Log In
Ken Woods Memorial Road Race • Apr 28 2012
Light Rain, 41 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Krawczyk Revolution Cycle and Ski 02:44:29
2 Jordan Cullen Slipstream-Craddock Junior Developm 02:44:40
3 Chris Doig Freewheel Bike 02:45:17
4 Gregg Brandt Kenda 02:45:46
5 Ian Stanford Freewheel Bike 02:46:07
6 Adam Hanson Synergy 02:48:26
7 Brandon Meinke Synergy 02:48:26
8 Michael Moriarity Flat City Cycling Club Inc. 03:17:03
DNF Bruce Martens Balance Cycling/Eriks Bike Shop 02:04:32
DNF Adam Gorski Freewheel 00:00:00
DNF James Parker St Paul Bicycle Racing Club 00:54:16
DNF James Lockwood Flat City Cycling Club Inc. 02:10:55
DNF Mark Skarpohl Minneapolis Bicycle Racing Club 00:54:16
DNF Tyler Olson Synergy 01:50:10
DNF Gregory Lavick Synergy 01:01:01
DNF Daniel Swanson Freewheel Bike 00:00:00 Teammate Top 5: Chris Doig
DNF Anthony Olson St Paul Bicycle Racing Club 00:57:29
DNF Michael Woell Freewheel Bike 00:56:38 Teammate Top 5: Chris Doig
DNF Nicholas Vetter Mitsubishi/Lazer 01:49:21
DNF Tristin Bentzler Synergy 01:01:01
DNF Nicholas Kimpton Minneapolis Bicycle Racing Club 01:49:21
DNF Andrew Minier Revolution Cycle and Ski 00:57:01 Teammate Win: Brandon Krawczyk
DNF Fred Mills Revolution Cycle and Ski 00:57:28 Teammate Win: Brandon Krawczyk
DNF Toby Henkels Minneapolis Bicycle Racing Club 00:57:28
DNF Marc Kermisch Synergy 00:54:15
DNF Joshua Roeser Flat City Cycling Club Inc. 01:59:01
DNF Chad Weisgram St Paul Bicycle Racing Club 00:57:29
DNF Chris Yotter St Paul Bicycle Racing Club 01:59:01
DNF Douglas Swanson Freewheel Bike 01:48:03 Teammate Top 5: Chris Doig
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hart St Paul Bicycle Racing Club 01:04:36
2 Thomas Wavrin Minnesota Junior Cycling Inc. 01:04:53
3 Colin Catlin Gopher Wheelmen 01:05:03
4 Michael Gaines Gopher Wheelmen 01:05:07
5 Logan Brueck St Paul Bicycle Racing Club 01:05:07 Teammate Win: David Hart
6 Alec Porter St Paul Bicycle Racing Club 01:05:09 Teammate Win: David Hart
7 Noah Middlestaedt Unattached 01:05:15
8 Maxwell Lewis St Paul Bicycle Racing Club 01:05:17 Teammate Win: David Hart
9 Ethan Furois Gopher Wheelmen 01:05:29 Teammate Top 5: Colin Catlin
10 Brian Gaines Gopher Wheelmen 01:05:46 Teammate Top 5: Colin Catlin
11 Daniel Svedberg Minnesota Junior Cycling, Inc. 01:05:49 Teammate Top 5: Thomas Wavrin
12 Sam Sinkler Unattached 01:06:12
13 Edison Foster Silver Cycling 01:06:14
14 Erik Lecy Unattached 01:06:18
15 Joe Meyer St Paul Bicycle Racing Club 01:06:27 Teammate Win: David Hart
16 Wyatt Lien Minnesota Junior Cycling Inc. 01:06:35 Teammate Top 5: Thomas Wavrin
17 Ethan Berry Minnesota Junior Cycling Inc. 01:08:07 Teammate Top 5: Thomas Wavrin
18 Jacob Totall Unattached 01:08:31
19 Enoch Elliott Minnesota Junior Cycling Inc. 01:12:12 Teammate Top 5: Thomas Wavrin
20 Aaron Desouza Minnesota Junior Cycling Inc. 01:12:42 Teammate Top 5: Thomas Wavrin
21 Spencer Warejoncas St Paul Bicycle Racing Club 01:13:06 Teammate Win: David Hart
22 Seth Coulter Minnesota Junior Cycling Inc. 01:15:41 Teammate Top 5: Thomas Wavrin
23 Stuart Gordon Unattached 01:16:39
24 Will Curtis Minnesota Junior Cycling Inc. 01:20:43 Teammate Top 5: Thomas Wavrin
25 Alex Weil St Paul Bicycle Racing Club 01:27:01 Teammate Win: David Hart
26 Dylan Wetteland Gopher Wheelmen 01:29:30 Teammate Top 5: Colin Catlin
27 Nick Gordon Unattached 01:30:24
28 Wyatt Furois Gopher Wheelmen 01:34:23 Teammate Top 5: Colin Catlin
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 18   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Krumrich G.S. Circo Azzurro 02:59:05
