Log In
The FRESH Road Race • Jun 2 2012
Clear, 84 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Siroky Guinness Cycling Team
2 Alex Rodriguez Neoteric Racing
3 Darwin Darr FRESH Racing
4 Keith Hargis Matrix Cycling Club
5 Tim Duvall Team Athlete Forward
6 Paul Carty Comanche Racing
7 Tom Brandish McKinney Velo Club
8 Mike Mitcham TBi - Dedicated Race Team
9 Jason Butler Mirage
10 Eric Warden TBi - Dedicated Race Team
11 Andrew Hays VooDoo Racing
12 Cole Parker Jack & Adam's Racing Team
13 Jared Reynoso Matrix Cycling Club Teammate Top 5: Keith Hargis
14 David Angeles Matrix Cycling Club Teammate Top 5: Keith Hargis
15 William Jaudes Mirage
16 Jeremy Bolton FRESH Racing Teammate Top 5: Darwin Darr
17 Jayson Webb Colonel's /Sho-Air
18 John Cowan Mirage
19 Gary Dutschmann Mirage
20 Andrew Kutach FRESH Racing Teammate Top 5: Darwin Darr
21 Julian Howitt McKinney Velo Club
22 Reid Baker Broken Films Racing
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Stewart Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub
2 Derek Alvarado Comanche Racing
3 Zach Ross
4 Robert Hopkins
5 Mark Brown Bike Barn Texas
6 Connor Scripture Team LaS'port
7 Michael Yeager Cowboys Racing
8 Josafat Jaime The Woodlands Cycling Club
9 Matthew Beauregard Bicycles Outback p/b Jubilee Mitsub Teammate Win: Tyler Stewart
10 Louie Corwin Rockwall Cycling
11 Clayton Arhelger Sun & Ski/Champion Core Racing
12 Charles Mills Plano Athletic Cycling Club/PACC
13 Derek Gilliland
14 Brandon O'neal The Woodlands Cycling Club
15 Christopher Roscoe Texas A & M University
16 Scott English Rockwall Cycling
17 Dillon Wilcox
18 Gregory Merrell Kind Human Sports
19 Enoc Ishida Cowboys Racing
20 Eric Hinton Sun & Ski/Champion Core Racing
21 Heath Lambert Sun & Ski/Champion Core Racing
22 Dean Danowski Mirage
23 John Mott Ghisallo Foundation
24 Tim Ataie
25 Aaron Santos
26 Kyle Erickson
27 Michael Brown Bicycles Plus Racing
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Wolfe
2 Seth Cooke FRESH Racing
3 Evan Mcmanus Jolly Roger Cycling
4 Nevada Thomason
5 Skyler Brown
6 Tanner Meade
7 James Peebles FRESH Racing Teammate Top 5: Seth Cooke
8 Sebastian Bartnik SIKLISTA-HOUSTON CYCLING TEAM
9 Jason Amezquita
10 Ricardo Martinez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
11 Logan Trimm
12 Larry Crowson FRESH Racing Teammate Top 5: Seth Cooke
13 Andy Burnfield
14 Armando Espinosa jr.
15 Stefan Blair FRESH Racing Teammate Top 5: Seth Cooke
16 Anthony Rosich
17 Chuck Lafferty FRESH Racing Teammate Top 5: Seth Cooke
18 Troy Anderson Plano Athletic Cycling Club/PACC
19 Mark Johnson
20 Kyle Walker Texas Tech University
21 Scott Mcmanus Jolly Roger Cycling Teammate Top 5: Evan Mcmanus
22 Gilbert Madrona Woodlands Cycling Club Race Team
23 William Hughes FRESH Racing Teammate Top 5: Seth Cooke
24 Eric Jalufka
25 Curtis George Nick Lopez Tailoring Cycling Team
26 William Lewis FRESH Racing Teammate Top 5: Seth Cooke
27 Jared Schreher
28 Cameron Cope
29 Richard Nicholson
