Log In
ToAD - Madison Capital Criterium • Jul 1 2012
Clear, 89 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Heagney Vision Quest
2 Andrew Feuersthaler Team Velocause
3 Laszlo Alberti Balance Cycling/Erik's Bike Shop
4 Harry Clark Racing For Riley
5 Benjamin Albracht GNARLUBE/LANDSHARK racing
6 Steven Mlujeak ZMOTION Racing Team
7 Jeffrey Bannink Team Type 1
8 Mike Buechel Hollander Benelux Racing p/b Badger
9 Christan Griego River Valley Cycling Club- RVCC
10 Charles Townsend #
11 Doug Bailey
12 David Jablonowski *
13 Andrew Messer DRT Racing
14 Ryan White
15 Scott Hebel Balance Cycling/Erik's Bike Shop Teammate Top 5: Laszlo Alberti
16 Albertus Rohling
17 Chip Pieper *
18 Michael Klapperich *
19 Mark Mcgeen *
20 Chad Dean 5Nines Cycling
21 Brady Prenzlow Balance Cycling/Erik's Bike Shop Teammate Top 5: Laszlo Alberti
22 Dennis King *
23 Daniel Solomon South Chicago Wheelmen
24 Brandon Manske Balance Cycling/Erik's Bike Shop Teammate Top 5: Laszlo Alberti
25 Jeffrey Kloppenburg *
26 Scott Biaggi GST Racing
27 Steven Flurry CZ Velo
28 Benny Smith Team Velocause Teammate Top 5: Andrew Feuersthaler
29 Mark Dolin LAPT CC
30 Robert Ruggles *
31 Eric Knuth *
32 Michael Inglis *
33 Thomas Cox
34 Marc Walter *
35 Jay Maas Trek Midwest Team
36 Adam Baskin ZMOTION Racing Team
37 Andrew Ohlsson *
38 John Van susteren *
39 Mark Hughes
40 Daniel Holsen Heavy Pedal Velo Club
41 Dean Gore *
42 Gary Aspnes CCB Racing
43 Brian Rybarik ISCorp Cycling Team
44 Tim Hacker *
45 Kurt Phillips
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 21   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carlos Guzman
2 Bradley Sodergren Baraboo Sharks
3 Matthew Jogodnik Colavita Racing
4 Jake Tarnowski ISCorp Cycling Team
5 Niko Dorschner
6 Max Schram
7 Justin Munzur
Finishers: Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Simon Jones
2 Alex Dorschner
3 Eric Ball
4 Stephen Sodergren Baraboo Sharks
5 Dylan Wetteland Gopher Wheelmen
6 Elijah Skalsky Junior Dropouts
7 Thomas Quimzon Sho-air/Rock 'n Road
8 Joshua Schilling Team Mack Racing Assoc. LTD
9 Axel Sontgerath
10 Gabe Barden
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Gaines
2 Maxx Chance BJC/PANACHE
3 Frankie Gonzalez Interactive Metronome Development
4 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
5 Cormac Dunn BJC/PANACHE
6 Josey Weik ISCorp Cycling Team
7 Alec Porter Bianchi/Grand Performance
8 Ethan Furois County Cycles
9 Liam Dunn BJC/PANACHE Teammate Top 5: Maxx Chance
10 Sam Beste ISCorp Cycling Team Teammate Top 5: Garrett Roth
11 Kyle Berlind
12 Christopher Sodergren RACC pb GG
13 Brian Gaines County Cycles
14 Ben Freas ISCorp Cycling Team Teammate Top 5: Garrett Roth
15 Nikos Hessert xXx Racing
16 Riley Hankes Racers Against Childhood Cancer