2 Mike Johnson Synergy 02:59:06
3 Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket 02:59:06
4 Matt Muyres Freewheel Bike 02:59:08
5 Brett Whyte River Valley Cycling Club- RVCC 02:59:09
6 Jonas Nygard The 706 Project 03:19:29
7 Bryan Joas Shamrocks Racing 02:03:48
DNF Daniel Casper Revolution Cycle and Ski 01:53:02
DNF Brian Thurow River Valley Cycling Club- RVCC 00:00:00 Teammate Top 5: Brett Whyte
DNF Peter Maxwell G.S. Circo Azzurro 00:56:38 Teammate Win: Paul Krumrich
DNF Gregg Tischler Shamrocks Racing 02:09:44
DNF Mike Johnson Unattached 02:09:35
DNF Jeff Anderson Speedfix Racing p/b Zubaz 02:08:11
DNF Jay Woller Minneapolis Bicycle Racing Club 01:56:25
DNF James Cullen Minneapolis Bicycle Racing Club 00:00:00
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Goblirsch Loon State Cyclists 01:58:30
1
2 Dan Schueller Gopher Wheelmen 01:58:31
2
3 David Jones Flat City Cycling Club Inc. 01:58:31
3
4 Roger Karnopp Flat City Cycling Club Inc. 01:58:31
4
5 David Herbert Minneapolis Bicycle Racing Club 01:58:31
5
6 Mike Stensrud Flat City Cycling Club Inc. 01:58:33
6
7 Steve Hunter St Paul Bicycle Racing Club 01:58:35
7
8 Todd Peterson St Paul Bicycle Racing Club 01:58:36
8
9 David Watson Minneapolis Bicycle Racing Club 01:58:45 Teammate Top 5: David Herbert
10 David Uppgaard Gopher Wheelmen 02:03:10
Off The Back
Teammate Top 5: Dan Schueller
11 Bruce Porter St Paul Bicycle Racing Club 02:07:49
Off The Back
12 Russell Loucks G.S. Circo Azzurro 02:11:54
Off The Back
13 Avery Dahl Big Ring Flyers 02:19:16
Off The Back
DNF Clayton Shepard Minneapolis Bicycle Racing Club 01:24:29 Teammate Top 5: David Herbert
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Bianchi St Paul Bicycle Racing Club 02:56:12
2 Garrett Ping River Valley Cycling Club- RVCC 02:56:13
3 Derek Virta Speedfix Racing p/b Zubaz 02:56:14
4 Joe Moyer Peace Coffee Racing 02:56:25
5 Matthew Broeren Unattached 02:57:40
6 Caleb Donaldson Omnium Bike Shop 03:05:07
7 Kenneth Pike Central Plains Cycling 03:05:58
8 James Boyle Minneapolis Bicycle Racing Club 03:06:33
9 Eric Sundstrom International Christian Cycling Clu 03:06:39
10 Bryan Loecken Loon State Cyclists 03:28:43
DNF Rhett Finley Unattached 02:04:02
DNF Nathan Klump Team Wheel & Sprocket 01:03:01
DNF Nathaniel Shea Minneapolis Bicycle Racing Club 01:02:58
DNF Andrew Cook Unattached 00:58:27
DNF Kyle Olson Synergy 00:59:58
DNF Joel Boelke International Christian Cycling Clu 02:03:43
DNF Levon Kalemkiarian Revolution Cycle and Ski 00:58:28
DNF Robert Holmberg Balance Cycling/Eriks Bike Shop 00:58:29
DNF Trent Ping River Valley Cycling Club- RVCC 02:14:36 Teammate Top 5: Garrett Ping
DNF Jeremiah Sagel Freewheel Bike 00:58:25
DNF Kent Throlson Balance Cycling/Eriks Bike Shop 01:03:00
DNF Mark Brinda Minneapolis Bicycle Racing Club 00:58:29
DNF Zachary Mohr Omnium Racing 01:07:04
Finishers: Cat 3: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Morrison Hall Unattached 01:56:06
1
2 Rob Hillman Synergy 01:56:07
2
3 Andrew Gierke overdrive 01:56:07
3
4 Vince Rosetta Synergy 01:56:08
4
5 Mark Stephany Angry Catfish 01:56:08
5
6 Matt Leizinger Omnium Racing 01:56:10
6
7 Allen Farrow Unattached 01:56:10
7
8 Casey Swenson SC Velo 01:56:10
8
9 Tyler Johnson Unattached 01:56:10
9
10 Robert Benedum gdvc 01:56:10
10
11 Thomas Thornquest Kenwood Racing 01:56:10
11
12 Brian Kozicki Top Natchez Racing 01:56:14
13 Tim Stone Kenwood Racing 01:56:48
Off The Back
14 Eric Wetteland Synergy 01:57:15
Off The Back
Teammate Top 5: Rob Hillman
15 Andrew Barlage Omnium Racing 01:57:21
Off The Back
16 Samuel Bramel Gopher Wheelmen 01:57:30
Off The Back
