Log In
Vance Creek Road Race • May 5 2012
Overcast, 50 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Stephens 03:34:04
2 Ian Tubbs Audi 03:38:30
3 Brian Hitchcock HSP 03:38:37
4 James Stangeland Keller Rohrback Cycling 03:38:37
5 Stephen Bedford Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 03:38:37
6 Zachary Jones Garage Racing 03:38:40
7 Todd Herriott Herriott Sports Performance 03:38:44
8 Mike Hone Audi 03:39:02 Teammate Top 5: Ian Tubbs
9 Ian Mensher Keller Rohrback Cycling 03:39:51 Teammate Top 5: James Stangeland
10 Kyle Buckosky 03:50:40
11 Bill Booth Apex Racing Team 03:50:43
12 Steven Wilssens Bikesale.com 03:50:55
13 Michael Murdin Garage Racing 03:50:55
DNF Anthony Dickson Audi DNF Teammate Top 5: Ian Tubbs
DNF Colin Krebsbach Audi DNF Teammate Top 5: Ian Tubbs
DNF Todd Davis Kryki Sports DNF
DNF Brent Carlson Kryki Sports DNF
DNF Ryan Iddings Kryki Sports DNF
DNF Steven Kusy Recycled Cycles Racing DNF
DNF Paul Thompson Stranamanti Cycling DNF Teammate Top 5: James Stangeland
DNF Rhae Shaw DNF
DNF Steven Holland United Finance DNF
DNF Lang Reynolds Hagens Berman Cycling DNF
DNF Adam Edgerton DNF
DNF Elijah Romer DNF
DNF Kenneth Williams Slalom Consulting Racing DNF
DNF Kevin Hansen Second Ascent DNF
DNF Shannon Maris Bikesale.com DNF
DNF Ian Baldwin Hagens Berman Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 15   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nikos Mills Garage Racing 02:36:18
2 David Hecht FareStart 02:36:18
3 Brad Halstead Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:36:18
4 Aaron Lavin Garage Racing 02:36:18 Teammate Win: Nikos Mills
5 Warren Atkey Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:36:23
6 Mike Schwindeller Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:36:23
7 Ryan Dean FareStart 02:36:23 Teammate Top 5: David Hecht
8 Rick Benson Fischer Plumbing Cycling Team 02:36:29
9 David Hills Garage Racing 02:36:29 Teammate Win: Nikos Mills
10 Chad Sullivan Apex Racing Team 02:36:32
11 Neil Casserly Garage Racing 02:36:38 Teammate Win: Nikos Mills
12 Marcus Nedelmann Apex Racing Team 02:36:41
13 Tom Wick Garage Racing 02:36:41 Teammate Win: Nikos Mills
14 Kevin Masterson Garage Racing 02:36:41 Teammate Win: Nikos Mills
15 Matthew Hill Team Steam 02:36:51
16 Matthew Oseto Audi 02:36:54
17 Ryan Denney NWCC - Dimensional 02:36:56
18 Rollin Rogers FareStart 02:37:02 Teammate Top 5: David Hecht
19 Martin Criminale FareStart 02:37:06 Teammate Top 5: David Hecht
20 Mike Robson Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:39:18 Teammate Top 5: Warren Atkey
21 Ryan Perlman Keller Rohrback Cycling 03:15:27
DNF Andrew Shirey Audi DNF
DNF Jeff Koncz Emde Sports - Fitness Fanatics DNF
DNF Gary Brown Audi DNF
DNF Burt Leclercq DNF
DNF Robert Velez Keller Rohrback Cycling DNF
DNF David Matthews Bikesale.com DNF Teammate Top 5: Warren Atkey
DNF Timothy Purcell Fischer Plumbing Cycling Team DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 14   Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alastair Magun Cycle U 34:22
2 Alexander Walentynowicz Revel Consulting/Rad Racing NW 35:06
3 Cameron Croix 35:07
4 Adrian Magun Cycle U 40:06 Teammate Win: Alastair Magun
5 Ethan Casebolt Revel Consulting/Rad Racing NW 45:41
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexander West 35:02
2 Jarrett Aregger JL Velo Racing Team 35:21
