Log In
Arizona State Road Race Championship • Apr 21 2012
Clear, 86 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Marcotte Elbowz Racing
2 Thomas Jondall Landis/Trek
3 Colin Don Landis/Trek
4 Kyle Colavito Bicycle Haus
5 Travis Woodruff
6 George Cyrus Landis/Trek
7 David Glick Landis/Trek Teammate Top 5: Thomas Jondall
8 Lance Runyan Jetset Racing
9 Travis Waldron Jetset Racing
10 Drew Miller Landis/Trek Teammate Top 5: Thomas Jondall
11 Chris Aten Landis/Trek Teammate Top 5: Thomas Jondall
12 David Welsh TriSports Cycling/Eclipse Racing
13 Steven Muhle Team Thumper
14 Christian Maldonado TriSports Cycling/Eclipse Racing
15 Willilam White Bicycle Ranch
16 Nicholaus Schreiber Landis/Trek Teammate Top 5: Thomas Jondall
17 Mark Aasmundstad Flagstaff Cycling
18 Eric Salstrand Bicycle Haus Elite
19 Marcus* Hayward Jetset Racing
20 Shawn Daly TriSports Cycling/Eclipse Racing
21 Justin Orkney TriSports Cycling/Eclipse Racing
22 Andre Mcnulty TriSports Cycling/Eclipse Racing
23 Paul Warner Bicycle Haus Racing
24 Jay Seymoure Jetset Racing
25 Link King Bicycle Haus Teammate Top 5: Kyle Colavito
26 John Salskov Team Green Choice
27 Christopher Chase RACC pb GG
28 Timothy Carolan Landis/Trek Teammate Top 5: Thomas Jondall
29 Michael Radcliff TriSports Cycling/Eclipse Racing
30 Brian Ellis TriSports Cycling/Eclipse Racing
31 Bryce Cook Jetset Racing
32 Scott Wall Bicycle Ranch
33 Kyle Reedy Jetset Racing
34 Luke Dale Jetset Racing
35 Paul Thomas
36 Michael Dziedzic Landis/Trek Teammate Top 5: Thomas Jondall
DNF Joe Susco Jet Set/Two Wheel Jones
DNF Travis Mccabe Landis/Trek Teammate Top 5: Thomas Jondall
DNF Brian Forbes Unity Racing
DNF Robert Chorost TachyCardia Racing
DNF Spencer Crites The Green Team
DNF Brian Meyer Team O2/Maynards
Finishers: Cat 1: 20   Cat 2: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Connors Bicycle Ranch
2 Joshua Smith TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 Dan Maher Landis/Trek
4 Jonathan Triplett Team O2/Maynards
5 Nathan Franklin El Grupo Youth Cycling
6 Richard Hurst El Grupo Youth Cycling Club
7 Alan Brown Tribe Multisport
8 Zach Stelling Carlos OBriens Racing pb Tribe
9 Zachary Keller Focus Racing
10 Philip Wilson Fleming Wealth Strategies
11 Mark Herrington Summit Velo
12 James Averill Aggress
13 Matt French Procon Cycling
14 Drew Tyger Team O2/Maynards Teammate Top 5: Jonathan Triplett
15 Leo Masursky Aggress
16 Kurt Page US Military Cycling fueled by FRS /
17 Matthew Jones Team O2/Maynards Teammate Top 5: Jonathan Triplett
18 Mark Bibbey Focus Racing
19 Nathaniel Davis Team Tolero
20 James Davis TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Joshua Smith
21 Brian Barrett
22 Andrew Cope Tribe Multisport
DNF Brad Senska
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Withers
2 Michael Woodward Flagstaff Cycling
3 Jesse Melen Summit Velo
4 Noah Grassi Les Rois
5 Clint Bluestein San Tan Racing/Paragon Cycling
6 Kirk Klepfer San Tan Racing/Paragon Cycling
7 Casey Clark University of Arizona
8 Nathaniel Coghlan Bicycle Haus
9 Sean Mccormack Bicycle Haus
10 Jeff Homan Bicycle Ranch
11 Douglas Ritenour Bicycle Haus
12 Michael Krall Swiss American Racing
13 Dave Funk Web-Op
14 Rodolfo Espino Team Green Choice/Team RPM
15 Christopher Traynor
16 John Beck
17 Matthias Wolf Bicycle Haus
18 Michael Allec Les Rois Teammate Top 5: Noah Grassi
19 Ignacio Rivera de rosales El Grupo Youth Cycling Club
20 Luis Valdez Team O2/Maynards
21 Yashindir Gokul Les Rois Teammate Top 5: Noah Grassi
22 Travis Tung Les Rois Teammate Top 5: Noah Grassi
23 Alan Hamberlin Focus Racing
24 Craig Honeker TriSports Cycling/Eclipse Racing
25 Zachary Edwards Team Pay N' Take
26 Todd Purdin Bicycle Ranch
27 Benton Leitner Team O2/Maynards
28 Chaz Lane Two Wheel Jones
29 Timothy Miller San Tan Racing
30 Todd Tankersley Faster Racing
31 Daniel Parkman Southwest Hand Cycling Team
32 Adam Dunn Focus Racing
33 Benjamin Galloway Honeywell Cycling
34 Braden Sherwood Two-Wheel Jones Racing
35 Phil Panipinto Two Wheel Jones
36 Travis Jones Two Wheel Jones
37 Phillip Maxwell DNA Cycles Racing
