Log In
Indiana State Road Race • Aug 5 2012
Partly Cloudy, 78 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Caleb Martin Men of Steel Racing
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Victor Popov MOB Squad (Motivated Over Bicycling
2 Will Revard Racing For Riley
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Revard Racing For Riley
2 Seth Fickel
3 Josiah Longenecker Men of Steel Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nikolas Moehring Men Of Steel Racing LLC
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters
2 Corurt Maple MOB Squad (Motivated Over Bicycling
3 Ryan Tragesser
4 William Hallberg Team Nebo Ridge
5 Brent Dawes Heroes Foundation Cycling Club
6 John Kelly Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
7 Matt Tanner Wheeltags
8 Dave Aukerman J's Bikes/IHOP
DNF Thomas Dunbar Wheeltags
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Henry Swinty
2 Scott Perry Heroes Foundation Cycling Club
3 Jim Creamer Team Nebo Ridge
4 John Schmitz Team Indiebike
5 David Lewis Ft. Wayne Outfitters
6 John Freije MOB Squad (Motivated Over Bicycling
7 Matthew Grate Men of Steel Racing
8 Gary Palmer Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
9 Todd Bastress Ft. Wayne Outfitters Teammate Top 5: David Lewis
10 Timothy Walter
11 Brian Robinson Wheeltags
12 Frank Troiano Heroes Foundation Cycling Club Teammate Top 5: Scott Perry
13 Steven Vorderman Don Galligher-DRT Consulting
14 Myles Polsgrove Zipp Factory Team
15 John Wallisa Team Nebo Ridge Teammate Top 5: Jim Creamer
16 Vic Nurrenbrock BSM Cycling
17 Allen Galloway Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
18 Scott Wagner Men Of Steel Racing LLC
19 Damianos Maggos
DNF John Singleton Wheeltags
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 12   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Mowery
2 Charles South Men of Steel Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Cook Spin Zone Racing p/b Bike the Bend
2 Andrew Odonnell Pro- Form Bike Shop
3 Matthew Hohn
4 Michael Atkins Spin Zone Racing p/b Bike the Bend Teammate Win: Michael Cook
5 Clay Butler Ft. Wayne Outfitters
6 Wayne Mckillip Ft. Wayne Outfitters
7 Frank Larondie Scheller's Racing Team
8 Michael Langan Heroes Foundation Cycling Club
9 Julian Toumey Team Upland p/b Sustainable Cycling
10 Charles Dell Team Upland p/b Sustainable Cycling
11 Jeff Wheeler
12 John Becker Heroes Foundation Cycling Club
13 Logan Park MOB Squad (Motivated Over Bicycling
14 Aaron Crawn RegionRacing p/b Strack & Van Til
15 Jason Mygrant Blue Ridge Design Cycling Team
16 Jeff Ryan Blue Ridge Design Cycling Team
17 Kenton Rekeweg Men of Steel Racing
18 James Heth Team Upland p/b Sustainable Cycling
19 Joshua Kush Team Nebo Ridge
20 Alan Standley Heroes Foundation Cycling Club
21 Turner Duncan
DNF Ramon Vasquez Men Of Steel Racing LLC
Finishers: Cat 3: 21   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Derose Men of Steel Racing
2 Bradley Hayes J's Bikes/IHOP
3 Chris Dawson
4 David Hallander
5 Patrick Kulwicki Spin Zone Racing p/b Bike the Bend
6 Ian Kresnak
7 Robert Annis Team Nebo Ridge
8 Zach Deitch Speedway Wheelmen
9 Tracy Gilliland
10 Tom Standers J's Bikes/IHOP Teammate Top 5: Bradley Hayes
11 Christopher Blair Wheeltags
12 Dakota Mcdivitt
13 Dodd Kattman Ft. Wayne Outfitters
14 Peter Cox
15 Jay Brant Team Indiebike
16 Cary Smith
17 Jeff Frizzell
18 Dean Button
19 Donald Williams
20 Robert Oberbeck
21 Pat Herrick Men Of Steel Racing LLC Teammate Win: Michael Derose
22 Chad Kuhn
23 Jerry Lee Heroes Foundation Cycling Club
24 Scott Berger Team CFW - Freewheelin
25 John Hartpence Team Defiance
26 Kristopher Brownlee Pro- Form Bike Shop
27 Jeremy Pfister Men of Steel Racing Teammate Win: Michael Derose
28 Jason Buxbaum RegionRacing p/b Strack & Van Til
