Log In
NJ Individual Time Trial Championship • Jun 3 2012
Clear, 75 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Bradley Pro Pedals Bike Shop
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Jogodnik Colavita Racing
2 Hugo Schreur Liberty Cycle
3 Brennan Hammond Colavita Racing Teammate Win: Matthew Jogodnik
4 Gregorino Cordasco Liberty Cycle
5 Brayden Andre' Somerset Wheelmen
6 Ryan Tufford
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phillip Truppelli Knapp's Cyclery Racing
2 Bobby Hammond Colavita Racing, Inc.
3 Mark Yaroshevsky Liberty Cycle
4 Hunter Robachefski Colavita Racing
5 Perry Andre Somerset Wheelmen
6 Wyatt Goral Skylands Cycling
7 Pelle Nogueira Colavita Racing Teammate Top 5: Hunter Robachefski
8 Jacob Boyle Liberty Cycle Teammate Top 5: Mark Yaroshevsky
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Noah Granigan Somerset Wheelmen
2 Raymond Reisen Colavita Racing, Inc.
3 Sean Rice Somerset Wheelmen Teammate Win: Noah Granigan
4 Justin Cruz Colavita Racing, Inc.
5 Zachariah Woogen Somerset Wheelmen Teammate Win: Noah Granigan
6 William G. brunner Colavita Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dag Anderson Somerset Wheelmen
2 Sean Conway Farm Team Cycling
3 Ben Stein Colavita Racing
4 Alex Breakstone Colavita Racing, Inc.
5 Andrew Mauro Colavita Racing Inc.
6 Gregory Felker Somerset Wheelmen Teammate Win: Dag Anderson
7 Timothy Wallenburg Pro Pedals Bike Shop
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Wisse Undici/Guardian Coaching
2 Adam Meirowitz Cycles 54
3 Otto Sanchez Pro Pedals Bike Shop
4 Mark Curran Knapp's Cyclery Racing
5 Sean Pasieka Knapp's Cyclery Racing
6 James Sweet Pro Pedals Bike Shop
7 Colin Seitz Cycles 54 Teammate Top 5: Adam Meirowitz
8 John Jackson Skylands Cycling
9 Israel Nieves Knapp's Cyclery Racing Teammate Top 5: Mark Curran
10 Benedict Rocco PSCC-Peddler's Shop Cycling Club
11 Ian M cameron
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Hope PSR-Peddlers Shop Racing
2 Steven Ward Colavita Racing, Inc.
3 Shawn Teske Pro Pedals Bike Shop
4 Michael Degeorge Cycle Craft Racing
5 Joseph Petrucci Van Dessel Factory Team
6 Jason Bradley Pro Pedals Bike Shop
7 Michael Beckerman FGX Racing
8 Kevin Boyer Pro Pedals Bike Shop Teammate Top 5: Shawn Teske
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Pohndorf Colavita Racing
2 Toby Hanna Knapp's Cyclery Racing
3 Christopher Fritz Pro Pedals Bike Shop
4 Paul Cresti Knapp's Cyclery Racing
5 Eric Wallenburg Pro Pedals Bike Shop
6 Erich Neise Somerset Wheelmen
7 Michael Dinnocenzio Cranford Bike Team/CTS
8 Mark Light Liberty Cycle
9 Tom Holcombe
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ralf Warmuth Highland Park Hermes
2 Vladimir Borovkov SignatureCycles/Rockstar Games
3 Bill Sasiela Knapp's Cyclery Racing
4 David Hussey Cycles 54
5 Scott Sugent Watchung Wheelmen
6 Chuck Crocco Somerset Wheelmen
7 Peter Ognibene Team Cyclesport
8 Scott Steward Liberty Cycle
9 Tony Deorio Cycles 54 Teammate Top 5: David Hussey
10 William Reagan Pro Pedals Bike Shop
11 Christian Kaefer Brauer - Mick Management
12 Dan Ciano Colavita Racing, Inc.
13 Gary Steinberg Brauer - Mick Management
14 Bill Schuler Cycles 54 Teammate Top 5: David Hussey
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Doug Hover Cycles 54
2 Dave Weller
3 John Muth Westwood Velo
4 Tim Borsetti Five Four Sports
5 Mark Cowin Pro Pedals Bike Shop
6 James Kelly Liberty Cycle
7 Robert Jaggard Pro Pedals Bike Shop Teammate Top 5: Mark Cowin
8 Steve Meddaugh Somerset Wheelmen
9 Andrew Davala Viking Yachts/Action Wheels/CC Eves
10 Robert Maxted Cycles 54 Teammate Win: Doug Hover
11 Fafar Bayat Team Cosmic
12 William Brunner Colavita Racing, Inc.
13 Walter Kowalski Jaeger Wheelmen
14 Doug Antelman Somerset Wheelmen
15 Tyrone Chilcote PSR-Peddlers Shop Racing
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 7   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Fallon Liberty Cycle
