Log In
Mt. Tabor Series #2 • Jun 17 2009
OBRA races uploaded by Chris Bagg csv | json
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Thomas
2 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles
3 Brian Schultz Grundelbruisers/Stewie Bicycles
4 Walton Brush
5 David Sherman Bridgetown Velo
6 Jonathan Mccoy
7 Jeremy Dunn
8 Eric Nachtrab Portland Bicycle Studio
9 Jake Hansen Word-RCB
10 Cort Buchholz Therapeutic Associates Inc. Cyclin
11 Dylan Vanweelden Yakima Bike Vigilantes
12 Adam Edgerton Team Oregon
13 Shane Fletcher
14 David Saltzberg Bridgetown Velo Teammate Top 5: David Sherman
15 Matt Lichtenfels Bridgetown Velo Teammate Top 5: David Sherman
16 John Mccaffrey bicycleattorney.com
17 Ryan Thomson
18 Mark o. Johnson Bridgetown Velo Teammate Top 5: David Sherman
19 Joe Martin Veloce/Felt
20 Roger Lloyd Finnegans Toys/Discover Chiropract
21 Grant Folske Cyclepath Racing
22 Aaron Leritz Team S&M
23 Martin Baker bicycleattorney.com
24 Joel Crouch
25 Salvatore Bondi Portland Velo
26 Justin La vigne Team Oregon
27 Kevin Condron Gentle Lovers
28 Richard Fattic
29 Sean Rogers
30 Montgomery Hill Beaverton Bicycle Club
31 Robert Vigeant Team Oregon
32 Sean Thielen Portland Velo
33 Slate Olson HUP United
34 Joshua Creem Portland Bicycle Studio
35 Rob Anderson Team Oregon
36 Anthony Ohotto Yakima Bike Vigilantes
37 Wade Goff Half Fast Velo
38 Matthew Karre
39 Ira Ryan IRA RYAN CYCLES/RAPHA
40 Wessel Robin Team Oregon
41 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles Teammate Top 5: Eirik Schulz
42 Saul Lopez Half Fast Velo
43 David Rosen Half Fast Velo
44 Paul Sullivan Vista Ridge Velo
45 Javad Simonsen Portland Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Zack Beaverton Bicycle Club
2 Neal Bibler Team S&M
3 Clint Culpepper Team Beer
4 Kyle Murphy
5 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club Teammate Win: George Zack
6 Chip Sloan Grundelbruisers/Stewie Bicycles
7 Trevor Spahr Ironclad Performance Wear
8 Azul Dahlstrom-eckman Life Cycle Bike Shop
9 Andrew Trask
10 Michael Aylward Portland Velo
11 Jeremy Garbellano Life Cycle Bike Shop
12 Adam Tardif
13 Stephen Idolmes
14 Jacob Cummings
15 Jake Salcone RideMore
16 Shane Rankin Portland Velo
17 Brion Barnett Portland Velo
18 David Mccasker
19 Zachary Utz Ruckus Test Team presented by Zipc
20 Bill Hall
21 Brent Casady Existential Velo
22 Julian Deiss
23 Tom Strodtbeck bicycleattorney.com
24 Zach Bowden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
25 Calon Russell
26 Shawn Small Ruckus Test Team presented by Zipc
27 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky
28 Trevor O'neal
29 Ben Verhoeven
30 Brian Mccall Veloshop
31 Stephen Bedford Word-RCB
32 Leland Gilmore
33 Mike Szwaya bicycleattorney.com
34 Richard Desmond Team Oregon
35 William Laubernds Alex Cycling
36 Steve Popp Cats moon coffee
37 Steven Burger Sunset Cycles
38 Joel Rosinbum Portland Velo
39 Matt James Portland Velo
40 Edward Reagan
41 Kevin Ziemke Team Beer Teammate Top 5: Clint Culpepper
42 Jason Zadow Nike Cycling
43 Steven Russell
44 Matthew s Martel Pacific Power Blue Sky
45 Kyle Ranson Showers Pass
46 Corey Cartwright Team Beer Teammate Top 5: Clint Culpepper
47 Richard Hall Team Beer Teammate Top 5: Clint Culpepper
48 Matt Mcguire
49 Quenton Conant Ironclad Performance Wear
50 Mark Baldwin Team Oregon
51 Trig Rogers bicycleattorney.com
52 Doug Brecht ZTeam
53 Christopher Robinson Hammer Velo
54 Greg Hudson Ironclad Performance Wear
55 Brice Stivers Bike Gallery
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 8   Cat 5: 5   Cat ?: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Follen
2 Tim Smith Tireless Velo
3 Richard Whitekettle Knobby Drifters
4 John Foulston
5 Joel Holly Showers Pass
6 Michael Burton Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
7 Steven Case Team S&M
8 Michael Mann Word-RCB
9 Jeff Wolf Team Vegan/OrganicAthlete
10 Brandon Barnhart
11 Scott Hoelscher
12 Michael Grant
13 Joseph Ferron CAPA Cycling Team
14 Stuart Allen OSU Cycling Club
15 Sam Radakovich CAPA Cycling Team
16 Ryan Seward
17 Darrin Seeds Yakima Bike Vigilantes
18 Atlin Sestrich
19 John Porter Portland Velo
20 David Prause Super Relax Concept
21 Jeffrey Johnson
22 Brent Wallace OrganicAthlete
23 Varner Seaman Vista Ridge Velo
24 Thane Hubbard
25 Matt Edler
26 David Roulo
27 John Droege
28 Troy Sexton
29 Dave Wingard Word-RCB
30 James Jonke Tireless Velo Teammate Top 5: Tim Smith
31 Matt Wyllie
32 Trey Winthrop
33 Jonathan Bauer
34 Stuart Allen OSU Cycling Club
35 Matt Webber Kermantle
36 Isaac Potoczny-jones
37 Matt Payson
38 Geoff Rice
39 Raud Kennedy
40 Dave Torrance
41 Bryan Smith
42 Brent Sherry
43 Frank Charron
44 Alexander Clemens
45 Dennis Bley
46 ? ?????
