Log In
Mt. Tabor Series #1 • Jun 10 2009
OBRA races uploaded by Chris Bagg
Download
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Liverman Veloce/Felt
2 Tyler Green River City Bicycles
3 Jake Hansen Word-RCB
4 Eric Nachtrab Portland Bicycle Studio
5 Jonathan Mccoy
6 David Hopper NoMad Sports Club
7 David Sherman Bridgetown Velo
8 Jimmy Udall
9 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles
10 Shane Fletcher Veloce/Felt Teammate Win: Ryan Liverman
11 Wessel Robin Team Oregon
12 David Monnig Ironclad Performance Wear
13 Dylan Vanweelden
14 Andrew Willis Ironclad Performance Wear
15 Brandt Hueser
16 Mike Bene Yard Dawgs Book Club
17 Stephen Fitzgerald Liberty Cycle
18 Justin La vigne Team Oregon
19 Kevin Condron Gentle Lovers
20 James Ceccorulli
21 Sean Rogers
22 David Saltzberg Bridgetown Velo
23 Cort Buchholz Therapeutic Associates Inc. Cyclin
24 Greg Adams Bridgetown Velo
25 Jeff Harwood Ironclad Performance Wear
26 Brian Foresta
27 Mark o. Johnson Bridgetown Velo
28 Wade Goff Half Fast Velo
29 Alice Pennington Veloforma
30 Richard Fattic
31 Jesse Homan Veloce/Felt Teammate Win: Ryan Liverman
32 Joshua Creem Portland Bicycle Studio Teammate Top 5: Eric Nachtrab
33 Joe Martin Veloce/Felt Teammate Win: Ryan Liverman
34 Saul Lopez Half Fast Velo
35 Brian Gerow Ironclad Performance Wear
36 Brett Boyles Finnegans Toys/Discover Chiropract
37 Adam Edgerton Team Oregon
38 Doug Evans
39 Sean Thielen Portland Velo
40 Salvatore Bondi Portland Velo
41 Neil Green Therapeutic Associates Inc. Cyclin
42 Justin Serna
43 David Rosen Half Fast Velo
44 Ian Megale
45 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles
46 Steve Davee
47 James Kramer NoMad Sports Club
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Curtes TWIN 6
2 Neal Bibler Team S&M
3 Adam Tardif
4 Patrick Gerke Team Oregon
5 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
6 Josh Bartlemay Team Beer
7 Shaun Conley
8 Johannes ... Weber
9 Monyrith Tran bicycleattorney.com
10 Leland Gilmore
11 Jake Salcone
12 Ken Benderly bicycleattorney.com
13 Zachary Utz
14 George Trask Team Cthulhu
15 Andrew Trask
16 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
17 Jason Borum River City Bicycles
18 Walton Brush River City Bicycles
19 Daniel Porter Cyclepath Racing
20 Brent Casady Existential Velo
21 Chip Sloan Grundelbruisers/Stewie Bicycles
22 ? ?
23 Colby Wait-molyneux North River Racing
24 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
25 Juan Cagampang Hammer Velo
26 Joe Partridge Yakima Bike Vigilantes
27 Ben Johnson Portland Velo
28 Michael Aylward Portland Velo
29 Michael Rueter Team Oregon Teammate Top 5: Patrick Gerke
30 Richard Hall Team Beer
31 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
32 Robert Vigeant Team Oregon Teammate Top 5: Patrick Gerke
33 Brian Mccall Veloshop
34 William Blanton Team Oregon Teammate Top 5: Patrick Gerke
35 Mark Baldwin Team Oregon Teammate Top 5: Patrick Gerke
36 John Lance North River Racing
37 Jacob Balderas Existential Velo
38 Benjamin Weaver Team Oregon Teammate Top 5: Patrick Gerke
39 Steve Popp Cats moon coffee
40 Michael Rabinowitz Tireless Velo
41 Quenton Conant Ironclad Performance Wear
42 Zachary Bates Team Oregon Teammate Top 5: Patrick Gerke
43 Kevin Ziemke Team Beer
44 Matt James Portland Velo
45 Jacob Cummings
46 Augusto Carneiro
47 Jens Schrader Unattached
48 Shaun Conley
49 Mark Koller
50 Joe Leineweber Ironclad Performance Wear
51 Brian Barker Ironclad Performance Wear
52 Dave Aldersebaes Ironclad Performance Wear
53 Greg Hudson Ironclad Performance Wear
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andy Edick
2 Shane Rankin Portland Velo
3 Jordan Siemens
4 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes
5 Tim Smith Tireless Velo
6 Spencer Follen CAPA Cycling Team
7 Trey Winthrop
8 Ethan Furniss
9 Ryan Seward CAPA Cycling Team
10 Brandon Barnhart
11 Brent Wallace OrganicAthlete
12 Eric Reinhart
13 Daniel Felts Portland State University
14 J nick Dougher
15 Sam Radakovich CAPA Cycling Team
16 Tim Aylward
17 Michael Mann Word-RCB
18 Joseph Ferron CAPA Cycling Team
19 David Prause Super Relax Concept
20 James Jonke
21 Andy Edick
22 ? ?
