Log In
Brownstown Road Race • Jun 29 2012
Clear, 89 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Dunlap KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
2 Aaron Barr SHIRK'S 10
3 Jack Anderson TEAM BBC
4 Anwar Gorham
5 John Parker MIDDLETOWN BIKE LINE
6 Kenneth Snyder CYCLE-SMART GRASSROOTS TEAM
7 Doug Wellons
8 Frank Mcgurk TEAM TBB/DEEP BLUE
9 Jesse Stauffer
10 Wayne Blanks BRCC
11 Tyler Shaffer
12 Robert Harmon
13 Timothy Patton
14 Richard Ebersole SPOKES N' SKIS RACING
15 William Flannery BLUE MOUNTAIN VELO
16 Matthew Buckleman TEAM CHESAPEAKE
17 Joshua Jacoby BLUE MOUNTAIN VELO
18 Eric Diamond MOUNTAINSIDE P/B CITY ISLANDERS
19 Joshua Deringer IFRACTAL-QCW P.B. BREAKAWAYBIKES.CO
20 Matthew Albert TEAM TBB/DEEP BLUE
21 Theodore Schlegel
22 Benjamin Patton
23 Michael Jacobs
24 Rian Carr TORCUP/CYCLEFITTERS
25 Neil Seas EBS RACING
26 Andre Selvyn KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV Teammate Win: Andrew Dunlap
27 Michael Adashek KEN (THE KING) CAPUTO
28 Matthew Mory
29 Conor Mitchell SNAPPLE CYCLING TEAM
30 Adam Ankers PHILADELPHIA CICLISMO
31 Jeff Heuerman
32 Bruce Mitchell SNAPPLE CYCLING TEAM
33 Xavier Ferrizzi PHOENIXVILLE SNAPPLE
34 Mark Savitsky EBS RACING
35 Mark Guntick TEAM TBB/DEEP BLUE
36 Armi Legge
37 Stoddard Gray
Finishers: Cat 5: 34   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Carey EBS RACING
2 Sheldon Horst IC3
3 Jeff Wolf
4 Will Mahler NUTS ABOUT GRANOLA/ KEYSTONE VELO
5 Grant Davis WEST CHESTER CYCLING CLUB
6 Kevin Hughes
7 Edmund Lewis HERSHEY CYCLING
8 Franklin Johnson jr ARTEMIS RACING
9 Barry Jones CAFFEINATED CYCLIST RACING P/B DENT
10 Mark Price
11 J.r. Riehl
12 Richard Braun FIRST STATE VELO SPORT/CHRISTIANA C
13 Keith Kline BLUE MOUNTAIN VELO
14 Jeffrey Conrad TRI STATE VELO AMOROSO'S RACING TEA
15 Augie Deluca ZEN MASTERS RACING
16 Pete Sanelli ZEN MASTERS RACING
17 Dave Hallman DMD RACING
18 Jim Drumm WOODEN WHEELS
19 Aedan O'connell
20 Darion Jackson ARTEMIS
21 Jan Workinger MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
22 Scott Raschke
23 James Visich
24 Eric Schopf
25 Richard Pickup EBS RACING CLUB Teammate Win: Brian Carey
26 Howard Hayes ARTEMIS
27 Mike Nanis WEST CHESTER CYCLING CLUB Teammate Top 5: Grant Davis
28 Jeff Ostrowski
29 Albert Stauffer
30 Daniel Faccenda BIKE DOCTOR/BAYSIDE VELO
31 Darryl Moser
32 John Scully SKYLANDS CYCLING
33 Jay Lloyd
34 Lindy Barile GS SIMMERIA
35 Matt Skahill UNATTACHED
36 Frank Filippo EBS RACING Teammate Win: Brian Carey
37 Thaddeus Newnam SNAPPLE PHOENIXVILLE BIKE CLUB
38 Frank Lowery TRI-STATE VELO
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 29   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Smith GS SIMMERIA
