Log In
American Pride Criterium • Jun 9 2012
Clear, 83 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel King Cutaway-3Sports
2 R Cameron holland JRVS/American Pride
3 Terry Turner XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
4 Paul Ward Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R
5 Christofer Keeling Slipstream-Craddock Junior Developm
6 Bryan Hoy JRVS/American Pride
7 Walker Owen Cutaway-3Sports Teammate Win: Daniel King
8 Ben Rickey Cutaway-3Sports Teammate Win: Daniel King
9 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems
10 Jacob King Hot Tubes Development Cycling Team,
11 Alex Kellum Clemson University
12 Patrick Richardson
13 Jordan Wood Cutaway-3Sports Teammate Win: Daniel King
14 Rick Young James River Velo Sport
15 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
16 William Guillen Constellation Cycling
17 Michael Hosang Team Tripower
18 Adam Winck Cutaway-3Sports Teammate Win: Daniel King
19 Tyler Cloutier
20 Mark Ladow
21 Michael Seal HPC
22 Dany Yepez
23 Marc Greco
24 Mark King Cutaway-3Sports Teammate Win: Daniel King
25 Frank Palmieri Tri Power
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 13   Cat 3: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Tempest Tri Power
2 John Gray Virginia Beach Wheelmen
3 S Curtis smith Team 3Sports
4 Josh Moore Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R
5 Jacob King Hot Tubes Development Cycling Team,
6 Timothy Pope Fat Frogs Elite
7 Jeffrey Hellner JRVS/American Pride
8 Luis Guillen Constellation Cycling
9 Owen Hassig Squadra Coppi / Vapiano USA
10 Tyler Cloutier
11 Joe Altomare Celerity Cycling p/b Brooks Systems
12 Kenneth Sumrell Fat Frogs Elite
13 Jimmy Deaton Team Tripower
14 Joshua Goyet Virginia Beach Wheelmen Teammate Top 5: John Gray
15 Tim Shockley Virginia Beach Wheelmen Teammate Top 5: John Gray
16 Christian Sheridan Charlottesville Racing Club
17 Mark Ladow
Finishers: Cat 3: 15   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Moran
2 Paul Lewis Artemis
3 Kyle Smith Cranford Bike Team/CTS
4 Dan Rutter Hilton Cycling Club
5 Brian Callam Team Contes/HCC
6 Arthur Marks Team Tripower
7 Brian Kunz JRVS/American Pride
8 James Nicholson Fat Frogs Racing
9 Andy Mckay Fat Frogs Racing
10 Christopher Goyne Celerity Cycling p/b Brooks Systems
11 Antonio Campos Fat Frogs Racing
12 Brian Meadowcroft Evolution Cycling Club p/b Long & F
13 Daniel Diem Bicycle Outfitters Racing Team
14 Charles Langley Fat Frogs Racing
15 Mark Iannuzzi James River Velo Sport
16 Coty Mills Team Tripower
17 Jason Lloyd Rogue Velo Racing
18 Steven Monk Celerity Cycling p/b Brooks Systems
19 David Stryffeler Bicycle Outfitters Racing Team
20 Christopher Gross Celerity Cycling
21 David Mcclung
22 Tom Brookfield Richmond Velo Sport
23 Ron Skinner Team Contes/HCC Teammate Top 5: Brian Callam
24 Russell Carawan Fat Frogs Racing
25 John Teeuwen Velo Racing Virginia, Inc
26 Richard Kennedy Annapolis Bicycle Racing Team
Finishers: Cat 4: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jarred Orff Virginia Beach Velo/East Coast Bicy
2 Alan Dawkins James River Velo Sport
3 Peter Foytik
4 Michael Unruh
5 Lee Angus Team 3Sports
6 Chris Karmilovich Celerity Cycling p/b Brooks Systems
7 Chris Lloyd Fat Frogs Racing
8 Brian Anderson Fat Frogs Racing
9 Michael Prewitt
10 Larry Dean JRVS/American Pride
11 Manuel Rodriguez Team 3Sports Teammate Top 5: Lee Angus
12 Matt Keiper Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R
13 Wayne Champigny
14 Kevin Schumaker JRVS/American Pride
15 Jimmy Bruce Hilton Cycling Club
16 Daniel Spagone Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Croft Slipstream-Craddock Junior Developm
2 Casey Fulton
3 James Lloyd Fat Frogs Racing
4 Christopher Carey Fat Frogs Elite
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Lloyd Fat Frogs Racing
2 Thomas Carey Fat Frogs Elite Teammate Win: Chris Lloyd
3 Grant Brookfield Richmond Velo Sport