23 Jonathan Bauer
24 Shannon Kurtas Team WebCyclery.com
25 Kevin Ward
26 Ben Hickman Beaverton Bicycle Club
27 Jeff Wolf Team Vegan/OrganicAthlete
28 John Porter Portland Velo Teammate Top 5: Shane Rankin
29 John Droege
30 Scott Ballard Veloshop
31 Geoff Rice
32 Burk Webb Portland Velo Teammate Top 5: Shane Rankin
33 Loren Mason-gere
34 Dave Wingard Word-RCB
35 Brent Sherry
36 Troy Sexton
37 Jamie Fitzgerald
38 Calon Russell
39 Gregg Rice
40 John Golden
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5   Cat 5: 1   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walton Brush
2 Mike Sheppard
3 Adam Tardif
4 Kyle Murphy
5 Erik Fabrizius
6 Erik Hofland Artisan Family Racing
7 Ben Guernsey
8 Jonah Porter
9 Darrin Joos Bike Gallery
10 John Golden
11 Al Nelson
12 John Howe Team Beer
13 Scott Duddridge
14 Eric Young Chinook Cycling Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Haverty Bridgetown Velo
2 John Mitchem Guinness Cycling Team
3 Ivan Meadors Finnegans Toys/Discover Chiropract
4 John Bravard Cyclepath Racing
5 Martin Baker bicycleattorney.com
6 Mike Alligood Therapeutic Associates Inc. Cyclin
7 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
8 Jim Jennings
9 Casey Patton
10 Tim Butler River City Bicycles
11 Joseph Fricke Guinness Cycling Team Teammate Top 5: John Mitchem
12 George Schreck Finnegans Toys/Discover Chiropract Teammate Top 5: Ivan Meadors
13 Jeff Standish Therapeutic Associates Inc. Cyclin
14 Danny Knudsen bicycleattorney.com Teammate Top 5: Martin Baker
15 Mike Sheppard
16 Bob Jacobs
17 Clint Ebert bicycleattorney.com Teammate Top 5: Martin Baker
18 Bill Hall
19 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
20 Paolo Dabbeni Filth and Fury
21 John Mccaffrey bicycleattorney.com Teammate Top 5: Martin Baker
22 David Diviney Cyclepath Racing Teammate Top 5: John Bravard
23 Scott Powell Nike Cycling
24 Jon Nigbor Finnegans Toys/Discover Chiropract Teammate Top 5: Ivan Meadors
25 Kevin Nichols Pacific Power Blue Sky
26 Raud Kennedy
27 Richard Desmond Team Oregon
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kendra Wenzel 42.0
2 Elaine Bothe 44.0
3 Ann Leitheiser
4 Debra Stolt-krichko 49.0
5 Ann Kennedy 41.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Beardsley Gentle Lovers
2 Kyle Valenta HPChiro/Bike n' Hike/Giant
3 Spencer Moersfelder River City Bicycles
4 Aaron Coker HPChiro/Bike n' Hike/Giant
5 Todd Fawcett
6 Davy Yeater River City Bicycles
7 Tony Kic Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
8 Jason Riffle HPChiro/Bike n' Hike/Giant Teammate Top 5: Kyle Valenta
9 Austin Arguello Hammer/CMG Racing Team
10 Mike Kath Dangerboy racing
11 Pete Groblewski Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
12 Ian Leitheiser Cyclepath Racing
13 Bob Jacobs
14 John Bravard Cyclepath Racing
15 Cary Miller Team S&M
16 Michael Benno Veloce/Felt
17 John Grochau Rapha Racing
18 Mathew Braun Team SCR
19 Jacob Hill Bridgetown Velo
20 Steve Schwaeber Veloce/Felt
21 Matt Mahoney Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
22 Samuel Nicoletti Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
23 Scott Powell Nike Cycling
24 Mike Sheppard
25 John Gorman Rapha Racing
26 Joseph King Team Oregon
27 David Pilz Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
28 Max Durtschi Hammer/CMG Racing Team
29 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
30 Seth Hosmer HPChiro/Bike n' Hike/Giant Teammate Top 5: Kyle Valenta
31 Eric Tsai Land Rover-ORBEA Benefiting the La
32 Patrick Marzullo
33 Jonathan Myers Team S&M
34 Ryan Weaver River City Bicycles Teammate Top 5: Spencer Moersfelder
35 Kevin Hulick Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
36 Mark Blackwelder Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sue Butler 40.0
2 Alice Pennington 28.0
3 Sam Yeo 20.0
4 Kaytee Petross 31.0
5 Stephanie Chase 28.0
6 Shari White 42.0
7 Erin Playman 35.0
8 Dawn Riddle 28.0 Teammate Top 5: Alice Pennington
9 Abby Jenkins 25.0
10 Lindsay Fox
11 Beth Burns 37.0
12 Audrey Brown 23.0
13 Kelly Mckean 32.0
14 Joanna Mensher
15 Kristin Wille 26.0
16 Sarah Tingey 29.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mindy Simmons
2 Jennifer Schweitzer
3 Lisa Reeve
4 Leia Tyrrell
5 Margi Lifsey
6 Eloise Zimbelman
7 Sara Fletcher
8 Anna Clark
9 Vanessa Cass
10 Susan Grandjean
11 Jennifer Woodruff
12 Marylynn King
13 Eryn Barker
14 Sharon Anderson
15 Justine Saudan
16 Erin Greeson
17 Michelle Mishoe
18 Ellene Smith
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 12