2 Edward Troianello Watchung Wheelmen
3 Curt Hurst Liberty Cycle Teammate Win: Dana Fallon
4 Earl Perretti Team Montclair Bikery
5 Richard Bauch Colavita Racing, Inc.
6 Patrick Kennedy Liberty Cycle Teammate Win: Dana Fallon
7 Jose Hernandez Colavita Racing, Inc. Teammate Top 5: Richard Bauch
8 John Conway Cycles 54
9 Peter Wilson PSR-Peddlers Shop Racing
10 Steve Justice Pro Pedals Bike Shop
11 Brian Gristick Cycle Craft, Inc
12 Dominick Marino Cycles 54
13 Gregg Cianciarulo Pro Pedals Bike Shop
14 Michael Maclaga Colavita Racing, Inc. Teammate Top 5: Richard Bauch
15 Ed Peterson Pro Pedals Bike Shop
16 Sherb Naulty Liberty Cycle Teammate Win: Dana Fallon
17 Vincent Mancuso Five Four Sports
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Petouvis Liberty Cycle
2 Nate Morgenstern Team Montclair Bikery
3 Kim Grossman Five Four Sports
4 Jim Kaeli Colavita Racing, Inc.
5 Joseph Schiavo Pro Pedals Bike Shop
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Malovany GS Retro Velo
2 Richard Connor
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Saling Somerset Wheelmen
2 Jeff Kahle Somerset Wheelmen Teammate Win: Joe Saling
3 Richard Bradley Atlantic Bicycle Club
4 Douglas Mitchell Atlantic Bicycle Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Macchione George Washington University
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Gibbons Heart House/CADV/CC Evesham
2 Kenneth Lundgren Heart House/CADV/CC Evesham Teammate Win: Thomas Gibbons
3 David Freifelder Westwood Velo
4 Michael Rosenhaus Northeastern Hardware
5 Ryan Pettit Heart House/CADV/CC Evesham Teammate Win: Thomas Gibbons
6 David Martin Team Metra / Cycles 54
7 Jesse O'donnell Jersey Shore MultiSport, LLC
8 Nick Iacovelli Colavita Racing
9 Gorgi Popstefanov Metra/Cycles 54 Cycling Team
10 Rafal Urzedowski Central Jersey Cycling Team
11 Jim Vreeland Watchung Wheelmen
12 Tatsuo Imaishi Strictly Bicycles Cycling
13 Stephan Dioslaki Team Metra / Cycles 54
14 John Sedlak Team Marty's
15 Christian Mambelli
16 Adam Pantastico Five Four Sports
17 James Eichvalds Central Jersey Cycling Team
18 Nicholas David Knapp's Cyclery Racing
19 Jurandir Dealmeida Five Four Sports
20 Paul Ziminski Team Metra / Cycles 54
21 Takahiro Suzuki
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 8   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Scoggin HPC/LIST
2 David Taylor Century Road Club Assoc
3 Jonah Meadvancort GVCC G2 Development Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Meurig James QCW Cycling
2 Justin Mauch HPC/LIST
3 Patrick Walter Guys Racing Club
4 Spencer Beckett Cecil County Cycling Club
5 David Carr Setanta
6 Andreas Runggatscher FinKraft Cycling
7 Andre Rauh University of Delaware
8 Michael Chapleau Stage 1 / fusionTHINK
9 Steve Owens ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team
10 Glenn Babikian SignatureCycles/Rockstar Games
11 George Kotokis Guys Racing Club Teammate Top 5: Patrick Walter
12 Richard Wolf Foundation
13 Matthew Parker Clean Currents p/b Beyer Kia
14 Frank Ortiz Pro Pedals Bike Shop
15 Paul Timmons
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Cheney PSR-Peddlers Shop Racing
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Tyrell Somerset Wheelmen
2 Amy Cutler Riptide Cycling
3 Elaine Molinaro Team Montclair Bikery
4 Jennifer Brunner Colavita Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandra Gebel Somerset Wheelmen
2 Emily Tufford Riptide Cycling
3 Johanna Cordasco Liberty Cycle
4 Alexis Antelman Somerset Wheelmen Teammate Win: Alexandra Gebel
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Saunders Somerset Wheelmen
2 Delfina Picchio Somerset Wheelmen Teammate Win: Olivia Saunders
3 Ariana Cruz Colavita Racing, Inc.
4 Gabrielle Longchamp Somerset Wheelmen Teammate Win: Olivia Saunders
5 Elissa Antelman Somerset Wheelmen Teammate Win: Olivia Saunders
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Jones Colavita Racing
2 Erin Mandato Riptide Cycling
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donna Tozer Caffeinated Cyclist Racing P/B Dent
2 Amy Umgelter Somerset Wheelmen
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Maher Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
2 Maggie Freeman Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell Teammate Win: Andrea Maher
3 Katherine Russell Somerset Wheelmen
4 Sherry Shapiro Riptide Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tara Crowley Five Four Sports
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susan Jankowitz Somerset Wheelmen
2 Barbara Shweky Somerset Wheelmen Teammate Win: Susan Jankowitz
3 Bonni Schervone Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
4 Jennifer Defalco Colavita Racing, Inc.
5 Michele Levasseur Somerset Wheelmen Teammate Win: Susan Jankowitz
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Audrey Wendolowski Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dottie Saling Somerset Wheelmen
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Hicks BH/Comedy Central
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellen Moses BH/Comedy Central
2 Helen Hatch Innervation Fitness/Stan's NoTubes
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Brennan Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebell
Finishers: Cat 3: 1