Log In
Brick City Criterium • May 1 2012
Clear, 80 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Brown Windsong Bike Shop p/b Cloninger-Dr
2 Darin Marhanka POA Cycling p/b Eastside Chiropract
3 Richard Creed Mock Orange Racing
4 Randy Murray Revolution pb Lonerider Brewery
5 Michael Ventola Pre-Reg
6 Kelly Holmes Mock Orange Racing
7 Kurt Phillips BMC/Walmart
8 Stephen Sperry POA Cycling Teammate Top 5: Darin Marhanka
9 Adrian Carter Triangle Velo
10 Patrick Tighe Jupiter Velo
11 Jim Martin Team MS P/B Snowbird Farms & Tirebu
12 Dean Hesterberg Revolution Cycle Sports
13 Darrin Dexter CatUp Coaching
14 Peter Cusden Revolution Cycle Sports p/b Lonerid
15 Eric Beatty CatUp Coaching
16 Rob Moran Team Mountain Khakis-SmartStop
17 Greg Robitaille Catup coaching
18 Kirk Port Constellation Cycling
19 Jim Payne Carolina Break
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 12   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mac Canon Pre-Reg.com
2 Dean Lyons Boone Velo
3 David Leduc dope Atlantic Velo
4 Jon Limbird TEAM headstrong
5 Craig Collie SCC
6 Glenn Thrift Pre-Reg.com Teammate Win: Mac Canon
7 Randall Maddox Team headstrong Teammate Top 5: Jon Limbird
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Brown Atomic Cycles
2 Matthew Cross The Spirited Cyclist Cycling Club
3 Luis Guillen Constellation Cycling
4 Jordan Martin Team MS
5 Jordan Marhanka ABRC p/b DIY Music
6 Dylan Lawson SV/Bike Source Racing Team
7 Dan Haughton Duke University
8 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
9 Kevin Casey CatUP Coaching
10 Lee Woodall Caraway Velo Club
11 Gregory Thompson Presbyterian Sports Medicine/Energy
12 Nathan Pfeifer Bitter Dose Cycling
13 John Soemer
14 Daniel Gosner CatUp Coaching
15 Ricky Devennish UNCW
16 Dariusz Tyborowski dt1
17 Jose Sanchezrojas Port City Velo
18 Daniel Crow
19 Peter Cusden Revolution Cycle Sports p/b Lonerid
20 Jeremy Ryals Grand Strand Bicycles
21 James Brigman Uptown Cycles
22 K. Shea abernethy CTSC Racing
23 Glenn Burrell Gyros race team
24 Erinn Mcquagge Team Traveller
25 Philip Mantz Burlington Velo Club
26 Josh Payne Carolina Masters
27 Allen Duquette Presbyterian Sports Medicine/Energy
28 Devin Reavis DIY Junior Development Team p/b ABR
29 Craig Collie SCC
30 Kurt Hahn Hawleys Bicycle World
31 Brandon Davis Port City Velo/Team Teaka
32 Craig Thompson Catup Coaching
33 Ken Craven Team MS p/b Snowbird Farms/TireBuye
34 Ira Gallagher
35 W. Staly miller Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
36 Mark Anderson CatUp Coaching
37 Christopher Smith Atomic Cycles Teammate Win: Joshua Brown
38 Brandon Squizzato
39 Trent Blackburn Port City Velo/Team Teaka
40 Jonathan Gibson Grand Strand Bicycles
41 Corley Jones Gyros Race Team
42 Eric Crandell Fat Frogs Racing
43 Jacob Smith Grand Strand Bicycles
44 Clifford Blackwell Atomic Cycles Teammate Win: Joshua Brown
45 Ian Broadhead Port city velo/ teakatoys
46 Aaron Nix Port City Velo/ Team Teaka
47 Gregory Bell Revolting Cogs
48 James Brookshire DIY Music p/b ABRC
49 Michael Roberts Hawleys Bicycle World Race Team
50 Michael Rees
51 Toby Rosen catUP Coaching
52 Johnny Collins Cycleworks
53 James Gallagher Triangle Velo
54 Tim Dee Kens Bike Shop/Hearts Racing Club
55 Michael Unruh
56 William Anderson Unattached
57 Gilbert Bollinger iii CatUp Coaching
58 Joel Eisner Triangle Velo
59 Mark Bidstrup Grand Strand Bicycle
60 Bryan Ream Seyboro Cyclists