3 Layton Carroll- novack Northwest Velo 36:49
4 Lewis Whiley Revel Consulting/Rad Racing NW 37:04
5 Wyatt Mason 41:21
6 Mitchell Thornton JL Velo Racing Team 43:26
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerry Farrell Wheelsport Cycling Team 02:23:12
2 Joe Bowen Northwest Velo 02:23:16
3 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:23:19
4 Peter Desrosier Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:23:24
5 Dave Reed Herriott Sports Performance 02:23:26
6 Nick Duckstein Bikesale.com 02:23:26
7 Tom Hackleman Old Town Bicycle (OTB) 02:23:29
8 Larry Boyer Pain Cave Productions 02:23:31
9 Craig Hammond Bikesale.com 02:23:31 Teammate Top 5: Peter Desrosier
10 Brian Wentz Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:23:49 Teammate Top 5: Tom Potter
11 Bill Serantoni Apex Racing Team 02:25:18
12 Henry Gertje CBC Racing 02:28:36
13 Andrew Malakoff Boat Street Cycle Club (BSCC) 02:36:23
14 John Klupar Cucina Fresca Cycling Team 02:50:39
DNF Joe Little Emerald City Cycling Club DNF
DNF Paul Krebsbach JL Velo Racing Team DNF
DNF Charles Arndt NWCC - Dimensional DNF
DNF Jim Brown Sofa Kings Cycling Team DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Mikul Recycled Cycles Racing 03:16:06
1
2 Evan Siroky Guinness Cycling Team 03:16:06
2
3 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates Cycl 03:16:06
3
4 Warren Mcandrew Fischer Plumbing Cycling Team 03:16:06
4
5 Pj Bauser Hagens Berman Cycling 03:16:06
5
6 Todd Sahl Team Stanley 03:16:06
6
7 Keiichi Otani Lake Washington Velo 03:16:06
7
8 Martin Turek Audi 03:16:06
8
9 Todd Morse tucker Team Stanley 03:16:06
9
10 Jason Cemanski Apex Racing Team 03:16:06
10
11 Patrick Gerke Team Oregon presented by Laurelwood 03:16:06
11
12 Herbert Munson Union Bay Cycling/Bikesale.com 03:16:06
12
13 Michael Buckingham Kryki Sports 03:16:06
13
14 Jeffrey Reed SCCA/Starbucks Cycling 03:16:06
14
15 Paul Noyes Audi 03:16:06
15
16 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates Cycl 03:16:06
16
Teammate Top 5: David Gordon
17 Robert Mcdaniel Recycled Cycles Racing 03:16:06
17
Teammate Win: Matt Mikul
18 Robert Watson Bikesale.com 03:16:14
19 Kyle Mcgilvray Old Town Bicycle Race Team (OTB) 03:16:14
20 John Mcallister HSP 03:16:14
21 Vaughn Nelson CBC Racing 03:16:19
22 Robert Warren 03:16:26
23 Bryan Urakawa Fischer Plumbing Cycling Team 03:16:31 Teammate Top 5: Warren Mcandrew
24 Nicholas Morozkoops Fischer Plumbing Cycling Team 03:16:31 Teammate Top 5: Warren Mcandrew
25 Chad Richmond Lake Washington Velo 03:16:31
26 Jeffrey Gaeckle Olympia Orthopaedic Associates Cycl 03:16:31 Teammate Top 5: David Gordon
27 Tony Pletcher Union Bay Cycling/Bikesale.com 03:16:36
28 Edward Rosenberg Apex Racing Team 03:16:58
Off The Back
29 Jason Brooks 03:17:03
Off The Back
30 Travis Biechele Apex Racing Team 03:17:09
Off The Back
31 Stephen Mair Fischer Plumbing Cycling Team 03:17:09
Off The Back
Teammate Top 5: Warren Mcandrew
32 Todd Baumeister Apex Racing Team 03:17:25
Off The Back
33 Bryan Gallant 03:17:44
Off The Back
34 Alec Moorman Bikesale.com 03:20:47
Off The Back
35 Alex Walker Old Town Bicycle Race Team (OTB) 03:20:47
Off The Back
36 Brian Dalton 03:22:16
Off The Back
37 Conor Klupar Revel Consulting/Rad Racing NW 03:31:12
Off The Back
38 Derek Titus Seattle Super Squadra 03:31:57
Off The Back
39 Edward Deliske 03:33:07
Off The Back
40 Rick Roof Old Town Bicycle (OTB) 03:33:33
