Log In
O Fallon Grand Prix - Road Race • Jun 16 2012
Clear, 90 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Moeller North Branch Cycling
2 Rob Landes Korte Hammer Down Racing
3 Dave Stone Scarlet Fire
4 Bob Santarelli Wheelfast Cycling Team
5 Michael Christian
6 Brian Grant Team Mack Racing Assoc. LTD
7 Darrell Bratton Team Mack Racing Assoc. LTD
8 Darren Sherkat Team Mack Racing Assoc. LTD
9 Timothy Henry Project 5 Racing
10 Colm Flannery Proctor Cycling Team
DNF Chrisopher Erhard Quantum Mesa Cycles
DNF David Krobath
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bernd Faust Dogfish Racing Team
2 Andrew Kerr Team Bicycle Heaven
3 Randal Warren xXx Racing
4 Gary Dyer Michelob Ultra - Big Shark Racing T
5 Daniel Hill Proctor Cycling Team
6 Fred Schuler xXx Racing
7 Gary Doering Team Mack Racing Assoc. LTD
8 John Fleckenstein Team Mack Racing Assoc. LTD
9 David Keire Velo Force
10 Mark Shea Wheelfast Cycling Team
11 Steven Maas Momentum Racing
12 Sebastion Dimaggio Bike Surgeon/Continental Tire
13 Stephen Hall Dogfish Racing Team Teammate Win: Bernd Faust
14 Dodd Slawson Michelob Ultra - Big Shark Racing Teammate Top 5: Gary Dyer
15 Allen Galloway Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuele Bianchi Chicago Velo Campus
2 Nathaniel Schoonover Momentum Racing
3 Austin Gomes Michelob Ultra - Big Shark Racing T
4 Emilia Field Nova Cycle Sports Foundation Inc db
5 Julianna Crang Quantum Mesa Cycles
6 Melissa Gomes
7 Elizabeth Uttendorf
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elijah Lloyd
2 Mark Keena
3 Cody Lennon
4 Austin Miller
5 John Pelton
6 Noah Dart
7 Elizabeth Barnes
9 Pete Holohan Michelob Ultra - Big Shark Racing
DNF Paul Dunklau Wild Card Cycling
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Murphy Quantum Mesa Cycles
2 Keith Jordan Team Athlete Forward
3 Andy Swims Team Bicycle Heaven
4 Luke Bligh Dogfish Racing Team
5 Brian Arfmann ABD Cycling Club
6 Mike Rickey Quantum Mesa Cycles Teammate Win: Jason Murphy
7 Michael Keller South Chicago Wheelmen
8 Gareth Reeves EMC2 / Elmhurst Masters
9 Patrick Gribbon Momentum Racing
10 Evan Lardinois Momentum Racing
11 Samuel Moore
12 Brandon Diffenderfer Spidermonkey Cycling
13 Aaron Gardner Dogfish Racing Team Teammate Top 5: Luke Bligh
14 Aaron Koch Dogfish Racing Team Teammate Top 5: Luke Bligh
15 Brian Koscielski Dogfish Racing Team Teammate Top 5: Luke Bligh
16 Eric Blankinship Rhythm Racing
17 David Gray Michelob Ultra - Big Shark Racing T
18 George Boren Guitar Lab
19 Grant Erhard Quantum Mesa Cycles Teammate Win: Jason Murphy
20 Edwin Bagley Rhythm Racing
21 Jostein Alvestad EMC2 / Elmhurst Masters
22 David Schneberger Off the Front Racing
23 Brian Smith Quantum Mesa Cycles Teammate Win: Jason Murphy
24 Aaron Briner Guitar Lab
25 Adam Sergent Wheelfast Cycling Team
26 Andrew Kramer Off the Front Racing
27 Joe Fuller Veda Cycling
28 Tim Duvall Team Athlete Forward Teammate Top 5: Keith Jordan
29 Theodore Schwartz Team B+ RADSPORT
30 Bryan Trimborn Guitar Lab
31 Nick Hand Quantum Mesa Cycles Teammate Win: Jason Murphy
32 David Castro Rhythm Racing
33 Matt Brindle Guitar Lab
34 Nathan Hoover Guitar Lab
35 John Wolters Rhythm Racing
36 John Villena Rhythm Racing
37 Richard Kisseloff Dogfish Racing Team Teammate Top 5: Luke Bligh
38 Nick Bohler Guitar Lab
DNF Jake Buescher xXx Racing
DNF Jason Wulff Quantum Mesa Cycles Teammate Win: Jason Murphy
DNF Jason Knight Team Bicycle Heaven Teammate Top 5: Andy Swims