29 Christopher Hill RegionRacing p/b Strack & Van Til
DNF Keegan Korienek Leadout Racing
DNF Mick Stewart Ft. Wayne Outfitters
DNF Mark Hoffman
DNF Paul Brumbaugh Spin Zone Racing p/b Bike the Bend Teammate Top 5: Patrick Kulwicki
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Smith
2 Joe Bartels
3 Mark Powell Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
4 Jordan Fleming
5 David Greene Heroes Foundation Cycling Club
6 Chad Smith J's Bikes/IHOP
7 Brent Houk Bicycle Outfitters Indy
8 Tim Konrad
9 Sam Switzer
10 Tianyi Zhang
11 Chris Kellar Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
12 Joshua Miller
13 Jacob Elliott
14 Michael Chettleburgh
15 Carson Shadowen
16 Duarte Ferreira
17 John Weber Colavita Racing
18 Keith Pulfer Ft. Wayne Outfitters
19 Andy Paskins
20 Eimis Svabas
21 Ryan Orourke Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
22 Harrison Thee
23 Denny Zech Men Of Steel Racing LLC
24 Mark Weber Men Of Steel Racing LLC
25 Eimis Savickas
26 Alexander Lewis Ft. Wayne Outfitters
27 Michael Werling
28 John Gibel
29 John Fazio Men Of Steel Racing LLC
30 Kyle Bohnenkamper
31 Jeremy Mossburg
32 James Calvetti Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Teammate Top 5: Mark Powell
33 Paul Haynes
34 Brent Kattau Pro- Form Bike Shop
35 Eldon Riggs
36 Andy Alspaugh
37 Peter Doroszko
38 Aaron Madrid
39 Dan Painter Ft. Wayne Outfitters
40 Mikel Eid Ft. Wayne Outfitters
41 Tony Neice
42 Robert Lastinger
43 Matt Mcveigh
44 Barry Riddle
DNF Scott Hinshaw
DNF Jay Lorentz
DNF Todd Vaught
DNF Spencer Brauchla
DNF Ben Schwyn
DNF Joshua Hittler
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 34   Cat ?: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Schaeffer Bissell-ABG-NUVO
2 Kyle Perry Team Upland p/b Sustainable Cycling
3 Geoff Kuyper Leadout Racing
4 Dan Korienek Leadout Racing
5 Chad Tieman Team Upland p/b Sustainable Cycling
6 Chester Broshears Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
7 John Callahan Team Upland p/b Sustainable Cycling Teammate Top 5: Kyle Perry
8 Scott Baumer Team Indiebike
9 Andrew Messer DRT Racing
10 Felipe Cardenas Team Indiebike
11 Tom Linck Leadout Racing Teammate Top 5: Geoff Kuyper
12 Robert Smallman Pro- Form Bike Shop
13 John Woods Team Upland p/b Sustainable Cycling Teammate Top 5: Kyle Perry
14 Graham Dewart Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
15 Mark Hotchkin Leadout Racing Teammate Top 5: Geoff Kuyper
16 Ryan Shean Team Upland p/b Sustainable Cycling Teammate Top 5: Kyle Perry
17 Michael Schroeder Team Upland p/b Sustainable Cycling Teammate Top 5: Kyle Perry
18 Joey Iuliano Astella Oncology p/b ABD Cycling
19 Douglas Ansel Team Upland p/b Sustainable Cycling Teammate Top 5: Kyle Perry
20 Jerry Witham Ft. Wayne Outfitters
DNF Scott Catanzaro Bissell-ABG-NUVO Teammate Win: Brad Schaeffer
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 18  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Fickel Team Kenda presented by Geargrinder
2 Hope Zimmerman Team Kenda
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Suzan Young Men Of Steel Racing LLC
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Neice
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Locke Ball State University
2 Jen Pixley
3 Christina Paul
4 Jamie Beal Team Kenda
5 Nicole Richardson
6 Cathleen Hamilton
7 Nancy Lichtensteiger
8 Bethany Cockburn
9 Bethany Young
10 Laura Betten
11 Cassandra Kline Three Rivers Velo Sport Club, INC
DNF Ashley Lindenmier
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sierra Siebenlist Team Indiebike
2 Nicole Borem Men Of Steel Racing LLC
3 Valarie Gossage Speedway Wheelmen
4 Emma Caughlin Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
5 Sharla Berger Team CFW - Freewheelin
6 Emily Palmer Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 4