Log In
Leonardtown Criterium • Jun 3 2012
Partly Cloudy, 74 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Fuentes dope XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
2 Ryan Mckinney Clean Currents p/b Beyer Kia
3 Rick Norton Lateral Stress Velo Inc.
4 David Bozak Clean Currents p/b Beyer Kia
5 Donald Brew Clean Currents p/b Beyer Kia
6 Keck Baker XO COMMUNICATIONS p/b CISCO Teammate Win: David Fuentes
7 Zachary Felpel Kelly Benefit Strategies/LSV
8 Russell Langley Battley Harley-Davidson
9 Brian Sjoberg Bayside Velo/Bike Doctor
10 Jared Nieters XO COMMUNICATIONS p/b CISCO Teammate Win: David Fuentes
11 Ben Frederick Kelly Benefit Strategies/LSV
12 Nima Ebrahimnejad Kelly Benefit Strategies/LSV
13 Jason Meidhof Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Top 5: Ryan Mckinney
14 Paul Mica NCVC/UnitedHealthcare
15 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling
16 Russell Brown XO COMMUNICATIONS p/b CISCO Teammate Win: David Fuentes
17 Matthew Latyszonek NCVC/UnitedHealthcare
18 Andrew Shaw NCVC/UnitedHealthcare
19 Steven Gordon XO COMMUNICATIONS p/b CISCO Teammate Win: David Fuentes
20 John Parks Equipe CMI/BST
21 Mark Sommers Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Top 5: Ryan Mckinney
22 Antony Barsi REVEL Racing/CycleLife
23 Michael Retzlaff Kelly Benefit Strategies/LSV
24 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare
25 Anthony Abate District Velocity Racing
26 Jacob Tremblay Lateral Stress Velo Inc. Teammate Top 5: Rick Norton
27 Jose Escobar XO COMMUNICATIONS p/b CISCO Teammate Win: David Fuentes
28 Todd Hipp XO COMMUNICATIONS p/b CISCO Teammate Win: David Fuentes
29 Sean Barrie XO COMMUNICATIONS p/b CISCO Teammate Win: David Fuentes
30 Daniel Villaflor-drumwright XO COMMUNICATIONS p/b CISCO Teammate Win: David Fuentes
31 Ramon Benitez Antietam Velo Club Inc
32 Mark Warno Antietam Velo Club Inc
33 Keith Johnson Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R
34 Jamie Kimberley Lateral Stress Velo Inc. Teammate Top 5: Rick Norton
35 Paul Ward Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R
36 Ranjodh Gill US Military Cycling Team Fueled by
Finishers: Cat 1: 26   Cat 2: 9   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Means Charm City Cycling, LLC
2 Antony Barsi REVEL Racing/CycleLife
3 Andy Mount HPC/LIST
4 Frank Ramos Bayside Velo/Bike Doctor
5 Aaron Canale
6 Todd Bickling Bayside Velo/Bike Doctor
7 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F
8 Michael Davis Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Frank Ramos
9 Christopher Dougherty National Capital Velo Club/UnitedHe
10 Jared Janowiak Gripped Racing
11 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
12 Jeff Chun Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Frank Ramos
13 Clint Dager Raw Talent Ranch Racing
14 Parker Brookfield Monticello Velo Club
15 Harry Fang NCVC/UnitedHealthcare
16 Robb Hampton Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Frank Ramos
17 Mathieu Schutz Evolution Cycling Club p/b Long & F
18 Steve Fife Bayside Velo/Bike Doctor Teammate Top 5: Frank Ramos
19 David Wilson Squadra Coppi / Vapiano USA
20 James Schaefer CyCor Sports
21 Patrick Dolan District Velocity Racing
22 Christopher Jones
23 Kenneth Sumrell Fat Frogs Elite
24 Chris Crane Patuxent Velo
25 Michael Martin Exposition Wheelmen
26 Jason Berry Gripped Racing
27 Neil Schirmer Clean Currents p/b Beyer Kia
28 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
29 Derek Wilson
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 26   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Guy Tawney