DNF Michael Roecklein Stage 17 Racing
DNF Louis Naes iv
DNF Patrick Hawley Veda Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 41   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Ross Bicycle Heaven
2 Todd Simeone Tenspeed Hero / J.P. Graziano
3 Michael Kutz Dogfish Racing Team
4 Michael Berman Team TATI
5 Mario Ortega
6 Dustin Highland Bike Surgeon/Continental Tire
7 William Barnes xXx Racing
8 Dave Hoerner Korte Hammer Down Racing
9 James Sneddon PSIMET Racing
10 Alex Grant The Pony Shop
11 Tristan Whitehead xXx Racing
12 Arron Hampton PSIMET Racing
13 Tom Galbraith
14 Eric Newman Guitar Lab
15 Brett Westerbeck The Cannonball-Hub Racing Team
16 Ben Omalley xXx Racing
17 Kyle Mindick xXx Racing
18 Patrick Kirkes Michelob Ultra - Big Shark Racing T
19 Robin Cutler Road
20 Josh Rodgers Momentum Racing
21 Jim Mayer Korte Hammer Down Racing
22 Fredy Kornett Korte Hammer Down Racing
23 Thomas Hawley Guitar Lab
24 Robert Lounsbury Korte Hammer Down Racing
25 Christopher Bognar Dogfish Racing Team Teammate Top 5: Michael Kutz
26 Chris Shocklee
DNF Eric Humes Michelob Ultra - Big Shark Racing
DNF Justin Lebb Iron Cycles
DNF Peter Stevens Velo Force
DNF Zack Stone
DNF Jordie Field Intelligentsia Racing Society
DNF Nikos Hessert xXx Racing
Finishers: Cat 4: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Lake South City Cycling Club
2 Terry Coddington
3 Antonio De la torre Korte Hammer Down Racing
4 Juan Ramirez Momentum Racing
5 Jaime Garzon Momentum Racing
6 Jimmy Feldmann Momentum Racing
7 Tom Mueller Guitar Lab
8 Caleb Goldkamp
9 Pierre Dimaggio Korte Hammer Down Racing Teammate Top 5: Antonio De la torre
10 Brian Marsoun NA
11 Gary Baumstark
12 James Obrien Colavita Racing
13 Richard Fenoglio Korte Hammer Down Racing Teammate Top 5: Antonio De la torre
14 Thomas Marsh
15 Joe Switzer The Cyclery & Fitness Center
16 Greg Grinter Korte Hammer Down Racing Teammate Top 5: Antonio De la torre
17 John Simmons South City Cycling Club Teammate Win: John Lake
18 Scott Stewart
19 Jp Slosar Dogfish Racing Team
20 Jason Evans Boston Mountain Cyclists
21 Stephen Finch South City Cycling Club Teammate Win: John Lake
22 Neil Fortner Wild Card Cycling
23 Gary Carr Michelob Ultra - Big Shark Racing T
24 Lenny Jones South City Cycling Club Teammate Win: John Lake
25 Frederick Suddkum Vision Quest LLC
26 Thomas Mathis Wild Card Cycling
27 Sean Ross Momentum Racing Teammate Top 5: Juan Ramirez
28 Rick Kuykendall
30 Robert Panico Korte Hammer Down Racing Teammate Top 5: Antonio De la torre
DNF Rick Herrmann
DNF Michael Pratl Off the Front Racing
DNF Matthew Boggs Proctor Cycling Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 22   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edward Kim Big Tree Cycling
2 Steven Graves wheel fast
3 Timothy Martell
4 Caleb Goldkamp
5 Paul Brittin Metro East Cycling
6 Andrew Tepen
7 Greg Staley
8 L.joel Cionko
9 Larry Johns
10 Lou Cinko
11 Joseph Essig Wild Card Cycling
12 James Radt
13 Rick Riley
14 Geoffrey Cardin Korte Hammer Down Racing
15 Jason Keena Country Cycles Racing
16 Kevin Kuhns Peoria Bicycle Club
17 Steve Stone Wheelfast Cycling Team
18 Ryan Harden Wild Card Cycling
19 Jack Thompson ABD Cycling Team
20 Joshua Manwaring Korte Hammer Down Racing
21 Evan Blankenship
22 John Baynes Metro East Cycling Teammate Top 5: Paul Brittin
23 Michael Holohan Michelob Ultra - Big Shark Racing
24 Doug Havlin
25 Scott Ramage
26 Bryan Froehlicher Village-Verdigris Cycling
