Log In
County Center Criterium 2 • May 19 2012
Clear, 69 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Remy Cantoadams Team Swift
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Williams East Bay Velo Club
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracy Muegge Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Win: Tracy Muegge
3 Santiago Bolon International Christian Cycling
4 Phillip Heiman Colavita Racing, Inc.
5 James Whyte Fightin' Bobas
6 Leon Iannarelli Fuji-Oval Racing
7 Kelly Silberberg SJBC
8 Leland Gee Fightin' Bobas Teammate Top 5: James Whyte
9 Alfred Kerr Fightin' Bobas Teammate Top 5: James Whyte
10 John Diemont Webcor/Alto Velo
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Williams Team Mike's Bikes
2 James Enright SquadraSF
3 Ethan Atkins Metromint Cycling
4 Kurt Wolfgang SquadraSF
5 Brian Ziegler Fremont Freewheelers
6 Ricardo Moran Metromint Cycling
7 Kashy Ghazzagh Red Peloton
8 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes Teammate Win: Dana Williams
9 Jason King Fremont Bank Cycling Team
10 Charlie Schneider Whole Athlete-Specialized
11 Juniper Karl Col Vento Cycling
12 Mark Wisecup
13 Carmi Schulman
DNF Jesse Chebot SquadraSF Teammate Top 5: James Enright
DNF Lee Peters
DNF Megan Melack Red Racing
DNF Kieran Cox Berkeley Bicycle Club (BBC)
DNF Rob Dahl Metromint Cycling Teammate Top 5: Ethan Atkins
DNF Jeffrey Palileo SquadraSF Teammate Top 5: James Enright
DNF Stephen Jayanathan Metromint Cycling Teammate Top 5: Ethan Atkins
DNF Nick Mcgowan Red Peloton
DNF Henry Scholz Team Mike's Bikes Teammate Win: Dana Williams
DNF James Hardy SquadraSF Teammate Top 5: James Enright
DNF Toby Long SquadraSF Teammate Top 5: James Enright
DNF Kurt Wolfgang SquadraSF Teammate Top 5: James Enright
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 15   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Hardy SquadraSF
2 Daniel De mos SquadraSF Teammate Win: James Hardy
3 Matt Quann SquadraSF Teammate Win: James Hardy
4 Pablo Espinosa SquadraSF Teammate Win: James Hardy
5 Juniper Karl Col Vento Cycling
6 Toby Long SquadraSF Teammate Win: James Hardy
7 Daniel Vigil SquadraSF Teammate Win: James Hardy
8 Jason Smith Dolce Vita Cycling
9 Emory Ball SquadraSF Teammate Win: James Hardy
DNF Phillip Heiman Colavita Racing, Inc.
DNF Starla Teddergreen Vanderkitten-Focus
DNF Courtney Dimpel Vanderkitten-Focus
DNF Jason Herrick SquadraSF Teammate Win: James Hardy
DNF John Schiefer Tri Valley Velo
DNF Vanessa Drigo Team ALS-C3
DNF Kevin White Chica Sexy
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Enright SquadraSF
2 Lee Peters
3 Nick Kersmarki Red Peloton
4 Neil Bartley SquadraSF Teammate Win: James Enright
5 Dustin Diede Fuji-Oval Racing
6 Juniper Karl Col Vento Cycling
7 Carmi Schulman
8 Jordan Kestler Metromint Cycling
9 Brian Anderson Team Clover
10 Ryan Ramos Metromint Cycling
11 Mark Wisecup
12 Peter Nicholson Whole Athlete
13 Jesse Chebot SquadraSF Teammate Win: James Enright
14 Ricardo Moran Metromint Cycling
15 Emory Ball SquadraSF Teammate Win: James Enright
16 Brian Johnston SquadraSF Teammate Win: James Enright
17 Kurt Wolfgang SquadraSF Teammate Win: James Enright
18 Angelo Digiovine SquadraSF Teammate Win: James Enright
19 Daniel De mos SquadraSF Teammate Win: James Enright
Finishers: Cat 2: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Cheadle Colavita Racing, Inc.
