Log In
Vlees Huis Ronde Road Race • Apr 21 2012
Clear, 85 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Sisco Santa Clarita Velo
2 John Echeveste Platinum Performance Cycling Team
3 Yair Vetchtein Velo Club LaGrange
4 Dana Skriver Ritte Racing
5 Luke Ollett A Road Bike 4U Racing Team
6 Dennis Cabrera South Bay Wheelmen
7 Jason Tso Big Orange Cycling
8 Aaron Wise Ritte Racing Teammate Top 5: Dana Skriver
9 Steven Salazar Bahati Foundation-CA
10 Seth Veenbaas Southern California Velo
11 Theodore Schwartz Team B+ RADSPORT
12 Tim Woo Kretzschmar Steel Racing
13 Charles Luib Allegiant Airlines/Pain MD's.com
14 Brady Kiss Team Redlands
15 Sean Ekins Santa Clarita Velo Teammate Win: Anthony Sisco
16 Daniel Cobley Cynergy Cycles/Big Orange Cycling
17 Christopher Grantham Ritte Racing Teammate Top 5: Dana Skriver
18 David Luong University of California-Los Angele
19 Dustin Andrews CA Pools / CFS Mortgage
20 Mathew Ly Tru Cycling
21 Nick Humphrey The TEAM
22 Jay Lariviere Bike Palace
23 Nicholas Tarrant Monster Media Racing SCVELO
24 Terence Traughber Ritte Racing Teammate Top 5: Dana Skriver
25 Gregory Seyranian Cynergy Cycles/Big Orange Cycling
26 Jeff Lawler Ritte Racing Teammate Top 5: Dana Skriver
27 Christopher Roots Spy-Swami's Cycling Team
28 David Baumgardner Momentum Racing LLC - CA
29 Jon Lexa UCLA Cycling-USCF
30 Sean Mckernan Canyon Velo
31 Brian Gordon Team Simple Green/Bike Religion
32 Evan Rudd
33 Ryan Hopman PAA/REMAX
34 Kenneth Jones Spy-Swami's Cycling Team
35 Allen Lin PAA/REMAX
36 Jeremy Ayers Kretzschmar Steel Racing
37 Rodrigo Flores Judgement Velo/ TBOV
38 Jose Mata Judgement Velo/ TBOV
39 Brendan Larkin
40 Cara Gillis Team Kenda presented by Geargrinder
41 Rudy Melendez The TEAM
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 38   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Deguzman Serious Cycling
2 Trevor George SURF CITY CYCLERY
3 Jeremy Commeret Southern Sierra Cyclists
4 Jason Corner A Road Bike 4U Racing Team
5 Jonathan Deguzman Spy-Swami's Cycling Team
6 Rico Desaracho Cynergy Cycles/Big Orange Cycling
7 Glen Deguzman Serious Cycling Teammate Win: Greg Deguzman
8 John Herr University of California-Santa Barb
9 Ryan White OTR Racing
10 Nicolas Moya Ritte Racing
11 Miguel Pena Youngs/Sierra Bicycle Werks
12 Jeff Krivokopich South Bay Wheelmen
13 Brad Williams LA Velocity
14 Philip Bui Tru Cycling
15 Kyle Johnston Ritte Racing
16 Alex Klein Riders One
17 Alfredo Gallegos Platinum Performance Cycling Team
18 Peter Brandenburg Velo Club LaGrange
19 Jay Keim OTR Racing
20 Maksim Gusev
21 Michael Ciauri Sho-air/Rock 'n Road
22 Justin Shniderman Serious Cycling Teammate Win: Greg Deguzman
23 Andrew Duffy Serious Cycling Teammate Win: Greg Deguzman
24 Chad Mickelson Vegas Velo/Shuffle Master-Penta
25 Giovanni Ortiz Dons Bikes
26 Scott Johnson Serious Cycling Teammate Win: Greg Deguzman
27 David Christenson
28 Brian Harmon Sho-air/Rock 'n Road
29 Solavann Sim Sho-air/Rock 'n Road
30 James Pettit La Habra Cyclery/Chronic Tacos Cycl
31 Jonathon Harmon Sho-air/Rock 'n Road
32 Bobby Lozoya University of California-Santa Barb