47 Shannon Kurtas
48 Gregg Rice Lazy Tarantulas
49 James Webb
50 Emerson Webb
51 Lindsey Smith
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 6   Cat ?: 36  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Walton Brush River City Bicycles
2 Erik Hofland Artisan Family Racing
3 Erik Fabrizius Veloshop
4 Ben Guernsey
5 Kyle Murphy
6 Adam Tardif
7 Darrin Joos Bike Gallery
8 Al Nelson Team High School
9 John Howe Team Beer
10 Marshall Scheider
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Browning Cyclepath Racing
2 John Mitchem
3 Tim Butler River City Bicycles
4 Chris Haverty Bridgetown Velo
5 John Mccaffrey bicycleattorney.com
6 Ivan Meadors Finnegans Toys/Discover Chiropract
7 John Bravard Cyclepath Racing Teammate Win: John Browning
8 Ken Spiess bicycleattorney.com Teammate Top 5: John Mccaffrey
9 Andrew Barrett Rapha Racing
10 David Zimbelman ZTeam
11 William Zale
12 Matthew Slater ZTeam
13 Christopher Osolin Mopha
14 Casey Patton
15 John Wilson Pacific Power Blue Sky
16 Luis Valls Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
17 Martin Baker bicycleattorney.com Teammate Top 5: John Mccaffrey
18 Jon Nigbor Finnegans Toys/Discover Chiropract
19 Roger Joys River City Bicycles Teammate Top 5: Tim Butler
20 David German Hammer Velo
21 Derwyn Harris Specialized River City Bicycles
22 Paolo Dabbeni Filth and Fury
23 Jake Vanderzanden Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
24 John Valls Guinness Cycling Team
25 Thomas Ghilarducci
26 Dan Larson Half Fast Velo
27 Hugh Givens bicycleattorney.com Teammate Top 5: John Mccaffrey
28 Jeff Mitchem Rapha Racing
29 Brad Bergquist
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Rueter
2 Sallyanne Ellis Sorella Forte
3 Eileen Kelly-foulston Portland Velo
4 Elaine Bothe Portland Velo
5 Lisa Belair Sorella Forte
6 Ann Kennedy Cyclepath
7 Flo Leibowitz Team Guiness
DNF ? ? Pacific Power Blue Sky
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Beardsley Gentle Lovers
2 John Browning Cyclepath Racing
3 Mike Kath Dangerboy racing
4 Todd Fawcett
5 Aaron Sander Cyclepath Racing
6 Tony Kic Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
7 Kelly Ryan Portland Bicycle Studio
8 Cliff Heaberlin Guinness Cycling Team
9 Ian Leitheiser Cyclepath Racing Teammate Top 5: John Browning
10 Ryan Carlson Cyclepath Racing Teammate Top 5: John Browning
11 Gant Enderle Cyclepath Racing Teammate Top 5: John Browning
12 Christopher Hamilton Rapha Racing
13 Mathew Braun Team SCR
14 Doug Wilmes Portland Bicycle Studio
15 Patrick Marzullo HPChiro/Bike n' Hike/Giant
16 Mark Gyulafia Guinness Cycling Team
17 Eirik Schulz Specialized River City Bicycles
18 Nate Magaret Rapha Racing
19 Jason Riffle HPChiro/Bike n' Hike/Giant
20 John Leonard Rapha Racing
21 Mark Blackwelder Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
22 Tyler Green River City Bicycles
23 John Bravard Cyclepath Racing Teammate Top 5: John Browning
24 Kyle Valenta HPChiro/Bike n' Hike/Giant
25 Kevin Hulick Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
26 David Pilz Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
27 Shannon Skerritt Vanilla Bicycles
28 Daniel Mensher Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
29 Kevin Condron Gentle Lovers Teammate Win: Steven Beardsley
30 Jonathan Myers Team S&M
31 Quinn Keogh HPChiro/Bike n' Hike/Giant
32 Devin Zoller Portland Bicycle Studio
33 Aaron Coker HPChiro/Bike n' Hike/Giant
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 11   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Davis usher Bridgetown Velo
2 Tina Brubaker Veloforma
3 Erin Playman Gentle Lovers
4 Beth Burns Veloce/Felt
5 Kelly Mckean Veloce/Felt
6 Kaytee Petross Portland Velo
7 Sam Yeo Hammer Velo
8 Abby Jenkins Bridgetown Velo Teammate Win: Anne Davis usher
9 Lindsay Fox
10 Dawn Riddle
11 Rhonda Morin
12 Sarah Tingey Bridgetown Velo Teammate Win: Anne Davis usher
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leia Tyrrell CAPA Cycling Team
2 Lisa Reeve
3 Anna Vaughn Hammer Velo
4 Mindy Simmons Hammer Velo
5 Eloise Zimbelman Whitman College
6 Sara Fletcher Bridgetown Velo
7 Sarah Tisdale Sorella Forte
8 Abra Mcnair Showers Pass
9 Martina Ralle
10 Susan Grandjean Showers Pass
11 Justine Saudan Bridgetown Velo
12 Rachael Roberts Bridgetown Velo
13 Bree Edwards Cyclepath
14 Judy Richardson Sorella Forte
15 Eryn Barker Specialized River City Bicycles
16 Erin Greeson Team Beer
17 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles
18 Allison Medellin
19 Nell Kolden Tough Cookie
20 Danielle Booth Team Beer
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat ?: 12