2 Art Miller THRU IT ALL BODY SHOP
3 Jeffrey Dixon BASE36/SMCC/GORHAM BIKE
4 Scott Hodder SIGNATURE CYCLES/ROCKSTAR
5 Randy Haluck THRU IT ALL BODY SHOP
6 Dean Molle PA MASTERS RC
7 Randy Sellari PA MASTERS RC
8 Paul Tyrrell Ocean Velo Club/Culver & Pierso
9 David Scharff KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
10 Dan Rosenbaum ZEN MASTERS RACING
11 Curtis Junge GS SIMMERIA Teammate Win: Dean Smith
12 Brian Mcandrews TEAM MAKURI
13 Sean Oreilly GUYS RACING
14 Darren Hartman WORLD CUP SKI & CYCLE RACING TEAM
15 Jan Felice THRU IT ALL BODY SHOP Teammate Top 5: Art Miller
16 David Detlefsen EBS RACING
17 Brian Berry EBS RACING
18 Mike Zban THRU IT ALL BODY SHOP Teammate Top 5: Art Miller
19 Christopher Candy CHESTER COUNTY VELO
20 Gary Eveland QCW-IFRACTAL P.B. BREAKAWAYBIKES.CO
21 Albert Bold TEAM MAKURI
22 Michael Fink MORGAN STANLEY / MARKET EDGE
23 Mister james Pomeroy THRU IT ALL BODY SHOP Teammate Top 5: Art Miller
24 Steve Goodell HEART HOUSE/CC EVESHAM
25 Robb Lee RTE. 1 VELO/ARROW BIKES
26 George Carey INTERNATIONAL CHRISTIAN CYCLING CLU
27 Hugh Browder
28 Jeff Overstreet CHESTER COUNTY VELO
29 George Harriott GS SIMMERIA Teammate Win: Dean Smith
30 Earl Brownii NCVC
31 Richard Bauch COLAVITA RACING INC.
32 Ernie Elliott INTERNATIONAL CHRISTIAN CYCLING CLU
33 Timothy Dowling TBB/DRT
34 Robert Gates EBS RACING
35 William Care ERA CYCLING
36 Kevin Greene IFRACTAL-QCW CYCLING P.B. BREAKAWAY
37 Norman Hullinger EBS RACING
38 Michael Long INTERNATIONAL CHRISTIAN CYCLING
39 Dan Conlin TEAM TBB/DEEP BLUE
40 Rob Lea T.E.A.M. FUJI
41 Cheri Fager PALLAS ATHENE P/B KITCHEN & COMPANY
42 John Boo KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
43 William Patterson TEAM TBB /DEEP BLUE
44 Rick Tucker KELLY BENFITS STRATEGIES/L S V
45 Scott Gamble CHESTER COUNTY VELO
46 John Breakey TEAM TBB / DEEP BLUE
47 Bruce Brodowski EBS RACING CLUB
48 Brian Mchugh ZEN MASTERS RACING
49 Todd Wenger CHESTER COUNTY VELO
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 20   Cat 4: 20   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pedro Campos