38 David Peterson
39 Justin Pasquale Les Rois Teammate Top 5: Noah Grassi
40 Quinn Gallagher Unattached
41 Ken Montaney TriSports Cycling/Eclipse Racing
42 Alan Hall Bicycle Ranch
43 Karl Fazio Curbside Cyclery Racing
44 Robert Moody Tricyclists BRC
45 Michael Gutierrez Landis/Trek
46 Allen Antonelli Unattached
47 Adam Weber Team Green Choice/Team RPM/Airpark
48 Steve Zurga San Tan Racing
49 Kevin Huenneke
50 Mark Feser
DNF Robert Evans Focus Racing
DNF Nardo Rodriguez Focus Racing
DNF Adam Sklar Trisport
DNF Peter Lofquist DNA Cycles Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 50   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 J Carnes Team Pay N' Take
2 Schuyler Burns TachyCardia Racing
3 David Nicholls
4 Derek Sonderegger Flagstaff Cycling
5 Gregory Best
6 Brian Rike
7 David Platon
8 Russ Edge TachyCardia Racing Teammate Top 5: Schuyler Burns
9 Stephen Klock Swiss American
10 Chris Ashton Bicycle Haus
11 Hunter Babler Trisports
12 Kirk Schroeder Two Wheel Jones
13 Shalom Goffri Bicycle Haus
14 John Hoffmann Team Tolero
15 Jerrad Cooper
16 Marty Hoeffken Bicycle Haus
17 Langston Cavin Northern Arizona University
18 Paul Schmidt Curbside Cyclery Racing
19 Ryan Block Unattached
20 Richard Meyers McDowell Cycling
21 Robert Demers Swiss American Racing
22 Ramon Garcia Team Green Choice/Team RPM/Airpark
DNF Sean Madrid
DNF Nik Hammarberg Carlos O'Brien Racing p/b Tribe
DNF Brent Morgan
DNF Mike Savastio Green Choice Solar
Finishers: Cat 5: 24   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Hemmerlin Strada Racing Club
DNF Dylan Schroeder Two Wheel Jones
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Mcnulty Fly Racing
2 John Bennett Unattached
3 Kyle Kent Strada Racing Club
4 David Polley Landis/Trek
5 Kaden Sherwood Two Wheel Jones
6 Tyler Stites El Grupo Youth Cycling Club
7 Joseph Batson Yuma Bike Club
DNF Levi Kramer Faster Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenny Polley Landis/Trek
2 Walter Lopez YBC Racing/Yuma Bike Club
3 Lance Eddis-finbow Fly Racing
4 Logan Boyd El Grupo Youth Cycling Club
5 Christian Santa cruz El Grupo Youth Cycling Club
6 Daniel Yakushevich El Grupo Youth Cycling Club
7 Nicholas Harris El Grupo Youth Cycling Club Teammate Top 5: Logan Boyd
8 Dale Ruth McDowell Cycling
9 Connor Adkisson El Grupo Youth Cycling Club Teammate Top 5: Logan Boyd
10 Edwin Yocupicio YBC Racing/Yuma Bike Club Teammate Top 5: Walter Lopez
DNF Cameron Modisett El Grupo Youth Cycling Club Teammate Top 5: Logan Boyd
DNF Chris Magras Fly Racing Teammate Top 5: Lance Eddis-finbow
DNF John Padilla Two Wheel Jones
DNF Ruben Reyes YBC Racing/Yuma Bike Club Teammate Top 5: Walter Lopez
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Taylor Skinner FASTER Performance Center
2 Jesse Gilmer El Grupo Youth Cycling Club
3 Juan Arellano YBC Racing/Yuma Bike Club
4 Neftali Garcia YBC Racing/Yuma Bike Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Hanson Faster Racing
2 Johnathan Edwards Harmony Homes.com Cycling Team
3 Chris Poole Faster Racing Teammate Win: Gary Hanson
4 Bryan Antol GST Racing
5 Nathan Franke Unity Racing
6 James Fillmore Arizona Masters Racing
7 Daniel Bennett Landis/Trek
8 Christopher Murphy
9 Jose A. velazco Honeywell Cycling
10 Jose Nicola Honeywell Cycling
11 Michael Batson Yuma Bike Club
12 Matthew Joy Landis/Trek
DNF James Kramer Faster Racing Teammate Win: Gary Hanson
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louie Amelburu Harmony Homes.com Cycling Team
2 Scott Conover Unattached
3 Jim Silverman GST Racing
4 David Reid Landis/Trek
5 Matthew Pobloske GST Racing
6 Lane Sanders Focus Racing
7 Lewis Freed Faster Racing
8 Jesus Lamb GST Racing Teammate Top 5: Jim Silverman
9 Tod Smith Bicycle Haus Racing
10 Eric Taylor Kaladi-Subway
11 Steven Geerligs Southwest Hand Cycling Team
12 Jeff Mitchell Unattached
DNF Jim Holbrook FASTER Performance Center
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Sanders Treasure Coast Cyclewerks
2 Scott Leonard Team Rhino
3 Keith Brodhagen Focus Racing