33 Andrew Johnson
34 Marshall Abramczyk University of California-Los Angele
35 Freddy Prado
36 Jason Corner A Road Bike 4U Racing Team Teammate Top 5: Jason Corner
37 Michael Negrete Coates Cyclery Racing Team
38 Bladi Duran Cynergy Cycles/Big Orange Cycling
39 Chuck Thompson Polli Veloce
40 Scott Palmer Coates Cyclery Cycling Club
41 Dave Feldman LUX Pro Development
42 Robert Donovan Knapp's Cyclery Racing
43 Jaycee Cary Velo Club LaGrange
44 Aaron Daly Riders One
45 Ethan Milius Velo Club LaGrange
46 Rogelio Ramos ACQUA AL 2/SDBC
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 39   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Budinoff
2 Andrew Rezner La Habra Cyclery/Chronic Tacos Cycl
3 Karel Konopik Serious Cycling
4 Daniel Corral Team Go Ride
5 Michael Schanafelt
6 Betzalel Levin Ritte Racing
7 Justin Eagleton University of Southern California
8 Dusty Nabor
9 Ricky Gonzales
10 Gerardo Nieves
11 Ethan Powers
12 Derek Ostertag ACQUA AL 2/SDBC
13 Nick Jones ACQUA AL 2/SDBC
14 Steve Boyce Team 53X11 Coffee
15 Rich Jarrin ACQUA AL 2/SDBC
16 Ryan Hallman
17 Rick Lucia ACQUA AL 2/SDBC
18 Patrick Mason
19 John Middleton CVC / FRANCO Racing
20 Anthony Tintelnot
21 Tony Hernandez
22 Zane Adamo Team Go Ride Teammate Top 5: Daniel Corral
23 Dustin Mcmillan Bike Bakersfield Cycling Team/Jr Cl
24 Conrad Tapia Crank Cycling
25 Ross Davis
26 Mark Farias Team Go Ride Teammate Top 5: Daniel Corral
27 Roland Rodriguez iii
28 Aaron Fudge
29 Juan Carranza
30 Sergio Toledo Youngs/Sierra Bicycle Werks
31 Danny Corral Team Go Ride Teammate Top 5: Daniel Corral
32 Rich Hodgson
33 Andrew Mudge
34 Joseph Vaysman
35 Adrian Medina
36 Jim Hudson
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 29   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marco Arocha Sho-air/Rock 'n Road
2 Michael Easter Time Factory Team
3 Paul Vaccari Kretzschmar Steel Racing
4 Derek Brauch Team Helen's
5 Mark Shimahara TEAM CLIF BAR Cycling
6 Anthony Restuccia 8th Wonder Cycling
7 Mark Noble Time Factory Team Teammate Top 5: Michael Easter
8 Richard Picarelli Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
9 Michael Mardosz CVC / FRANCO Racing
10 David Rous Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
11 Gustavo Corona Breakaway from Cancer Masters
12 Mark Fluss Velo Club LaGrange
13 Bill Ossofsky Allegiant Airlines/Pain MD's.com
14 Robert Crain
15 Richard Pego Team Helen's Teammate Top 5: Derek Brauch
16 Steve Foreman Back Abbey/Coates Elite Masters Tea
17 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines
18 Stephen Ferretti Allegiant Airlines/Pain MD's.com
19 Matias Mendigochea Velo Club LaGrange
20 Danny Munson Back Abbey/Coates Elite Masters Tea
21 Adam Hensley Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
22 Daniel Kaukola
23 Tony Wang South Bay Wheelmen
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 11   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Greg Leibert Cynergy Cycles/Big Orange Cycling
2 Thurlow Rogers Breakaway from Cancer Masters
3 David Jaeger Spy Blue
4 Joseph Sulse 8th Wonder Cycling
