Log In
Saranac Lake Downtown Criterium • Jun 10 2012
Partly Cloudy, 73 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allan Rego CRCA/Champion System p/b Stan's NoT 0:57:48
2 Andrew Mccullough Mt Borah / Minerva Design p/b Basso 0:57:48
3 Brendan Housler Mt Borah / Minerva Design p/b Basso 0:57:48
4 Jake Hollenbach Boston Bicycle School 0:57:48
5 Curtis White Hot Tubes Development Cycling Team -1 lap
6 Wacek Godycki Mt Borah / Minerva Design p/b Basso -1 lap
7 Matthew Buckley Boston Bicycle School -1 lap Teammate Top 5: Jake Hollenbach
8 Stephen Smith NC State Cycling Club -1 lap
9 Dylan Pudiak Mt Borah / Minerva Design p/b Basso -1 lap Teammate Top 5: Andrew Mccullough
10 Eric Tremble Boston Bicycle School -1 lap Teammate Top 5: Jake Hollenbach
11 John Hunter Mt Borah / Minerva Design p/b Basso -1 lap Teammate Top 5: Andrew Mccullough
12 Greg Olsen CRCA/Champion System p/b Stan's NoT -1 lap Teammate Win: Allan Rego
13 Drew Scoles Mt Borah / Minerva Design p/b Basso -1 lap Teammate Top 5: Andrew Mccullough
14 Daniel Barney Mt Borah / Minerva Design p/b Basso -1 lap Teammate Top 5: Andrew Mccullough
15 Brandon Milet Farm Team Elite Men's Cycling Team P&P
16 Erik Markewich Farm Team Elite Men's Cycling Team P&P
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 5   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Olsen CRCA/Champion System p/b Stan's NoT 0:37:39
1
2 Rob Allen Orange Street Velo & Retl Studio 0:37:40
2
3 Nathan Sentz 0:37:41
3
4 Damian Bolduc Onion River Racing 0:37:42
4
5 Jonathan Tenney Bouledogue Tout Noir 0:37:42
5
6 Andrew Williams RUUD Racing Team 0:37:47
Finishers: Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Vollers Killington Mountain School Cycling 0:37:39
1
2 Volodymyr Spantchak PITTSFORDPAINTINGCYCLING 0:37:40
2
3 Todd Craig Nalgene 0:37:40
3
4 Andrew Melnychenko Corning/NoTubes Race Team 0:37:41
4
5 Michael Duerr Elevate Cycles 0:37:41
5
6 Robert Orange Ride with Rendall 0:37:42
6
7 Craig Blake Skylands Cycling -2 laps
Off The Back
8 Matt Moore Clinton Cycling Club -2 laps
Off The Back
9 Marc Kingsley -3 laps
Off The Back
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brendan Rhim Killington Mountain School Cycling 0:35:48
1
2 Ansel Dickey Killington Mountain School Cycling
2
Teammate Win: Brendan Rhim
3 Joseph Wells
3
4 Timothy Bouchard TBS Racing p/b Plan2Peak
4
5 ? James Team Placid Planet Inc.
5
6 Jack Macclarence Bay Hill Capital /CLNoonan p/b Corn
6
7 Richard Scaduto TBS Racing p/b Plan2Peak
7
Teammate Top 5: Timothy Bouchard
8 Nathan Sentz
8
9 Timothy Weston Vermont Endurance / Mansfield Nordi
9
10 Theodor Schnaufer Once Again Nut Butter Racing
10
11 Kyle Gagnier Wear On Earth
11
12 Craig Polston TBS Racing p/b Plan2Peak
12
Teammate Top 5: Timothy Bouchard
13 Alden Suokko Killington Mountain School Cycling
13
Teammate Win: Brendan Rhim
14 Brian Crosby Capital Bicycle Racing Club
14
15 Kevin Emr Corning/NoTubes Race Team
15
16 Kenny Mcneill Killington Mountain School
16
Teammate Win: Brendan Rhim
17 Michael Duerr Elevate Cycles P&P
Off The Back
18 David Richardson P&P
Off The Back
19 Peter Vollers jr. Killington Mountain School Cycling P&P
Off The Back
Teammate Win: Brendan Rhim
20 Jonathan Tenney Bouledogue Tout Noir P&P
Off The Back
21 Andrew Pryhuber Genesee Valley Cycling Club P&P
Off The Back
22 Jeff Krywanczyk Wear On Earth P&P
Off The Back
23 Daniel Jardin MaxPowerCycling.com P&P
Off The Back
24 Wyatt Drake Farm Team Juniors P&P
Off The Back
25 John Ramsay Killington Mountain School P&P
Off The Back
Teammate Win: Brendan Rhim
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Cappabianca 0:28:29
2 Colin Delaney High Peaks Cyclery 0:28:30
3 Paul Byron CBRC 0:28:32
4 Steven Vargo 0:28:34
5 Daniel Patterson Elevate Cycles 0:28:37
6 Dan Smith -1 lap
7 Chad Tavernia Team Placid Planet -1 lap
8 Brian Burr -1 lap
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harrison White Capital Bicycle Racing Club 0:15:21
2 Daniel Vaughn Corning/NoTubes Race Team 0:15:22
3 Maxwell Mclenithan Farm Team Juniors 0:16:04
4 Eli Grossman Killington Mountain School Cycling 0:16:21
5 Carl Gebhardt Killington Mountain School Cycling -1 lap
6 Andrew Deierlein Farm Team Juniors -1 lap
7 Tyler Koziol Farm Team Cycling -1 lap Teammate Top 5: Maxwell Mclenithan
Finishers: Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Clarke Killington Mountain School 0:15:06
2 Isaac Allen 0:15:13
3 Evan Williams Farm Team Juniors 0:16:56
4 Gianni Polhemus Capital Bicycle Racing Club 1Q6(b)
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Vollers jr. Killington Mountain School Cycling 0:26:27
