Log In
Central Coast Circuit Race #2 • Mar 11 2012
Partly Cloudy, 51 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava
2 Jesse Miller-smith Marc Pro - Strava Teammate Win: Charles Hutcheson
3 James Wingert Team Mike's Bikes
4 Julian Martinez Fremont Bank Cycling Team
5 William Crane Webcor/Alto Velo
6 Robert Evans McGuire Cycling Team
7 John Wilk Webcor/Alto Velo Teammate Top 5: William Crane
8 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes Teammate Top 5: James Wingert
9 Jeff Linder Webcor/Alto Velo Teammate Top 5: William Crane
10 Friedrich Schweizer
11 Matt Schaupp Ritte Elite U23 Development Team
12 Nils Tikkanen Team Bicycle Trip/Symantec
13 Mark Marquez Fremont Bank Cycling Team Teammate Top 5: Julian Martinez
14 James Enright SquadraSF
15 Evan Rudd
16 Tobin Ortenblad
17 Nick Pelly Peninsula Velo Racing
18 Bryan Duke Ritte Elite U23 Development Team
19 Graeme Galyer OGF&T
20 Gregory Hillson Above Category Racing
21 Arthur Rand Marc Pro - Strava Teammate Win: Charles Hutcheson
22 Doug Hall Michael David Winery Cycling Team
23 Tore Nauta
24 Luke Ramseth Fremont Bank Cycling Team Teammate Top 5: Julian Martinez
25 Alton Dunnigan Fremont Bank Cycling Team Teammate Top 5: Julian Martinez
26 Rand Miller California Giant Berry Farms/Specia
27 Michael Jacques TEAM CLIF BAR Cycling
28 James Hardy SquadraSF
29 Kurt Wolfgang SquadraSF
30 Jesse Chebot SquadraSF
31 Mario Hernandez SquadraSF
32 Mackenzie Kelly Ritte Elite U23 Development Team
33 Colby Weber
34 Will Rose Chica Sexy
35 David Mesa Chica Sexy
36 Jason Siegle SDG Felt
37 Benjamin Albracht GNARLUBE/LANDSHARK racing
38 David Bangor Chica Sexy
39 Corey Duren Chico Corsa Cycling Club
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 17   Cat 3: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Francisco Team Specialized Racing Masters
2 Chris Ott HDR Racing p/b Lombardi Sports
3 James Hardy SquadraSF
4 Michael Holt Bay101 Racing
5 Todd Studenicka Global Bikes Racing / Specialized
6 Steve Heaton HC3 Coaching
7 David Avila HDR Racing p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Chris Ott
8 Keith Szolusha
9 Derek Johnson Platinum Performance Cycling Team
10 Keith Defiebre Cycles FANATIC Factory Racing
11 Chad Rosser SJBC
12 Dennis Hopp SJBC
13 Michael Ma Form Fitness
14 Leslie Oglesby
15 Jim Ivey Team Bicycle Trip/Symantec
16 Denin Sahovic SquadraSF Teammate Top 5: James Hardy
17 Ken Calender Team Bicycle Trip/Symantec
18 David Porter Bay101 Racing Teammate Top 5: Michael Holt
19 Robert Amatelli Ritte Racing
20 Tony Homes R4R-Make A Wish
21 Shon Grabbe Webcor/Alto Velo
22 James Regan
23 Dan Tedford SquadraSF Teammate Top 5: James Hardy
24 Douglas Philippone
25 Sean Tompkins SJBC
26 Ramon Alarcon SJBC
28 Ralph King Third Pillar
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 12   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Heaton HC3 Coaching
2 Eric Saltzman SJBC
3 Gregory Pike VOS Racing
4 Dean Knudsen Don Chapin Monterey Bay Racing Team
5 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team
6 Andrew Nevitt SJBC
7 Courtney Grossman VOS Racing Teammate Top 5: Gregory Pike
8 Daryoush Paknad CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Adelman
9 Stefano Schiaffino International Christian Cycling Clu
10 Erik Salander Peninsula Velo Racing
11 Duane Bolt Christian Cycling-Hammer Nutrition
12 Joseph Foster GNARLUBE/LANDSHARK racing
13 Leslie Oglesby
14 Alan Takahashi CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Andrew Adelman
15 Paul Debacker Webcor/Alto Velo
16 Joe Amon IronDataThirstyBearCycling.com
17 Scot Mclean IronDataThirstyBearCycling.com
18 Ken Sato Team Bicycle Trip/Symantec
19 Rick Morgan SJBC Teammate Top 5: Eric Saltzman
20 Michael Vella Webcor/Alto Velo
21 Ross Tinline Peninsula Velo Racing