27 Matt Yeley
28 Tim Titsworth Korte Hammer Down Racing
29 Dan Struckhoff Metro East Cycling Teammate Top 5: Paul Brittin
30 Adam Dezego Off the Front Racing
31 Simon Mccool
32 Terry Barnes
33 Paul Klaus
34 Terry Thornton
35 Scott Pettit Chain Reaction
36 Joe Hammond
37 Ryan Himel
38 Robert Girdner Dogfish Racing Team
39 Nathan Carls Wheelfast Cycling Team
40 John Telthorst
41 Terence Mcginnis Guitar Lab
DNF Robert Schoonover Momentum Racing
DNF Jeff Hughart
DNF Thaddeus Hitschler unattached
DNF Robert Hornbaker
DNF Kevin Beehner Bike Surgeon
Finishers: Cat 5: 37   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Maciekowicz Dogfish Racing Team
2 Alex Grman
3 Ben Bertiger Stage 17 Racing
4 Nicholas Chevalley Gateway Harley-Davidson
5 Matthew Brandt Gateway Harley-Davidson
6 Anthony Dust Dogfish Racing Team Teammate Win: Justin Maciekowicz
7 Craig Cooper Michelob Ultra - Big Shark Racing
8 Mark French Quantum Mesa Cycles
9 Andrew Lister Wheelfast Cycling Team
10 Trevor Lister Wheelfast Cycling Team
11 Joseph Tortorelli Scarlet Fire Racing
12 Greg Andersen Michelob Ultra - Big Shark Racing T
13 William Zellmer Gateway Harley-Davidson Teammate Top 5: Nicholas Chevalley
14 Daniel Williams Korte Hammer Down Racing
15 Justin Armstead Wheelfast Cycling Team
16 Jeremy Bock Dogfish Racing Team Teammate Win: Justin Maciekowicz
17 James Vandeven Dogfish Racing Team Teammate Win: Justin Maciekowicz
18 Tosh Clements Stage 17 Racing Teammate Top 5: Ben Bertiger
19 Scott Ogilvie Dogfish Racing Team Teammate Win: Justin Maciekowicz
20 Alexander Vaughan-ruiz
21 Brett Bohanan Dogfish Racing Team Teammate Win: Justin Maciekowicz
22 Maurice Hessel Metro East Cycling
23 Zach Reed Dogfish Racing Team Teammate Win: Justin Maciekowicz
24 B.j. Keane Quantum Mesa Cycles
DNF John Williams Korte Hammer Down Racing
DNF Ian Silovsky Metro East Cycling
DNF Eduardo Nieuwenhuyzen Michelob Ultra - Big Shark Racing
DNF Brian Hill Stan's NoTubes/AXA Equitable
DNF Tracy Smith Korte Hammer Down Racing
DNF Sean Metz Sammy's Bike
DNF Andrew Sjogren Stage 17 Racing Teammate Top 5: Ben Bertiger
DNF Robert Brokaw Wheelfast Cycling Team
DNF David Stroot
DNF Matt Pence Gateway Harley-Davidson Teammate Top 5: Nicholas Chevalley
DNF Keaton Hanson
DNF Charlie Brown
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 23   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jenna Kowalski Cynergy Cycles-MIssing Link Coachin
2 Jeannie Kuhajek PSIMET Racing
3 Sarah Rice Spidermonkey Cycling
4 Lynne Anderson Boulder Cycle Sport
5 Suzanne Johnson Michelob Ultra - Big Shark Racing T
6 Joan Hanscom Project 5 Racing
7 Tara Flaig Michelob Ultra - Big Shark Racing Teammate Top 5: Suzanne Johnson
8 Laura Whittle Velo Force
DNF Marilyn Cullinane Florida Velo
DNF Stephanie Penning
DNF Amy Strahan Michelob Ultra - Big Shark Racing Teammate Top 5: Suzanne Johnson
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracie Vogel Momentum Racing
2 Kate Hrubes
3 Vanessa Buccella Half Acre Cycling
4 Erica Gaddy Half Acre Cycling
5 Sandra Samman xXx Racing
6 Emily Dittemore
7 Linda Johnson
8 Karissa Norrington Bike Surgeon
9 Annie Byrne Half Acre Cycling Teammate Top 5: Vanessa Buccella
10 Anna Henkel Chain Reaction
11 Sue Wellinghoff xXx Racing Teammate Top 5: Sandra Samman
12 Anina Blankenship
13 Brigite Kinnaman
DNF Amy Uttendorf Team Revolution
DNF Caron Leader Guitar Lab
DNF Niki Nation Proctor Cycling Team
Finishers: Cat 4: 13   Cat ?: 3