17 Michael Slavics International Christian Cycling Clu 01:57:50
Off The Back
18 Adam Hawkinson International Christian Cycling Clu 01:59:37
Off The Back
19 Henry Diggelmann Unattached 01:59:37
Off The Back
20 Aaron Pidde Silver Cycling 02:01:18
Off The Back
21 Aaron Wiens International Christian Cycling Clu 02:01:59
Off The Back
22 Zachary Johnson Great Plains Cycling Club 02:02:42
Off The Back
23 Jon Friedell Kenwood Racing 02:02:47
Off The Back
24 Boyd Hansen Unattached 02:04:46
Off The Back
25 Ryan Cate Category 6 Racing Squad 02:05:30
Off The Back
26 James Rosane Unattached 02:09:33
Off The Back
27 Jim Ringuette Synergy 02:10:30
Off The Back
Teammate Top 5: Rob Hillman
28 Eric Thoerner Unattached 02:10:33
Off The Back
29 Loren Willis Synergy 02:11:09
Off The Back
Teammate Top 5: Rob Hillman
30 Kurt Martinson G.S. Circo Azzurro 02:15:19
Off The Back
31 Brian Ericson Loon State Cyclists 02:15:51
Off The Back
32 Paul Mueller Minneapolis Bicycle Racing Club 02:16:53
Off The Back
33 Robert Kim Unattached 02:22:35
Off The Back
DNF Bryan Hill St Paul Bicycle Racing Club 00:00:00
DNF Taylor Krosbakken GPCC 01:56:06
DNF Peter Anderson G.S. Circo Azzurro 01:10:46
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 29   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Kramer Unattached 01:55:29
2 Philip Carlton Synergy 01:55:29
3 John Loquai Unattached 01:56:38
4 Zach Olson Unattached 01:57:58
5 Michel Dalal Unattached 02:02:35
6 Micah Turman St Paul Bicycle Racing Club 02:02:40
7 Benito Juarez alance Cycling/Eriks Bike Shop 02:03:18
8 Josh Weigel Unattached 02:03:23
9 Kevin Brandt Flat City Cycling Club Inc. 02:03:41
10 Cain Cushion Unattached 02:04:21
11 Clint Swenson Silver Cycling 02:05:52
12 William Dick Top Natchez Racing 02:06:08
13 Samuel Thillen Unattached 02:06:16
14 Matthew Bahnemann Unattached 02:06:39
15 Nick Watts St Paul Bicycle Racing Club 02:06:48
16 Ronald Fergle Category 6 Racing Squad 02:06:49
17 Alex Hyatt Unattached 02:06:52
18 Jeff Tilbury Unattached 02:07:05
19 Andrew Kay Balance Cycling/Eriks Bike Shop 02:07:14
20 Frank Thueringer Synergy 02:07:42 Teammate Top 5: Philip Carlton
21 Brett Hooton Peace Coffee Racing 02:10:44
22 Michael Oday Unattached 02:13:01
23 Kurt Schimpke Unattached 02:17:33
24 Mike Hanzlik the hub 02:17:33
25 Kevin Keane Cannon Valley Velo Club 02:17:47
26 Eamon Hara Unattached 02:22:45
27 Tim Morgan Balance Cycling/Eriks Bike Shop 02:23:18
28 Morgan Pease Unattached 02:45:21
29 Justin Mannhardt Unattached 02:45:35
30 Jody Chandler Unattached 02:45:35
DNF Scott Eisenach northern aggresion 00:00:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 15   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terra James Sweetn Salty CyclingAngies Kettle C 01:58:49
2 Heather Edwards-thoerner Birchwood/GIS 02:07:38
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Lathrop St Paul Bicycle Racing Club 02:12:41
2 Mia Loquai Unattached 02:06:43
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Snyder Chicago Cuttin Crew 01:08:08
2 Rachael Jensen Racers Against Childhood Cancer 01:08:17
3 Leann Cushion Unattached 01:08:19
4 Anya Malarski Gopher Wheelmen 01:08:25
5 Kathryn Jensen St Paul Bicycle Racing Club 01:09:43
6 Meredith Rambow Birchwood/GIS 01:12:23
7 Marie Capra Birchwood 01:12:23
8 Danielle Deneui Unattached 01:16:23
9 Lynne Boiarsky alance Cycling/Eriks Bike Shop 01:17:16
10 Kayla Dotson Unattached 01:17:40
11 Valerie Mcgoldrick Minnesota Junior Cycling Inc. 01:20:15
12 Anna Ryden Unattached 01:23:00
13 Rebecca Yun Hub Bike Coop 01:33:23
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 3