5 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines
6 Tom Rogers
7 Patrick Copp Sho-air/Rock 'n Road
8 Steve Klasna Cynergy Cycles/Big Orange Cycling Teammate Win: Greg Leibert
9 Richard Meeker dope Breakaway from Cancer Masters Teammate Top 5: Thurlow Rogers
10 Benny Parks Jessup Auto Plaza p/b P.S. Cyclery
11 Mike Haluza Cynergy Cycles/Big Orange Cycling Teammate Win: Greg Leibert
12 Roger Worthington Breakaway from Cancer Masters Teammate Top 5: Thurlow Rogers
13 Jonathan Flagg Cynergy Cycles/Big Orange Cycling Teammate Win: Greg Leibert
14 Jeffrey Konsmo Cynergy Cycles/Big Orange Cycling Teammate Win: Greg Leibert
15 Todd Darley Cynergy Cycles/Big Orange Cycling Teammate Win: Greg Leibert
16 Andrew Jessup jr. Jessup Auto Plaza p/b P.S. Cyclery
17 William Ralph Cynergy Cycles/Big Orange Cycling Teammate Win: Greg Leibert
18 Brien Miller Jessup Auto Plaza p/b P.S. Cyclery
19 Seth Davidson Spy Blue Teammate Top 5: David Jaeger
20 Michael Hotten Cynergy Cycles/Big Orange Cycling Teammate Win: Greg Leibert
21 Jon Nist Back Abbey/Coates Elite Masters Tea
22 Michael Hutson
23 Patrick Hampton Rock Solid Cycling
24 Christopher Johnston Minnesota Cycling Team
25 David Smith Santa Clarita Velo
26 Scott Shaw Coates Cyclery Cycling Club
27 James Pappe Youngs/Sierra Bicycle Werks
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Moreton PAA/REMAX
2 Joel Sothern
3 Michael Birditt Spy-Swami's Cycling Team
4 Mike Marotta Spy-Swami's Cycling Team
5 Chuck Thompson Polli Veloce
6 Josef Lemire SHO-AIR/ SERT
7 Owen Thomas
8 Daniel Yeager Spy-Swami's Cycling Team Teammate Top 5: Michael Birditt
9 Donald Williams Cynergy Cycles Racing
10 Steve Bernede Team Werks
11 Jean Villiot CA Pools / CFS Mortgage
12 Kim Bleth Spy-Swami's Cycling Team Teammate Top 5: Michael Birditt
13 Jim Parkhurst Team Simple Green/Bike Religion
14 Charlie Tatarian Canyon Velo
15 John Roest Team CF-Club
16 Henry Pfister Action Sports/Simply Fit
17 John Lagrandeur OTR Racing
18 Bruce Steele South Bay Wheelmen
19 David B stanton Canyon Velo
20 Rino Barbagiovanni Santa Clarita Velo
21 Fred Haim Velo Club LaGrange
22 Keith Laird METALMTN Cycling
23 Moshe Ovadya Velo Club LaGrange
24 Robert Paganini PAA/REMAX Teammate Win: Jeffrey Moreton
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 14   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Holsworth ARCALIS TEST TEAM
2 Gregory Riggins Action Sports/Simply Fit
3 Michael Piccirilli Ritte Racing
4 Courtland Keith Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
5 Mike Perry Kern Wheelmen
6 Mt Merickel
7 Robert Fagnant Team Cycles Brixton
8 Matthew Clark Action Sports/Simply Fit Teammate Top 5: Gregory Riggins
9 Bill Elrich
10 Brett Bonetti
11 Erik Bonnar Action Sports/Simply Fit Teammate Top 5: Gregory Riggins
12 Mark Greenberg CA Pools /CFS Mortgage
13 Ben Lingo Serious Cycling
14 Carl Crawford Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club Teammate Top 5: Courtland Keith
15 Vincent Magret Serious Cycling
16 Aaron Daly Riders One
17 Greg Walker Bike Bakersfield Cycling Team/Jr Cl
18 Michael Penta
19 Christopher Botti