Off The Back
DNF Mike Brown Boat Street Cycle Club (BSCC) DNF
DNF Ryan Hughs Pain Cave Productions DNF
DNF Brian Sullivan Audi DNF
DNF Tony Blazejack SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF David Broemeling DNF
DNF Eric Nelson DNF
DNF Brian Postlethwaite DNF
DNF Thorsten Askervold HSP DNF
DNF Richie Strong SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF David Obrien Revel Consulting/Rad Racing NW DNF
DNF Jason Cameron Boat Street Cycle Club (BSCC) DNF
DNF Joseph Skokan Union Bay Cycling/Bikesale.com DNF
DNF Daniel Doran HSP DNF
DNF Scott Larson Lake Washington Velo DNF
DNF Stephen Berard Bikesale.com DNF
DNF David Katz Bikesale.com DNF
DNF Louis Paolella Union Bay Cycling/Bikesale.com DNF
DNF Niels Thogersen Team Stanley DNF
DNF Josh Gerak Avanti Racing Club DNF
DNF Matthew Stanigar Cucina Fresca Cycling Team DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 46   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Renwick JL Velo Racing Team 01:36:49
1
2 Benjamin Peterson JL Velo Racing Team 01:36:49
2
Teammate Win: Evan Renwick
3 David Meyers Apex Racing Team 01:36:49
3
4 Anthony Whiley JL Velo Racing Team 01:36:49
4
Teammate Win: Evan Renwick
5 Samuel Park Hagens Berman Cycling 01:36:49
5
6 Tyler Tangen Revel Consulting/Rad Racing NW 01:36:49
6
7 Daniel Milner Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 01:36:49
7
8 Andrew Eisen FareStart 01:36:49
8
9 Daniel Liberator Cucina Fresca Cycling Team 01:36:49
9
10 Richard Arnopol Audi 01:36:49
10
11 Mike Foster SCCA/Starbucks Cycling 01:36:49
11
12 Martin Chvoj Thumbprint Racing 01:36:49
12
13 Zack Hewell Apex Racing Team 01:36:49
13
Teammate Top 5: David Meyers
14 Phil Macino Audi 01:36:49
14
15 Samuel Dodd SCCA/Starbucks Cycling 01:36:49
15
16 Curtis Baird Olympia Orthopaedic Associates Cycl 01:36:49
16
17 Peter Hinckley Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 01:36:49
17
18 Tim Farrell FareStart 01:36:49
18
19 Steven Glasgow CONTENDER BICYCLES 01:36:49
19
20 Adam Ware Team Velosport Club 01:36:49
20
21 Christopher Nelson Old Town Bicycle (OTB) 01:36:49
21
22 Evan Geary JL Velo Racing Team 01:36:58 Teammate Win: Evan Renwick
23 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates Cycl 01:37:02
24 Paul Bishop Recycled Cycles Racing 01:37:04
25 Allen Butler Second Ascent 01:37:08
1
26 Mark Rogers Lake Washington Velo 01:37:08
2
27 Michael Mcguffin Cucina Fresca Cycling Team 01:37:08
3
28 Peter Miller Apex Racing Team 01:37:08 Teammate Top 5: David Meyers
29 John Rasanen Fischer Plumbing Cycling Team 01:37:08
30 James Anderson Kryki Sports 01:37:08
31 Ludo Max HSP 01:37:08
32 Jason Glover Cucina Fresca Cycling Team 01:37:14
33 Jason Spears Apex Racing Team 01:37:17 Teammate Top 5: David Meyers
34 Pavel Kritovich Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:37:32
35 Jason Corbridge SCCA/Starbucks Cycling 01:37:51
Off The Back
36 Anthony Carroll SCCA/Starbucks Cycling 01:37:51
Off The Back
37 Morgan Simon Apex Racing Team 01:37:55
Off The Back
Teammate Top 5: David Meyers
38 Christopher Carter Herriott Sports Performance 01:39:47
Off The Back
39 Dyame Lemming Step Down Racing 01:40:14
Off The Back
40 Kevin Tamura Audi 01:40:27
Off The Back
41 Matt Niles Olympia Orthopaedic Associates Cycl 01:40:44
Off The Back
42 Alfonso Lopez Apex Racing Team 01:40:50
Off The Back
Teammate Top 5: David Meyers
43 Stephen Grim Cucina Fresca Cycling Team 01:40:50