17 Jacob Schilling Team Mack Racing Assn
18 Alex Weil
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lionel Rocheleau Racers Against Childhood Cancer
2 Ian Mcpherson
3 Nathan Labecki ISCorp Cycling Team
4 William Rekemeyer Racers Against Childhood Cancer Teammate Win: Lionel Rocheleau
5 Sebastian Morfin Interactive Metronome Development
6 Peter Davis
7 Maxwell Ackerman
8 Logan Brueck Bianchi/Grand Performance
9 Mitchell Baumann
10 Bill Mulligan Great Dane Velo Club (GDVC)
11 Casey Braga ZMOTION Racing Team
12 Kyle Mindick xXx Racing
13 David Hart
14 Eduardo Arboleda Interactive Metronome Development Teammate Top 5: Sebastian Morfin
15 Tony Kaatz RACC pb GG
16 Reece Olson
17 Peter Behm Bianchi/Grand Performance
18 Perry Leysens RACC pb GG
19 Kevin Lindlau ISCorp Cycling Team Teammate Top 5: Nathan Labecki
20 Alexander Riva Racers Against Childhood Cancer Teammate Win: Lionel Rocheleau
21 Carter Kleiman Vision Quest
22 Andrew Fleming
23 Gage Rodriguez ISCorp Cycling Team Teammate Top 5: Nathan Labecki
24 Maxwell Lewis St Paul Bicycle Racing Club
25 Matt Larson
26 Ryan Mittleberg
27 Eric Paulos
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Ochowicz
2 Bryan Fosler
3 Andrew Buntz *
4 Evan Hartig Borah
5 Lee Bumgarner *
6 Joe Bippus *
7 Nicholas Maimone *
8 Kelby Shaw *
9 Shane Feehery *
10 Trevor Rolette
11 Steven Larsen *
12 Kevin Berger *
13 Adam Herndon xXx Racing
14 Erik Loberg *
15 Zeb King *
16 Marcos Lazzarotto *
17 Henry Scholz Team Mike's Bikes
18 John Robertson *
19 Chris St. peter xXx Racing
20 Peter Olejniczak Bianchi/Grand Performance
21 Andrew Webb
22 Leif Byrge-liebig *
23 Adam Mcclurg *
24 Matthew Kamphuis Trek Midwest Team
25 James Bird *
26 Brody Pasciullo *
27 Konrad Witt ABD Cycling Team
28 Lionel Rocheleau *
29 Antonio Valenti *
30 Lucas Guyton *
31 Jason Bleedorn HTFU Racing
32 Jake Buescher xXx Racing
33 Adam Biwan Wichita Falls Bicycling Club
34 Andrew Gierke
35 Michael Valdez Stage 17 Racing
36 Michael Nichols *
37 Michael Fioretti Brazen Dropouts Cycling Team
38 Ryan French *
39 Erick Sobey *
40 Augusto Peraza *
41 Clayton Chase *
42 Chris Lundberg
43 Mark Miller
44 Matthew Brooks *
45 William Rekemeyer Racers Against Childhood Cancer
46 Curtis Bice Trek Midwest Team
47 Andrew Ulvestad Rhythm Racing
48 Ian Mcpherson
49 Daniel Schneider
50 Ryan Begley Ritte Racing
51 Alexander Vaughan
52 Jake Boone *
53 Matthew Waite
54 Bill Mulligan Great Dane Velo Club (GDVC)
55 Thomson Remo *
56 Christopher Chase *
57 Matthew Light *
58 Greg Wittwer Integrated Sports Medicine
59 Adam Fivehouse Primal - 1st Bank
60 Andrew Sjogren *
61 Dylan Knutson *
62 Michael Forsyth BeckJanitorial.com
63 Eric Hill *
64 Dallas Fowler *
65 Tyler Wertenbruch *
66 Brian Kaker *
