Log In
Crossroads Classic - High Rock Road Race • Aug 4 2012
Mostly Cloudy, 82 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Ardrey Outspokin Augusta
2 Seth Ray Berger Hardware Bikes
3 Alex Ryan MOB
4 Mike Helman RTO National
5 Patrick Beeson Mock Orange Racing
6 Gregory Thompson Presbyterian Sports Medicine/Energy
7 Alex Harrill Berger Hardware Bikes Teammate Top 5: Seth Ray
8 Byron Horgash Team Traveller
9 Joshua Brown Atomic Cycles
10 Matt Goddard Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
11 Timothy Mccollum VeloShine Cycling Team
12 Michael Gearren ii Atomic Cycles
13 Robert George jr catUp Coaching Services
14 David Duquette 36th street racing
15 Adrian Carter Triangle Velo
16 James Jones Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
17 Kaleb Naegeli Duke University
18 Sterling Swaim Benissimo
19 K.c. Brechnitz Modry/Evergreen Partners
20 Casey Stallard King College
21 Todd Hancock Berger Hardware Bikes Teammate Top 5: Seth Ray
22 Devin Corboy
23 Robert Donovan Les Amis
24 Lars Tonnesen Modry/Evergreen Partners
25 Carlos Pinate Beast Racing
26 Jason Duval Clemmons Bicycle
27 Gabriel Allie Carolina Break
28 George Garvick Atomic Cycles
29 Oliver Donkervoet Virginia Tech/ Boca Hawaii
30 Erinn Mcquagge Team Traveller
31 Lucas Harville Team Traveller
32 Hank Booth Carolina Break
33 Michael Byrd Cool Breeze/Trek Bike Store
34 Paul Mesi FMB/Fortistar/LSA
35 Blake Adams Krystal
36 Luis Guillen Constellation Cycling
37 Chris Sugar Modry/Evergreen Racing
38 Mitchell Moody BEAST RACING
39 Austin Joyner Carolina Break
40 Brendan Johnson Bitter Dose Cycling
41 Jason Marshall GIORDANA CLIF BAR
42 Fletcher Lydick Frazier Cycling
43 Adam Perez Revolution Cycle Sports p/b Lonerid
44 Randy Murray Revolution Cycle Sports pb Loneride
45 Darrin Dexter CatUp Coaching
46 Robert Sweeney Modry/Evergreen Partners
47 Ghassan Hamra Bitter Dose
48 Carl Woodworth Modry/Evergreen Partners
49 Stephen Wagstaff NC State Cycling
50 Nathan Pfeifer Bitter Dose Cycling
51 Steven Boehm Berger Hardware Bikes Teammate Top 5: Seth Ray
52 Brett Kirby L5Flyers p/b Quantum Mechanics
53 Brad Harman Chain Reaction
54 Douglas Engel Modry/Evergreen Partners
55 Frank Mullins Mock Orange Racing Teammate Top 5: Patrick Beeson
56 Grant Lawyer Mock Orange Racing Teammate Top 5: Patrick Beeson
57 Jamie Lytton VeloShine Cycling Team
58 Scott Staley Carolina Bicycle Company
59 Jenrette Springs Velo Shine
60 Jason Ward Pre-Reg.com
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 57   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Schoch Modry Evergreen
2 Phillip Jackson Cycletherapy
3 Daniel Gosner CatUP Coaching
4 Shawn Lautner Appalachian State University
5 Camilo Restrepo Les Amis/Calder Brothers Developmen
6 Matthew Cross Tumult Racing p/b Spirited Cyclist
7 Steve Riley North Georgia Cycling Association I
8 Brian Kennedy BEAST Racing - Bicycles East
9 John Gorum Appalachian State University Teammate Top 5: Shawn Lautner
10 Philip Mantz Burlington Velo Club
11 James Barry Carolina Break
12 Rick Williams Cincinnati Velo Club Inc/ Bandwidth
13 James Brigman Uptown Cycles
14 Bruce Stauffer Cycle Works
15 Peter Cassidy Globalbike Club Team
16 Matthew Chisholm Trysports p/b Timex
17 Chris Sparace Northwestern University
18 Gilbert Bollinger iii CatUp Coaching Teammate Top 5: Daniel Gosner
19 Julio Lopez Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
20 Michael Levine Giordana-Clif Bar
21 Shannon Scott Code one cycling
22 Clifford Blackwell Atomic Cycles
23 Brian Nunn Veloshine Cycling
24 Neill Campbell Presbyterian Sports Medicine/Energy
