Log In
Eagle Creek Park Traditional Bike Race • Jul 8 2012
Partly Cloudy, 89 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Weaver Zipp Factory Team
2 Andrzej Banaszkiewicz Bissell-ABG-NUVO
3 Chris Richter Heroes Foundation Cycling Club
4 Steven Hughes McDonalds Cycling Team
5 William Hallberg Team Nebo Ridge
6 Tobias Holsman MOB Squad - U Build IT
7 Felipe Cardenas Team Indiebike
8 Jaime Lopez Team Mack Racing Assoc. LTD
DNF Mark Trousdale Speedway Wheelmen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Kroll Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
2 Eric Barnett McDonalds Cycling Team
3 Dean Peterson Zipp Factory Team
4 John Schmitz Team Indiebike
5 Jim Creamer Team Nebo Ridge
6 Brian Gavette Encino Cyclery Cycling Club
7 Henry Swinty
8 Tom Pich Heroes Foundation Cycling Club
9 Mark Jones
10 Sam Nichol Zipp Factory Team Teammate Top 5: Dean Peterson
11 Alex Godfrey
12 Bryan Boggs Zipp Factory Team Teammate Top 5: Dean Peterson
DNF Brian Robinson Wheeltags
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brad Swope Kentucky Flyers Cycling Inc
2 Gary Palmer Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
DNF Benjamin West Scarlet Fire
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Hargrave Clarksville Schwinn/Rapid Transit
2 Matthew Kelley South Chicago Wheelmen
3 Thomas Walsh Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
4 Scott Baumer Team Indiebike
5 Isaiah Wallake Central Ohio Bicycle Club
6 Brent Delrosario Wolverine Sports Club
7 Aaron Crawn RegionRacing p/b Strack & Van Til
8 Louis Paumier Ride On Wooster
9 Charles Dell Team Upland p/b Sustainable Cycling
10 Ryan Hubbs Speedway Wheelmen
11 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen Teammate Top 5: Matthew Kelley
12 Anthony Carfang jr GS Boulder/Trek Store
13 Joshua Kush Team Nebo Ridge
14 Gunner Dygert
15 Timothy Nixon Team Upland p/b Sustainable Cycling
16 Matthew Hohn
17 Dustin Jones Team Indiebike Teammate Top 5: Scott Baumer
18 Paul Smith Indiana University-Bloomington
19 Jeffrey Meade Purdue University
20 Phil Sojka Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Teammate Top 5: Thomas Walsh
21 Will Mcdermott Team Indiebike Teammate Top 5: Scott Baumer
22 John Callahan Team Upland p/b Sustainable Cycling
23 Jay Brant Team Indiebike Teammate Top 5: Scott Baumer
24 Nick Sapp Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Teammate Top 5: Thomas Walsh
25 Aaron Yancey Indiana Flyers
26 Tim Davis MOB Squad (Motivated Over Bicycling
27 Brian Boyle Region Racing
DNF Stephen Feehery South Chicago Wheelmen Teammate Top 5: Matthew Kelley
DNF Eric Johnson Team Upland p/b Sustainable Cycling
DNF Nick Yates NashvilleCyclist.com
Finishers: Cat 3: 25   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Geier ACQUA AL 2/SDBC
2 Zach Deitch Speedway Wheelmen
3 Jeffrey Engel University of California-San Diego
4 Joseph Greenlee
5 Robert Annis Team Nebo Ridge
6 Harrison Thee
7 Erik Albers Speedway Wheelmen Teammate Top 5: Zach Deitch
8 Matthew Allen Purdue University
9 James Bolin Team Louisville
10 Cary Smith
11 Jeffrey Schepper Speedway Wheelmen Teammate Top 5: Zach Deitch
12 Thomas Dunbar Wheeltags
13 Benjamin Sarno
14 George Geier Puget Sound Cycling Club
15 Amelia Christensen University of California-San Diego Teammate Top 5: Jeffrey Engel
DNF Ross Yates
DNF Daniel Bartholomew
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 12   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Troy Charters J's Bikes/IHOP
2 Thomas Dunbar Wheeltags
3 Frank Miklozek J's Bikes/IHOP Teammate Win: Troy Charters
4 Garrett Andrews
5 John Gibel
6 Killian Obrien
DNF Eric Averitt
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Graham Dewart Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
2 Brandon Feehery Astella Oncology p/b ABD Cycling
3 Kyle Perry Team Upland p/b Sustainable Cycling
4 Richard Stuart Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Teammate Win: Graham Dewart
5 Chris Kroll Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
6 Brad Schaeffer Bissell-ABG-NUVO
7 David Morse
8 John Woods Team Upland p/b Sustainable Cycling Teammate Top 5: Kyle Perry
9 Chris Wood DRT Racing
10 Isaiah Newkirk
11 Timothy Hargrave Clarksville Schwinn/Rapid Transit
12 Alex Voitik
13 Matthew Kelley South Chicago Wheelmen
14 Paul Smith Indiana University-Bloomington
15 John Balmer Century Road Club Of America
16 Hayden Warner Off the Front Racing
17 John Becker Heroes Foundation Cycling Club
18 Karim Abdelkader MOB Squad (Motivated Over Bicycling
19 Thomas Cox KCV Cycling Club
20 Jesse Johnson
21 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
22 Timothy Nixon Team Upland p/b Sustainable Cycling Teammate Top 5: Kyle Perry
23 Scott Baumer Team Indiebike
24 Shane Feehery South Chicago Wheelmen
25 Daniel Solomon Velo Force
26 Harry Clark Racing For Riley
27 Isaiah Wallake Central Ohio Bicycle Club
28 Declan Doyle Bissell-ABG-NUVO
29 Michael Schroeder Team Upland p/b Sustainable Cycling Teammate Top 5: Kyle Perry
30 Ray Smith McDonalds Cycling Team
DNF Anthony Carfang jr GS Boulder/Trek Store
DNF John Callahan Team Upland p/b Sustainable Cycling Teammate Top 5: Kyle Perry
DNF Phil Sojka Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Teammate Win: Graham Dewart
DNF Nick Sapp Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga Teammate Win: Graham Dewart
DNF Charles Dell Team Upland p/b Sustainable Cycling Teammate Top 5: Kyle Perry
DNF Patrick Odonnell Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
DNF Brian Boyle Region Racing
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 16   Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Cvar
2 Melissa Moeller
3 Elizabeth Martin Team Indiebike
4 Nicole Richardson
5 Debra Wagoner Team Nebo Ridge
6 Marie Locke Ball State University
7 Catherine Hollibaugh Team Nebo Ridge Teammate Top 5: Debra Wagoner
DNF Emily Palmer Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 4