2 Thomas Fadoul VTV Outreach Team
3 Peter Bond Rock Creek Velo
4 John Chamberlain Evolution Cycling Club p/b Long & F
5 James Lees Syn-Fit Race Team
6 Patrick Hogan Annapolis Bicycle Racing Team
7 Kristian Rebeck Fat Frogs Racing
8 Bryan Esposito Syn-Fit Race Team Teammate Top 5: James Lees
9 Alexander Brown NCVC/UnitedHealthcare
10 John Dove VeloWorks-Spokes, Etc.
11 Michael Kirby VeloWorks-Spokes, Etc.
12 Jason Acuna Whole Wheel Velo Club
13 Jay Schrum
14 Jake Thompson HPC/LIST
15 Michael Gurtzweiler
16 Michael Thaxton ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
17 David Bodkin Syn-Fit Race Team Teammate Top 5: James Lees
18 Mark Tyma
19 Phithak Baingam Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: John Chamberlain
20 Daniel Diem Bicycle Outfitters Racing Team
21 Eric Blomquist Squadra Coppi / Vapiano USA
22 Andrew Crabb Kelly Benefit Strategies/LSV
23 Howard Tyndle Artemis
24 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: John Chamberlain
25 Ethan Frost First State Velo Sport
26 Tom Brookfield Richmond Velo Sport
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Hogan Annapolis Bicycle Racing Team
2 Scott Mearns Whole Wheel Velo Club
3 John Chamberlain Evolution Cycling Club p/b Long & F
4 Eric Schofield Team 3Sports
5 Andrew Melick Syn-Fit Race Team
6 Anthony Monaco Sportif Coaching Group/BPB
7 Mark Anderson CatUp Coaching
8 Andrew Crabb Kelly Benefit Strategies/LSV
9 Nicholas Parlato All American Bicycle Center
10 Brandon White ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Win: Patrick Hogan
11 Mike Faber ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Win: Patrick Hogan
12 Ethan Frost First State Velo Sport
13 John Emanuel
14 Sean Hogan Whole Wheel Velo Club Teammate Top 5: Scott Mearns
15 Harry Dhillon V-DAY
16 Simon Richardson
17 Karl Kensinger NCVC/UnitedHealthcare
18 Tony Allenmills District Velocity Racing
19 Mike Orr All American Bicycle Club, Inc.
20 Ted Harris ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team Teammate Win: Patrick Hogan
21 Privitera Alessandro District Velocity Racing
22 Adam Austin Bahati Foundation-CA
23 Marc Koblentz NCVC/UnitedHealthcare
24 James Mortson The Bike Lane
25 Raymond Wright Patuxent Velo
26 Jason Bradford Fat Frogs Racing
27 Fred Parker Fat Frogs Racing
28 David Corcoran
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Grimsley Patuxent Velo
2 Jim Smittkamp NCVC/UnitedHealthcare
3 Will King
4 Brandon White ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
5 Darion Jackson Artemis
6 Douglas Keith National Capital Velo Club/UnitedHe
7 Scott Mcwilliams All American Bicycle Club, Inc.
8 David Flaten Overdrive Cycling Club
9 Marc Koblentz NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Jim Smittkamp
10 Shannon Field Adventures for the Cure
11 Choong Hwang Whole Wheel Velo Club
12 Scott Ruppel Patuxent Velo Teammate Win: Gary Grimsley
13 Mike Orr All American Bicycle Club, Inc.
14 Steve Nguyen Patuxent Velo Teammate Win: Gary Grimsley
15 Dan Bailey Evolution Cycling Club p/b Long & F
16 Viacheslav Slavin National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Jim Smittkamp
17 Mike Perrotta
18 Joseph Figert
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Furchtgott Rock Creek Velo
2 Nathan Lebauer Rock Creek Velo Teammate Win: Richard Furchtgott
3 Lucas Heinzerling Rock Creek Velo Teammate Win: Richard Furchtgott
4 Svetlana Mack Rock Creek Velo Teammate Win: Richard Furchtgott
5 Marcus Provine
6 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare
7 Anna Staats ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
8 Ted Baker NCVC/UnitedHealthcare
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Panagiotopoulos HPC/LIST
2 Zander Guzy-sprague Rock Creek Velo
3 Andy Mount HPC/LIST Teammate Win: James Panagiotopoulos
4 Jake Thompson HPC/LIST Teammate Win: James Panagiotopoulos
5 Tanner Browne Bayside Velo/Bike Doctor
6 Ryan Collins ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
7 Michael Better Rock Creek Velo Teammate Top 5: Zander Guzy-sprague
8 Devon Baummer Annapolis Bicycle Racing Team
9 Grayson Rosenfeld Rock Creek Velo Teammate Top 5: Zander Guzy-sprague
10 Sam Nussenzweig Rock Creek Velo Teammate Top 5: Zander Guzy-sprague
11 Luke Klaussen HPC/LIST Teammate Win: James Panagiotopoulos
12 Benjamin Ogdenlord Rock Creek Velo Teammate Top 5: Zander Guzy-sprague
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Freck Syn-Fit Race Team
2 Janelle Hubbard Team Kenda presented by Geargrinder
3 Emma Swatman Team Kenda
4 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F
5 Chris Kelley Team Kenda presented by Geargrinder
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dori Buckethal Your Ad Here
2 Alexis Zink NCVC/UnitedHealthcare
3 Renee Roth Artemis
4 Kate Kirkpatrick North Tek Gear
5 Catherine Miller NCVC/UnitedHealthcare
6 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
7 Katherine Klausing North Tek Gear Teammate Top 5: Kate Kirkpatrick
8 Tara Taylor Syn-Fit Race Team
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Neiderer National Capital Velo Club/UnitedHe
2 Brittany Anderson CatUp Coaching
3 Adrienne Mccray Artemis
4 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo
5 Diane Harris
6 Siew-ching Chin Artemis
7 Kirsten Brew Team Sticky Fingers/Specialized
8 Debra Gillispie Patuxent Velo
9 Farah Mughal
10 Iris Ford Artemis Teammate Top 5: Adrienne Mccray
11 Lauren Peterson NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Sarah Neiderer
12 Nona Colburn
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 1