25 Randy Lovelace Adventures For The Cure
26 Miles Hubbard Appalachian State Cycling
27 Nicholas Mayernick Crosstownvelo Sycamore Cycles
28 Jaime Pou Presbyterian Sports Medicine/Energy
29 William Goley Modry Evergreen Teammate Win: Jeff Schoch
30 Jim Payne Carolina Break
31 Josh Payne Carolina Masters
32 Scott Webster Veloshine Cycling Team
33 John Collins Cyclelogic Bike Shop p/b First Step
34 Jim Campbell
35 Devin Reavis DIY Junior Development Team p/b ABR
36 Chris Haid Beast Racing- Bicycles East
37 Chris Black
38 Wojtek Dyszkiewicz Presbyterian Sports Medicine/Energy
39 James Shelton Carolina Bicycle Company
40 Cecilio Cruz Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
41 Greg Hilt CatUp Coaching Teammate Top 5: Daniel Gosner
42 David Fowley Beast Racing
43 Charley Dean Unattached
44 John Cristiano Trysports p/b Timex
45 Shawn Burke Unattached
46 Jared Porter Veloshine Cycling Team
47 Pablo Di marco North Georgia Cycling Association I
48 Steven Farlow Gyros Racing Team
49 Mitchell Hopkins City Loop Mafia
50 Dylan Lawson SV/Bike Source Racing Team
51 William Flowers Apex Packaging Cycling Team
52 Chris Wooten Modry Evergreen Teammate Win: Jeff Schoch
53 K. Shea abernethy Cycletherapy Teammate Top 5: Phillip Jackson
54 Matthew Mcnees Re:cycles
55 Randy Cress VeloShine Cycling Team
56 Daniel Cox Cone Health/cycles de ORO
57 Jeff Fabian Carolina Bicycle Company
58 Travis Beane Clemmons Bicycle Racing
59 Richard Kirkman Carolina Bicycle Co.
60 Hardy Sullivan Modry Evergreen Teammate Win: Jeff Schoch
61 Cole Campbell Tumult Bike Clothing
62 Scott Mcallister Bitter Dose Cycling
63 Matt Hartman Central Carolina Cycling Club
64 Dave Loebs SV/ BikeSource Racing
65 Richard Dilling Central Carolina Cycling Club
66 Andrew Udinsky Robson Forensic
67 Steven Walsh NC State University
69 Johnny Collins Cycleworks
70 Jaymes Graham
71 Wilfrido Rivera catawba valley peloton
72 Will Smith Beast Racing
73 Shawn Moseley Presbyterian Sports Medicine/Energy
74 Rodney Almeida TrySports P/B Timex
75 Samuel Kophazi Carolina Break
76 Adam Griffith Velo 16 BSG
77 Aaron Casey Mud Sweat and Gears CX
78 Watson Powell Modry Evergreen Racing
79 Jason Rogers Globalbike Charlotte
80 Allen Duquette 36th street racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 72   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Spargo Fred Caldwell Chevrolet Cycling
2 Kyle Johnston Gyros Racing Team
3 Mark Powers
4 Brandon Squizzato Gyros Race Team
5 Richard Soto
6 Craig Turnbull unattached
7 Jordan Foster
8 Russell Weaver Unattached
9 David Tuchman Greensboro Velo Club/ Cone Health/c
10 Victor Neill SV/BikeSource Racing
11 Tom Hewitt AtOmic Cycles
12 Joseph Cross Presbyterian Sports Medicine/Energy
13 Shane Morgan CatUp Coaching
14 Robin Voigt
15 Jim Palistrant CatUP Coaching
16 Brian Baack
17 Rob Morgan Trysports p/b Timex
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Clancy Presbyterian Sports Medicine/Energy
2 Mansour Benkreira Presbyterian Sports Medicine/Energy Teammate Win: Devin Clancy
3 Adam Luxton
4 John Butler Unattached
5 Andrew Fairman
6 Neil Francus Try Sports p/b Timex
7 Jasen Taylor Coolbreeze Cyclery / Trek Store Cha
8 Tory Barbisan Beast Racing
9 Chris Jessup
10 Andreas Adrian TrySports p/b Timex
11 Joseph Bayse
12 Patrick Carr
13 Scott Bowman
14 Mark Hoffman Trysports
15 Victor Neill SV/BikeSource Racing
16 Shane Morgan CatUp Coaching
17 Jeremy Walton TrySports p/b Timex
18 Kevin Brazell Carolina Velo/Cycle Center
19 Tom Hewitt AtOmic Cycles
20 Russell Weaver Unattached