2 Jeremie Lacasse Ottawa Bicycle Club 0:27:34
3 Speight Drummond Upper Valley Velo/Drummond Custom C 0:27:35
4 Alden Suokko Killington Mountain School Cycling -1 lap Teammate Win: Peter Vollers jr.
5 Wyatt Drake Farm Team Juniors -1 lap
6 Keane Brennan Farm Team Juniors -1 lap
7 Ian Clarke Killington Mountain School -1 lap Teammate Win: Peter Vollers jr.
8 Jonah Meadvancort GVCC G2 Development Team -1 lap
9 Hunter Miller Team Placid Planet Inc. -2 laps
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ansel Dickey Killington Mountain School Cycling 0:26:27
2 Brendan Rhim Killington Mountain School Cycling 0:27:35 Teammate Win: Ansel Dickey
3 Kenny Mcneill Killington Mountain School 0:27:36 Teammate Win: Ansel Dickey
4 Matt Brophy GVCC G2 Development Team -1 lap
5 John Ramsay Killington Mountain School -1 lap Teammate Win: Ansel Dickey
6 Schuyler Deeney -2 laps
7 Evan Greenberg Team Placid Planet Inc. -3 laps
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Tinston Westwood Velo 0:28:13
1
2 Bruce Townend Valley Bike and Ski Werks 0:28:13
2
3 Charles Rhoades RUUD Racing Team 0:28:15
3
4 Matt Moore Clinton Cycling Club 0:28:15
4
5 Frank Mesi Buffalo Bicycling Club Inc. 0:28:15
5
6 Bob Tysen Team Placid Planet Inc. 0:28:17
6
7 Dan Reilly Team Placid Planet Inc. 0:28:19
7
8 Brian Six 0:28:59
Off The Back
9 Jim Laird First Capital Cycling Kingston 0:29:10
Off The Back
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clifford Six MaxPowerCycling.com 0:28:14
2 Robert Dillon Green Mountain Bicycle Club 0:28:16
3 Allan Bates Berkshire Cycling Association 0:28:18
4 Timothy Leonard Capital Bicycle Racing Club 0:29:11
5 Daniel Ernest Cadieux Cycles/FFE International P&P
6 Roger Weston P&P
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rosanne Van dorn Team Placid Planet Inc. 0:41:06
1
2 Amy Miner 1K2Go/Onion River Sports 0:41:06
2
3 Jenny Ives Farm Team Elite Women's Cycling Tea 0:41:06
3
4 Nicole Laplante Team Placid Planet 0:41:06
4
5 Erin Donohue Killington Mountain School Cycling 0:41:06
5
6 Jennifer Magur Farm Team Elite Women's Cycling Tea 0:41:07
6
7 Meredith Ehn Farm Team Elite Women's Cycling Tea 0:41:07
7
Teammate Top 5: Jenny Ives
8 Kelly Knowles Stevens Racing 0:41:07
8
9 Audrey Friedrichsen scott Farm Team Elite Women's Cycling Tea 0:41:08
9
Teammate Top 5: Jenny Ives
10 Amy Kneale Farm Team Elite Women's Cycling Tea 0:41:08
10
Teammate Top 5: Jenny Ives
11 Emily Elbers Farm Team Elite Women's Cycling Tea -2 laps
Off The Back
Teammate Top 5: Jenny Ives
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Cooreman Mission In Motion Cycling Team 0:27:11
2 Nancy Bailey 0:27:12
3 Charity Giroux 0:27:12
4 Patricia Betcher East Aurora Racing Club 0:27:28
5 Suzanne Guiod Once Again Nut Butter Racing -1 lap
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Turner Ramsay KMS 0:15:39
2 Carlyle Grundon KMS Cycling Team -1 lap Teammate Win: Turner Ramsay
3 Jaclyn Olsen CRCA/Junior Development -1 lap
4 Parker Polston TBS Racing p/b Plan2Peak -2 laps
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cecily Decker 0:15:58
2 Dagny Drake Farm Team Juniors 0:16:38
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emma White Farm Team Elite Women's Cycling Tea 0:26:13
2 Erin Donohue Killington Mountain School Cycling -1 lap
3 Paige Williams Farm Team Juniors -2 laps
4 Dominique Danco Killington Mountain School -3 laps
5 Sheila Decker -4 laps
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rosanne Van dorn Team Placid Planet Inc. 0:41:06
1
2 Nicole Laplante Team Placid Planet 0:41:06
2
3 Jennifer Magur Farm Team Elite Women's Cycling Tea 0:41:07
3
4 Meredith Ehn Farm Team Elite Women's Cycling Tea 0:41:07
4
5 Kelly Knowles Stevens Racing 0:41:07
5
6 Audrey Friedrichsen scott Farm Team Elite Women's Cycling Tea 0:41:08
6
7 Amy Kneale Farm Team Elite Women's Cycling Tea 0:41:08
7
Teammate Top 5: Jennifer Magur
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donna Moody Team Placid Planet Inc. 0:27:27
2 Claire Miller Team Placid Planet Inc. -1 lap Teammate Win: Donna Moody
3 Candice Searing Owasco Velo Club -1 lap
Finishers: Cat 4: 3