Log In
MABRA TT Championships/ Church Creek Time Trial • Aug 18 2012
Mostly Cloudy, 75 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Blair Berbert Kelly Benefit Strategies/LSV 0:51:05
2 Scott Giles Bayside Velo/Bike Doctor 0:52:09
3 Timothy Rugg Century Road Club Assoc 0:53:06
4 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare 0:53:11
5 Justin Mauch HPC/LIST 0:53:32
6 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems 0:53:59
7 Pierce Schmerge The Bike Lane 0:55:47
8 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems 0:55:54
9 Gregoire Faber National Capital Velo Club/UnitedHe 0:57:07 Teammate Top 5: Paul Lengermann
10 Ben Reynolds Bayside Velo/Bike Doctor 0:57:16 Teammate Top 5: Scott Giles
11 Ranjodh Gill US Military Cycling Team Fueled by 0:58:49
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Studebaker The Bike Lane 0:53:59
2 Frank Ramos Bayside Velo/Bike Doctor 0:55:41
3 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:55:53
4 Grayson Church District Velocity Racing 0:56:01
5 Manggon Comsan Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:56:25
6 Daryl Grissom The November Bicycles Road Trip 0:56:45
7 Nathan Hakken GamJams/November Bicycles 0:57:44
8 Shawn Fenty Clean Currents p/b Beyer Kia 0:58:22
9 Alex Rapavi Gripped Racing 0:59:00
10 Clifton Chamberlin Bayside Velo/Bike Doctor 01:00:14 Teammate Top 5: Frank Ramos
11 Sebastian Byers ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:00:43
Finishers: Cat 3: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Grady Whole Wheel Velo Club 0:53:22
2 Dean Jagusch Kelly Benefit Strategies/LSV 0:55:48
3 Lance Mitchell Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:56:08
4 Chris Gonce Kelly Benefit Strategies/LSV 0:56:52
5 John Hughes Sportif Coaching Group/BPB 0:57:57
6 Kenneth Rowe All American Bicycle Center 0:58:12
7 John Baldwin All American Bicycle Club, Inc. 0:58:24
8 Mark Wlodarczak Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:58:24 Teammate Top 5: Lance Mitchell
9 Steve Owens ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 0:58:41
10 Mike Faber ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 0:59:16
11 Chad Billings Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:59:17 Teammate Top 5: Lance Mitchell
12 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:59:29 Teammate Top 5: Lance Mitchell
13 Matthew Mchugh NCVC/UnitedHealthcare 0:59:43
14 Patrick Hogan Annapolis Bicycle Racing Team 0:59:46
15 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:59:46 Teammate Top 5: Lance Mitchell
16 Michael Thaxton ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 0:59:48
17 Jeffrey Eure Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:59:56 Teammate Top 5: Lance Mitchell
18 Chris Carlson Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:59:58 Teammate Top 5: Lance Mitchell
19 Andrew Crabb Kelly Benefit Strategies/LSV 01:00:24 Teammate Top 5: Dean Jagusch
20 Harry Dhillon V-DAY 01:01:18
21 Jim Curtin Annapolis Bicycle Racing Team 01:02:13
22 Michael Russo Squadra Coppi 01:02:16
23 John Dorrance 01:02:32
24 Cesar Meaurio V-DAY 01:02:38
25 Christopher Brianas 01:04:07
26 Phillip Ash 01:04:53
27 Richard Kennedy Annapolis Bicycle Racing Team 01:06:55
28 James Kline ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:11:41
Finishers: Cat 4: 27   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Gibney 0:56:40
2 Tyler Lulich V-DAY 0:57:46
3 Joseph Bank 0:58:29
4 Adam Forgione All American Bicycle Center 01:00:12
5 Ryan Mcgrath 01:00:24
6 John Dragseth 01:02:13
7 Paul Timmons 01:02:15
8 Samuel Maccherola 01:03:42
9 Mike Emerson 01:03:46
10 Patrick Forgione Chesapeake Wheelmen 01:03:53
11 Matt Klicka 01:05:34
12 Paul Rosenthal 01:05:38
13 Colin Keohan 01:07:07