4 Alec Pati
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Guillen Constellation Cycling
2 Taylor Clarke Miller School of Albemarle p/b CBC
3 Luis Guillen Constellation Cycling Teammate Win: William Guillen
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Kellum Clemson University
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Johnson Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R
2 Tim Mullins Team Carytown Bicycle Company
3 Frank Palmieri Tri Power
4 Jeff Craddock Fat Frogs Racing
5 Michael Hosang Team Tripower
6 Adam Winck Cutaway-3Sports
7 Mark King Cutaway-3Sports
8 Timothy Pope Fat Frogs Elite Teammate Top 5: Jeff Craddock
9 Daniel Gibson Celerity Cycling p/b Brooks Systems
10 Ted Michaels Evolution Cycling Club p/b Long & F
11 Antonio Campos Fat Frogs Racing Teammate Top 5: Jeff Craddock
12 Andy Mckay Fat Frogs Racing Teammate Top 5: Jeff Craddock
13 Bryan Hoy JRVS/American Pride
14 Arthur Marks Team Tripower Teammate Top 5: Michael Hosang
15 Michael Satterfield Evolution Cycling Club p/b Long & F
16 Steven Hendricks Fat Frogs Racing Teammate Top 5: Jeff Craddock
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 3   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Francois Fabiato Team Whole Foods
2 Tim Mullins Team Carytown Bicycle Company
3 Keith Johnson Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R
4 Ted Michaels Evolution Cycling Club p/b Long & F
5 Dany Yepez
6 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
7 Jason Lloyd Rogue Velo Racing
8 Kenneth Sumrell Fat Frogs Elite
9 Rick Young James River Velo Sport
10 Frank Smith Richmond Velo Sport
11 Steve Simet James River Velo Sport
12 Michael Satterfield Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Ted Michaels
13 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Ted Michaels
14 Richard Kennedy Annapolis Bicycle Racing Team
15 Tom Brookfield Richmond Velo Sport
16 Jeff Craddock Fat Frogs Racing
17 Charles Langley Fat Frogs Racing
18 Wayland Hundley Altius Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark King Cutaway-3Sports
2 David Clarke Team Whole Foods
3 Frank Smith Richmond Velo Sport
4 Vince Sutton
5 Wayland Hundley Altius Cycling Team
6 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F
7 Wesley King Richmond Velo Sport Teammate Top 5: Frank Smith
8 Nick Blend Richmond Velo Sport Teammate Top 5: Frank Smith
9 Marc Plourde JRVS/American Pride
10 William Bond Fat Frogs Racing
11 Steve Simet James River Velo Sport
12 Jack Gardner AVC/Team Hagerstown-Washington Co
13 Timothy Wolters James River Velo Sport
14 Kenneth Sumrell Fat Frogs Elite
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reuben Santos Hilton Cycling Club
2 Peter Swan National Capital Velo Club/UnitedHe
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ali Ingram Velocita
2 Laura Cook Velocita Teammate Win: Ali Ingram
3 Jennifer Pope Velocita Teammate Win: Ali Ingram
4 Amanda Eichert Tradewinds Racing
5 Avanell Schmitz Tradewinds Racing
6 Brenna Hosang Tradewinds Racing
Finishers: Cat 2: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Hunter
2 Morgan Schutz Tradewinds Developmental
3 Jane Seymour Fat Frogs Racing
4 Mallory Mcnelis Tradewinds Developmental
Finishers: Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marion Palmieri-nisseler
2 Taryn Hains Celerity Cycling p/b Brooks Systems
3 Emily Croft James River Velo Sport
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire Dilday Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Croft James River Velo Sport
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mallory Mcnelis Tradewinds Developmental
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Janelle Hubbard Team Kenda presented by Geargrinder
2 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F
3 Catherine Freck Syn-Fit Race Team
4 Glenda Craddock Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 1