Off The Back
44 Todd Schneider Boat Street Cycle Club (BSCC) 01:41:26
Off The Back
45 Andrew Austin Old Town Bicycle (OTB) 01:41:42
Off The Back
46 Chris Mahan Step Down Racing 01:41:47
Off The Back
47 Scott Stout CONTENDER BICYCLES 01:44:38
Off The Back
48 Neal Goldberg FareStart 01:47:37
Off The Back
49 Brian Bolin Fischer Plumbing Cycling Team 01:52:42
Off The Back
50 Theo Arden JL Velo Racing Team 01:58:09
Off The Back
Teammate Win: Evan Renwick
DNF Philip Newman Lake Washington Velo DNF
DNF Shawn Harrington Cucina Fresca Cycling Team DNF
DNF Paul Dinger Seattle Super Squadra DNF
Finishers: Cat 4: 47   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Birdsey Second Ascent 02:14:55
1
2 Paul Coffee Tacoma Bike 02:14:55
2
3 David Hose Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:14:55
3
4 Don Miller Slalom Consulting Racing 02:14:55
4
5 Patrick Powers Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:14:55
5
6 David Steiner Fischer Plumbing Cycling Team 02:14:55
6
7 Michael Heusdens Bikesale.com 02:15:00 Teammate Top 5: David Hose
8 Sean Murphy Tacoma Bike 02:15:00 Teammate Top 5: Paul Coffee
9 Derek Churchyard Bikesale.com 02:15:00 Teammate Top 5: David Hose
10 Matt Molzan Old Town Bicycle Race Team (OTB) 02:15:00
11 Scott Monett Tacoma Bike 02:15:00 Teammate Top 5: Paul Coffee
12 Colin Mullane Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 02:15:03
13 Alex Votry Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 02:15:03
14 Francisco Pons Fischer Plumbing Cycling Team 02:15:08
15 John Austin Old Town Bicycle (OTB) 02:15:10
16 Glenn Brihagen Apex Racing Team 02:15:10
17 John Clouse Fischer Plumbing Cycling Team 02:15:26
Off The Back
18 Putter Scott bikesport racing team 02:15:26
Off The Back
19 Michael Thornton Fischer Plumbing Cycling Team 02:15:46
Off The Back
20 Kyle Anderson Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:16:01
Off The Back
Teammate Top 5: Patrick Powers
21 Jason Celestine Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:18:26
Off The Back
Teammate Top 5: Patrick Powers
22 Ron Jones Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:20:21
Off The Back
Teammate Top 5: Patrick Powers
DNF Mark Gosney Apex Racing Team DNF
DNF Gary Johnson Old Town Bicycle (OTB) DNF
DNF Jason Casebolt Revel Consulting/Rad Racing NW DNF
DNF Mike Pritchard Seattle Super Squadra DNF
DNF Richard Levandowski Old Town Bicycle Race Team (OTB) DNF
DNF John Rodgers Old Town Bicycle Race Team (OTB) DNF
DNF J. Scott hile Olympia Orthopaedic Associates Cycl DNF Teammate Top 5: Patrick Powers
DNF Matt Swanson Old Town Bicycle (OTB) DNF
DNF Chris Johns Avanti Racing Club DNF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Clark Slalom Consulting Racing 01:40:16
2 Bryan Torian Olympia Orthopaedic Associates Cycl 01:40:26
3 Daniel Cox Olympia Orthopaedic Associates Cycl 01:42:42
4 Daniel Hubbell Cucina Fresca Cycling Team 01:42:46
5 Hendra Palisades 01:42:49
6 Todd Allen Fischer Plumbing Cycling Team 01:42:50
7 Cameron Janes 01:42:51
8 Dave Lund CONTENDER BICYCLES 01:42:51
9 Kirk Beatty Old Town Bicycle Race Team (OTB) 01:42:54
10 Bryan Hoon Firefighters Cycling Association 01:42:55
11 James Hart 01:42:58
12 Paul Claeys Seattle Super Squadra 01:43:10 Teammate Top 5: Daniel Hubbell
13 Andrew Fast Seattle Super Squadra 01:43:21 Teammate Top 5: Daniel Hubbell
14 Lucas Sokolsky Old Town Bicycle Race Team (OTB) 01:47:25
