read Mercedes-Benz DNF
DNF Antonio Castaneda jr Pacific Office Automation Cycling DNF
DNF Mark Laughery ACT DNF
DNF William Cucco Team Swift DNF
DNF Duncan Oliphant Pacific Office Automation Cycling DNF
DNF Galen Erickson Gene Johnson Cycling Team DNF
DNF Peter Collins Forza Portland Racing DNF
DNF Alex Murison Bicicletta Factory Racing DNF
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 19   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Quin Kennedy 0:42:15
Off The Front
2 Finn West 0:42:15
Off The Front
3 Christopher Muhs 0:42:42
1
4 Landon Farnworth 0:42:42
2
5 Eric Mckinley 0:42:42
3
6 Nolan Adams 0:42:42
4
7 Nicholas Engerran 0:42:42
5
8 Ryan Dennison 0:42:42
6
9 Dennis Liang Swami Cycling Club 0:42:42
7
10 Ahmed Zuhairy 0:42:42
8
11 Ryan Palo 0:42:42
9
12 Brian Shieh 0:42:42
10
13 David Ohair 0:42:42
11
14 Jason Evans 0:42:42
12
15 Clay Allred 0:42:42
13
16 Cary Newell 0:42:42
14
17 Jeremy Cucco 0:42:42
15
18 Kenneth Wahrenberger 0:42:42
16
19 Brendan Long 0:42:42
17
20 Stephen Plomer 0:42:42
18
21 Matt Jamison 0:42:42
19
22 Evan Lih 0:42:42
20
23 Dan Wiekel 0:42:42
21
24 Charlie Goldston 0:42:42
22
25 Elias Harkins 0:42:42
23
26 Henry Dowd 0:42:42
24
27 Theodore Mclean 0:42:42
25
28 Greg Mcelravy -1 Lap
DNF Justin Resnick DNF
DNF Ivan Robles DNF
DNF Jason Spears DNF
DNF David Gambel DNF
DNF Connor Shimamoto DNF
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Owen Harris Red Kilo Cycling Club 0:29:30
Off The Front
2 Casey Bloomer 0 0:29:30
Off The Front
3 Sean Conner Red Kilo 0:30:27
1
4 Oliver Tufte 0 0:30:27
2
5 Gavin Newman EPYC 0:30:27
3
6 Jack Hampson EPYC 0:30:27
4
7 Luke Miskiewicz 0 0:30:27
5
Teammate Top 5: Casey Bloomer
8 Tyler Triquet 0 0:30:27
6
Teammate Top 5: Casey Bloomer
9 Jason Whittington 0 0:30:27
7
Teammate Top 5: Casey Bloomer
10 Timothy Reeves Pacific Office Automation Cycling 0:30:27
8
11 Daniel Reeves Beeminder 0:30:27
9
12 Faris Hadziabdic 0 0:31:07 Teammate Top 5: Casey Bloomer
13 Alexander Greene Gene Johnson Cycling Team 0:31:07
14 David Reitan Thiq Crit Daddiez Racing 0:31:07
15 Christopher Mann Dialed Cycling Team 0:31:07
16 Mike Hanson Dialed Cycling -1 Lap
17 Taylor Pasquariello Rolling Thunder p/b The Missing Lin -1 Lap
18 Luke Talman EPYC -1 Lap Teammate Top 5: Gavin Newman
19 Randy Kerr Team Oregon p/b Rodda Paint -1 Lap
20 Joe Martin Cowlitz Racing -1 Lap
21 Dylan Wiggins Grouptrail Pulled
22 Rijder Carlson EPYC Pulled Teammate Top 5: Gavin Newman
23 Kalem Degolyer Bowen sports Pulled
24 Atticus Kurtz 0 Pulled Teammate Top 5: Casey Bloomer
25 Tanner Bowen Bowen Sports Performance Pulled
26 Gavin Bowen Bowen Sports Performance Pulled
27 Unknown Rider 0 Pulled Teammate Top 5: Casey Bloomer
28 Jesse Ortiz Team Oregon presented by Rodda Pain Pulled
29 Unknown Rider 0 Pulled Teammate Top 5: Casey Bloomer
30 Zachery Miller Cowlitz Racing Pulled
31 Savyasaachi Keshava murthy 0 Pulled Teammate Top 5: Casey Bloomer
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 8   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Mix Pacific Office Automation 0:40:25
2 Sally Moore Breakfast Racing Team 0:40:25
3 Bethany Soule Beeminder 0:40:53
4 Leah Carter Fast Fun Nice p/b Campfire Enduranc 0:41:14
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Jerko Fast Fun Nice 0:40:25