14 David Brown 01:07:25
15 Eric Garwood 01:11:09
16 John Fitzgibbons 01:26:43
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 9   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Donigan 0:36:48
2 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare 0:40:41
3 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 0:40:58
4 Evan Goldberg Rock Creek Velo 0:41:01
5 Tyler Mahone Annapolis Bicycle Racing Team 0:42:48
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Avery Wilson HPC/LIST 0:28:02
2 Ryan Collins ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 0:28:16
3 Liam Panero Rock Creek Velo 0:29:00
4 Aidan Palmer Annapolis Bicycle Racing Team 0:29:32
5 Matthew English Annapolis Bicycle Racing Team 0:31:25
6 Sebastian Pretzer Rock Creek Velo 0:32:01
7 Jacob Rubashkin Rock Creek Velo 0:41:39 Teammate Top 5: Liam Panero
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Boone Annapolis Bicycle Racing Team 0:52:12
2 Stephen Robinson BATTLEY HARLEY-DAVIDSON ELITE MASTE 0:52:24
3 George Ganoung ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 0:52:55 Teammate Win: Eric Boone
4 Ted Michaels Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:53:22
5 Michael Stearns Battley Harley-Davidson 0:54:58
6 Jose Nunez Battley Harley-Davidson 0:56:50
7 Garner Woodall Rock Creek Velo 0:57:40
8 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:57:49 Teammate Top 5: Ted Michaels
9 David Harrell Whole Wheel Velo Club 01:00:55
10 Jeffrey Sanders AVC/Team Hagerstown-Washington Co 01:01:08
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Garwood 0:54:14
2 Marc Gwadz DCMTB 0:54:16
3 Spencer Beckett Cecil County Cycling Club 0:55:23
4 Geoff Hughes Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:55:31
5 Raymond Trentini National Capital Velo Club/UnitedHe 0:55:47
6 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:56:11
7 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:56:55 Teammate Top 5: Geoff Hughes
8 Craig Guensch Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:56:57 Teammate Top 5: Geoff Hughes
9 Denzil Hathway ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 0:57:07
10 Christopher Gould Whole Wheel Velo Club 0:57:23
11 Alexander Meller ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 0:57:57
12 Bill Gros Pyramid Elite Racing 0:58:12
13 Peter Lindeman National Capital Velo Club/UnitedHe 0:58:22 Teammate Top 5: Raymond Trentini
14 Phil Falconer Evolution Cycling Club p/b Long & F 0:57:40 Teammate Top 5: Geoff Hughes
15 Michael Angove Tradewind Cycling Team 0:57:49
16 James Marsh Bayside Velo/Bike Doctor 01:00:02
17 Ian Palmer ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:00:28
18 Karl Kensinger NCVC/UnitedHealthcare 01:00:35 Teammate Top 5: Raymond Trentini
19 Benjamin Basham Artemis 01:05:43
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 11   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co 0:54:45
2 Mark Sommers Clean Currents p/b Beyer Kia 0:55:29
3 Randy Thrasher Clean Currents p/b Beyer Kia 0:57:05
4 Stuart Ross Clean Currents p/b Beyer Kia 0:57:39
5 John Newton Chester County Velo 0:58:00
6 Mark Halbeisen Whole Wheel Velo Club 0:58:25
7 Matthew Olson National Capital Velo Club/UnitedHe 0:59:08
8 Paul Gruenberger Artemis 0:59:10
9 Matthew Parker Clean Currents p/b Beyer Kia 0:59:33 Teammate Top 5: Mark Sommers
10 Richard Maynard Tri State Velo 0:59:34
11 Bill Battle Full Spectrum Racing Virginia 01:00:02
12 Eugene Elsea HPC/LIST 01:01:14
13 Ted Harris ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:01:16
14 John Chamberlain Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:01:32
15 Steve Abbott Audi Northeast Cycling 01:02:25
16 Tony Allenmills District Velocity Racing 01:02:41
17 Phil Howe Kelly Benefit Strategies/LSV 01:02:46
