Log In
ColaVita NorCal Grand Prix • Jul 15 2012
Clear, 71 degrees, wind 2 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucas Paz East Bay Velo Club
2 Peter Nicholson Whole Athlete
3 Jonathan Lee Red Peloton
4 Michael Charleton Red Peloton
5 Keith Defiebre Cycles FANATIC Factory Racing
6 Robert Pasco SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
7 Jason Smith Dolce Vita Cycling
8 Joseph Staron
9 Fred Schnaars Davis Bike Club Race Team
10 Jason Buckley Colavita Racing Inc.
11 Tracy Muegge Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
12 Joe Molinari Form Fitness
13 German Villa Kovarus/Wells Fargo Racing Team
14 Dan Boyle Red Peloton Teammate Top 5: Jonathan Lee
15 Jess Raphael Health is Wealth
16 Kashy Ghazzagh
17 Ronald Reade SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ronald Reade SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus
2 Michael Boehme Colavita Racing
3 Fred Schnaars Davis Bike Club Race Team
4 Joseph Staron
5 Robert Pasco SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus Teammate Win: Ronald Reade
6 Joe Amon IronDataThirstyBearCycling.com
7 Alan Roberts IronDataThirstyBearCycling.com
8 Ira Sy
9 Jeremy Wire SJBC
10 Mark Robertson Taleo Racing
11 Mark Petrucci
12 Boris Rozenberg
13 Irving Arguello IronDataThirstyBearCycling.com
14 Craig Stewart Taleo Racing
15 John Pauley CoreTechs Cycling Team
16 J Clifford Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
17 Scot Mclean IronDataThirstyBearCycling.com
18 Spencer Kenner Rocknasium
19 Kelly Silberberg SJBC
20 Jess Raphael Health is Wealth
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stan Urban Morgan Stanley /Specialized
2 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Tracy Muegge Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
4 Thomas Mcdonough Fightin' Bobas
5 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
6 Raymond Gildea Peninsula Velo Racing
7 Mark Perry Victory Velo Racing
8 Alfred Kerr Fightin' Bobas Teammate Top 5: Thomas Mcdonough
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Lyons Team Mike's Bikes
2 Mark Marquez Fremont Bank Cycling Team
3 Nick Kersmarki Red Peloton
4 Brian Ziegler Fremont Freewheelers
5 Alex Howard Ritte Elite U23 Development Team
6 Matt Quann SquadraSF
7 Carmi Schulman
8 Ryan Ramos Metromint Cycling
9 Branton Curt SJBC
10 Neil Bartley SquadraSF
11 Kevin Swanson Echelon Racing Development
12 Kashy Ghazzagh
13 Peter Nicholson Whole Athlete
14 Patrick Zhan Red Peloton Teammate Top 5: Nick Kersmarki
15 Kenny Strickland Metromint Cycling
16 Jesse Chebot SquadraSF
17 Russell White Davis Bike Club
18 Ryan Johnson Team Mike's Bikes Teammate Win: Travis Lyons
19 Dan Boyle Red Peloton Teammate Top 5: Nick Kersmarki
20 Henry Scholz Team Mike's Bikes Teammate Win: Travis Lyons
21 Kevin Swanson Echelon Racing Development
22 Angelo Digiovine SquadraSF
Finishers: Cat 2: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Moore SquadraSF
2 R Todd crisafulli North American Velo/ClassBook.com
3 Joe Molinari Form Fitness
4 Nick Mcgowan Red Peloton
5 Ian Swinson SquadraSF Teammate Win: Ryan Moore
6 Zachary Scott Berkeley Bicycle Club (BBC)
7 Daniel Vigil SquadraSF Teammate Win: Ryan Moore
8 Christian Hobbs Team Clover
9 Kalani Hines Metromint Cycling
10 Gary Land Red Peloton Teammate Top 5: Nick Mcgowan
11 Naveen Molloy Freewheel-BRITEsport
12 Neil Langridge Windsor Bicycle Center Cycling Team
13 Matt Abbott Red Peloton Teammate Top 5: Nick Mcgowan
14 Nicholas Geiser Bulldog Cycling
15 Spencer Kenner Rocknasium
16 Joseph Sullivan SJBC
17 Eric Zumwalt R4R-Make A Wish
18 Allen Jackson Kovarus/Wells Fargo Racing Team
19 Jason Herrick SquadraSF Teammate Win: Ryan Moore
20 Isaac Sparling Dolce Vita Cycling
21 Eric Cinnamon Red Peloton Teammate Top 5: Nick Mcgowan
22 Jason James SquadraSF Teammate Win: Ryan Moore