21 Aaron Wyatt Queencity Bicycles
22 Aaron Clark TrySports
23 Matthew Spargo Fred Caldwell Chevrolet Cycling
24 Christopher Dotson
25 Karl Johnson Freewheelers of Spartanburg
26 Steve Shankin
27 Davis Mueller
28 Lonnie Clouse Ultimate Hobbies
29 Brian Baack
30 Brandon Squizzato Gyros Race Team
31 Chris Lucha
32 Craig Turnbull unattached
33 Paul Gamewell Fiets Maan Racing
34 Brock Gabler First Flight Bikes
35 Jim Palistrant CatUP Coaching
36 Kevin Brooks Beast Racing
37 Matthew Gregory Fred Caldwell Chevrolet Cycling
38 Patrick Furr
39 Kyle Johnston Gyros Racing Team
40 Stephen Furr
41 Justin St germain Cross Creek Cycling Club
42 John Gulyas
43 Patrick Stake Caraway Velo Club
44 Joseph Cross Presbyterian Sports Medicine/Energy Teammate Win: Devin Clancy
45 Christopher Conser
46 Jordan Foster
47 Paul Lucha Team Portsmouth Cycling
48 Stephen Huntley
49 Conor Schunk Mars Hill Cycling
50 Clay Lanier Unattached
51 David Tuchman Greensboro Velo Club/ Cone Health/c
52 Robin Voigt
53 Stephon Beaufort Presbyterian Sports Medicine/Energy Teammate Win: Devin Clancy
54 William Rhinier Unattached
55 Clarence Bullock Clemmons Bicycle Racing
56 Richard Soto
57 David Hocking
58 Mark Powers
59 Rob Morgan Trysports p/b Timex
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 44   Cat ?: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jae Bowen Veloshine Cycling team
2 Charlie Brown www.facebook.com/windsongbicyclesho
3 Aaron Frahm Hypermach Cycling Club
4 Christopher Harkey VeloShine Cycling Team Teammate Win: Jae Bowen
5 Matthew Tebbetts Poa cycling team
6 Curtis Long ZMOTION Racing Team
7 Jay Charles Carolina Cycling Team
8 Johnathan Edwards Harmony Homes.com Cycling Team
9 David Fuentes dope XO COMMUNICATIONS p/b CISCO
10 Damien Dunn Athens Velo Club
11 Walter Bixby HyperMach Cycling Club Teammate Top 5: Aaron Frahm
12 Tim Tobbe CrossTown Velo / Sycamore Cycles
13 Willie Payton Unattached
14 Charles Von isenburg Mock Orange Racing
15 Erik Ostergaard Industry Nine Cycling Team p/b ABRC
16 A.t. Stamp Veloshine Cycling Team Teammate Win: Jae Bowen
17 John James Piedmont Orthopedic Associates
18 Matt Botting Carolina Cycling Team
19 Jerry Gala Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
20 Santana Wilkinson Giordana-Clif Bar
21 Ryan Jenkins Windsong p/b Cloninger-Dr Roy
22 Richard Nance Hearts
23 Austin Spencer Unattached
24 Yuans Halaixt Unattached
25 Bruce Humphries Veloshine Cycling Team Teammate Win: Jae Bowen
26 Brendon Hale Atlas Cycling
27 Brian Dalton Unattached
28 Philip Ball POA Cycling p/b Eastside Chiropract Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
29 Mark Fontanilla Carolina Cycling Team
31 Tod Schmidt Charlotte Sports Cycling
32 Todd Clapp Giordana-Clif Bar
33 Marcus Jones Crosstown Velo / Sycamore Cycles
34 Kerry Humphrey Carolina Cycling Team
35 Rodney Dender POA Cycling Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 18   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Holmes Mock Orange Racing
2 Bill Gros Integrated Sports Med p/b Pyramid T
3 Randy Parker Herbalife 24 Fit
4 Richard Creed Mock Orange Racing Teammate Win: Kelly Holmes
5 Darren Fuller VeloShine Cycling Team
6 Shaun Walsh Massage Envy p/b Catup.com
7 John Patterson Beast Racing
8 Rodney Simpson Mock Orange Racing Teammate Win: Kelly Holmes
9 Marcus Morgan Carolina Fylers
10 Patrick Tighe Jupiter Velo
11 Keith Johnson Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R
12 Chris Steele Modry Evergreen Racing
13 David Moore Modry/Evergreen Partners
14 Brian Conroy Charlotte Sports Cycling
15 Michael Berry Modry/Evergreen Partners
