Log In
Ronde Ohop p/b Herriott Sports Performance • Aug 19 2012
Overcast, 65 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Richter HSP 01:58:11
2 Todd Herriott Herriott Sports Performance 02:00:29
3 Wacek Godycki Mt Borah / Minerva Design p/b Basso 02:01:28
4 Nicholas Morozkoops Fischer Plumbing Cycling Team 02:02:13
5 Bradford Kilcline HSP 02:02:56 Teammate Win: David Richter
6 Brian Hitchcock HSP 02:03:02 Teammate Win: David Richter
7 Martin Turek Audi 02:03:04
8 Jesse Giordano US Military Cycling Team Fueled by 02:03:08
9 Will Teal HSP 02:03:12 Teammate Win: David Richter
10 Darren Marino 02:03:51
11 Allen Butler Second Ascent 02:04:28
12 Jed Barden FareStart 02:04:28
13 Bryen Graver JL Velo Racing Team 02:04:28
14 Aaron Griffith FareStart 02:05:05
15 Mike Robson Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:05:05
16 James Wood Alki/Rubicon Racing 02:05:05
17 Eric Cockrell Herriott Sports Performance 02:05:05 Teammate Top 5: Todd Herriott
18 Keiichi Otani Lake Washington Velo 02:07:34
19 Kristian Miller Montana State University-Bozeman 02:12:14
20 Chad Richmond Lake Washington Velo 02:12:14
21 Garrett Charlson Audi 02:12:14
22 Aaron Shaw HSP 02:12:14 Teammate Win: David Richter
23 Phil Macino Audi 02:17:15
24 Warren Mcandrew Fischer Plumbing Cycling Team 02:17:15 Teammate Top 5: Nicholas Morozkoops
25 Benjamin Peterson JL Velo Racing Team 02:17:15
26 Laura Chang Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:17:15
27 Jesse Nofziger FareStart 02:22:15
28 Thorsten Askervold HSP DQ Teammate Win: David Richter
DNF Ryan Iddings Kryki Sports DNF
DNF Zachary Jones Garage Racing DNF
DNF Kevin Hansen Second Ascent DNF
DNF Bryan Urakawa Fischer Plumbing Cycling Team DNF Teammate Top 5: Nicholas Morozkoops
DNF Paul Noyes Audi DNF
DNF Pj Bauser Hagens Berman Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 11   Cat 3: 19   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Cumming Motofish Racing 01:37:20
2 Randy Salamon Stranamanti Cycling 01:39:27
3 Michael Dicenso Pabst/Mafia Racing 01:39:29
4 Greg Sweney Motofish Racing 01:39:30 Teammate Win: Christopher Cumming
5 Bart Sanderson Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 01:39:32
6 Landon Sealey Garage Racing 01:39:40
7 Jonathan Barr Garage Racing 01:39:49
8 Michael Brazel Old Town Bicycle (OTB) 01:39:50
9 Calvin Spranger Motofish Racing 01:40:17 Teammate Win: Christopher Cumming
10 Dan Becraft MOOTS 01:40:18
11 Steven Moe 01:42:13
12 Ross Gilbert
13 Michael Payne Old Town Bicycle Race Team (OTB)
DNF Brian Cole Keller Rohrback Cycling DNF Teammate Top 5: Randy Salamon
DNF Andy Luhn Seattle Super Squadra DNF
DNF Michael Pruitt Keller Rohrback Cycling DNF Teammate Top 5: Randy Salamon
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Lastayo Utah Premier-Ski Utah Cycling Team 01:39:15
2 Scott Monett Tacoma Bike 01:41:39
1
3 Larry Baker Old Town Bicycle (OTB)
2
4 David Stanton Cucina Fresca Cycling Team
3
5 Kirk Morrison Ag3r
4
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ludo Max HSP 01:39:08
Off The Front
2 Andrew Eisen FareStart 01:39:08
Off The Front
3 Rick Birdsey Second Ascent 01:39:08
Off The Front
4 Andrew Austin Old Town Bicycle (OTB) 01:39:08
Off The Front
5 Jacob Sheppard 01:39:10
Off The Front
6 Joe Eickhoff Fischer Plumbing Cycling Team 01:39:22
Off The Front
7 Mark Hubbard Audi 01:39:52
Off The Front
8 Brett Gaspers Apex Racing Team 01:40:04
Off The Front
9 Nathan Pepin Olympia Orthopaedic Associates Cycl 01:41:33
Off The Front
10 Stephen Gavette 01:41:33
Off The Front
11 Paul Claeys Seattle Super Squadra 01:41:37
Off The Front
12 Mark Rogers Lake Washington Velo 01:43:19
Off The Front
13 Jonathan Sirois Alki/Rubicon Racing 01:43:33
Off The Front
14 Christian Shafer Apex Racing Team 01:43:42
Off The Front
15 Tim Farrell FareStart 01:50:51
1
Teammate Top 5: Andrew Eisen
16 Harrison Devine JL Velo Racing Team 01:50:51
2
17 John Clouse Fischer Plumbing Cycling Team 01:50:51
18 Jordon Bressler 01:50:51
19 Kenneth Dong Fischer Plumbing Cycling Team
20 Andy Campbell Motofish Racing
DNF Christopher Carter Herriott Sports Performance DNF
DNF Todd Allen Fischer Plumbing Cycling Team DNF
DNF Morgan Simon Apex Racing Team DNF
DNF Kurt Litsinger Apex Racing Team DNF
DNF Zachary Smith HSP DNF Teammate Win: Ludo Max
DNF Tim Hubner BFF Cycling DNF
DNF Scott Monett Tacoma Bike DNF
DNF Mathew Anderson Apex Racing Team DNF
DNF Martin Vaneycke Tacoma Bike DNF
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heidi Wood Alki/Rubicon Racing 01:40:27
2 Alexandra Mertens Herriott Sports Performance
DNF Danyel Longmire DNF
DNF Amanda Camp Fischer Plumbing Cycling Team DNF
DNF Marcy Sutton DNF
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3