23 Jeffrey Palileo SquadraSF Teammate Win: Ryan Moore
24 Sean Brandt Dolce Vita Cycling
25 Remy Cantoadams Team Swift
26 Raymond Rodriguez 2WheelCycling
27 Ian Leibert
28 Tom Edwards
29 Scott Cole SquadraSF Teammate Win: Ryan Moore
30 Eric Davis SquadraSF Teammate Win: Ryan Moore
31 Michael Kopp Taleo Racing
32 Jared Franzoia
33 Oscar Nunez SquadraSF Teammate Win: Ryan Moore
34 Joshua Lopez Los Gatos Bicycle Racing Club
Finishers: Cat 3: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 R Todd crisafulli North American Velo/ClassBook.com
2 Eric Cinnamon Red Peloton
3 Eric Davis SquadraSF
4 Gregory Spanier Taleo Racing
5 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
6 John Galvin Taleo Racing
7 Jason Neu SJBC
8 Bill Kesselring
9 Santiago Bolon International Christian Cycling
10 Bernhard Sturm Rocknasium
11 Daniel Petersen Fightin' Bobas
12 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
13 Raymond Rodriguez 2WheelCycling
14 Scott Bromstead Taleo Racing Teammate Top 5: Gregory Spanier
15 Michael Kopp Taleo Racing Teammate Top 5: Gregory Spanier
16 Ken Todd Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
17 John Lenoach SJBC
18 Chad Cheadle Colavita Racing Inc.
19 Robert Dick IronDataThirstyBearCycling.com
20 Sean Watkins
21 Jeremy Stanley North American Velo/ClassBook.com Teammate Win: R Todd crisafulli
22 Jason Herrick SquadraSF Teammate Top 5: Eric Davis
23 Jason Crawford VSRT/DS Electric
24 Charles Mccabe
25 Jess Raphael Health is Wealth
26 Eric Clauss SquadraSF Teammate Top 5: Eric Davis
27 Bernard Cushing Webcor/Alto Velo
28 Joshua Lopez Los Gatos Bicycle Racing Club
29 Allen Jackson Kovarus/Wells Fargo Racing Team
30 German Villa Kovarus/Wells Fargo Racing Team
31 Joseph Sullivan SJBC
32 Ted Brooks Taleo Racing Teammate Top 5: Gregory Spanier
33 Christian Hobbs Team Clover
34 Manny Managbanag SJBC
35 Charles Himes Windsor Bicycle Center Cycling Team
36 Ramon Alarcon SJBC
37 Adrian Tanblin
38 Richard Jones Major Motion Cycling Club
39 Neil Langridge Windsor Bicycle Center Cycling Team
40 Romeo Uriarte Kovarus/Wells Fargo Racing Team
41 Gunnar Scheck Matrix/RBM
42 Oscar Nunez SquadraSF Teammate Top 5: Eric Davis
43 Salifu Mohammed North American Velo
44 Anthony Borba Third Pillar
45 Kevin Miller Victory Velo Racing
46 Jason James SquadraSF Teammate Top 5: Eric Davis
Finishers: Cat 3: 28   Cat 4: 16   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Amon IronDataThirstyBearCycling.com
2 Boris Rozenberg
3 Mark Robertson Taleo Racing
4 Vladan Strbac Team Bicycle Trip/Symantec
5 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
6 J Clifford Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
7 Craig Stewart Taleo Racing Teammate Top 5: Mark Robertson
8 Mike Reed Webcor/Alto Velo
9 Santiago Bolon International Christian Cycling
10 Irving Arguello IronDataThirstyBearCycling.com Teammate Win: Joe Amon
11 Frank Peavey Windsor Bicycle Center Cycling Team
12 Ken Todd Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
13 John Pauley CoreTechs Cycling Team
14 David Mcgrath
15 Krag Rasmussen Eden Bicycles Racing Club
16 Sean Williams East Bay Velo Club
17 Charles Mccabe
18 David Colyer Taleo Racing Teammate Top 5: Mark Robertson
19 Richard Jones Major Motion Cycling Club
20 John Galvin Taleo Racing Teammate Top 5: Mark Robertson
21 Rich Rozzi Firefighters Racing p/b Advocare
22 Kelly Silberberg SJBC
23 Jess Raphael Health is Wealth
24 Ian Swinson SquadraSF
25 Peter Krogh SHO-AIR/SERT
26 Romeo Uriarte Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Rick Lawton
27 Unknown Rider
28 Mark Sneed Major Motion Cycling Club
29 Kevin Miller Victory Velo Racing
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 8   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2 Thomas Mcdonough Fightin' Bobas