22 Markham Connolly Evergreen Cycling
23 Richard Sangalli Form Fitness
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Perry
2 Robert Parker Webcor/Alto Velo
3 George Smith Webcor/Alto Velo
4 Larry Hampson VOS Racing
5 Steven Archer Morgan Stanley Cycling Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Hall Michael David Winery Cycling Team
2 Duane Coughlan IronDataThirstyBearCycling.com
3 Mark Foster CoreTechs Cycling Team
4 Christopher Brown Don Chapin Monterey Bay Racing Team
5 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team
6 Keith Defiebre Cycles FANATIC Factory Racing
7 Dean Knudsen Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Christopher Brown
8 Carmelo Rios SJBC
9 Andrew Adelman CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Mark Foster
10 Daryoush Paknad CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Mark Foster
11 John Wilde
12 Eric Squires
13 David Mayer Third Pillar
14 Christian Parker CoreTechs Cycling Team Teammate Top 5: Mark Foster
15 Jonathan Sinclair SJBC
18 Charles Dayengel
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mario Hernandez SquadraSF
2 Evan Rudd
3 Will Rose Chica Sexy
4 Patrick Thomas
5 Benjamin Dodge
6 Corey Duren Chico Corsa Cycling Club
7 Matthew Hough SquadraSF Teammate Win: Mario Hernandez
8 Branton Curt SJBC
9 Nick Pelly Peninsula Velo Racing
10 David Bangor Chica Sexy Teammate Top 5: Will Rose
11 Jason Saltzman Team Specialized Racing Juniors
12 Christopher Elbo Team Oakland Cycling
13 Colby Weber
14 Ryan Oakes Chico Corsa Cycling Club
15 Bill Quach Berkeley Bicycle Club (BBC)
16 Gregory Hillson Above Category Racing
17 Daniel Vigil SquadraSF Teammate Win: Mario Hernandez
18 Zach Eurich VOS Racing
19 Gabe Multer Ritte Elite U23 Development Team
20 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
21 Matthew Batz Webcor/Alto Velo
22 Jason Marteldye Davis Bike Club Race Team
23 Joshua Pizzica Third Pillar
24 Nathan Carpenter
25 Mark Slavonia Peninsula Velo Racing
26 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC)
27 Josef Nygaard Team Swift
28 Stu Bone Ritte Elite U23 Development Team
29 Eric Brickler Leadoutracing.com (CA)
30 Chris Evans Peninsula Velo Racing
31 Franco Campilongo SquadraSF Teammate Win: Mario Hernandez
32 Scott Cole SquadraSF Teammate Win: Mario Hernandez
33 Jason Siegle SDG Felt
34 Bill Laddish Berkeley Bicycle Club (BBC)
35 Brooks Sizemore Peninsula Velo Racing
36 Aaron Holby Berkeley Bicycle Club (BBC)
37 Alexander Palmer SquadraSF Teammate Win: Mario Hernandez
38 Erik Salander Peninsula Velo Racing
39 Ryan Mcmillen Don Chapin Monterey Bay Racing Team
40 Kalman Zeiger Chica Sexy Teammate Top 5: Will Rose
42 Thomas Dillon Peninsula Velo Racing
43 K Benjamin knipe Berkeley Bicycle Club (BBC)
44 Patrick Lee
45 Nicholas Harter Peninsula Velo Racing
46 Dean Abt Team Oakland Cycling
Finishers: Cat 3: 30   Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander Palmer SquadraSF
2 Ross Tinline Peninsula Velo Racing
3 Christopher Elbo Team Oakland Cycling
4 Christopher Kurrle Evergreen Cycling
5 Nick Dellamaggiore Bay101 Racing
6 Matthew Johnston Team Mason Thomas
7 Paul O'reilly Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Ross Tinline
8 Jim Ivey Team Bicycle Trip/Symantec
9 Joshua Pizzica Third Pillar
10 John Schiefer Tri Valley Velo
11 Trevor Oldershaw Berkeley Bicycle Club (BBC)
12 Brandon Tyler Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Ross Tinline
13 Anthony Borba Third Pillar
14 Ken Calender Team Bicycle Trip/Symantec
15 Christopher Coble Taleo Racing
16 Christian Parker CoreTechs Cycling Team
17 Travis Ma Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Ross Tinline
18 John Tsamasfyros CoreTechs Cycling Team
19 Henry Wu
20 Michael Holt Bay101 Racing Teammate Top 5: Nick Dellamaggiore