30 Jeff Westerheide Rockwall Cycling
31 Doug Clark FRESH Racing Teammate Top 5: Seth Cooke
32 Kym Fontana
33 Joe Self
34 Eddy Moreno
35 J Virgil gonzalez
36 Philip Blais
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 32   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Bazley
2 Will Hughes FRESH Racing
3 Joshua Hudson Team LaS'port
4 Rob Sandusky Matrix/RBM
5 Matthew Strange Dallas Racing
6 Julian Larkin
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Harrison Team Delirium Racing
2 Bill Shirer Mirage
3 Curtis Palmer Velossimo Racing
4 Johnny Moore McKinney Velo Club
5 Robert Mccallum Northwest Cycling Club
6 Mark Littell Systeme E
7 Bradley Houston Violet Crown Sports Assoc
8 Larry Price McKinney Velo Club Teammate Top 5: Johnny Moore
9 Russell Bowers
10 Quintin Boehmisch Team Bicycles, inc
11 David Parks Mirage Teammate Top 5: Bill Shirer
12 Richard Hall Austinbikes/Revenant
13 Ted Larson
14 Joe French Team LaS'port
15 Stephen Gilbert Violet Crown Sports Assoc
16 Robert Hebb FRESH Racing
17 Maner Shaw Permian Basin Bicycle Assoc
18 Tom Barbaro
19 Gary Todd Team LaS'port
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 7   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wallace Groda Bike Barn (Texas)
2 Brad Price McKinney Velo Club
3 Glen Watson Bike Barn Texas Teammate Win: Wallace Groda
4 Jonathan Garrett Knobbies & Slicks
5 Tom Warren TEAM FLAT BELLY ORGANICS
6 Robert Baatz Corinth Cycling/Harden Dental
7 Todd Lafleur Bicycles Plus Racing
8 Michael Steeves Plano Athletic Cycling Club/PACC
9 Stephen Weber McKinney Velo Club Teammate Top 5: Brad Price
10 Charles Dixon Austinbikes/Revenant
11 John Emerson McKinney Velo Club Teammate Top 5: Brad Price
12 Scott Munroe TEAM FLAT BELLY ORGANICS Teammate Top 5: Tom Warren
13 Boyd Wallace Road Racing Team
14 Dudley Irby
15 Matthew Denton Corinth Cycling/Harden Dental
16 David Garrett McKinney Velo Club Teammate Top 5: Brad Price
17 Michael Gacki
18 Jeffry Fene McKinney Velo Club Teammate Top 5: Brad Price
19 Jerry Lewis Rockwall Cycling
20 Scott Gurganus Team LaS'port
21 Michael Braden Bicycles Plus Racing
22 Greg Mead Rockwall Cycling
23 Gilberto Velazquez Nick Lopez Tailoring Cycling Team
24 Jeffrey Burnett Tuneros Racing
25 Frank Velazquez
26 Robb Bush GS Tenzing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 16   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Jones Mirage
2 Danny Hayden FRESH Racing
3 Robert Ortiz
4 Jeff Grant Shama Cycles
5 Greg Aunan
6 John Supplee Crest/RBM Cycling
7 Luis E rosero
8 Alex Berry Crest/RBM Cycling
9 Glenn Terrell FRESH Racing Teammate Top 5: Danny Hayden
10 Scott Giancola McKinney Velo Club
11 John Welch Team LaS'port
12 Ryan Fontenot Acadiana Bicycle Company Racing
13 Jonathan Jennings Knobbies & Slicks Bike Shop
14 Matthew Tinonga PACC
15 Jerry Chambers Mirage Teammate Win: James Jones
16 Manuel Samaniego FRESH Racing Teammate Top 5: Danny Hayden
17 Daniel Perkins Violet Crown
