Log In
Deep Blue Time Trial #2 • Sep 2 2012
Rain, 77 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robin Meidhof clean currents p/b beyer kia 26:56.9
2 Matthew Parker clean currents p/b beyer kia 26:56.9 Teammate Win: Robin Meidhof
3 Kevin Hughes TeamHughes 29:41.3
4 Tracy Hughes TeamHughes 29:41.3
5 Andrea Ladany Team TBB/Deep Blue 30:22.4
6 Paul Inglis Team TBB/Deep Blue 30:22.4
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Teague Clean Currents p/b Beyer Kia 32:33.3
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Manggon Comsan Evolution Team 1 24:18.8
2 Luis Infante Evolution Team 1 24:18.8 Teammate Win: Manggon Comsan
3 Spencer Beckett Team Cycling Planner 24:43.0
4 Spencer Beckett 24:43.0
5 Mike Price SAROFF RACING TEAM 24:45.6
6 Grant Soma SAROFF RACING TEAM 24:45.6
7 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F 25:00.6
8 D.j. Dart Evolution Masters 25:00.6
9 Craig Lauinger NCVC/UnitedHealthcare (Lengermann/L 25:03.9
10 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare (Lengermann/L 25:03.9
11 Peter Lindeman NCVC/UnitedHealthcare 25:09.3
12 Will Wong NCVC B team 25:09.3
13 Charles Arensberg MS/MarketEdge p/b Brandywine Cycler 25:13.0
14 Gordon Stone MS/MarketEdge p/b Brandywine Cycler 25:13.0
15 Paul Hoyle MSSB/MarketEdge p/b Brandywine Cycl 25:14.3
16 Paul Drees MSSB/MarketEdge p/b Brandywine Cycl 25:14.3
17 Kristopher Auer C3: Twenty 20 Cycling Co. 25:27.0
18 Marc Vettori C3: Twenty 20 Cycling Co. 25:27.0
19 Timothy Rohrbaugh South Mountain Velo Club 25:46.6
20 James Hartnett South Mountain 25:46.6
21 Steve Przybylek FSVS 1 27:13.4
22 Richard Braun First State Velo Sport/Christiana C 27:13.4
23 David Teague Illudium Q-36 27:36.0
24 Richard Facciolo Illudium Q-36 27:36.0
25 Steve Esmacher ABRT 27:40.8
26 Rich Kennedy ABRT 27:40.8
27 Zander Guzy-sprague CBC So Expenseeve 27:47.6
28 Devon Baummer CBC So Expenseeve 27:47.6
29 Jeffrey Holt Peddler's Shop Cycling Club 30:38.6
30 Tyrone Chilcote Peddler's Shop Cycling Club 30:38.6
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 12   Cat 4: 7   Cat 5: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Wagner ABRT 24:24.9
2 Manggon Comsan Evolution Cycling Club p/b Long & F 24:31.8
3 Michael Csuy PA Masters RC 24:43.7
4 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F 24:44.6
5 Chuck Crocco Team Somerset 25:24.5
6 Frank Ramos BIKE DOCTOR p/b DigiSource 25:29.9
7 Charles Arensberg MSSB/MarketEdge p/b Brandywine Cycl 26:16.6
8 Alex Rapavi GRIPPED RACING 26:16.9
9 Mark Cowin Pro Pedals Team Express 26:30.7
10 Stephen Sambrano Main Line Cycling - BiKyle/Mazur 26:47.0
Finishers: Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Grady WWVC Racing 23:14.1
2 Patrick Walter Guy's Racing Club 24:03.6
3 Chris Gonce Kelly Benefit Strategies/LSV 24:55.7
4 Craig Lauinger NCVC/UnitedHealthcare 25:32.9
5 Mike Faber ABRT 25:33.0
6 John Baldwin All American Bicycle Club 25:38.2
7 Kenneth Rowe All American Bicycle Club 25:48.0
8 Steve Owens Annapolis Bicycle Racing Team 25:49.0 Teammate Top 5: Mike Faber
9 Matthew Mchugh NCVC/UnitedHealthcare 25:54.2 Teammate Top 5: Craig Lauinger
10 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F 26:01.2
11 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F 26:18.6
12 Phillip Ash Oldest Post Cycling Team 26:28.8
13 Richard Braun First State Velo Sport/Christiana C 27:55.7
14 Richard Kennedy A B R T 28:10.1 Teammate Top 5: Mike Faber
15 Thomas Waltz IFRACTAL-QCW p.b. Breakawaybikes.co 30:07.5
Finishers: Cat 4: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Blagden 25:14.6
2 David Lambert QCW/Breakway Cycles 25:29.2
3 Michael Welch 25:34.0
4 Michael Sims 26:37.1
5 Mike Price SAROFF RACING TEAM 27:05.5
6 James Gaitan 27:10.9
7 Paul Timmons Firm Fitness Cycling 27:12.6
8 Steve Przybylek FSVS 1 27:22.7
9 Stephen Esmacher Annapolis Bike Racing Team 27:38.3
10 Kevin Hughes 28:24.9
11 Matt Klicka Evolution Cycling Club p/b Long & F 29:26.3
12 Eric Garwood 29:41.4
13 Edward Stopyra Team TBB/Deep Blue 33:42.1
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 8   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare 23:15.3
2 Michael Whitaker Orange Street Velo & Retul Fit Stud 23:41.4
3 Blair Saunders Sportif Coaching Group/BPB 24:10.0