18 James Hartnett South Mountain Velo Club 01:03:30
19 Richard Paukstitus ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:03:32
20 Tim Ellenwood Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:03:49
21 Michael Fitzsimmons Joes Bikes/Cheaspeake Wheelmen 01:04:09
22 John Epting Clean Currents p/b Beyer Kia 01:04:16 Teammate Top 5: Mark Sommers
23 Stephen Esmacher ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:05:04
24 Myron Lehtman NCVC/UnitedHealthcare 01:05:27
25 Jerry Yetter 01:05:48
26 David Parker Squadra Coppi 01:09:01
27 Rick Thomas Chesapeake Wheelmen 01:10:54
28 James Degoey NCVC/UnitedHealthcare 01:11:22
29 Myron Segal Route 1 Velo 01:20:48
30 Scott Rowell 01:24:34
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 18   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Cox Chesapeake Wheelmen 0:29:15
2 Michael Williams 0:29:25
3 Robert Lea T.E.A.M. Fuji 0:31:08
4 James Youngblood NVRC 0:31:39
5 Giulio Porta Joes Bikes/Cheaspeake Wheelmen 0:33:26
6 Roger Kilgore Patuxent Velo 0:33:57
7 Peter Swan National Capital Velo Club/UnitedHe 0:34:11
8 James Wagner DC Velo Limited 0:34:31
9 Henry Banta National Capital Velo Club/UnitedHe 0:34:50
10 Dennis Benson 0:35:37
11 Philip Hager National Capital Velo Club/UnitedHe 0:39:14
12 John Krehbiel Midwest Masters Cycling Team 0:42:39
13 Donald Riggs Annapolis Bicycle Racing Team 0:56:43
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Hathorn 01:05:57
2 Ronne Irvine Sports T.E.A.M. 01:07:41
3 Brian Wacik Bike Line/LWA 01:09:41
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alfredo De santos 0:36:58
2 Bill Ramsey 0:44:28
3 David Neumer 0:56:17
Finishers: Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Giles ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 0:57:13
2 Laurel Larsen ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:01:19 Teammate Win: Kathleen Giles
3 Ainhoa Perez-diez ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:02:57 Teammate Win: Kathleen Giles
4 Marni Harker Team Kenda 01:03:05
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dori Buckethal Your Ad Here 01:05:22
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Stepien amracing 01:00:24
2 Tracy Maccherola 01:01:08
3 Mary Schmerge The Bike Lane 01:05:19
4 Kristin Seibert ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 01:05:23
5 Christy Middleton 01:07:17
6 Elizabeth Malloy Rock Creek Velo 01:07:19
7 Emily Long National Capital Velo Club/UnitedHe 01:08:00
8 Megan Jones 01:10:29
9 Erin Conner Team Sticky Fingers 01:14:05
10 Sandra Pashley Annapolis Bicycle Racing Team 01:17:58 Teammate Top 5: Kristin Seibert
11 Shreya Mehta 01:19:09
12 Darlene Mack 01:20:53
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claudette Archambault Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:03:01
2 Wendy Ulmer Pixel Envy Cycling 01:03:11
3 Kristin Barnes 01:04:16
4 Jodi Grant 01:04:28
5 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:06:11 Teammate Win: Claudette Archambault
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? Rider
2 Chris Kelley Team Kenda presented by Geargrinder 01:02:28
3 Catherine Freck Syn-Fit Race Team 01:03:27
4 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F 01:04:41
5 Cynthia Johnson Artemis 01:06:31
6 Evelyn Egizi Artemis 01:08:32
7 Margaret Kilby Rock Creek Velo 01:10:38
8 Evelyn Cook Annapolis Bicycle Racing Team 01:15:03
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? Rider
2 Patricia Caldeira 0:31:25
3 Deirdre Mullaly Team Sticky Fingers/Specialized 0:35:18
4 Tracy Lea T.E.A.M. Fuji 0:35:27
5 Carolyn Wilson 0:36:41
6 Susan Bleistein 0:37:06
7 Meredith Sanders 0:41:40
8 Jeanne Davis 0:46:11
9 Mary Beth durkin 0:46:43
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat ?: 4