Log In
Franklin Omnium - Crit • Jul 14 2012
Clear, 87 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rich Harper Cleveland Clinic Sports Health Cycl
2 Michael Hosang Team Tripower
3 William Evans BikeWorks Racing
4 Michael Stearns Battley Harley-Davidson
5 Jose Pena BikeWorks Racing
6 Bryan Sorrell Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R
7 Jordan Whiley BikeWorks Racing Teammate Top 5: William Evans
8 Daniel Gibson Celerity Cycling p/b Brooks Systems
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keith Johnson Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R
2 Matthew Robins
3 Steve Simet James River Velo Sport
4 Mark King Cutaway-3Sports
5 Craig Guensch Evolution Cycling Club p/b Long & F
6 Kenneth Sumrell Fat Frogs Elite
7 Frank Whitenack Richmond Velo Sport
8 David Clarke Team Whole Foods
9 Todd Miller Team Tripower
10 Jeffery Parker Virginia Beach Velo
11 Dennis Rainear Team 3Sports
12 James Schaefer CyCor Sports
13 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Craig Guensch
14 Ronald Whitenack JRVS/American Pride
15 Peter Swan National Capital Velo Club/UnitedHe
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nima Ebrahimnejad Kelly Benefit Strategies/LSV
2 David Fuentes dope XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
3 Paul Ward Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R
4 Zachary Felpel Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Nima Ebrahimnejad
5 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
6 Sean Carithers Team Whole Foods
7 Justin Mauch HPC/LIST
8 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Top 5: Dan Netzer
9 Ben Frederick Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Nima Ebrahimnejad
10 Terry Turner XO COMMUNICATIONS p/b CISCO Teammate Top 5: David Fuentes
11 Joe Altomare Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Top 5: Dan Netzer
12 Bryan Hoy JRVS/American Pride
13 Justin Leopold Celerity Cycling Teammate Top 5: Dan Netzer
14 Wilson Hale Cutaway-3Sports
15 Frank Palmieri Tri Power
16 Walker Owen Cutaway-3Sports
17 David Brookes Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Nima Ebrahimnejad
18 Jacob Tremblay Lateral Stress Velo Inc.
19 Marcos Lazzarotto University of Virginia
20 Blair Berbert Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Nima Ebrahimnejad
DNF Jimmy Picard Richmond Velo Sport
DNF Matthew Latyszonek NCVC/UnitedHealthcare
DNF Francois Fabiato Team Whole Foods
DNF Christopher Jones
DNF Daniel King Cutaway-3Sports
DNF Rick Norton Lateral Stress Velo Inc.
DNF Michael Seal HPC
DNF Isaac South Global BMW-Mini p/b Economy Honda M
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 11   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Fadoul VTV Outreach Team
2 Wilson Hale Cutaway-3Sports
3 Parker Brookfield Monticello Velo Club
4 Oliver Dujua Team Carytown Bicycle Company Power
5 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
6 Mark Ladow
7 Jimmy Deaton Team Tripower
8 Christopher Jones
9 Tyler Gorney u-neak | DESIGNS
10 Bennett Johnson Cutaway-3Sports Teammate Top 5: Wilson Hale
11 S Curtis smith Team 3Sports
12 Timothy Pope Fat Frogs Elite
13 Michael Gearren ii Full Spectrum Racing
14 Jorge Zarate Fat Frogs Racing
15 John Gray Virginia Beach Wheelmen
16 Clarke Tanner Richmond Velo Sport
17 Peter Raimist Team 3Sports
18 Patrick Sheehan Team Carytown Bicycle Company Power Teammate Top 5: Oliver Dujua
19 Matt Keane Fat Frogs Elite
20 Mike Breitenbach u-neak | DESIGNS
21 Stephen Moran
22 Tim Shockley Virginia Beach Wheelmen
23 Michael Yengling Richmond Velo Sport
24 Andrei Pugachev
25 Braden Govoni Team Carytown Bicycle Company Power Teammate Top 5: Oliver Dujua
26 Jason Lloyd Fat Frogs Racing
27 Ben Dinapoli Rocktown Racing
28 Ron Skinner Team Contes/HCC
29 Jerry Hadley Tri Power
30 Will Massey u-neak | DESIGNS
31 Wayne Dowd
32 Mark Iannuzzi James River Velo Sport
33 Jarred Orff Virginia Beach Velo/East Coast Bicy
34 Charles Langley Fat Frogs Racing
35 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Dan Underwood
36 Kevin Legaspi Team Carytown Bicycle Company
37 Antonio Campos Fat Frogs Racing
38 Steven Hendricks Fat Frogs Racing
39 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Dan Underwood
40 Joe Altomare Celerity Cycling p/b Brooks Systems
41 Joshua Goyet Virginia Beach Wheelmen
42 Jason Kimball Cross Creek Cycling Club-C4
Finishers: Cat 3: 22   Cat 4: 18   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefan Blomkvist
2 Robert Brewbaker VTV Outreach Team
3 Peter Foytik
4 Chris Karmilovich Celerity Cycling p/b Brooks Systems
5 Larry Dean JRVS/American Pride
6 Nick Mossing Maumee Valley Wheelmen
7 Daniel Spagone Fat Frogs Racing
8 Michael Prewitt Tri Power
9 Matt Keiper Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R
10 Tim Ellenwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
11 Robert Kaiwi
12 Jacob Braun
Finishers: Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Croft Slipstream-Craddock Junior Developm
2 Hans Vandenberg Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Win: Adam Croft
3 Thomas Carey Fat Frogs Elite
4 Grant Brookfield Richmond Velo Sport
5 Alec Pati
6 Emily Croft James River Velo Sport
7 Leigh Dujua Team Carytown Bicycle Company
8 Casey Fulton Fat Frogs Racing Teammate Top 5: Thomas Carey
9 James Lloyd Fat Frogs Racing Teammate Top 5: Thomas Carey
10 Christopher Carey Fat Frogs Elite Teammate Top 5: Thomas Carey
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ben Dinapoli Rocktown Racing
2 Taylor Clarke Miller School of Albemarle p/b CBC
3 Hans Vandenberg Slipstream-Craddock Junior Developm
4 Blane Maddox Dire Wolf Racing
5 Matthew Dujua Team Carytown Bicycle Company
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F
2 Suzi Mckinley
3 Sarah Anderson Fat Frogs Racing
4 Taryn Hains Celerity Cycling p/b Brooks Systems
5 Karen Franke Velocita
6 Roberta Guimond Velocita
7 Emily Croft James River Velo Sport
8 Glenda Craddock Fat Frogs Racing Teammate Top 5: Sarah Anderson
9 Kristin Schaefer Monticello Velo Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ali Ingram Velocita
2 Amanda Eichert Tradewinds Racing
3 Kelley Bethoney Syn-Fit Race Team
4 Laura Cook Velocita Teammate Win: Ali Ingram
5 Julie Kuliecza Tradewinds Elite
6 Jennifer Pope Velocita Teammate Win: Ali Ingram
7 Wendy Ulmer Pixel Envy Cycling
8 Brittany Macdonald Velocita Teammate Win: Ali Ingram
9 Kaylan Comer u-neak | DESIGNS
10 Mallory Mcnelis Tradewinds Developmental
11 Marci Hill Velocita Teammate Win: Ali Ingram
12 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
13 Jane Seymour Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 6