Log In
Team Swift NCNCA Jr. State Criterium Championship • May 12 2012
Clear, 69 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Bassetti California Giant Berry Farms/Specia
Finishers: Cat 1: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Vansickle xXx Racing
2 Max Mack Health is Wealth
3 Lawrence Nolan Team Specialized Racing Masters
4 Dean Laberge Team Specialized Racing Masters
5 Michael Charleton Red Peloton
6 Aaron Feleay Momentum Racing LLC - CA
7 Keith Defiebre Cycles FANATIC Factory Racing
8 Mark Andersen SquadraSF
9 Chris Ott HDR Racing p/b Lombardi Sports
10 Irving Arguello IronDataThirstyBearCycling.com
11 David Avila HDR Racing p/b Lombardi Sports
12 Todd Paoletti Fusion Sport USA
13 Bill Kesselring
14 Jason Buckley Colavita Racing, Inc.
15 Anthony Eng
16 Mateo Ortega Montano Velo Track Team
17 Jason Smith Dolce Vita Cycling
18 David Del rosso HDR Racing p/b Lombardi Sports
19 Alexander Palmer SquadraSF
20 Brandon Correia Cycles FANATIC Factory Racing
21 Philip Roberts Cycles FANATIC Factory Racing
22 Guy Van natta Momentum Racing LLC - CA
23 Kyle Ashton IronDataThirstyBearCycling.com
24 Daniel De mos SquadraSF
25 Jason Herrick SquadraSF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 10   Cat 3: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Kraus Team Pegasus
2 Alexander Palmer SquadraSF
3 Bryan Duke Ritte Elite U23 Development Team
4 Reese Levine Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Francisco Padilla Taleo Racing
6 Robbie Farrens Tieni Duro Junior Cycling Team
7 Nick Mcgowan Red Peloton
8 Aaron Feleay Momentum Racing LLC - CA
9 Daniel Cobley Cynergy Cycles/Big Orange Cycling
10 Chad Cheadle Colavita Racing, Inc.
11 Scott Waters Velo Reno P/B Tamarack Junction
12 Sean Perry Big Orange Cycling
13 Jesse Berkowitz Berkeley Bicycle Club (BBC)
14 ? Jonathan Stanford University
15 Peter Kenton Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Reese Levine
16 Justin Leong SJBC
17 Aaron Rindy
18 Ellis Anderson Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Reese Levine
19 Timothy Mualchin
20 Guy Van natta Momentum Racing LLC - CA
21 Sean Watkins
22 Jason Tso Big Orange Cycling
23 Vitaly Gashpar SquadraSF Teammate Top 5: Alexander Palmer
24 Ryan Odell Davis Bike Club Race Team
25 Kenneth Gonzales Team Swift
26 Frank Peavey Windsor Bicycle Center Cycling Team
27 Alex Soria
28 Griffin Wigert Team Swift
29 Ryan Price Red Peloton
30 Garrett Marking Chico Corsa Cycling Team
31 Oliver Barajas Team Specialized Racing Juniors
32 Robb Wolf LangeTwins Winery p/b Great Basin I
33 Jason Neu SJBC
34 Peter Krogh SHO-AIR/SERT
35 Joshua Webb Momentum Racing LLC - CA
36 Eric Clauss SquadraSF Teammate Top 5: Alexander Palmer
37 Daniel Vigil SquadraSF Teammate Top 5: Alexander Palmer
38 Andrew Alonis
39 Adam Ocamb Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Reese Levine
40 Henry Nelson Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Reese Levine
41 Maxwell Fogarty Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Reese Levine
42 Thomas Hammond
43 James Whyte Fightin' Bobas
44 Trevor Gomes Michael David Winery Cycling Team
45 Richard Peacock Fightin' Bobas
46 Dan Adkins Metromint Cycling
47 Stephen Langone Sierra Pacific Racing p/b Dayka & H
48 Tyler Corelitz SquadraSF Teammate Top 5: Alexander Palmer
49 Brad Burdsal
50 Karl Tingwald NRL Racing Development Team
51 Daniel Petersen Fightin' Bobas
52 Kyle Ashton IronDataThirstyBearCycling.com
53 David Baldwin
54 Benjamin Dodge Third Pillar
55 George Meilahn California Bicycle Racing
56 Camilo Vilaseca Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Reese Levine
Finishers: Cat 3: 34   Cat 4: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Edwards
2 Keith Taylor
3 Sergio Cruz
4 Luciano Lamperti
5 Garcia Matthew
6 Mark Tingwald
7 Gabriel Gandara California State University-Sacrame
8 Dan Robertson
9 Manny Managbanag SJBC
10 John Seivert SHO-AIR/ SERT
11 Cooper Vannatta Momentum Racing LLC - CA