4 Keith Isaacson Team Green Choice/Team RPM/Airpark
5 Brian Lemke Landis/Trek
6 Jay Silvestri Tribe Multisport
7 Jon Black GST Racing
8 Corky Kurtz Team Green Choice/Team RPM/Airpark Teammate Top 5: Keith Isaacson
9 Aurelio Espinosa Phoenix Consumers Cycling Club
10 David Dobler Team O2/Maynards
11 Andrew Hosterman TriSports Cycling/Eclipse Racing
12 Ed Navarro GS Jibofo
13 Jeffrey Ulbrich Southwest Hand Cycling Team
14 Paul Keene Team Pay N' Take
15 Stanley Graves Bicycle Haus Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Bixby Team Green Choice/Team RPM/Airpark
2 Mark Mandel El Grupo Youth Cycling Club
3 Duane Mulvaney Landis/Trek
4 Craig Swetel Unattached
5 Doug Forsha Team Green Choice/Team RPM/Airpark Teammate Win: David Bixby
6 Greg Barrett Fleming Wealth Strategies.com
7 Paul Mittman
8 Derek Gittings Honeywell Cycling
9 John Harris Team Tolero
DNF Jim Browning Faster Racing
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Holman Team RPM
2 James Morehouse FFKR Architects Racing
3 Gary Prahl
4 Roy Quade BiciSport
5 Curtis Ingle
6 Craig Liming
7 Larry Smith GS Jiboto
8 Joe Puchi Team Green Choice/Team RPM/Airpark
9 Larry Hansen Honeywell Cycling
10 Richard Graubard Bicycle Ranch
11 Glenn Harris Summit Velo
12 Tom Kelly Strada Racing Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reginald Dowdall Team Colleen
2 Gary Simmons Bountiful Mazda
3 Ralph Duckett Southwest Hand Cycling Team
4 Harold Wallace Team Rhino
5 Richard Ellwanger Aggress
6 Doug Perry Aggress
7 Gary Bernard Honeywell Cycling
DNF Tony Contreras Swiss American Racing
DNF William Hydinger Jetset Racing
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Franz Hammer Team RPM
2 Joe Rodriguez
DNF Geroge Casner
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Pongratz Team RPM
2 Steven Fahrner Team RPM Teammate Win: Bob Pongratz
DNF David Johns Team Pay N' Take
DNF Jill Harrison Team Pay N' Take
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melanie Colavito Landis/Trek
2 Caitlin Laroche Landis/Trek Teammate Win: Melanie Colavito
3 Natalie Koch Landis/Trek Teammate Win: Melanie Colavito
4 Heather Dunphy TriSports Cycling/Eclipse Racing
5 Michelle King Colavita-Outback Steakhouse las Veg
6 Megan French Jobing.com AZ Women's Racing
DNF Kristen Hetzel TriSports Cycling/Eclipse Racing Teammate Top 5: Heather Dunphy
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Mcglamery Team Colleen
2 Lauren Frisk El Grupo Youth Cycling
3 Anne Luhan Team Simple Green/Bike Religion
4 Laura Birdwell Jobing.com AZ Women's Racing
5 Linnea Herbertson TriSports Cycling/Eclipse Racing
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniela Diamente El Grupo Youth Cycling Club
2 Trisha Coffman Jobing.com Women's Racing
3 Kat Salthouse TriSports Cycling/Eclipse Racing
4 Michele Bene Jobing.com AZ Women's Racing
DNF Tricia Jones Two Wheel Jones
DNF Simona Garbarino Two-Wheel Jones Racing
DNF Reiley Pankratz
DNF Amber Mellano Fleming Wealth Strategies.com
Finishers: Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Arriaga Team Strada
2 Chloe Welch El Grupo Youth Cycling Club
3 Karlie Kohmetscher YBC Racing/Yuma Bike Club
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vanessa Diaz YBC Racing/Yuma Bike Club
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandra Bearman Two Wheel Jones
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tiffany Graves Fleming Wealth Strategies
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ann Mitchell Unattached
2 Sue Adkins Curbside Cyclery Racing
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louisa Larson Jobing.com AZ Women's Racing
2 Caroline Leonard Team Rhino
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michelle Ruth McDowell Cycling
2 Liz Merritt Curbside Cyclery Racing
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martha Stedman SWHCT
2 Deborah Robison GS Jiboto
3 Candace Porter Summit Velo
4 Karen Kelly Strada Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sharon Scofield Team Rhino
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melinda Berge
Finishers: Cat 4: 1