61 Jaymes Graham Unattached
62 Jason Epstein Berger Hardware Bikes
63 Matthew Maya UNCW
64 David Mudek
66 Michael Zurface
67 Jason Seago Gyros Race Team
68 Bradley Gresham Fat Frogs Racing
69 Marc Buxbaum Gyros Racing Team
Finishers: Cat 4: 43   Cat 5: 23   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Brown Atomic Cycles
2 Dan Haughton Duke University
3 Dylan Lawson SV/Bike Source Racing Team
4 Benjamin Brown
5 Jonathan Gibson Grand Strand Bicycles
6 John Adams CatUP Coaching
7 Louis Botta
8 Jeremy Ryals Grand Strand Bicycles Teammate Top 5: Jonathan Gibson
9 Rick Williams Cincinnati Velo Club Inc/ Bandwidth
10 Brandon Squizzato
11 Dariusz Tyborowski dt1
12 Cole Campbell The Spirited Cyclist Cycling Club
13 Jaymes Graham Unattached
14 David Bacon Unattached
15 Michael Roberts Hawleys Bicycle World Race Team
16 Daniel Crow
17 Kyle Carver Tricyclists BRC
18 Larry Sengewalt Presbyterian Sports Medicine/Energy
19 James Brigman Uptown Cycles
20 Franklin Deese n/a
21 Steven Walsh NC State University
22 Philip Mantz Burlington Velo Club
23 Mike Schulman C4
24 Michael Rees
25 Joe Campbell Cincinnati Velo Club Inc/ Bandwidth
26 Chad Mccoy Atomic Cycles Teammate Win: Joshua Brown
27 Matthew Maya UNCW
28 Jeremiah Mccloud Bicycle Gallery
29 Mark Bidstrup Grand Strand Bicycle
30 Michael Hufham revolting cogs
31 Mike Thomas HBWRT/C4
32 Michael Zurface
33 James Lebeau North Carolina State University-Ral
34 Patrick Ingram
Finishers: Cat 5: 31   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nate Berry CatUP Coaching
2 Alexander Fisher Happy Tooth
3 Jenrette Springs Caraway Velo Club
4 Matthew Bruner Carolina Break
5 Gregory Grosicki Wake Forest Cycling p/b Carolina Pa
6 Stephen Vogel Wake Forest University Cycling
7 Richard Nance Hearts Racing Club
8 Sterling Swaim Benissimo
9 Robert George jr catUP Coaching Teammate Win: Nate Berry
10 David Duquette Presbyterian Sports Medicine/Energy
11 Andrew Cornelison
12 Michael Ventola Pre-Reg
13 Luis Flores CatUP Coaching Teammate Win: Nate Berry
14 Todd Hancock Berger Hardware Bikes
15 Gabriel Allie Carolina Break Teammate Top 5: Matthew Bruner
16 Kaleb Naegeli Duke University
17 James Jones Revolution Cycle Sports
18 James Allen CatUP Coaching Teammate Win: Nate Berry
19 Noah Kinney Unattached
20 Geoff Tindall Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
21 Gregory Thompson Presbyterian Sports Medicine/Energy
22 Josh Stevens Garneau Custom
23 Jason Duval Clemmons Bicycle
24 Gregory Bell Revolting Cogs
25 Jason Chapple Vic Chisholm Racing Inc./Benissimo
26 John Anderson SwampFox racing
27 Jamie Lytton VeloShine Cycling Team
28 Alexander Galeano Storm Racing Team
29 Matthew Cross The Spirited Cyclist Cycling Club
30 Nathan Pfeifer Bitter Dose Cycling
31 Joe Hutchins CTSC Racing
32 Dean Hesterberg Revolution Cycle Sports
33 Steven Hill Triangle Velo
34 Jason Casteen Beard bikes/Unilin pb windstream
35 Stephen Wagstaff NC State Cycling
36 Brandon Davis Port City Velo/Team Teaka
37 William Peterson Garneau Custom pb PowerBar
38 Mitch Hunt Fat Frogs Racing
39 Ben Foster UNC
40 Jeff Reid Krystal Cycling Team
41 Jeremy Mcdaniel Cone Health/cycles de ORO
42 Don Frederick
43 Ghassan Hamra Bitter Dose
44 William Guillen Constellation Cyles
45 Rob Mchardy Mock Orange Racing
46 Gary Krol VeloShine Cycling Team
47 David Leduc dope Atlantic Velo
48 Toby Rosen catUP Coaching Teammate Win: Nate Berry
49 Randy Murray Revolution pb Lonerider Brewery