2 Ann Kennedy bicycleattorney.com 0:40:53
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vikki Bourcier Elliston Coaching 0:41:51
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brenna Wrye-simpson UCI CTW: Instafund Racing 0:53:07
Off The Front
2 Jenna Lingwood Gene Johnson Cycling Team 0:53:07
Off The Front
3 Amy Henderson Pacific Office Automation Cycling 0:53:07
Off The Front
4 Clara Honsinger 0 0:53:07
Off The Front
5 Claire Law Breakfast Racing Team 0:53:07
Off The Front
6 Angela Roberts Pacific Office Automation Cycling 0:54:37
7 Rachel Urban Gene Johnson Cycling Team 0:54:37 Teammate Top 5: Jenna Lingwood
8 Gabrielle Lehnert DNA Pro Cycling 0:54:37
9 Eleanor Roberts Red Kilo 0:54:37
10 Rachel Geiter Gene Johnson Cycling Team 0:54:37 Teammate Top 5: Jenna Lingwood
11 Hannah Thomas Pacific Office Automation Cycling 0:54:41
1
Teammate Top 5: Amy Henderson
12 Ashley Beimert Gene Johnson Cycling 0:54:41
2
Teammate Top 5: Jenna Lingwood
13 Hannah Allen Pacific Office Automation Racing 0:54:41
3
14 Amelia Mott Gene Johnson Cycling 0:54:41
4
Teammate Top 5: Jenna Lingwood
15 Brooke Davis Movement Mortgage/Gerks 0:54:41
5
16 Heidi Wood Gene Johnson Cycling Team 0:54:41
6
Teammate Top 5: Jenna Lingwood
17 Pamela Troyer Fluevog's Crit Nasty 0:54:41
18 Karyn Stern Gene Johnson Cycling Team 0:54:41 Teammate Top 5: Jenna Lingwood
19 Caroline Thompson Breakfast Racing Team 0:54:41 Teammate Top 5: Claire Law
20 Jennifer Gerth Fluevog's Crit Nasty 0:55:05
21 Caitlin Mcallister Pacific Office Automation Cycling 0:55:08 Teammate Top 5: Amy Henderson
22 Aly Nielson Pacific Office Automation Cycling 0:55:08 Teammate Top 5: Amy Henderson
23 Sara Bird Pacific Office Automation Cycling 0:56:00 Teammate Top 5: Amy Henderson
24 Christine Jerko Fast Fun Nice -1 Lap
25 Sara Lim AUTOMATIC Lonely Hearts Racing -1 Lap
26 Hilary Luther PDX Dream Team -1 Lap
27 Shantel Mitchell Pacific Office Automation Cycling -1 Lap Teammate Top 5: Amy Henderson
DNF Airlia Oroszvary Fast Fun Nice Racing Team DNF
DNF Emily Mcnary Team Oregon p/b Rodda Paint DNF
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom
By Category: All | Custom
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mirtha Gamiz Red Kilo 0:28:26
1
2 Aliya Schenck Gene Johnson Cycling Team 0:28:26
2
3 Eleanor Roberts Red Kilo 0:28:26
3
Teammate Win: Mirtha Gamiz
4 Sally Moore Breakfast Racing Team 0:28:26
4
5 Christine Jerko Fast Fun Nice 0:28:26
5
6 Jaime Clark 0 0:28:26
6
7 Shantel Mitchell Pacific Office Automation Cycling -1 Lap
8 Elizabeth White Fast Fun Nice -1 Lap Teammate Top 5: Christine Jerko
9 Natalie Shreffler Rainer -1 Lap
10 Saskia Kuehl 0 -1 Lap
11 Kat Hampton Team Oregon p/b Rodda Paint -1 Lap
12 Taryn Hand Pacific Office Automation Cycling -1 Lap
13 Caislin Firth Breakfast Racing Team -1 Lap Teammate Top 5: Sally Moore
14 Caitlin Pellerin Breakfast Racing Team -1 Lap Teammate Top 5: Sally Moore
15 Hazel Gull Breakfast Racing Team -1 Lap Teammate Top 5: Sally Moore
16 Anneli Cers PDX Dream Team -1 Lap
17 Helena Breuer 0 -1 Lap
18 Sam Lassen Team Oregon p/b Rodda Paint -1 Lap
19 Lauren Bowen Team Oregon p/b Rodda Paint -1 Lap
20 Bethany Soule Beeminder -3 Laps
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 11