Finishers: Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor 15:41.2
2 Evan Goldberg Rock Creek Velo 15:42.2
3 Chris Avila 15:45.1
4 Andrew Avila 15:59.5
5 Charles Teague Team TBB/Deep Blue 17:23.9
6 David Teague Team TBB/Deep Blue 21:16.7
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Collins ABRT 25:35.0
2 Zander Guzy-sprague Rock Creek Velo 28:00.8
3 Devon Baummer ABRT 28:03.7 Teammate Win: Ryan Collins
4 Grant Otto 28:59.1
Finishers: Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Sacawa Integrated Sports Medicine 23:22.6
2 Michael Stearns Battley Harley-Davidson/Sonoma Mast 24:04.7
3 David Gregory 25:07.0
4 Marc Vettori C3: Twenty 20 Cycling Co. 25:38.5
5 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F 25:48.8
6 Paul Hoyle MSSB/MarketEdge p/b Brandywine Cycl 25:50.8
7 Kristopher Auer C3-Twenty20cycling 25:51.4
8 Derron Dart Evolution Cycling Club p/b Long & F 26:14.0 Teammate Top 5: Victor Siegfried
9 Will Wong National Capital Velo Club/UnitedHe 26:16.6
10 Kenneth Mcdowell ABRT 26:45.2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Spencer Beckett Cecil County Cycling Club 23:42.6
2 Michael Csuy PA Masters RC 24:44.4
3 Raymond Trentini NCVC/UnitedHealthcare 24:53.6
4 Peter Lindeman NCVC/UnitedHealthcare 25:00.9
5 Gordon Stone MS / Market Edge p/b Brandywine Cyc 25:17.5
6 Steve Owens Annapolis Bicycle Racing Team 25:20.6
7 Alexander Meller ABRT 25:29.9
8 Grant Soma SAROFF RACING TEAM 25:39.8
9 Karl Kensinger NCVC/UnitedHealthcare 26:35.3 Teammate Top 5: Raymond Trentini
10 Michael Kirk 26:43.3
11 Michael Morris Team TBB/Deep Blue 26:48.8
12 Timothy Dowling TBB/DRT 27:23.1
13 Thaddeus Newnam Snapple Phoenixville Bike Club 29:03.8
14 Michael Kirk 47:36.6
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dana Fallon Liberty Cycle 24:31.4
2 Dennis Crockett AVC/Team Hagerstown-Washington Co 24:47.3
3 John Newton Chester County Velo 25:01.3
4 Timothy Rohrbaugh South Mountain Velo Club 25:04.5
5 Mark Halbeisen WWVC 25:08.1
6 Richard Maynard Amoroso's Racing Team/Tri State Vel 25:38.5
7 Stuart Ross Clean Currents p/b Beyer Kia 25:52.4
8 Matthew Parker Clean Currents p/b Beyer Kia 26:34.2
9 Tim Ellenwood Evolution Cycling Club p/b Long & F 27:17.8
10 James Cox First State Velo Sport 27:31.3
11 Howard Van houten 27:41.5
12 James Hartnett South Mountain Velo Club 27:44.3 Teammate Top 5: Timothy Rohrbaugh
13 James Degoey NCVC/UnitedHealthcare 27:47.5
14 Steve Justice Pro Pedals 27:53.2
15 Jerry Yetter 28:11.7
16 Thomas Tice The Bike Lane 28:19.8
17 John Epting Clean Currents p/b Beyer Kia 28:23.4
18 Ed Peterson Pro Pedals Team Express 28:35.9
19 Rick Thomas Chesapeake Wheelmen/Joe's Bike Shop 28:42.2
20 Stephen Nightingale Chesapeake Wheelmen 29:36.0
21 John Cohen Team Somerset 29:58.9
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 9   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Williams C3-Athletes Serving Athletes 26:10.6
2 John Cox CHESAPEAKE WHEELMEN / JOE'S BIKE SH 26:30.4
3 James Youngblood NVRC 28:00.6
4 Giulio Porta Chesapeake Wheelmen/Joe's Bike Shop 29:31.7
5 James Wagner Clean Currents p/b Beyer Kia 29:55.8
6 Bob Carroll 31:40.9
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F 29:15.4
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F 28:42.2
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Clafferty ABRT 26:14.5
2 Alaina Gurski CAWES/iFractal p/b Specialized 26:55.9
3 Sue Mcquiston ABRT 27:00.5 Teammate Win: Sara Clafferty
4 Wendy Ulmer Pixel Envy Cycling 27:35.9
5 Catherine Freck Syn-Fit Racing Team 30:03.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susanne Van zijl Team TBB/Deep Blue 27:42.5
2 Susan Schweers Middletown Bikeline 28:20.1
3 Siew-ching Chin Artemis 31:10.1
4 Margaret Kilby Rock Creek Velo 32:16.7
5 Tracy Hughes 32:42.5
6 Shellyann Sinclair ABRT (Annapolis Bicycle Racing Team 33:46.4
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Kelley Team Kenda p/b Geargrinder 27:30.1
2 Catherine Freck Syn-Fit Racing Team 28:33.1
3 Andrea Ladany Team TBB/ Deep Blue 29:09.8
4 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F 29:18.4
5 Margaret Kilby Rock Creek Velo 31:05.4
6 Evelyn Cook ABRT 31:31.5
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 2