20 Ching Luk Ritte Racing Teammate Top 5: Michael Piccirilli
21 Glenn Imke Bike Bakersfield Cycling Team/Jr Cl
22 Christopher Cook
23 Jim Kuhne
24 Christian Rinaldi OTR Racing
25 Raul Longoria
26 Jacob Tung Celo Pacific
27 Edward Engay OTR Racing
28 Mike Mccray Action Sports/Simply Fit Teammate Top 5: Gregory Riggins
29 Dmitry Uchitel OTR Racing
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Santos CashCall Mortgage
2 Mauricio Prado Allegiant Airlines/Pain MD's.com
3 Christian Walker Time Factory Team
4 Brian Mcculloch CashCall Mortgage Teammate Win: David Santos
5 Devan Dunn CashCall Mortgage Teammate Win: David Santos
6 Stefano Barberi CashCall Mortgage Teammate Win: David Santos
7 Julio Mollinedo
8 Robert Pasco SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
9 Michael Hand High Desert Cycling Club
10 Pascal Bonaventure Spy-Swami's Development Elite Team
11 Tony Brady CVC / FRANCO Racing
12 Alexander Kusztyk Get Crackin'-MS Society
13 Anthony Fitch Monster Media Racing SCVELO
14 Taylor Vaccari Southern California Velo
15 Anthony Canevari CashCall Mortgage Teammate Win: David Santos
16 Orion Berryman Spy-Swami's Development Elite Team
17 Andrew Bosco SoCalCycling.com / Echelon Design
18 Shawn Vangassen SoCalCycling.com / Echelon Design
19 Barrett Colton Optum
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 7   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amber Gaffney SC VELO/Empower Coaching
2 Julie Cutts Velo Club LaGrange
3 Leah Ballamy Colavita / Outback Steakhouse Las V
4 Melina Bernecker Velo Club LaGrange
5 Kirsten Darley Colavita / Outback Steakhouse Las V
6 Lisa Mueller Metromint Cycling
7 Ruth Clemence SC VELO/Empower Coaching Teammate Win: Amber Gaffney
8 Lisa Campbell SC VELO/Empower Coaching Teammate Win: Amber Gaffney
9 Rebecca Siegel PAA/REMAX
10 Erin Lamb Helens/Cannondale
11 Kimberly Keathley Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
12 Holly Breck SC VELO/Empower Coaching Teammate Win: Amber Gaffney
13 Beatriz Rodriguez SC VELO/Empower Coaching Teammate Win: Amber Gaffney
14 Shannon Castle PAA/REMAX
15 Keely Brooks Colavita / Outback Steakhouse Las V Teammate Top 5: Leah Ballamy
16 Coleen Knutson Colavita / Outback Steakhouse Las V Teammate Top 5: Leah Ballamy
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 5   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Swan Strive Racing
2 Amy Rice Velo Club LaGrange
3 Emily Georgeson Helens/Cannondale
4 Kristabel Doebel-hickok Cynergy Cycles/Big Orange Cycling
5 Suzanne Rivera B4T9/Foundation
6 Nina Brandt Prolong Energy
7 Kaelin Westbrook Colavita / Outback Steakhouse Las V
8 Trudi Schindler Velo Club LaGrange Teammate Top 5: Amy Rice
9 Rachel Holzer Colavita / Outback Steakhouse Las V
10 Jennifer Grube Colavita / Outback Steakhouse Las V
11 Natasha Meinecke Colavita / Outback Steakhouse Las V
12 Rachel Swan Strive Racing Teammate Win: Hannah Swan
13 Cindy Bonetti
14 Saha Perry
15 Moriah Swan Strive Racing Teammate Win: Hannah Swan
16 Teresa Steele South Bay Wheelmen
17 Kenyan Pappe The TEAM
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 12   Cat ?: 1