67 Timothy Campbell *
68 Theodore Schwartz Team B+ RADSPORT
69 Tosh Clements *
70 Eric Anderson
71 David Paquette
72 Bill Gros
73 Aaron Whalen *
74 Robert Vogt
75 Nathan Klump Team Wheel & Sprocket
76 Hunter Davis Team TATI
77 Benjamin Stengel KS Energy Services / Team Wisconsin
78 Jon Heile *
79 Nicholas Sabel Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
Finishers: Cat 2: 13   Cat 3: 25   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 38  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Donovan
2 Jordan Brasch *
3 Alan Krueger KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Jason Sutherland Region Racing
5 Brian Leatherman Brazen Dropouts Cycling Team
6 Michael Froh *
7 John Franceschi *
8 Richard Baisa RegionRacing p/b Strack & Van Til
9 Doug Callies *
10 Ron Dunn *
11 Glen Jones #
12 Brian Grant
13 Will Hollrith *
14 Brian Dunn *
15 Mark Yoshida *
16 Scott Diedrich
17 Jim Broennimann
18 Sam Mueller
19 Kirk Port *
20 Patrick Robb Wolverine Sports Club
21 Don Janczak *
22 Bob Phelps *
23 David Blomme Trek Midwest Team
24 Pj Braun *
25 John Boudry *
26 Kevin Murray
27 Jeff Elam
28 Jeffrey Kramer
29 Mark Schultz
30 Douglas Zalis Vision Quest
31 Steve Fermanich *
32 Todd Bugnacki *
33 Sean Strosahl
34 Briant Kelly KS Energy Services / Team Wisconsin Teammate Top 5: Alan Krueger
35 Eric Schram
36 Bradley Wells *
37 John Svanda LAPT CC
38 Paul Arsenault #
39 James Buckley *
40 Donald Isaacs *
41 Taggert Brooks CZ Velo
42 Grant Stevens Team Extreme
43 Andrew Peterson
44 Paul Dabey #
45 John Brown
46 Dale Chrystie #
47 David Davis
48 Matthew Flaherty Team Bicycle Heaven
49 Chan Barden Heavy Pedal Velo Club
50 Gregg Coroleuski #
51 James Merrifield #
52 Dennis Klumb *
53 Matthew Hanson *
54 Dave Eckel *
55 Paul Roltgen Brazen Dropouts Teammate Top 5: Brian Leatherman
56 Larry Gundlach *
57 Jim Michler #
58 Gary Johnson #
59 Mark Badger *
60 John Coyle #
61 Craig Howe #
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 10   Cat 5: 1   Cat ?: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 W. Andres romero
2 Robert Ringle
3 Brad Babcock
4 Dirk Bjornstad
5 Alex Shelton
6 Innokenty Zavyalov Omnium Racing
7 Josey Weik ISCorp Cycling Team
8 Richard Arnopol Audi
9 Kyle Mindick xXx Racing
10 Jackson Parr University of Iowa
11 Myles Beach Adventure 212
12 Tracy Dangott xXx Racing
13 Cormac Dunn BJC/PANACHE
14 Jay Weatherford Great Dane Velo Club (GDVC)
15 Thom Barry
16 Nicolas Sandoval Team Wheel & Sprocket
17 Andrew Rossa Team Extreme
18 Michael Swart
19 Britta Treece Momentum Racing
20 Ian Carr Team TATI
21 Mitchell Baumann
22 Carter Kleiman Vision Quest
23 Royce Breckon
24 Stephen Evans
25 Shawn Delk Project 5 Racing
26 Philip Couturier University of Wisconsin-Platteville
27 Kyle Berlind