12 Owsaldo Padilla
13 Dylan Mccrum Colavita Racing
14 Michael Gossman
15 Daniel Kelly
16 Gianni Lamperti
17 Issah Crass
18 Ryan Scherer
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 13   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Weissenberger GNARLUBE/LANDSHARK racing
2 James Enright SquadraSF
3 Paul Morris TEAM CLIF BAR Cycling
4 Tobin Ortenblad Ritte Elite U23 Development Team
5 Nick Kersmarki Red Peloton
6 Rainier Schaefer Team Mike's Bikes
7 Tommy Lucas Team Swift
8 Matt Schaupp Ritte Elite U23 Development Team Teammate Top 5: Tobin Ortenblad
9 Patrick Thomas
10 Alexander Vaughan-ruiz
11 ? Jonathan Stanford University
12 Mackenzie Kelly Ritte Elite U23 Development Team Teammate Top 5: Tobin Ortenblad
13 Kevin Swanson Echelon Racing Development
14 Lee Peters
15 Jason Saltzman Team Specialized Racing Juniors
16 James Forni Fightin' Bobas
17 Michael Roecklein Stage 17 Racing
18 Nole Studley Davis Bike Club
19 Andrew Alonis Peninsula Velo Racing
20 Ryan Ramos Metromint Cycling
21 Jesse Chebot SquadraSF Teammate Top 5: James Enright
22 Benjamin Dodge Third Pillar
23 Jared Ives Echelon Racing Development
24 Daniel De mos SquadraSF Teammate Top 5: James Enright
25 Nick Mcgowan Red Peloton Teammate Top 5: Nick Kersmarki
26 Brian Johnston SquadraSF Teammate Top 5: James Enright
27 Briant Smith Fightin' Bobas
28 Trevor Gomes Michael David Winery Cycling Team
29 Bryan Duke Ritte Elite U23 Development Team Teammate Top 5: Tobin Ortenblad
30 Kalani Hines Metromint Cycling
31 Joshua Webb Momentum Racing LLC - CA
32 John Schiefer Tri Valley Velo
33 Jason Buckley Colavita Racing, Inc.
34 Aaron Rindy
35 Peter Krogh SHO-AIR/SERT
36 Joe Feng Red Peloton Teammate Top 5: Nick Kersmarki
37 Dan Adkins Metromint Cycling
38 Dan Boyle Red Peloton Teammate Top 5: Nick Kersmarki
39 Jeffrey Palileo SquadraSF Teammate Top 5: James Enright
40 Peter Sweeney Fightin' Bobas
41 Stephen Langone Sierra Pacific Racing p/b Dayka & H
42 Remy Cantoadams Team Swift
43 Jason James SquadraSF Teammate Top 5: James Enright
44 Kyle Ashton IronDataThirstyBearCycling.com
45 Philip Roberts Cycles FANATIC Factory Racing
46 Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Top 5: Paul Morris
47 Matthew Smith East Bay Velo Club
48 Donald Langley Team Specialized Racing Masters
49 Alex Howard Ritte Elite U23 Development Team Teammate Top 5: Tobin Ortenblad
50 Patrick Zahn Red Peloton Teammate Top 5: Nick Kersmarki
51 Zhen Feng
52 Kashy Ghazzagh Red Peloton Teammate Top 5: Nick Kersmarki
53 Irving Arguello IronDataThirstyBearCycling.com
54 Chris Laberge Team Specialized Racing Juniors
Finishers: Cat 2: 24   Cat 3: 26   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Luke Lamperti
2 Grover Rozek Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Gianni Lamperti
4 Isaiah Chass Team Swift
5 John Fortman
6 Nathan Fiori
7 Henry Fortman
8 Decker Krogh SHO-AIR/ SERT
9 Brigg Wenstrand VSRT/DS Electric
Finishers: Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Garrett Marking Chico Corsa Cycling Team
2 Rupert Cox SJBC
3 Justin Leong SJBC
4 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Ben Cook Team Swift
6 Curtis Trueblood Davis Bike Club
7 Samuel Hill Davis Bike Club
8 David Kleiman SJBC Teammate Top 5: Rupert Cox
9 Ethan Frankel Team Swift Teammate Top 5: Ben Cook
10 Matthew Dailey Davis Bike Club Race Team
11 Miles Daly Team Swift Teammate Top 5: Ben Cook
12 Calvin Hersey Team Swift Teammate Top 5: Ben Cook
13 Aley Abdelghaffar Davis Bike Club Race Team
14 Julian Bonilla-rangel Davis Bike Club Race Team
15 Isaac Vanaelstyn Team Swift Teammate Top 5: Ben Cook
16 Cooper Miller
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Valencia
2 Tommy Lucas Team Swift
3 Jack Maddux Team Specialized Racing Juniors
4 Robbie Farrens Tieni Duro Junior Cycling Team
5 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling Team
6 Oliver Barajas Team Specialized Racing Juniors