16 Danny Mathis veloshine cycling team Teammate Top 5: Darren Fuller
17 James Mead Giordana Clif Bar
18 Ricardo Maset Carolina Cycling Team
19 Barry Woosley Clemmons Bicycle Racing
20 William Macy
21 Thomas Evans Carolina Bicycle Company
22 Ronald Jester Team MS pb Snowbird Farms/TireBuyer
23 Terrence Lanier Unattached
24 Chris Knetsche VeloShine Cycling Team Teammate Top 5: Darren Fuller
25 Tommy Jones Carolina Cycling Team
26 Robert Land Team MS p/b Snowbird Farms/TireBuye
27 Todd Davis KCOI Boulevard
28 David Kyzer Spinx Bike Race Team
29 Joe Hutchins CTSC Racing
30 Jeff Murray Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
31 James Cole Veloshine Cycling Team Teammate Top 5: Darren Fuller
32 Charles Shanks Team El Paso
33 Mark Nozedar Unattached
34 Daryl Rains SmartStop/MOB Teammate Win: Kelly Holmes
35 Dan Pawlick
36 David Strickland VeloShine Cycling Team Teammate Top 5: Darren Fuller
37 Allen Duquette 36th street racing
38 Gordon Stiel Carolina Cycling Team
39 Scott Donovan Unattached
40 Gary Blackington Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
41 Eric Beatty CatUp Coaching
42 Charles Eller Carolina Bicycle Company
43 Lonnie Brooks Cone Health / Cycles DeOro
44 Daniel Gosner CatUP Coaching
45 Todd Terry Giordana-Clif Bar
46 Mac Canon Pre-Reg.com
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 11   Cat 3: 19   Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruben Companioni jamis sutter home
2 Demis Aleman jamis sutter home Teammate Win: Ruben Companioni
3 Alder Martz BMC-Hincapie Development
4 Benjamin Renkema team athletix benefiting globalbike
5 Eric Workowski Pure Energy-ProAir HFA
6 Barry Miller Pure Energy Cycling-ProAirHFA
7 Clay Murfet Salamander Racing
8 Brendan Cornett TBB Sports
9 Rich Harper Cleveland Clinic RGF Cycling Team
10 Leonardo Marquez Lifetime Bikes Loganville
11 Erik Broo Happy Tooth
12 William Guillen Constellation Cycling
13 Oscar Clark Team United Healthcare Georgia/The
14 Daniel Rudalev Iron Data cycling team
15 Jovan Zekavica BMC-Hincapie Development Teammate Top 5: Alder Martz
16 Johnny Mitchell Metro Reprographics (Teamville)
17 Nick Fishbein VeloShine Cycling Team
18 Josh Tucker Clemmons Bicycle Racing
19 Nathaniel Ward Embrocation Cycling Journal
20 Artem Kraitor Team Type 1 DEVO
21 James Donahue Subaru-AFAS p/b OSP
22 Luis Flores Happy Tooth
23 Casey Magner TBB Sports
24 Kerry Werner U23 BMC Mountain Bike Development T
25 Carlos Norena Metro Reprographics (Teamville)
26 Kyle Knott Athletix Cycling Team benefiting Gl
27 Joonas Henttala Team Type 1 DEVO
28 Grant Mcallister Carolina Cycling
29 Jeremiah Dyer DIY Music p/b Chainheart
30 David Flynn Veloshine
31 Matthew Bruner Carolina Break
32 Justin Crawford Veloshine Cycling Team
33 Patrick Weddell App State/W2F/Magic Cycles
34 Luis Sanchez Asheville Bicycle Racing Club
35 Dave Mabe Bitter Dose Cycling
36 Matt Moosa Carolina Break- U23
37 Richard Bailey Metro Reprographics (Teamville)
38 Emilio Asconeguy Unattached
39 Andrew Scarano United Health Care of Georgia
40 Nicholas Inabinet Astella Oncology p/b ABD Cycling
41 Noah Kinney Unattached
42 E. Julian cabra Metro Reprographics (Teamville)
43 Andrew Meyer BMC-Hincapie Development Teammate Top 5: Alder Martz
44 David Goodman United Healthcare of GA/ 706 Projec
45 Chris Ernst DIY Music P/B Chainheart Cycling St
46 Oliver Flautt Athens Velo Club
47 Eric White DIY Music p/b Chainheart
48 Mark Brown Metro Reprographics (Teamville)
49 Wyatt Briggs Brevad College
50 Gregory Grosicki Embrocation Cycling Journal
51 Matthew Brooks Team Type 1 DEVO