28 Morrison Hall
29 Nickolaus Lekovish Trails-Edge Cycling Team
30 James Rolette South Chicago Wheelmen
31 Maxwell Lewis St Paul Bicycle Racing Club
32 Louis Fernandez Team TATI
33 Paul Halupka Team TATI
34 Peter Behm Bianchi/Grand Performance
35 Ben Grabow Brazen Dropouts Cycling Team
36 Spencer Kruse
37 John Berberich Michael's Cycles Team
38 Ezra Wardpackard
39 Andrew Braun
40 Paul Krzesinski KS Energy Services / Team Wisconsin
41 Alfredo Hartemink
42 Lee Pier Brazen Dropouts Cycling Team
43 Dan Swenson
44 Tim Fiedler
45 Chris Moreland
46 Thomas Rickner
47 Ben Freas ISCorp Cycling Team
48 Robert Nelson
49 Gaben Moore
50 Eric Hardrath
51 Tyler Vandevoort Brazen Dropouts Cycling Team
52 Sam Skalsky Junior Dropouts
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 33   Cat 5: 13   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rahsaan Bahati Bahati Foundation-CA
2 Alexey Shmids
3 Neil Bezdek Team Mountain Khakis
4 Isaac Howe
5 Fabrizio Von nacher
6 Augusto Sanchez
7 Rory Sutherland
8 Cole House
9 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling
10 Ben Bertiger Stage 17 Racing
11 James Stemper RACC pb GG
12 Cesar Marte dope
13 Daniel Harm Astella Oncology p/b ABD Cycling
14 Mike Sherer
15 Chad Hartley
16 Maxwell Anderson LAPT CC
17 Adam Myerson Team Mountain Khakis Teammate Top 5: Neil Bezdek
18 Zach Bergh Astella Oncology p/b ABD Cycling
19 Shawn Rosenthal Team Mike's Bikes
20 Marvin Guzman
21 Christopher Monteleone Hincapie / Gary Fisher pb Barkley
22 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A.
23 Jared Bunde GS Mengoni U.S.A.
24 Steven Scholzen
25 Alexander Meyer
26 Isaac Neff
27 Victor Riquelme
28 Seth Eckert Great Dane Velo Club
29 Ross White Racers Against Childhood Cancer
30 Clay Murfet Salamander Racing
31 Stuart Press Velo Club LaGrange
32 Paul Mach Davis Bike Club
33 Bertrand Hartemink
34 Kip Spaude ISCorp Cycling Team
35 Justin Morris
36 Ger-jan Vanimmerseel
DNF Nicolai Broechner
DNF Matt Shriver
DNF Erik Meier Team Wheel & Sprocket
DNF David Novak Pyramid Elite Racing
DNF John Tomlinson
DNF Ian Moir
DNF Cody O'reilly OUCH Pro Cycling
DNF Colton Barrett Kentucky Flyers Cycling Inc
DNF Nicholas Reistad
DNF Shane Kline Kelly Benefit Strategies/LSV
DNF Josh Gillingham
DNF Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket
DNF Ruud Cremers
DNF Miles Lamon TEAM CLIF BAR Cycling
DNF Victor Rentas Pact- DISH Network Cycling
DNF Blake Anton TEAM CLIF BAR Cycling
DNF Joshua Thornton ZMOTION Racing Team
DNF Jacob Mueller
DNF Gustavo-adolfo Mendez Velo Club LaGrange
DNF Anthony Olson Bianchi/Grand Performance
DNF Shawn Daurelio Velo Club LaGrange
DNF Robert White
DNF Dan Teaters RACC pb GG
DNF Garrett Suydam Primal - 1st Bank
DNF Scott Savory GS Mengoni U.S.A.