2 Jared Fenstermacher SPOKES BIKE SHOP
3 Aaron Mackley MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS
4 Peter Olmsted THRU IT ALL BODY SHOP
5 Matthew Ammann HPC/LIST
6 Jordan Binkley SHIRK'S RACING PRESENTED BY TREK BI
7 Shawn Beeler MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS Teammate Top 5: Aaron Mackley
8 Eric Noonan TEAM MARTY'S
9 Guy Tawney
10 Vladimir Sarkisov ALL AMERICAN BICYCLE CLUB
11 Adam Snoke THRU IT ALL
12 Nathan Ong KIND HUMAN SPORTS
13 Sebastian Byers ABRT
14 Seth Houston PURE ENERGY CYCLING-PROAIRHFA
15 Mark Allain SHIRKS RACING MASTERS TEAM
16 Andrew Webster WOODEN WHEELS RACING
17 Rob Allen Orange Street Velo & Retül Studio
18 Gerald Burkett WORLD CUP SKI & CYCLE RACING TEAM
19 Avery Wilson HPC/LIST Teammate Top 5: Matthew Ammann
20 Matthew Vahey MORGAN STANLEY MARKET EDGE RACING
21 Albert Scharbach KELLY BENEFITS STRATEGIES / LSV
22 Rob Broekhuis GS SIMMERIA
23 Colin Mckenna LAMBS GAP CYCLING TEAM
24 Michael Black IFRACTAL-QCW P.B. BREAKAWAYBIKES.CO
25 Andrew Crabb KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
26 Matt Neugebauer MSSB/MARKET EDGE P/B BRANDYWINE CYC
27 Chris Mammarella GS SIMMERIA
28 Steven Francisco UNIVERSITY OF DELAWARE
29 Dakota Schaeffer YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK
30 Frank Lao UNIVERSITY OF DELAWARE
31 Jeremy Hunter THRU IT ALL
32 Phillip Truppelli KNAPPS RACING
33 Jonah Meadvancort GVCC
34 Eric Brandt GIANT CYCLING WORLD P/B RMSS
35 Andrew Koch KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
36 Matt Cooper ADVENTURES FOR THE CURE
37 Paul De santis KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV
38 Nicholas Parlato ALL AMERICAN BICYCLE CLUB
39 Shane Grogg GS SIMMERIA
40 Christopher M. jones UNIVERSITY OF MARYLAND
41 Gregory Zielinski TEAM TBB/DEEP BLUE
42 Leroy Hayes
43 Joe Hydrick ORANGE STREET VELO & RETUL FIT STUD
44 Henry Stroud RED PELOTON
45 Joseph Siegel L'EQUIPE DE CYCLISME B.C.
46 Bob Carter GS SIMMERIA
47 Chris Grundner TEAM TBB / DEEP BLUE
48 Mark Buyyounouski Zen Masters Racing
49 Craig St.onge KEYSTONE VELO CLUB
50 Kristofer Moore TORCUP/CYCLEFITTERS
51 Michael Lane TWENTY 20 CYCLING CO.
52 Ben Tufford TEAM MTBNJ/HALTER'S CYCLES
53 Jason Hill
54 Byron Horgash TEAM TRAVELLER
55 Matthew Fischel UNIVERSITY OF DELAWARE
56 Bruce Cole ADVENTURES FOR THE CURE
57 Gregory Orticelle TEAM MARTY'S
58 Samuel Lear ADVENTURES FOR THE CURE
59 Timothy Norejko THRU IT ALL BODY SHOP Teammate Top 5: Peter Olmsted
60 Kevin Schaeffer NUTS ABOUT GRANOLA / KEYSTONE VELO
61 Shannon Field ADVENTURES FOR THE CURE
62 Paul Rinkenberg TEAM FLUID
63 Jacob Rubin UNIVERSITY OF DELAWARE
64 Patrick Casselberry BIKE KING RACING
Finishers: Cat 3: 23   Cat 4: 35   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Conor Mitchell SNAPPLE CYCLING TEAM
2 Armi Legge
3 Xavier Ferrizzi PHOENIXVILLE SNAPPLE
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Ammann HPC/LIST
2 Dakota Schaeffer YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK
3 Phillip Truppelli KNAPPS RACING
4 Jonah Meadvancort GVCC
5 Samuel Lear ADVENTURES FOR THE CURE
6 Patrick Casselberry BIKE KING RACING
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nadia Latzgo YOUNG MEDALISTS/TEAM ROTHROCK
2 Laurel Rathbun
3 Kimberly Zubris PEANUT BUTTER & CO. HUMAN ZOOM
4 Joanne Abbruzzesi CHESTER COUNTY VELO
5 Cecilia Davis-hayes IFRACTAL-QCW P.B. BREAKAWAYBIKES.CO
6 Jory Wamsley TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
7 Jacqueline Mcclure CAWES/IFRACTAL P/B SPECIALIZED
8 Lindsey Knast QCW Teammate Top 5: Cecilia Davis-hayes
9 Hannah Hayduk TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL / CHEST
10 Erin Mandato TEAM EPS/CSS P/B SHEBELL & SHEBELL
11 Jody Frank NORTH POINT WOMEN'S RACING TEAM
12 Lindsey Toman IFRACTAL-QCW P.B. BREAKAWAYBIKES.CO Teammate Top 5: Cecilia Davis-hayes
13 Lauren Yakovich CAFFEINATED CYCLIST RACING P/B DENT
14 Jennifer Bollinger TEAM ALLIANCE ENVIRONMENTAL
15 Maria Gaasche SUNNYBROOK RACING
16 ? ?
17 Kathleen Wulfkuhle C3 - CROSSFIT COLLECTIVE ENDURANCE
18 Adriane Hairston IFRACTAL-QCW P.B. BREAKAWAYBIKES.CO Teammate Top 5: Cecilia Davis-hayes
19 Kristin Borda VIKING YACHTS/ACTION WHEELS/CC EVES
20 Tamara Detlefsen EBS RACING
21 Maria Maman SPINTECK CYCLING TEAM
22 Ida Figliuolo SUNNYBROOK RACING
23 Kimberly Webster WOODEN WHEELS RACING
24 Pamela Schmaldinst TEAM VORTEX
25 Brown Lee-ann KENDA
26 Maria Dziembowska PALLAS ATHENE P/B KITCHEN & COMPANY
27 Sophia Lee TEAM TATI
28 Jody Twer STURDY GIRL CYCLING
29 Tara Taylor SYN-FIT RACE TEAM
30 Denise Altomare EBS RACING
31 Tracy Lea T.E.A.M. FUJI
32 Kim Mccartney SUNNYBROOK RACING
33 Beth Miller SYNFIT
34 Marjorie Sherr
35 Nicole Lagorga STURDY GIRL CYCLING
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 15   Cat 4: 14   Cat ?: 5