21 Thomas Dillon Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Ross Tinline
22 Tim Mitchell Evergreen Cycling Teammate Top 5: Christopher Kurrle
23 Jim Bonnet Don Chapin Monterey Bay Racing Team
24 Daniel Vigil SquadraSF Teammate Win: Alexander Palmer
25 Bill Kesselring
26 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
27 Jodi Birrell Bay101 Racing Teammate Top 5: Nick Dellamaggiore
28 Anthony Eng Team Oakland Cycling Teammate Top 5: Christopher Elbo
29 James Hopper Kovarus/Wells Fargo Racing Team
30 Dan Tedford SquadraSF Teammate Win: Alexander Palmer
31 Duane Coughlan IronDataThirstyBearCycling.com
32 David Porter Bay101 Racing Teammate Top 5: Nick Dellamaggiore
33 Mark Slavonia Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Ross Tinline
34 Tony Homes R4R-Make A Wish
35 Patrick Lee
36 John Wilde
37 Douglas Philippone
38 Daniel Burns Third Pillar
39 Robert Bell Fun Sport Bikes Cycling Team
40 Miles Keep CoreTechs Cycling Team
41 Markham Connolly Evergreen Cycling Teammate Top 5: Christopher Kurrle
42 Lanier Benkard Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Ross Tinline
43 William Ruffner Bay101 Racing Teammate Top 5: Nick Dellamaggiore
44 Dean Abt Team Oakland Cycling Teammate Top 5: Christopher Elbo
45 Todd Studenicka Global Bikes Racing / Specialized
46 Robert White Bay101 Racing Teammate Top 5: Nick Dellamaggiore
47 Craig Peters Los Gatos Bicycle Racing Club
52 Ralph King Third Pillar
53 Herman Shum Christian Cycling-Hammer Nutrition
54 Denin Sahovic SquadraSF Teammate Win: Alexander Palmer
55 Matthew Hough SquadraSF Teammate Win: Alexander Palmer
Finishers: Cat 3: 35   Cat 4: 15   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Amon IronDataThirstyBearCycling.com
2 Shawn Oliver SJBC
3 Rick Morgan SJBC
4 Richard Asturias Kovarus/Wells Fargo Racing Team
5 Thomas Greene Peninsula Velo Racing
6 Mark Foster CoreTechs Cycling Team
7 Alan Takahashi CoreTechs Cycling Team
8 Erik Salander Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Thomas Greene
9 Scott Riddle SJBC Teammate Top 5: Shawn Oliver
10 Stefano Schiaffino International Christian Cycling Clu
11 Michael Vella Webcor/Alto Velo
12 Steve Clifton Team Santa Cruz (SCCCC)
13 Mike Reed Webcor/Alto Velo
14 Alex Blease Chico Masters Cycling Team
15 Allen Wulczynski San Jose Bicycle Club
16 Scot Mclean IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Win: Joe Amon
17 Karl Schilling SJBC Teammate Top 5: Shawn Oliver
18 B Thomas rice CoreTechs Cycling Team
19 Chuck Spiteri Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Thomas Greene
20 Chris Voltz Dolce Vita Cycling
21 Ken Shiokari Contra Costa Cycling Club
22 Carmelo Rios SJBC Teammate Top 5: Shawn Oliver
23 Rob Maheu SJBC Teammate Top 5: Shawn Oliver
24 Mike Castaldo Chico Masters Cycling Team
25 Ken Sato Team Bicycle Trip/Symantec
26 William Dunham Alto Velo Racing Club
27 Jim Cordano Sacramento Golden Wheelmen
28 Paul Ryan Taleo Racing
29 Mike Trowbridge Chico Masters Cycling Team
30 Terrence Langeman Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Thomas Greene
31 Alan Weatherall SJBC Teammate Top 5: Shawn Oliver
32 Jeffrey Patterson Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Thomas Greene
33 Mark Powers Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Thomas Greene
34 Don Grijalva SJBC Teammate Top 5: Shawn Oliver
35 Cory Roay Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Thomas Greene
36 Ray Alvarez Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Thomas Greene
37 John Hawkins SLO Nexus-Gym One
40 Paul Jezowski Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Thomas Greene
41 Rob Morse Tri Valley Velo
42 Craig Larsen
43 Rick Adams CoreTechs Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 22   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zach Eurich VOS Racing
