Log In
Northfield July 4th Criterium • Jul 4 2012
Clear, 92 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Kimpton Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Jerome Rewerts Zealous Racing
3 Michael Woell Freewheel Bike
4 Anthony Olson Bianchi/Grand Performance
5 Gregg Brandt
6 Adam Gorski Freewheel Bike
7 Chris Yotter St Paul Bicycle Racing Club
8 Adam Koble Plano Athletic Cycling Club/PACC
9 Jens Brabbit River Valley Cycling Club- RVCC
10 Neuser Andrew Mitsubishi Laser/Grand Performance
11 Micah Moran Freewheel Bike Teammate Top 5: Michael Woell
12 Matt Muyres Freewheel Bike Teammate Top 5: Michael Woell
13 Daniel Casper
14 Dale Sedgwick Mitsubishi Laser/Grand Performance
15 Chris Doig Freewheel Bike Teammate Top 5: Michael Woell
16 Tristin Bentzler Synergy
17 Levon Kalemkiarian Revolution Cycle/Twin Six
18 Toby Henkels MBRC/Flanders
19 Ed Alpasa Flat City Cycling Club Inc.
20 Steven Robinson Zealous Racing Teammate Top 5: Jerome Rewerts
21 Brandon Manske Balance Cycling/Erik's Bike Shop
22 Marc Kermisch Synergy
23 Brandon Krawczyk Revolution Cycle/Twin Six
24 Jay Henderson SilverCycling
25 Adam Hanson Synergy
26 Matthew Allen Behind-Bars/LGR
27 Jeremiah Sagel Freewheel Bike Teammate Top 5: Michael Woell
28 Gregory Lavick Synergy
29 Poul Holm St Paul Bicycle Racing Club
30 Lane Anderson Team Emu
31 Dylan Knutson St Paul Bicycle Racing Club
32 Daniel Swanson Freewheel Bike Teammate Top 5: Michael Woell
33 Michael Moriarity Flat City Cycling Club Inc.
34 Sean Noonan Rasmussen Bike Shop
DNF Brendon Hale Atlas Cycling Team
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 20   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Edison Foster SilverCycling
2 Trey Hedgecock Des Moines Cycle Club
3 Samuel Westlake Minnesota Junior Cycling, Inc.
4 Wyatt Furois Gopher Wheelmen
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Wavrin Minnesota Junior Cycling, Inc.
2 Daniel Svedberg Minnesota Junior Cycling, Inc. Teammate Win: Thomas Wavrin
3 Sam Escherich Des Moines Cycle Club
4 Noah Middlestaedt
5 Ethan Furois County Cycles
6 Reece Oleson Bianchi/Grand Performance
7 Joe Meyer St Paul Bicycle Racing Club
8 Edison Foster SilverCycling
9 Rachael Jensen RACC pb GG
10 Mark Nowack
11 Alex Weil
12 Valerie Mcgoldrick Minnesota Junior Cycling, Inc. Teammate Win: Thomas Wavrin
13 Skye Goedert Minnesota Junior Cycling, Inc. Teammate Win: Thomas Wavrin
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Skarpohl Central CT Cycling Club
2 Matt Muyres Freewheel Bike
3 Laszlo Alberti Balance Cycling/Erik's Bike Shop
4 Scott Flanders MBRC/Flanders
5 Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket
6 Daniel Casper
7 Ed Alpasa Flat City Cycling Club Inc.
8 Paul Krumrich GS Circo Azzurro
9 Charles Townsend Bianchi/Grand Performance
10 Gregory Kondrasuk Shamrocks Racing
11 Chris Black Morgan Stanley /Specialized
12 Franz Rinkleff Minneapolis Bicycle Racing Club
13 Jim Bell Revolution Cycle/Twin Six
14 Richard Werbowenko Birchwood/GIS
15 Christopher Smith Hup United
16 Bryan Joas Shamrocks Racing
17 Robert Danneker Shamrocks Racing
18 Brendon Hale Atlas Cycling Team
19 Mike Johnson Synergy
20 Kent Mcdaniel
21 Doug Klahsen Zealous Racing
22 Peter Maxwell MBW Racing
23 Alex Butterfield Clean Currents p/b Beyer Kia
24 Thomas Pletcher Minneapolis Bicycle Racing Club
25 Michel Dalal
26 Todd Heiser Silver Cycling
27 Adam Staufenberg Revolution Cycle/Twin Six
28 Jay Henderson SilverCycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 14   Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Skarpohl Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Charles Townsend Bianchi/Grand Performance