DNF Andre Vandenberg Astella Oncology p/b ABD Cycling
DNF John Murphy
DNF Brandon Feehery Astella Oncology p/b ABD Cycling
DNF Bryan Larsen
DNF Luca Damiani
Finishers: Cat 1: 48   Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kaitlin Antonneau *
2 Lindsay Myers Team Danbury Audi
3 Elizabeth Wilborne *
4 Emily Collins Peace Coffee Racing
5 Laura Van gilder Mellow Mushroom Racing
6 Kendall Ryan Get Crackin'-MS Society
7 Nicole Whitburn
8 Jacqueline Kurth Primal/MapMyRide Womens Racing
9 Carrie Cash wootten Pedal The Cause
10 Jennifer Purcell TIBCO to The Top
11 Nichole Wangsgard Primal/MapMyRide Womens Racing
12 Erica Allar RideClean/PatentIt.com
13 Kristen Lasasso Mellow Mushroom Racing Teammate Top 5: Laura Van gilder
14 Cari Higgins Exergy Twenty12
15 Sarah Fader Pepper Palace/Spin-Tech Training pb
16 Katie Spittlehouse *
17 Samantha Schneider
18 Amy Mcguire FCS|ROUSE: p/b Mr. Restore
19 Laura Parsons *
20 Jane Robertson Metromint Cycling
21 Zoe Reker *
22 Emma Bast Speedfix Racing p/b Zubaz
23 Vanessa Drigo Vanderkitten-Focus
24 Jeannie Kuhajek *
25 Jenna Kowalski Cynergy Cycles-MIssing Link Coachin
26 Kathryne Carr Paceline Projects pb Veloforma
27 Emma Grant
28 Amanda Seigle *
29 Heather Sprenger
30 Colleen Hayduk RideClean/PatentIt.com
31 Nicole Mertz *
32 Hayley Giddens
33 Lauren Liscinski *
34 Heather Ross *
35 Laura Ralston *
36 Laurel Green *
37 Jannette Rho *
38 Sarah Huang *
39 Jennifer Greenberg
40 Michelle Montoya *
41 Ryan Hostetter *
42 Katherine Ross
43 Gwen Inglis Team Kenda
44 Kim Jennings *
45 Anna Barensfeld Team Optum p/b Kelly Benefit Strate
46 Lauren De crescenzo *
47 Starla Teddergreen Vanderkitten-Focus
48 Lauren Hall TIBCO to The Top
49 Mary Ellen ash Stevens Bikes p/b Pactimo
50 Jasmin Hurikino
51 Jessica Prinner
52 Courtney Dimpel *
53 Emma Lawson
54 Shelby Reynolds *
55 Cathy Frampton *
DNF Courteney Lowe
DNF Kate Chilcott
DNF Rebecca Werner
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 31  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Veronica Church Exergy TWENTY12
2 John Boudry * Team Extreme
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bethany Sodergren Baraboo Sharks
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachael Jensen RACC pb GG
2 Dana Loo ISCorp Cycling Team
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fernanda Guzman
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mia Loquai
2 Skylar Schneider Team TIBCO II
3 Katherine Shields PainPathways Cycling Team
4 Amanda Schaap Team Kenda
5 Vanessa Curtis Iowa City Cycling Club
6 Kelli Richter PSIMET Racing
7 Adrienne Belliveau Team TIBCO II Teammate Top 5: Skylar Schneider
8 Andrea Pether ISCorp Cycling Team
9 Alison Brown
10 Jennifer Koch Racers Against Childhood Cancer
11 Beatrice Dormoy ACQUA AL 2/SDBC
12 Katie Isermann Enzo's-PSIMET
13 Heidi Stangl Racers Against Childhood Cancer
14 Sara Liebert Early Bird Womens Developmental Cyc
15 Emily Bramel St Paul Bicycle Racing Club
16 Corey Coogan cisek
17 Amy Phillips Mystique Cycling Team
18 Victoria Meier Baraboo Sharks
19 Margaret Douglass Bountiful Mazda Cycling Team
20 Debra Sunderland Team TATI
21 Jennifer Delong Mystique Cycling Team
22 Hannah Stonefield Early Bird Womens Developmental Cyc
23 Bethany Sodergren Baraboo Sharks
24 Rachael Jensen RACC pb GG
25 Tara Mccloskey
26 Amelia Conlen Early Bird Womens Developmental Cyc
27 Kate Furtner Early Bird Womens Developmental Cyc
28 Eden Quimzon
29 Lynn Leroy LAPT CC
30 Marnie Pearsall Hollander RDC
31 Kristi Hanson Spidermonkey Cycling
32 Gale Hellpap KS Energy Services / Team Wisconsin
33 Nicolette Reker Bianchi/Grand Performance
34 Pj Braun * Trek Midwest Team
35 Madison Skalsky Junior Dropouts
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 16   Cat ?: 1