7 Robert Terra Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
8 Gabe Multer Ritte Elite U23 Development Team
9 Brandon Chen Team Fremont/FFBC powered by Chipot
10 Thomas Duncan Team Fremont/FFBC powered by Chipot
11 Griffin Wigert Team Swift Teammate Top 5: Tommy Lucas
12 Stanley Goto Team Swift Teammate Top 5: Tommy Lucas
13 Troy Strickland SJBC
14 Jonathan Christensen Team Specialized Racing Juniors Teammate Top 5: Jack Maddux
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Schaupp Ritte Elite U23 Development Team
2 Chris Laberge Team Specialized Racing Juniors
3 Joseph Lupien Team Winded
4 Kenneth Gonzales Team Swift
5 Bryan Duke Ritte Elite U23 Development Team Teammate Win: Matt Schaupp
6 Alexander Freund
7 Remy Cantoadams Team Swift Teammate Top 5: Kenneth Gonzales
8 Reese Levine Tieni Duro Junior Cycling Team
9 Peter Kenton Tieni Duro Junior Cycling Team
10 Henry Nelson Tieni Duro Junior Cycling Team
11 Anthony Fryer
12 Tim Aiken SJBC
13 Spence Peterson Ritte Elite U23 Development Team Teammate Win: Matt Schaupp
14 Thomas Jessop Major Motion Cycling Club
15 Adam Ocamb Tieni Duro Junior Cycling Team
16 Alex Howard Ritte Elite U23 Development Team Teammate Win: Matt Schaupp
17 Maxwell Fogarty Tieni Duro Junior Cycling Team
18 Tobin Ortenblad Ritte Elite U23 Development Team Teammate Win: Matt Schaupp
19 Ellis Anderson Tieni Duro Junior Cycling Team
20 Mark Tingwald
21 Josef Nygaard Team Swift Teammate Top 5: Kenneth Gonzales
22 Alec Seivert
23 Charlie Kimball Tieni Duro Junior Cycling Team
24 Ryan Scherer
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 12   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Williams Team Mike's Bikes
2 Craig Fellers Red Peloton
3 Dean Laberge Team Specialized Racing Masters
4 Neil Bartley SquadraSF
5 Jan Weissenberger GNARLUBE/LANDSHARK racing
6 Joel Robertson Webcor/Alto Velo
7 Peter Knudsen Team Clover
8 Tyler Brandt Team Mike's Bikes Teammate Win: Dana Williams
9 Je Lupien
10 Diego Garavito
11 Mackenzie Kelly Ritte Elite U23 Development Team
12 Alexander Vaughan-ruiz
13 Kashy Ghazzagh Red Peloton Teammate Top 5: Craig Fellers
14 Zack Simkover TEAM CLIF BAR Cycling
15 Todd Weitzenberg
16 Peter Brown Team Clover
17 Scot Ferguson TEAM CLIF BAR Cycling
18 Nole Studley Davis Bike Club
19 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes Teammate Win: Dana Williams
20 Gregory White Davis Bike Club Race Team
21 Sean Smith Scott Valley Velo
22 Dan Boyle Red Peloton Teammate Top 5: Craig Fellers
23 Eric Walle TEAM CLIF BAR Cycling
24 Benjamin Swedberg California Giant Cycling
25 Rainier Schaefer Team Mike's Bikes Teammate Win: Dana Williams
26 Ryan Ramos Metromint Cycling
27 Joe Feng Red Peloton Teammate Top 5: Craig Fellers
28 Troy Newton R4R-Make A Wish
29 Paul Morris TEAM CLIF BAR Cycling
30 Richard Pepper Team Clover
31 John Piasta Team Mike's Bikes Teammate Win: Dana Williams
32 Glen Seitz-varhagen
33 Jesse Chebot SquadraSF Teammate Top 5: Neil Bartley
34 Doran Mori
35 Rand Miller California Giant Berry Farms/Specia
36 Patrick Briggs
37 Joe Feng Red Peloton Teammate Top 5: Craig Fellers
38 Lee Peters
39 Brian Johnston SquadraSF Teammate Top 5: Neil Bartley
40 Tosh Clements Stage 17 Racing
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 22   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kennedy Hill Davis Bike Club
2 Lauren Wolfe SJBC
3 Anil Tuli Davis Bike Club Teammate Win: Kennedy Hill
4 Isabella Brunner Team Swift
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristin Wolfe SJBC
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kieran Devere Pinnacle Women's Racing
2 Aliya Traficante
3 Emily Abraham
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fiona Winder
2 Josie Nordrum
3 Page Robertson Team TIBCO II
4 Elizabeth Caldwell Team Swift
5 Mackenzie Stanley
6 Lindsay Kageyama Team Fremont/FFBC powered by Chipot
7 Annie Darst
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6