18 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
19 Edvin Ordonez
20 Hollis Harvey
21 Freddy Cedeno
22 Rogan Prachyl Rockwall Cycling
23 Alexander Link PACC
24 Patrick Mahan McKinney Velo Club
25 Lance Slack One Hour Racing
26 Daniel Piercy Violet Crown
27 Todd Gray Corinth Cycling/Harden Dental
28 Scott Taylor Cowboys Racing
29 Godfrey Ortiz
30 John Evans
31 Bradley Herle Tuneros Racing
32 Eric Rohani Velossimo Racing
33 Stephan Terrill McKinney Velo Club
34 Greg Keshishian
35 Paul Baird Velossimo Racing
36 Keith Kraft Northwest Cycling Club
37 John De st. germain
38 Derek Whisenhunt Cowboys Racing
39 Ken Greene Violet Crown Sports Assoc
40 James Mcculloch Northwest Cycling Club
41 Dave Burrow Matrix/RBM
42 Jaime Sanchez Colonel's /Sho-Air
43 Alan Bryson Southwest Cycling Club Racing
44 Joe Gonzalez
45 Douglas Ray Crest/RBM Cycling
46 Kent Mcquade Crest/RBM Cycling
47 Kerry Bickerstaff FRESH Racing Teammate Top 5: Danny Hayden
48 Mark Zawlocki Nacogdoches Bicycle Club
49 Fernando Castro
50 John Trotter McKinney Velo Club
51 Johnny Cox Tuneros Racing
52 William Anderson
53 Luke Slavens Corinth Cycling/Harden Dental
54 Paul Fanning FRESH Racing Teammate Top 5: Danny Hayden
55 Tilfas Perry Northwest Cycling Club
Finishers: Cat 4: 37   Cat 5: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Russ Walker
2 Tripp Wall Natural Grocers Cycling Team
3 Thomas Kubicek PROACTIVE
4 Kevin Fish Super Squadra
5 Collin Davis Plano Athletic Cycling Club/PACC
6 Brian Wyrick Matrix Cycling Club
7 Geoff Godsey
8 Alec Aldape Bicycle Sport Shop pb Integrity
9 Troy Dunton GS Tenzing
10 Shawn Small
11 Felipe Montiel
12 Grady Hodge Team LaS'port
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathryn Hunter Snapple-ATC Racing
2 Louise Smyth Team LaS'port
3 Mary Jimenez Team LaS'port
4 Caryn Montague ThinkFinance Racing
5 Monica Hyslop ThinkFinance Racing
6 Allison Atkinson Velossimo Racing
7 Camilla Schmitz ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Caryn Montague
8 Gina Kraft Exfuze Racing
9 ? Kathleen ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Caryn Montague
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lacy Thomas FRESH Racing
2 Kelly Grant Shama Cycles
3 Kelly Gilliland
4 Maryjane Stricker Southwest Cycling Club Racing
5 Jennifer Kepke McKinney Velo Club
6 Jeanne Lambert Sun & Ski/Champion Core Racing
7 Jeannie Lafferty FRESH Racing Teammate Win: Lacy Thomas
8 Sabrina Jones Matrix/RBM
9 Kathy Garrett Southwest Cycling Club Racing Teammate Top 5: Maryjane Stricker
10 Rebecca Angeles Matrix Cycling Club
11 Georgina Stones
12 Sheila Fruhling PARK PLACE DEALERSHIPS
13 Inna Innes
14 Kaylee Bazley NAC VELO
15 Audrey Wanger Southwest Cycling Club Racing Teammate Top 5: Maryjane Stricker
16 Erin Hotchkiss Mirage
17 Tanya Vanwinkle
18 Charity Wilmoth
19 Amelia Harrell FRESH Racing Teammate Win: Lacy Thomas
20 Justine Viera Mirage
21 Debbie Cunningham
22 Kahne Parsons FRESH Racing Teammate Win: Lacy Thomas
Finishers: Cat 4: 19   Cat ?: 3