2 Gabe Multer Ritte Elite U23 Development Team
3 Mike Castaldo Chico Masters Cycling Team
4 John Elliott
5 John Schiefer Tri Valley Velo
6 Brooks Sizemore Peninsula Velo Racing
7 Christopher Brown Don Chapin Monterey Bay Racing Team
8 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
9 Kyle Zampaglione SJBC
10 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
11 Gary Willey SLO Nexus Cycling Club
12 Chris Evans Peninsula Velo Racing
13 Rafael Ortiz
14 Robert Bell Fun Sport Bikes Cycling Team
15 Rupert Cox SJBC
16 Herman Shum Christian Cycling-Hammer Nutrition
17 Greg Mccormac Kovarus/Wells Fargo Racing Team
18 Alex Blease Chico Masters Cycling Team Teammate Top 5: Mike Castaldo
19 Ryan Mcmillen Don Chapin Monterey Bay Racing Team
20 Mike Trowbridge Chico Masters Cycling Team Teammate Top 5: Mike Castaldo
25 James Weinberger Dolce Vita Cycling
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Orven zamora SJBC
2 Mario Nicholas SquadraSF
3 Graham Abra SquadraSF
4 Stover Babcock SJBC Teammate Win: Benjamin Orven zamora
5 Michael Salipante
6 Saul Flores SLO Nexus-Gym One
7 Matthew Mckenzie NCVC/UnitedHealthcare
8 Rich Dellamaggoiore
9 Marty Timmons Naval Postgraduate School
10 Thomas Stanis SJBC Teammate Win: Benjamin Orven zamora
11 Brandon Iles
12 Nolan Semrau Naval Postgraduate School
13 Ken Mcneil
14 Chad Kalocinski
15 Terry Marshall Central Sierra Cyclists
16 Jerrod Adams
17 Scott smith Peninsula velo racing Peninsula Velo Racing
18 Rob Morse Tri Valley Velo
19 Tyler Donnell Naval Postgraduate School
20 Nathaniel Hayes Naval Postgraduate School
21 Thomas wood ?
22 Steve Mowrey Rock Solid Cycling
23 Ivan Tarasov Webcor/Alto Velo
24 Peter Thompson SJBC Teammate Win: Benjamin Orven zamora
25 Nick Gillett
26 Jonathan Cebik
27 Benjamin Piffero
29 Zachary Hilton Taleo Racing
Finishers: Cat 5: 24   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Christy Taleo Racing
2 Phill Mai
3 Anthony Silva Don Chapin Monterey Bay Racing Team
4 Ron Lewkiewicz Dolce Vita Cycling
5 Charles Dayengel
6 Stover Babcock SJBC
7 Aaron Freitas
8 Doug Hawk SJBC
9 Aris Polyzos Team Oakland Cycling
10 Zachary Hilton Taleo Racing Teammate Win: David Christy
11 Thomas Stanis SJBC
12 Scott smith Peninsula velo racing Peninsula Velo Racing
13 Brad Griffin Don Chapin Monterey Bay Racing Team Teammate Top 5: Anthony Silva
14 Alun Lang Peninsula Velo Racing
Finishers: Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Andruss
2 Bruce Ishimoto
3 Brad Williamson
4 Stephen Thau
5 David Borba
6 Mark Dames CoreTechs Cycling Team
7 Karl Wright
8 Steve Mowrey Rock Solid Cycling
9 Unknown Rider
10 Thomas wood ?
11 Phil Yenovkian Velo Club Monterey Inc.
12 Igor Bulatov Central Sierra Cyclists
13 Thanh Nguyen Webcor/Alto Velo
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Reither Vanderkitten-Focus
2 Courtney Dimpel Vanderkitten Teammate Win: Jennifer Reither
3 Tracy Hogan Third Pillar
4 Helen Casabona Peninsula Velo Racing
5 Beverly Chaney Touchstone Climbing
6 Holly Roberts SJBC
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michele Heaton HC3 Coaching
2 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo Racing
3 Joanne Thompson Early Bird Womens Developmental Cyc
4 Michelle Morrill
5 Lori Loberg Peninsula Velo Racing
6 Unknown Rider Los Gatos
7 Norma Hilton Peninsula Velo Racing Teammate Top 5: Yvonne Walbroehl
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Annie Carrino Third Pillar
2 Julia Gieschen
3 Claire Grosjean Team TIBCO II
4 Jan Reed
5 Amelia Conlen Early Bird Womens Developmental Cyc
6 Courtney Castanos Early Bird Womens Developmental Cyc
7 Michelle Nightengale Fun Sport Bikes Cycling Team
8 Sara Stearns Velo Club Monterey Racing
9 Shanna Sauer
Finishers: Cat 4: 9