50 Robert Vogt Team Traveller
51 Todd Berger Berger Hardware Bikes
52 Olumuyiwa Ogunlela Appalachian State University
53 Danny Mathis Hincapie Cycling
54 Barry Woosley Clemmons Bicycle Racing
55 Joe Altomare Celerity Cycling p/b Brooks System
56 Mike Lifshotz Origin-8
57 Hank Booth Carolina Break Teammate Top 5: Matthew Bruner
58 Clifford Blackwell Atomic Cycles
59 Erinn Mcquagge Team Traveller
60 Aaron Casey Mud Sweat and Gears CX
61 Ian Broadhead Port city velo/ teakatoys
62 Jordan Martin Team MS
63 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
64 Peter Cusden Revolution Cycle Sports p/b Lonerid
65 Kurt Hahn Hawleys Bicycle World
66 Josh Payne Carolina Masters
67 Stephen Smith Constellation Cycles
68 Jacob Smith Grand Strand Bicycles
69 Jim Payne Carolina Break Teammate Top 5: Matthew Bruner
70 Marc Buxbaum Gyros Racing Team
71 Laura Lee vo Radical Media
72 Ricky Devennish UNCW
73 Jacob Byrd Hearts Racing Club
74 Timothy Mccollum VeloShine Cycling Team
75 Adam Long Triangle Velo
76 Ira Gallagher
Finishers: Cat 3: 49   Cat 4: 26   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aidan Pounder Constellation Cycling
2 Marcel Gutierrez Team MS p/b Snowbird Farms/TireBuye
3 Luke Thomas HBWRT/C4
4 Shawn Watkins DIY Junior Development Team p/b ABR
5 Luis Flores CatUp Coaching
6 Joshua Eisner Triangle Velo
7 Gabriel Mueller
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Guillen Constellation Cyles
2 Luis Guillen Constellation Cycling
3 Devin Reavis DIY Junior Development Team p/b ABR
4 Coleman Hamrick Asheville Bicycle Racing Club
5 Megan Baxter Raleigh AllStars
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Mcallister Carolina Cycling
2 Nathaniel Ward Embrocation Cycling Journal
3 Charlie Brown Windsong Bike Shop p/b Cloninger-Dr
4 Patrick Weddell Appalachian State University
5 Michael Hosang TPC p/b Contes Va Beach
6 Josh Stevens Garneau Custom
7 Christopher Blake Happy Tooth
8 Rodney Dender POA Cycling p/b Eastside Chiropract
9 Rich Harper Cleveland Clinic RGF Cycling Team
10 Ryan Jenkins Windsong Bike Shop p/b Cloninger-Dr Teammate Top 5: Charlie Brown
11 Kelly Holmes Mock Orange Racing
12 Matthew Tebbetts POA Cycling Team
13 Kurt Hahn Hawleys Bicycle World
14 Michael Lockhart Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
15 Bert Gutierrez Team MS p/b Snowbird Farms/TireBuye
16 Solomon Kobes Happy Tooth Racing
17 Ryan Byars Bitter Dose Cycling
18 Darin Marhanka POA Cycling p/b Eastside Chiropract
19 T Wood Giordana-Clif Bar
20 K. Shea abernethy CTSC Racing
21 Marc Buxbaum Gyros Racing Team
22 Danny Mathis Hincapie Cycling
23 Eric Crandell Fat Frogs Racing
24 Dean Lyons Boone Velo
25 Randy Parker
26 Barry Woosley Clemmons Bicycle Racing
27 Mark Warno AVC/Team Hagerstown
28 Bradley Gresham Fat Frogs Racing
29 Jason Seago Gyros Race Team
30 Jim Martin Team MS P/B Snowbird Farms & Tirebu
31 Rob Mchardy Mock Orange Racing
32 Robert Watkins Chainheart Masters
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 9   Cat 3: 8   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Kline Kelly Benefit Strategies/LSV
2 Andrew Crater Cleveland Clinic Sports Health
3 Daniel King Cutaway 3Sports
4 Clayton Omer Appalachian State Cycling
5 Travis Livermon Team Mountain Khakis
6 Aaron Frahm Hypermach Cycling Club
7 Matthew Rinehart Duke University Cycling
8 Johnny Mitchell Metro Reprographics p/b DeMaine Chi
9 Andre Vandenberg Astellas Oncology p/b ABD