3 Raymond Gildea Peninsula Velo Racing
4 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Win: Douglas Gonda
5 Phillip Heiman Colavita Racing Inc.
6 Tracy Muegge Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Win: Douglas Gonda
7 Ted Brooks Taleo Racing
8 Christopher Kolm Taleo Racing
9 Mark Perry Victory Velo Racing
10 Ross Parkerson Divine Electric Norcal
11 Daryl Nelson Taleo Racing
12 John Witkowicki Red Peloton
13 Donald Case Taleo Racing
14 Alfred Kerr Fightin' Bobas Teammate Top 5: Thomas Mcdonough
Finishers: Cat 3: 10   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Petersen Fightin' Bobas
2 Alex Lockwood Fusion Sport USA
3 Daniel Lee Windsor Bicycle Center Cycling Team
4 John Lenoach SJBC
5 Bernhard Sturm Rocknasium
6 Joseph Walker
7 Kevin Davidson Taleo Racing
8 David Christy Taleo Racing
9 Jon Keyzer
10 Timothy Mualchin
11 Alberto Santosdavidson Peninsula Velo Racing
12 Robert Dick IronDataThirstyBearCycling.com
13 Eric Hardrath
14 Bernard Cushing Webcor/Alto Velo
15 Vitaly Gashpar SquadraSF
16 Andres Douzoglou Berkeley bike cllub
17 Eric Clauss SquadraSF
18 Stefan Cameron Webcor/Alto Velo
19 Sean Watkins
20 Thomas Hammond
21 Manny Managbanag SJBC Teammate Top 5: John Lenoach
22 Charles Himes Windsor Bicycle Center Cycling Team Teammate Top 5: Daniel Lee
23 Salifu Mohammed North American Velo
24 Frank Peavey Windsor Bicycle Center Cycling Team Teammate Top 5: Daniel Lee
25 Matthew Mckenzie Naval Postgraduate School
26 Frank Yang Berkeley Bicycle Club (BBC)
27 Romeo Uriarte Kovarus/Wells Fargo Racing Team
Finishers: Cat 4: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Collin Magnetti
2 Marcus Beltramo
3 Simon Tuttle
4 Garcia Blas Bike Station Aptos
5 Barry Frey TEAM CLIF BAR Cycling
6 Dean Pogni Tam Bikes
7 Adam Raul
8 Ryan Goldman Tri Valley Velo
9 Ron Skoda
10 Jason Allen
11 Josh Dorris
12 Seth Wood
13 Howard Mintz
14 Adam Prink Peninsula Velo Racing
15 Brian Alexander Team Oakland Cycling
16 Todd Freiermuth CoreTechs Cycling Team
17 James Norton
18 Matthew Johnson Dolce Vita Cycling
19 Void Void void
20 Richard Fishcer Lamorinda Cycling
Finishers: Cat 5: 17   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Charlie Schneider Whole Athlete-Specialized