52 Zeb King App State p/b Magic Cycles Elite Te
53 Chad Capobianco Athens Velo Club
54 Christopher Calder Les Amis Calder Brothers Select Tea
55 Greg Wittwer Pyramid Elite Racing
56 Mark Jellous Carolina Cycling Team
57 Ted Hopkins Revolution Cycle Sports
58 Isaac Enderline BMC-Hincapie Development Teammate Top 5: Alder Martz
59 Ryan Byars Bitter Dose Cycling
60 Matthew Whatley TBB Sports
61 Chris Zieman Happy Tooth
62 Randy Shields Carolina Masters
63 Stradford Helms Team Type 1- Development
64 Jonathan Hamblen
65 Edison Turner BMC-Hincapie Development Teammate Top 5: Alder Martz
66 Justin Meade Team Traveller
67 Wayne Bray Embrocation Cycling Journal
68 Liam Harland Team Type 1 DEVO
69 Parker Kyzer BMC-Hincapie Development Teammate Top 5: Alder Martz
70 Tyler Karnes Hincapie Development
71 Reid Beloni App State p/b Magic Cycles Elite Te
72 Curtis Staples VeloShine Cycling Team
73 Marcos Lazzarotto Integrated Sports Medicine p/b Pyra
74 Trey Miller Athletix Cycling Team benefiting Gl
75 Zachary Nave Metro Reprographics (Teamville)
76 Taylor Little DIY Music p/b Chainheart Cycling St
77 Maxwell Robb DIY Music p/b Chainheart Cycling St
79 Cory Greenberg Get Crackin-MS Society
80 Patrick Kos
81 Justin Evans App State p/b Magic Cycles Elite Te
82 Christopher Harkey VeloShine Cycling Team
83 Darion Fleming Unattached
84 Patrick Raines Team Mountain Khakis
85 Andrew Crater Cleveland Clinic Sports Health
86 Robert Vogt Team Traveller
87 Rob Evans Team Mission Source-NGCA
88 Baird Sills App State p/b Magic Cycles Elite Te
89 A.t. Stamp Veloshine Cycling Team
90 Kerry Shields SmartStop / Mock Orange Bikes p/b R
91 Nate Berry catup coaching
92 Anthony Patrick Clarksville Schwinn/Rapid Transit
93 Michael Raynor DIY Music p/b Chainheart Cycling St
94 John Jay Happy Tooth
95 Clayton Omer App State p/b Magic Cycles Elite Te
96 Michael Galloway Clemmons Bicycle Racing
97 Andrew Shetler Bitter Dose Cycling
98 Todd Whitescarver Appalachian State University
Finishers: Cat 1: 35   Cat 2: 51   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bergen Watterson Pepper Palace/Spin-Tech Training p/
2 Amy Phillips Mystique Cycling Team
3 Debbie Milne Mars Hill Cycling Camp
4 Allison Arensman Pepper Palace/Spin-Tech p/b ABRC
5 Erin Silliman MVP Health Care Cycling
6 Hannah Miller PainPathways Cycling Team
7 Elizabeth Randolph Beast Racing
8 Sara Tussey VeloShine Cycling Team
9 Ann Koehler Modry/Evergreen
10 Haggith Montoya PainPathways Cycling Team
11 Christina Zikeli
12 Sonja Van holderbeke Beast Racing
13 Sarah Matchett Cool Breeze/Trek Bike Store
14 Ashlyn Woods Miller School of Albemarle
15 Emily Shields PainPathway Cycling Team
16 Katherine Shields PainPathway Cycling Team
17 Cinthia Lehner Pepper Palace/Spin-Tech p/b ABRC Teammate Top 5: Allison Arensman
18 Lori Harkey VeloShine Cycling Team
19 Robin Nance Pain Pathways
20 Carolynn Berry PainPathways Cycling Team
21 Sarah Kraxberger CatUP Coaching
22 Lauren Rigby VeloShine Cycling Team
23 Leah Mitcham Giordana-Clif Bar
24 Lisa Preslar VeloShine Cycling Team
25 Jen Keith Beast Racing
26 Samantha Bendt BEast Racing
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jen Keith Beast Racing
2 Mary Franceschi modry/evergreen partners
3 Samantha Bendt BEast Racing Teammate Win: Jen Keith
4 Shelly Franke Modry/Evergreen Partners
5 Ashley Schafer Massage Envy p/b catup.com
6 Janet Trubey Pepper Palace/Spin-Tech Training p/
7 Sarah Kraxberger CatUP Coaching
8 Suzanna Dupee University of North Carolina-Chapel
9 Amanda Mcmanus
10 Becky Johnson
Finishers: Cat 4: 10