15 Ayden Young Revel Consulting/Rad Racing NW 01:47:55
16 David Garate 01:47:56
17 Brandon Orstad Jet City Velo 01:48:07
18 Scott Villalon 01:48:42
19 Travis Kubicek COGnatives 01:49:05
20 Joshua Simmons Old Town Bicycle (OTB) 01:49:59
21 Martin Vaneycke Tacoma Bike 01:51:47
22 Kyle Sweeney Revel Consulting/Rad Racing NW 01:56:27
23 Tony Cordova Fischer Plumbing Cycling Team 01:57:32
24 Christian Halliburton 01:57:33
25 Luke Grant JL Velo Racing Team 02:07:49
26 Erik Philipson Northwest Velo 02:11:00
DNF Brandon Savini DNF
DNF Michael Marler JL Velo Racing Team DNF
DNF Spencer Workman DNF
DNF Tyler Daniel JL Velo Racing Team DNF
DNF Thomas Catalina SCCA/Starbucks Cycling DNF
DNF Paul Tassin DNF
DNF Jacob Kallman DNF
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 30   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:46:23
2 Ivy Audrain Stranamanti Cycling 02:46:24
3 Laura Dodd SCCA/Starbucks Cycling 02:46:24
4 Lindsay Fox 02:46:24
5 Elizabeth Nettles Boat Street Cycle Club (BSCC) 02:46:31
6 Jane Evely Slalom Consulting Racing 02:46:35
7 Audrey Baldessari Keller Rohrback Cycling 02:46:35 Teammate Top 5: Ivy Audrain
8 Theresa Harding SCCA/Starbucks Cycling 02:46:42 Teammate Top 5: Laura Dodd
9 Emily Eggers Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 02:46:42
10 Michelle Kautzmann CBC Racing 02:46:42
11 Danyel Longmire 02:46:46
12 Gina Kavesh Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:46:48
13 Megan Zdancewic 02:46:52
14 Julie Robertson-zivin Recycled Cycles Racing 02:46:52
15 Erin Miller Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:46:54
16 Eryn Maris Peterson Racing 02:47:21
17 Lauren Cramer Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:47:24 Teammate Win: Jennifer Burtner
18 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling 02:48:42 Teammate Top 5: Laura Dodd
19 Jessie Hickel Fischer Plumbing Cycling Team 02:56:45
20 Lori Swanson SCCA/Starbucks Cycling 02:56:45 Teammate Top 5: Laura Dodd
21 Eden Palmer Sound Velo Cycling Club 02:57:55
22 Jamie Schoenborn Recycled Cycles Racing 02:59:21
DNF Andrea Casebolt Revel Consulting/Rad Racing NW DNF
DNF Suzie Kauper Recycled Cycles Racing DNF
DNF Annette Williams Slalom Consulting Racing DNF
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eleanor James JL Velo Racing Team 45:46
2 Sarah Patera JL Velo Racing Team 54:44 Teammate Win: Eleanor James
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sheila Walsh Fischer Plumbing Cycling Team 01:54:51
2 Heather Poole SCCA/Starbucks Cycling 01:54:51
3 Sabrina Hendrick Fischer Plumbing Cycling Team 01:54:51 Teammate Win: Sheila Walsh
4 Christine Jerko 01:54:51
5 Linda Moul Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:55:04
6 Mary Foster Team Group Health 01:55:06
7 Cynthia Freed Bikesale.com 01:55:11 Teammate Top 5: Linda Moul
8 Emily Nevin Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 01:55:17
9 Heather Zimchek Peterson Racing 01:55:18
10 Youlia Shabalina SCCA/Starbucks Cycling 01:55:23 Teammate Top 5: Heather Poole
11 Karine Valliantsaunders SCCA/Starbucks Cycling 01:55:30 Teammate Top 5: Heather Poole
12 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates Cycl 02:07:23
13 Colleen Skinner Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 02:12:24
14 Heather Barnett Bikesale.com 02:23:14 Teammate Top 5: Linda Moul
Finishers: Cat 4: 14