2 Craig Fellers Red Peloton
3 David Mesa Chica Sexy
4 Neil Bartley SquadraSF
5 Gregory White Davis Bike Club Race Team
6 Matthew Abdalah Webcor/Alto Velo
7 Kenny Strickland Metromint Cycling
8 John Wilk Webcor/Alto Velo
9 Russell White Davis Bike Club Teammate Top 5: Gregory White
10 Ethan Atkins Metromint Cycling
11 Nick Kersmarki Red Peloton Teammate Top 5: Craig Fellers
12 Eric Wiecek SquadraSF Teammate Top 5: Neil Bartley
13 Michael Charleton Red Peloton Teammate Top 5: Craig Fellers
14 Jason Buckley Colavita Racing Inc.
15 Ryan Ramos Metromint Cycling
16 Jonathan Lee Red Peloton Teammate Top 5: Craig Fellers
17 Keith Defiebre Cycles FANATIC Factory Racing
18 Patrick Zhan Red Peloton Teammate Top 5: Craig Fellers
19 Nick Mcgowan Red Peloton Teammate Top 5: Craig Fellers
20 Michael Boehme Colavita Racing
21 Joe Feng Red Peloton Teammate Top 5: Craig Fellers
22 Nicholas Geiser Bulldog Cycling
23 Stan Urban Morgan Stanley /Specialized
24 Kalani Hines Metromint Cycling
25 Pascale Schnider Wms Swiss National Champion
26 Kimberly White Red Racing
27 Gary Land Red Peloton Teammate Top 5: Craig Fellers
28 Travis Lyons Team Mike's Bikes
29 Jonathan Krier-tran Third Pillar
30 Peter Nicholson Whole Athlete
31 Christian Hobbs Team Clover
32 Matt Abbott Red Peloton Teammate Top 5: Craig Fellers
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 15   Cat 3: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pascale Schnider Swiss Nat Champion
2 Sofia Marin Pacific Crush Racing
3 Kristin Drumm Cycles FANATIC Factory Racing
4 Janelle Kellman Red Racing
5 Juliette Olson Red Racing
6 Jennifer Kruger Red Peloton
7 Michelle Melka Red Racing Teammate Top 5: Janelle Kellman
8 Lauraleen Fenech Los Gatos
9 Laurel Green Early Bird Womens Developmental Cyc
10 Kimberly White Red Racing Teammate Top 5: Janelle Kellman
11 Starla Teddergreen Vanderkitten-Focus
12 Ileana Garcia SJBC
13 Page Robertson Team TIBCO II
14 Kate Ligler Red Racing Teammate Top 5: Janelle Kellman
15 Lauren Rignel Red Peloton
16 Kelli Badillo Red Peloton
17 Cybil Silberman Early Bird Womens Developmental Cyc
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Glenn carrasco
2 Page Robertson Team TIBCO II
3 Lauren Rignel Red Peloton
4 Jennifer Kruger Red Peloton
5 Vanessa Cairns Team TIBCO II
6 Maya Bacon Early Bird Womens Developmental Cyc
7 Kimberly Ford Tri Valley Velo
8 Kathryn Styer Early Bird Womens Developmental Cyc
9 Sara Liebert Early Bird Womens Developmental Cyc
10 Brett Ortiz Pacific Crush Racing
11 Martha Bellisle Red Peloton Teammate Top 5: Lauren Rignel
12 Kaya Cohn Metromint Cycling
13 Kelli Badillo Red Peloton Teammate Top 5: Lauren Rignel
14 Elisabeth Scheder-beschin Early Bird Womens Developmental Cyc
15 Shannon Mitchell Red Peloton Teammate Top 5: Lauren Rignel
Finishers: Cat 3: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooke Roberts Metromint Cycling
2 Elizabeth Caldwell Team Swift
3 Adnrea Reier
4 Stephanie Buckner Red Peloton
5 Madeline Finch Rio Strada Racing
6 Samantha Vroomen
7 Kate Furtner Early Bird Womens Developmental Cyc
8 Melissa Nicholas
9 Megan Modenos Taleo Racing
10 Jennifer Baker Rio Strada Racing Teammate Top 5: Madeline Finch
11 Lori Walsh Blue Hills Cycling Club
12 Meridith Stowe christe Pacific Crush Racing
13 June Nguyen Metromint Cycling Teammate Win: Brooke Roberts
14 Carla Cosentino Red Peloton Teammate Top 5: Stephanie Buckner
15 Hannah Stonefields Early Bird Womens Developmental Cyc
16 Lauren Skinner Dolce Vita
17 Jill Eyres Team TIBCO II
18 Heather Skoda
19 Deanna Mckenzie Fightin' Bobas
20 Amelia Conlen Early Bird Womens Developmental Cyc
21 Rexanne Hughes Rio Strada Racing Teammate Top 5: Madeline Finch
22 Andrea Eneidi Tri Valley Velo
23 Serena F Early Bird Womens Developmental Cyc
24 Emilie Cole Early Bird Womens Developmental Cyc
25 Laurie Peterson Red Peloton Teammate Top 5: Stephanie Buckner
26 Jan Reed
27 Kelli Badillo Red Peloton Teammate Top 5: Stephanie Buckner
28 Kimberly Ford Tri Valley Velo
29 Courtney Winterbauer
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 21   Cat ?: 6