2 R Todd crisafulli North American Velo/ClassBook.com
3 Ryan Tool East Bay Velo Club
4 Nick Mcgowan Red Peloton
5 Steven Sperling
6 Neil Langridge Windsor Bicycle Center Cycling Team
7 Jay Ferguson Colavita Racing, Inc. Teammate Win: Chad Cheadle
8 Josef Nygaard Team Swift
9 Tracy Muegge Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
10 Joseph Withers
11 Colby Weber
12 Remy Cantoadams Team Swift
13 Michael Boehme Colavita Racing
14 Anthony Coando SquadraSF
15 Jason Herrick SquadraSF
16 John Schiefer Tri Valley Velo
17 Henry Scholz Team Mike's Bikes
18 Stephen Jayanathan Metromint Cycling
19 Thomas Dillon Peninsula Velo Racing
20 Kevin White Chica Sexy
21 Eric Cinnamon Red Peloton Teammate Top 5: Nick Mcgowan
22 Matthew Smith East Bay Velo Club Teammate Top 5: Ryan Tool
23 Jeffrey Palileo
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Hough SquadraSF
2 Chad Cheadle Colavita Racing, Inc.
3 Ryan Tool East Bay Velo Club
4 R Todd crisafulli North American Velo/ClassBook.com
5 Neil Langridge Windsor Bicycle Center Cycling Team
6 Patrick Krueger Red Peloton
7 Michael Boehme Colavita Racing
8 Paul Diaz
9 Thomas Dillon Peninsula Velo Racing
10 Alfred Berghout Form Fitness
11 Jason Buckley Colavita Racing, Inc. Teammate Top 5: Chad Cheadle
12 Peter Rumble Echelon Racing Development
13 Gabriel Morford Freewheel-BRITEsport
14 Santiago Bolon International Christian Cycling
15 Eric Cinnamon Red Peloton
16 Daniel Vigil SquadraSF Teammate Win: Matthew Hough
17 Phillip Heiman Colavita Racing, Inc. Teammate Top 5: Chad Cheadle
18 James Whyte Fightin' Bobas
19 Mark Slavonia Peninsula Velo Racing
20 Sean Williams East Bay Velo Club Teammate Top 5: Ryan Tool
21 Jeremy Stanley North American Velo/ClassBook.com Teammate Top 5: R Todd crisafulli
22 Charles Himes Windsor Bicycle Center Cycling Team Teammate Top 5: Neil Langridge
23 Matthew Smith East Bay Velo Club Teammate Top 5: Ryan Tool
24 Jeff Braunstein Red Peloton
25 Salifu Mohammed
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 6   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Scott Berkeley Bicycle Club (BBC)
2 Daniel Petersen Fightin' Bobas
3 Patrick Krueger Red Peloton
4 Tom Edwards
5 Alexander Yermolovich
6 Kyle Yugowa
7 Timothy Mualchin
8 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling Team
9 Unknown Rider
10 Francisco Azevedo SquadraSF
11 Dillon Charlton
12 Jeremiah Michaels Webcor/Alto Velo
13 Nathaniel Leeds Team Roaring Mouse
14 Joshua Taylor Team Roaring Mouse
15 Vitaly Gashpar SquadraSF
16 Nicholas Hack Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Win: Zachary Scott
17 Nicholas Leland Windsor Bicycle Center Cycling Team
18 Charles Himes Windsor Bicycle Center Cycling Team
19 Gabriel Morford Freewheel-BRITEsport
20 Jesse Berkowitz Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Win: Zachary Scott
21 Frank Yang Berkeley Bicycle Club (BBC) Teammate Win: Zachary Scott
22 Salifu Mohammed North American Velo
DNF Kevin Burlinson
Finishers: Cat 4: 22   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Pogni
2 Dionisio Padilla
3 Oswaldo Padilla
4 Barry Obrien
5 Gabriel Gandara California State University-Sacrame
6 James Yuan
7 Blake Ridgway Colavita Racing, Inc.
8 Eamon Keating
9 Keith Taylor
10 Darren Miller
11 Ray Holmes 2 Wheel Cycling
12 Bruno Suttles
13 Mark Falls 2 Wheel Cycling
14 David Gambel
Finishers: Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Bartholomew San Jose Bicycle Club
2 Michelle Morrill
3 Carola Berger
4 Martha Bellisle Red Peloton
5 Sarah Bamberger Pacific Crush Racing
6 Brett Ortiz Pacific Crush Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kimberly White Red Racing
2 Vanessa Drigo Vanderkitten-Focus
3 Heather Ross Team TIBCO II
4 Juliette Olson Red Racing Teammate Win: Kimberly White
5 Starla Teddergreen Vanderkitten-Focus
6 Megan Melack Red Racing Teammate Win: Kimberly White
7 Shannon Mitchell Red Peloton
8 Michelle Melka Red Racing Teammate Win: Kimberly White
9 Kate Ligler Red Racing Teammate Win: Kimberly White
10 Janelle Kellman Red Racing Teammate Win: Kimberly White
11 Jennifer Kruger Red Peloton
12 Maya Bacon Early Bird Womens Developmental Cyc
13 Kerry Stivaletti Team TIBCO II Teammate Top 5: Heather Ross
14 Courtney Dimpel Vanderkitten-Focus Teammate Top 5: Vanessa Drigo
15 Adrienne Belliveau Team TIBCO II Teammate Top 5: Heather Ross
16 Christine Riker Red Racing Teammate Win: Kimberly White
DNF Carola Berger
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sofia Marin Pacific Crush Racing
2 Maya Bacon Early Bird Womens Developmental Cyc
3 Jennifer Kruger Red Peloton
4 Mary Glenn carrasco
5 Danielle Spires Pacific Crush Racing Teammate Win: Sofia Marin
6 Kerry Stivaletti Team TIBCO II
7 Adrienne Belliveau Team TIBCO II
8 June Nguyen Metromint Cycling
9 Stephanie Buckner Red Peloton Teammate Top 5: Jennifer Kruger
10 Kate Furtner Early Bird Womens Developmental Cyc Teammate Top 5: Maya Bacon
11 Shannon Mitchell Red Peloton Teammate Top 5: Jennifer Kruger
12 Andrea Eneidi Tri Valley Velo
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 5