3 Scott Flanders MBRC/Flanders
4 Chris Black Morgan Stanley /Specialized
5 William Feiges POWERADE - INDEPENDENT FABRICATION
6 Thomas Pletcher Minneapolis Bicycle Racing Club Teammate Win: Mark Skarpohl
7 Kent Mcdaniel
8 David Jones Flat City Cycling Club Inc.
9 Roger Karnopp Flat City Cycling Club Inc.
10 Christopher Johnston Minnesota Cycling Team
11 David Herbert Minneapolis Bicycle Racing Club Teammate Win: Mark Skarpohl
12 Martin Lacey Omnium Racing
13 Matthew Mclean MBRC/Flanders Teammate Top 5: Scott Flanders
14 Mike Stensrud Flat City Cycling Club Inc.
15 Dave Gray MBRC/Flanders Teammate Top 5: Scott Flanders
16 Stephen Hunter
17 Bruce Harick Bianchi/Grand Performance Teammate Top 5: Charles Townsend
18 Kevin Lennon Basso pb Tonka Cycle
19 Todd Trembley
20 Robert Vigil Minnesota Cycling Team
21 Karl Svedberg Chilkoot Velo
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Franz Rinkleff Minneapolis Bicycle Racing Club
2 Andrew Frye
3 Trent Ping River Valley Cycling Club- RVCC
4 Jeremiah Sagel Freewheel Bike
5 Jeff Schwab dope
6 Garrett Ping River Valley Cycling Club- RVCC
7 Drew Wilson
8 Peter Olejniczak Bianchi/Grand Performance
9 Todd Foster SilverCycling
10 Aidan Dick
11 Taylor Krosbakken Great Plains Cycling Club
12 Nathan Klump Team Wheel & Sprocket
13 Alec Porter Bianchi/Grand Performance
14 Andrew Gierke
15 Chris Anderson Flat City Cycling Club Inc.
16 Matthew Broeren
17 Reece Oleson Bianchi/Grand Performance
18 Mitch Nordahl Minnesota Junior Cycling, Inc.
19 Tim Savre University of St Thomas
20 Vince Rosetta Synergy
21 Doug Klahsen Zealous Racing
DNF Spencer Haugh Behind-Bars/LGR
DNF Michael Gaines St Paul Bicycle Racing Club
DNF David Hart Bianchi/Grand Performance
DNF Adam Staufenberg Revolution Cycle/Twin Six
DNF Bryan Loecken Loon State Cyclists
DNF Jacob Oyen Jimmy John's Racing Team
DNF Logan Brueck Bianchi/Grand Performance
DNF Matt Stein Silver Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 24   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Schwab dope
2 Eric Jorgenson Omnium Racing
3 Eric Wetteland Synergy
4 Dominic Talerico
5 Matt Leizinger Omnium Racing
6 James Buddenbaum
7 Ryan Marsel Behind-Bars/LGR
8 Carlton Mitchell SilverCycling
9 Michel Dalal
10 Dominic Howes
11 Tim Savre University of St Thomas
12 Morrison Hall
13 Mark Stephany Angry Catfish
14 Andrew Barlage Omnium Racing Teammate Top 5: Eric Jorgenson
15 Bruce Porter Bianchi/Grand Performance
16 Charles Parsons Angry Catfish
17 Ryan Cate Category 6 Racing Squad
18 Matthew Mclean MBRC/Flanders
19 Michael Theiler
20 Brian Bice Omnium Racing Teammate Top 5: Eric Jorgenson
21 Scott Klein Cannon Valley Velo Club
22 Peter Behm Bianchi/Grand Performance
23 Thomas Bisel Cannon Valley Velo Club
24 Richard Kyle Loon State Cyclists
25 Barry Schmitt
26 Aaron Zabler
27 Michael Oday
28 Brandon Onopa
29 Logan Smestad
30 Paul Jensen Zealous Racing
31 Dylan Randolpf
32 Joel Swenson
33 Thomas Wavrin Minnesota Junior Cycling, Inc.
34 Ethan Berry Minnesota Junior Cycling, Inc.
35 Taylor Mathiason
36 Kevin Keane Cannon Valley Velo Club
37 Daniel Svedberg Minnesota Junior Cycling, Inc.
38 Donald Berry The Bikery Du Nord
39 Paul Mueller MBRC/Flanders
40 Patrick Ward
41 Lucas Dalbec
42 Neil Hutton
43 Joshua Baird Peak Cycles-BikeParts.com
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 22   Cat 5: 17   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mia Loquai
2 Teresa Moriarty MBRC/Flanders
3 Jennifer Rife Birchwood/GIS
4 Linda Sone Minneapolis Bicycle Racing Club
5 Heather Porter St Paul Bicycle Racing Club
6 Heidi Gollogly Sweet'n Salty Cycling
7 Angie Johnson Bike & Fitness/Subway Cycling Team
8 Amy Kline St Paul Bicycle Racing Club Teammate Top 5: Heather Porter
9 Melissa Dahlmann Omnium Racing
10 Abby Ruess Bianchi/Grand Performance
11 Bonnie Donzella St Paul Bicycle Racing Club Teammate Top 5: Heather Porter
12 Anne Meyer Mercy-Specialized
13 Nora Bengel St Paul Bicycle Racing Club Teammate Top 5: Heather Porter
14 Terra James Angie's Kettle Corn/Angry Catfish B
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Carol Jeane sansome SilverCycling
2 Rachael Jensen RACC pb GG
3 Megan Barr Birchwood/GIS
4 Annie Byrne Half Acre Cycling
5 Kathryn Jensen Bianchi/Grand Performance
Finishers: Cat 4: 5