10 Christopher Blake Happy Tooth
11 Patrick Weddell Appalachian State University
12 Rich Harper Cleveland Clinic RGF Cycling Team
13 Steven Gordon XO Communications pb Cisco Systems
14 Dave Mabe Bitter Dose Cycling
15 Adam Switters XO Communications p/b Cisco
16 Nathaniel Ward Embrocation Cycling Journal
17 William Guillen Constellation Cyles
18 Walker Owen Cutaway 3Sports Teammate Top 5: Daniel King
19 Parker Mcconville Happy Tooth
20 Solomon Kobes Happy Tooth Racing
21 Noah Kinney Unattached
22 Jerry Gala Revolution CycleSports
23 Ryan Jenkins Windsong Bike Shop p/b Cloninger-Dr
24 James Jones Revolution Cycle Sports
25 Adam Winck Cutaway 3Sports Teammate Top 5: Daniel King
26 Kaleb Naegeli Duke University
27 Alan Tripp Mock Orange Racing
28 Cory Scott Cutaway 3Sports Teammate Top 5: Daniel King
29 Evan Fader Earthfare/i9 pb Cyclesport
30 Shawn Kane
31 Noah Metzler Athletix benefiting globalbike
32 Justin Crawford Veloshine Cycling Team
33 Scottie Weiss VeloShine Cycling Team
34 Ted Hopkins Revolution Cycle Sports
35 Walter Bixby Hypermach Cycling Club
36 Andrew Shetler Bitter Dose Cycling
37 Richard Nance Hearts Racing Club
38 Ryan Byars Bitter Dose Cycling
39 Zeb King ASU/W2F/Magic
40 Jerome Townsend Mock Orange Bikes
41 Christopher Foster VeloShine Cycling Team
42 Mark Warno AVC/Team Hagerstown
43 Todd Hancock Four 2 One Sports
44 Robert Mcconville Happy Tooth
45 Robert Watkins Chainheart Masters
46 Trey Miller Team Athletix Benefitting Globalbik
47 Nicholas Inabinet Astellas Oncology p/b ABD
48 Patrick Raines Team Mountain Khakis Teammate Top 5: Travis Livermon
51 Aaron Raley Rome Velo
52 Christopher Monteleone Hincapie / Gary Fisher pb Barkley
53 T Wood Giordana-Clif Bar
54 Jonathan Hamblen
55 Jordan Wood Cutaway 3Sports Teammate Top 5: Daniel King
56 Derek Powers bitter dose cycling
57 Brandon Lovick Unattached
58 Bryan Hoy JRVS
59 Rob Moran Team Mountain Khakis-SmartStop
60 Brendon Hale Atlas Cycling Team
61 Baird Sills Clemmons Bicycle racing
62 Richard Kirby Pre-Reg.com
63 Mitch Hunt Fat Frogs Racing
64 Nicholas Grigsby Appalachian State Elite
65 Robert Vogt Team Traveller
66 Anthony Patrick barbasol
Finishers: Cat 1: 27   Cat 2: 23   Cat 3: 12   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bergen Watterson Pepper Palace/Spin-Tech Training p/
2 Thea Kent Pain Pathways Womens Cycling
3 Ali Ingram Velocita
4 Nicole Mitchell
5 Laura Cook Velocita
6 Chris Tommerdahl SpokesWomen Syndicate Inc.
7 Marianne Holt PainPathways Cycling Team
8 Brenna Hosang Edlow Int. p/b Bike Beat
9 Brittany Macdonald Velocita Teammate Top 5: Ali Ingram
10 Molly Hubbard PainPathways Cycling Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caroline Moakley PARcycles.com
2 Arden Stelly Pain Pathways Cycling Team
3 Haggith Montoya PainPathways Cycling Team
4 Nicole Overeem CatUp Coaching
5 Laura Lee vo Radical Media
6 Brittany Anderson CatUp Coaching
7 Carolynn Berry PainPathways Cycling Team Teammate Top 5: Arden Stelly
8 Robin Nance PainPathways Cycling Team Teammate Top 5: Arden Stelly
9 Becky Woodruff Duke University
10 Amie Krasnozon
11 Angelina Stevens Spokeswomen/Parcycles
12 Sarah Kraxberger CatUP Coaching Teammate Top 5: Nicole Overeem
13 Christy Quirk Spokeswomen/Parcycles
14 Melissa Cooper
15 Mandy Gallagher parcycles.com Teammate Win: Caroline Moakley
16 Elizabeth Brady Team Headstrong
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 11